Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.12.2011, 09:41:34
Cineva27 Cineva27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.05.2011
Mesaje: 4
Implicit despre duhovnic

Frati crestini, ajutati-ma si pe mine cu o informatie. Mi-e tare greu sa-mi fac curaj sa ma duc la spovedit. Anul trecut am avut o experienta dezamagitoare si nu as vrea sa se repete...Nici nu sunt sigura ca eu cred in Dumnezeu...dar in fine, nu vreau sa va smintesc! Mi-as dori sa ma pot duce la un duvohvnic care sa nu ma judece si nici sa nu ma dojeneasca prea aspru, pt ca stiu ca o voi lua la fuga, fara a ma intoarce vreodata. Nu am credinta pt a spune ca nu conteaza dubovnicul, ca te duci sa ii spui lui Dumnezeu. Nu, pt mine conteaza duhovnicul, si nu-mi pot deschide sufletul, cu toti demonii si vulnerabilitatile, asa, oricum, oriunde si oricui. De asemeni, nici sa mai ia prea in usor si expeditiv... Ideea e ca am auzit de la cineva despre un anume duhovnic. Este duhovnic intr-o manastire si pare o fata bisericeasca destul de importanta...Cu dezamagire am descoperit la un moment dat ca exista un oarecare elitism si in domeniul acesta... Pe scurt, va intreb, ar fi prea indraznet din partea mea sa ma duc direct la el? Fara sa ma cunoasca in prealabil si fara sa fiu cineva? Pe mine nu ma intereseaza pentru ca e cunoscut, ci pt ca am un feeling ca ar putea fi ce caut (sau nu). Simt ca daca nici de data asta nu reusesc, vor trece iar sarbatorile si voi ramane cu senzatia ca am pierdut esentialul... Ciudat si copilaresc, dar imi vine in minte sa-i dau lui Dumnezeu asta daca o exista, un ultimatum, sa-i zic, Doamne, daca nu-mi trimiti acuma un duhovnic care sa-mi asculte sufletul, simt ca o sa moara!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.12.2011, 10:02:28
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bun venit!
În primul rând, te rog nu-i da ultimatum lui Dumnezeu. Roagă-te să-ți scoată în cale duhovnicul potrivit și fii pregătită să ai răbdare. Dacă nu reușești până în Crăciun, poți continua căutarea și după (nu trebuie să aștepți postul Paștelui). Ai început căutarea lui Dumnezeu. Ea nu va înceta niciodată, deci nu renunța de la primul pas.

După mine nu contează dacă duhovnicul e o personalitate. Doar că asta înseamnă probabil că e solicitat de mulți și, prin urmare, ar putea să nu aibă suficient timp. Am cunoscut și eu un duhovnic-personalitate, care îi trata cu aceeași răbdare și dragoste pe toți.

E clar că ai nevoie de un duhovnic blând și care să aibă timp și răbdare să te asculte. Nu știu în ce parte a țării locuiești. Nu-ți pot recomanda duhovnicul meu pentru că nu e nici foarte blând și e de multe ori expeditiv la spovedanie. Depinde cum îl prinzi. Uneori are mai multă răbdare, alteori nu.
Dar îmi face o impresie bună părintele Visarion Alexa de la biserica Sf. Nicolae din Militari. Pare un om care acordă importanță deosebită spovedaniei și cred că își rezervă destul timp pentru asta. Poți să-i afli numărul de telefon de pe saitul parohiei și să-l întrebi dacă și când te poate primi la spovedanie.

Cred că vei primi sfaturi mai bune și de la alți colegi de forum.
Domnul să-ți ajute!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.12.2011, 10:24:17
Cineva27 Cineva27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.05.2011
Mesaje: 4
Implicit

Multumesc! Da, probabil sunt prea nerabdatoare si putin toleranta la incertitudine... Chiar daca nu-l voi afla in secunda urmatoare pe Dumnezeu, as vrea macar sa ies un pic din negura asta a confuziei...Si cred ca spovedania m-ar putea ajuta. Va multumesc pentru raspuns, sunt din Iasi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.12.2011, 10:31:51
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt sigur că în Iași poți găsi mai mulți duhovnici buni. Am o părere deosebită despre preoții moldoveni. Cel mai bine ar fi să mergi la mai multe biserici și să asculți predicile. Dacă cele spuse acolo îți vor merge la inimă... probabil că și ca duhovnic va fi bun.
Deși... am cunoscut și preoți care nu erau strălucitori în cuvânt, în schimb erau buni sfătuitori.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.12.2011, 10:52:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Duhovnicul nu trebuie cautat dupa criteriile noastre. Cand ai o problema de sanatate ce implica o operatie, nu-i spui mediculului chirurg: va rog sa nu taiati mai mult de atat. El taie cat trebuie ca sa-ti redea sanatatea. Asa si cu duhovnicul, daca doresti sa ai parte de sanatate duhovniceasca nu mai pune sub semnul intrebarii: oare m-a inteles, oare ce mi-a spus mi se potriveste?

