Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 05.05.2011, 00:42:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Ca bine zici! Cam miroase a puscarie si a creiere spalate, pe aici prin zona
Unii oameni au o problema in a sesiza de care parte a gratiilor se afla de fapt.

Si a arunca expresia "creere spalate" intr-un context in care contributia intelectuala proprie este undeva sub zero (zero fiind limita bunului simt si a decentei adica sa taci daca n-ai nimic util sau de bun simt de zis) este mai degraba o auto-caracterizare.

Fara suparare.
  #152  
Vechi 05.05.2011, 00:44:25
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Inca ceva Doriana
Ma doare sufletul ca de atata vreme pe un forum ortodox, dupa atatea fluvii de topice despre invatatura ortodoxa inca se mai face eterna confuzie intre ortodoxie si ortopraxie si ca judecati o invatatura aplicand nu criteriul Adevarului, ci dupa starea imperfecta in curs de desfasurare a oamenilor care o practica.
Vei zice probabil ca dupa roade ii veti cunoaste.

Si eterna generalizare: daca minoritatea ortodocsilor pe care i-ati intalnit pana acum va par cele mai mari lichele, cei mai vrednici de blamat, de haituit pentru pacate, hai sa ne facem ca ortodoxia n-a dat sfinti si martiri si asa
n-o sa ne stea ca un ghimpe in coasta.

Ai putea scuipa de trei ori in san ca ai scapat si de sfintii ortodocsi care au marturisit acelasi Adevar pe care il marturiseste si AlinB?

Inteleg ca pe ortodocsii pe care ati reusit sa-i cunoasteti ii percepeti ca fiind de groaza, dar de ceilalti care au ajuns sfinti de ce nu va uimiti? Ortodoxia unora ca acestia de ce nu e buna de recunoscut dupa roade?

Inteleg ca nu va plac unii ortodocsi, dar cu ORTODOXIA ce aveti?

Inteleg ca nu vreti sa ajungeti ca noi astia de groaza, dar nu inteleg ce va opreste sa ajungeti ca sfintii ortodocsi, traitori adevarati ai Ortodoxiei?
Imi pare rau ca te-ai necajit, dar te-ai necajit degeaba. Nu ma refeream la credinta ta, sau la cea ortodoxa, ci la credinta lui Alin, care il indeamna sa se poarte asa cu fratii lui. Nu cred ca aceea este credinta ortodoxa. Iar daca tu nu esti ca el, de ce te-ai suparat? Pentru ce te simti vizata daca nu actionezi ca el?

Si apoi, stiu ca pot vorbi asa cu el, caci e baiat rezistent si ii plac lucrurile spuse direct. Si mie la fel. :) Asa ca nu mai fi suparata. Sa ai pace!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #153  
Vechi 05.05.2011, 00:45:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu am cum sa nu ma intreb, oare pe un forum catolic, daca un catolic anunta ca trece la ortodocsi, tot acelasi tip de reactii se starneau? De aversiune generala ( cu cateva exceptii), mai mult sau mai putin exprimata, fata de persoana care a dezertat?
Uite si raspunsul:

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
N-am intalnit o trecere in direct pe forumul catolic, dar cine si-a exprimat intentia de a deveni ortodox a fost tratat dur.
Era o persoana erudita care trecuse de la catolici la ortodocsi, a fost de mai multe ori banat, ultima data doar pentru afirmatia despre corabia lui Petru ca ar semana mai degraba a Titanic. Explicatia banarii a fost ca acea persoana fiind erudita poate influenta pe unii catolici si pot deveni ortodocsi.
N-am primit raspuns la intrebarea daca acea schimbare a parerilor s-a datorat si ajutorului primit de vreun user catolic.
P.S. Cu toate acestea parerea mea e ca forumul catolic era mai ortodox decat acesta (adica si catolicii erau mai ortodocsi), foarte putini ecumenisti (adica sa fie catolici care sa aprecieze neoprotestantii).
Aici eu cel putin nu am vazut vreo aversiune fata de persoana Noessiei.