Sa te rogi pentru gasirea duhovnicului si pentru puterea de a implini sfaturile sale.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.12.2011, 11:03:18
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Totuși, Costel, între duhovnic și ucenic trebuie să existe o relație, trebuie să fie comunicare. Și se știe că duhovnicul trebuie căutat, cu rugăciune, bineînțeles. Nu-ți poți deschide sufletul în fața cuiva care simți că nu te înțelege. E adevărat că uneori el poate vedea în noi mult mai mult decât vedem noi înșine și să ne spună o vorbă care să ne mire.
Și medicul îl alegi, mai ales dacă ai o boală gravă.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.12.2011, 11:03:41
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cineva27 Vezi mesajul
Frati crestini, ajutati-ma si pe mine cu o informatie. Mi-e tare greu sa-mi fac curaj sa ma duc la spovedit. Anul trecut am avut o experienta dezamagitoare si nu as vrea sa se repete...Nici nu sunt sigura ca eu cred in Dumnezeu...dar in fine, nu vreau sa va smintesc! Mi-as dori sa ma pot duce la un duvohvnic care sa nu ma judece si nici sa nu ma dojeneasca prea aspru, pt ca stiu ca o voi lua la fuga, fara a ma intoarce vreodata. Nu am credinta pt a spune ca nu conteaza dubovnicul, ca te duci sa ii spui lui Dumnezeu. Nu, pt mine conteaza duhovnicul, si nu-mi pot deschide sufletul, cu toti demonii si vulnerabilitatile, asa, oricum, oriunde si oricui. De asemeni, nici sa mai ia prea in usor si expeditiv... Ideea e ca am auzit de la cineva despre un anume duhovnic. Este duhovnic intr-o manastire si pare o fata bisericeasca destul de importanta...Cu dezamagire am descoperit la un moment dat ca exista un oarecare elitism si in domeniul acesta... Pe scurt, va intreb, ar fi prea indraznet din partea mea sa ma duc direct la el? Fara sa ma cunoasca in prealabil si fara sa fiu cineva? Pe mine nu ma intereseaza pentru ca e cunoscut, ci pt ca am un feeling ca ar putea fi ce caut (sau nu). Simt ca daca nici de data asta nu reusesc, vor trece iar sarbatorile si voi ramane cu senzatia ca am pierdut esentialul... Ciudat si copilaresc, dar imi vine in minte sa-i dau lui Dumnezeu asta daca o exista, un ultimatum, sa-i zic, Doamne, daca nu-mi trimiti acuma un duhovnic care sa-mi asculte sufletul, simt ca o sa moara!
Pai daca esti din Iasi, ti l-as recomanda pe Pr. Iustin Neagu ca si duhovnic, si asta pentru ca mie personal mi-a facut o impresie foarte foarte buna. Un alt preot deosebit ar fi Pr. Cristian Rotaru, preot paroh la Biserica de langa Facultatea de Teologie...despre care pot spune ca e la randul sau foarte sufletist si apropiat de oameni. Cam pe acestia ii stiu...dar la cati preoti sunt in Iasi, cu siguranta ca mai sunt o sumedenie de duhovnici deosebiti.

Iti inteleg starea de spirit, dar sper sa gasesti duhovnicul de care ai nevoie, care sa te ajute sa iti gasesti pacea sufleteasca pe care o cauti, si asta cat mai curand.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.12.2011, 11:25:58
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

poate iti e de vre-un folos articolul asta:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...619#post413619

Lasa-l pe Dumnezeu sa conduca cautarea duhovnicului si o sa se intample asa cum e mai bine.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.12.2011, 11:46:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Totuși, Costel, între duhovnic și ucenic trebuie să existe o relație, trebuie să fie comunicare... Nu-ți poți deschide sufletul în fața cuiva care simți că nu te înțelege. E adevărat că uneori el poate vedea în noi mult mai mult decât vedem noi înșine și să ne spună o vorbă care să ne mire. Și medicul îl alegi, mai ales dacă ai o boală gravă.
Nu am spus ca nu trebuie sa existe comunicare, daca am lasat sa se inteleaga acest lucru imi cer scuze. Doream doar sa afirm ca uneori duhovnicul iti poate da sfaturi care sunt contrare principiilor tale, dar care iti aduc vindecare. In aceste situatii, daca am merge dupa mintea noastra ar trebui sa nu le implinim, dar am ramane in boala.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DUHOVNIC gherman Calugarul 156 04.02.2015 17:51:24
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 16:31:08
Parintele Rafail Noica despre cum se merge la duhovnic VladCat Pocainta 4 18.12.2011 21:04:49
despre duhovnic Valeria9 Preotul 13 10.01.2010 19:57:23
Duhovnic pisi Generalitati 2 24.06.2008 19:14:52