Poate fata de alegerea ei sau afirmatii care ar putea fi interpretate ca aversiune fata de BRC, asta da.
Dar e bine sa facem distinctie intre o persoana si alegerile sale, romano-catolici si invatura RC, etc.
  #154  
Vechi 05.05.2011, 00:46:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Afirmatie luata..de unde mai exact?
Din Ef 2:8.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #155  
Vechi 05.05.2011, 00:55:12
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Interesant ca va legati de mine.


Insa m-a frapat mesajul ei de bun venit in AFARA ORTODOXIEI!!
„Noesissa, bine ai venit in randul celor de alta religie decat cea ortodoxa”
Hotarat lucru, delia, nu te-am prins intr-o zi buna. Mesajul meu era o ironie. Practic, pentru mine nu prea conteaza daca noesisaa este ortodoxa sau catolica, dar am spus asta prevazand ce va urma din partea fostilor ei coreligionari.. Si nu m-am inselat, se pare.

Si spui ca noi ne legam de tine... Relaxeaza-te...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #156  
Vechi 05.05.2011, 01:01:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
De doua mii de ani, continuu, catolicii sint SINGURII care au facut acest lucru cu constanta si cu rezultate.
Asta vi s-a spus si ati crezut neconditionat sau ati descoperit placerea de a crede in acest relativ adevar (ca sa ma exprim frumos) pe parcurs?
Istoria ati studiat sa vedeti si cealalta fata a monedei - ce atrocitati au rezultat din modul romano-catolic de a intelege raspandirea Evangheliei si pastoratia credinciosilor pana acum cateva secole sau mai putin?

Citat:
Foarte adevarat. Cu mare durere constat si eu acest lucru. Din pacate lucrul acesta e valabil si in Biserica Ortodoxa (va pot da si exemple). Este datoria noastra, si a mea si a dumneavoastra, sa ne rugam sa reinvie Biserica Lui Cristos, oricare ar fi viziunea proprie referitor la care sau cum e aceasta Biserica.
Din pacate nu va pot insoti in aceasta invitatie, personal cred ca Biserica lui Hristos este cat se poate de vie.

Citat:
Au existat mai multe situatii in care n-am avut acces la Sfinta Liturghie romano-catolica. Am mai spus, la o sarbatoare importanta ortodoxa (sfintul Vasile), am vrut sa ascult Sfinta Liturghie intr-o minastire ortodoxa. Iar in acea manastire nu se celebra Sfinta Liturghie intr-o sarbatoare importanta. Alta data am fost la slujba ortodoxa. Preotul a observat, iar la predica pe care a spus-o la sfirsit, chiar a mentionat acest lucru: crestinii catolici si ortodocsi ar trebui sa-si dea mina, pentru ca asa spune Isus Cristos, Domnul nostru: unde doi sau trei se aduna in numele meu, sint si Eu prezent in mijlocul lor.
Pai de dat isi dau mana, n-as avea probleme sa stang mana vreunui romano-catolic.
Dar mai mult, nu prea se poate.

Citat:
Daca intr-o biserica sint cel putin doi oameni care Il cauta pe Isus (si nu ortodoxia, catolicismul, "adevarul", datoria etc) acolo va fi prezent si El, iar noi Il descoperim si putem vorbi cu El.

Citat:
Nu as intra niciodata intr-o adunare protestanta acum, cind stiu ceva mai multe lucruri despre ei. Daca Isus a spus "Acesta e Trupul Meu" iar ei rastalmacesc aceste cuvinte simple, nu am de ce sa ascult "adevarul" lor. Deci, daca nu am biserica catolica intru intr-una ortodoxa. Daca nu am ortodoxa, stau acasa si citesc Biblia.
Vai de mine, dar chiar nu vezi ca te contrazici singur?
Pai ce la ei nu sunt cel putin doi oameni care sa-l caute pe Isus?
Atunci nu e Isus acolo?
Preferi sa stai in singuratatea ta unde nu e Isus, ca nu sunteti decat tu si Biblia?
  #157  
Vechi 05.05.2011, 01:03:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Hotarat lucru, delia, nu te-am prins intr-o zi buna. Mesajul meu era o ironie. Practic, pentru mine nu prea conteaza daca noesisaa este ortodoxa sau catolica, dar am spus asta prevazand ce va urma din partea fostilor ei coreligionari.. Si nu m-am inselat, se pare.

Si spui ca noi ne legam de tine... Relaxeaza-te...
Ar trebui sa-ti dam un titlu de profet, asa clarviziune e greu de gasit.

Hai sa vedem la tine cum ar sta treaba..

Scenariu si tema de gandire: cea mai buna prietana a ta, protestanta desigur, ar trece la ortodocsi, convinsa ca acolo e adevarul si nu unde se scalda pana atunci.
Ce faci?
  #158  
Vechi 05.05.2011, 01:05:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din Ef 2:8.
Nu stiu de unde ati luat traducerea, eu vad asa:

"Căci în har sunteți mântuiți, prin credință, și aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu;".

Deci unde este exclusivismul din interpretarea dvs.?

Sau ca sa fiu mai clar, intrebare: cei care nu au cunoscut crestinismul, se pot mantui sau nu?
Daca se pot mantui, inseamna ca au primit Harul?
  #159  
Vechi 05.05.2011, 01:07:09
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
De aceea am si adresat np o intrebare: N-am inteles niciodata cum de sustin neortodocsii (care au auzit de ortodoxie) ca pot fi mantuiti cam in orice confesiune, dar ei totusi avand Ortodoxia la indemana, TOCMAI pe asta o ocolesc, tocmai pe asta n-o aprofundeaza.
In Ortodoxie de ce nu puteti fi mantuiti dragi neo protestanti? Cum de pt. voi, Dumnezeu e lucrator in orice confesiune dar TOCMAI in Ortodoxie, voi personal nu v-ati putea mantui?”
Ok, daca intrebi...

1. Nu am sustinut niciodata ca nu poti fi mantuit in ortodoxie. Mantuirea se primeste prin relationare cu Hristos. Asta o poate face si un ortodox si orice persoana care vrea sa Il cunoasca.
2. De ce nu putem fi mantuiti in ortodoxie? Nu stiu, spune-ne tu. E prima data cand aud asta [de la un ortodox]
3. Nu ocolesc Ortodoxia, insa scopul meu nu este plimbatul de la o religie la alta. Nu vad sensul. Am facut asta pana sa Il cunosc pe Hristos. Apoi mi-am gasit linistea. Insa nu religia mea mi-a dat mantuirea, ci Hristos. Asa ca pun acelasi pret pe religia mea ca si pe cea ortodoxa; mai precis nu prea pun pret. Si sunt la fel de dezamagita de fratii mei ca si de fratii ortodocsi. Iar cei cu adevarat credinciosi sunt la fel de putini si in biserica mea si in cea ortodoxa. Deci, sa spunem lucrurilor pe nume si sa nu ne imbatam cu apa rece. O Biserica se cunoaste dupa roade. Nu sunt roade, nu este biserica. Toate laudele si marturisirea nu cantaresc nimic in raport cu imensa greutate a faptelor. Asa ca, treziti-va...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #160  
Vechi 05.05.2011, 01:07:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Vedeti dumneavoastra, tocmai aici e problema. Desi sustineti ca si ortodocsii si-ar fi luat la fel de in serios rolul de a raspandi Evanghelia la toata faptura, realitatea este ca la euharistia catolica este inconmensurabil mai greu sa nu ai acces decat la cea ortodoxa.

"Daca" nu reprezinta un argument, mai ales cand este contrazis de realitate.

Cand Noesisaa sau Nutucutu vorbesc despre lipsa euharistiei ortodoxe, ele exprima o realitate.

Cand dumneavoastra vorbiti despre lipa euharistiei catolice, exprimati o ipoteza.
Fara suparare, n-am inteles o iota din ce vreti sa subliniati.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35