Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.12.2011, 14:08:05
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit 3.Corpul omenesc este foarte fragil

Desi sunt atat de multe cauze care pot provoca moartea, nu ar fi atat de rau daca am avea trupuri puternice ca otelul.

In fapt, ele sunt foarte delicate.

Nu este necesar sa folosim bombe cu mare putere de detonatie sau armament greu – ele pot fi distruse de un simplu ac.

In Scrisoare Prietenoasa, Nagarjuna spunea:

Sunt multi factori care ne distrug forta vitala.
Trupul nostru este ca un balon de sapun.
Cea mai mica atingere a unui spin otravitor,
Il pulverizeaza intr-o clipita.


In acelasi text, Nagarjuna scrie astfel:

La sfarsitul acestui eon, intreg universul va fi consumat de flacari
Si nici macar cenusa acestuia nu va mai ramane.
Daca intreg universul va pieri in foc,
nu mai este necesar sa se spuna ca trupul uman este extrem de fragil.


Putem observa cel mai simplu proces, respiratia.

Daca aceasta s-ar opri am muri.

-------------------------------------------------------------
Daca meditam cu atentie la aceste trei rationamente, vom dezvolta o intelepciune speciala care sesizeaza ca momentul propriei morti este incert si ca trebuie sa ne pregatim spiritual inainte de a ne termina treburile lumesti.

Numai asa putem realiza cat de inselator este gandul ‘ma voi pregati spiritual dupa ce rezolv sarcinile lumesti’.

Treburile lumesti sunt fara sfarstit.

In scripturi se spune ca sunt ca undele de la suprafata apei, fiecare grija lumeasca este urmata imediat de alta.

Sau sunt ca firele din barba, imediat ce sunt rase, incep sa creasca la loc.
__________________

Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.12.2011, 16:48:21
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

3. In momentul mortii, doar faptele noastre bune savarsite in timpul vietii ne pot ajuta

Acest topic este analizat in cadrul a trei sectiuni:

3.1. In momentul mortii banii nostri nu ne pot ajuta
3.2. In momentul mortii rudele si prietenii nu ne pot ajuta
3.3. In momentul mortii chiar si corpul nostru nu este de niciun folos
__________________

Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.12.2011, 17:26:59
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

3.1.In momentul mortii, banii nostri nu ne pot ajuta


Cugetam astfel:

“Chiar daca ar fi sa castig toate bogatiile lumii, toti banii pamantului, in momentul mortii ar fi fara niciun folos, deoarece nu voi lua cu mine nici o bucatica din acestea. Toate averile lumii la un loc nu pot sa-mi aline nici cea mai mica suferinta in ceasul mortii.”

In Sutra Copacului Glorios Buddha spune:

Chiar daca ai avea suficienta hrana incat sa te hraneasca 100 de ani,
Cand mori, vei pasi dincolo flamand.
Chiar daca ai avea suficiente haine care sa te impodobeasca 100 de ani,
Cand mori, vei pasi dincolo gol.




In Indrumar pentru viata unui Bodhisattva , Shantideva spune:

Din cauza faptului ca nu-mi dau seama ca trebuie sa pierd totul si sa plec,
Savarsesc tot felul de fapte rele,
Inclusiv, fata de prietenii si dusmanii mei.



A fost odata un om care muncea din greu sa taie o piatra imensa rotunda in forma patrata.

Un trecator l-a intrebat” De ce muncesti cu atata inversunare ca sa tai aceasta piatra in forma patrata?”

Omul ii raspunse : “Fac aceasta, doar ca sa o pot lasa in urma.”

Si noi suntem ca acest om, punem tot efortul si energia noastra in strangerea de averi, doar ca sa le lasam in urma cand murim.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 10.12.2011 at 17:29:23.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.12.2011, 18:00:16
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

3.2.In momentul mortii rudele si prietenii nu ne pot ajuta

In Indrumar pentru viata unui Bodhisattva, Shantideva spune:

Cand sunt infascat de mesagerul mortii,
Cum ma vor putea ajuta rudele si prietenii?
Numai bogatiile virtutii ma pot cu adevarat proteja in acel moment teribil,
Insa, niciodata nu le-am luat in serios.



Venim in aceasta lume singuri si plecam singuri.

Nu exista nicio persoana in aceasta lume, care sa ne poarte suferintele imbatranirii, bolii si mortii.

Atat prietenii cat si rudele noastre sunt neputincioase in momentul mortii, atunci cand de fapt, avem cea mai mare nevoie de ajutor.

Chiar daca fiecare persoana din lume ne-ar deveni un prieten devotat, niciunul nu ne-ar putea ajuta in momentul mortii.

Chiar daca ne-ar tine de mana si ne-ar sprijini capul, tot nu ar fi in stare sa ne smulga din ghearele mortii.

Cei mai puternici oameni din lume au in jurul lor garzi inarmate care ii protejeaza, dar niciun gardian nu poate oferi securitate atunci cand Lordul Mortii soseste.

Un mare invatat i-a recitat unui rege astfel:

Nu conteaza ca esti o persoana influenta, cu mari bogatii si resurse,
Cand va veni vremea sa treci dincolo
Va trebui sa o faci singur in mare durere si frica.
Va trebui sa calatoresti fara posesiunile tale dragi,
Fara regina, fara copii, fara servitori.


Cand va veni vremea, fiecare dintre noi va lasa totul in urma, asemenea regelui.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 10.12.2011 at 18:09:11.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.12.2011, 18:43:55
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

3.3.In momentul mortii chiar si corpul nostru nu este de niciun folos

Din momentul in care ne-am nascut, am avut mare grija si ne-am protejat trupul ca pe cea mai valoroasa posesiune, l-am invelit cand a fost frig, l-am racorit cand a fost cald, l-am aparat cand cineva a incercat sa-l raneasca.

Avem atata grija si afectiune pentru trupul nostru, incat cu greu am suferi si cea mai mica durere.

Cu greu putem indura daca ii este sete, iar daca isi pierde din puteri ne simtim mizerabil.

Cele mai multe actiuni negative le-am savarsit de dragul trupului nostru.

Daca cineva ne insulta corpul si spune ca are picioare grase sau fata ii este urata, nu putem suporta si reactionam violent.

Dar daca aceleasi lucruri sunt spuse despre trupul prietenului nostru, nu bagam in seama jignirile si poate chiar ne amuza.

Asa ca, acest trup pe care il pretuim nespus este inselator.

Cel mai mult insa, ne tradeaza in momentul mortii, cand ne paraseste complet, chiar daca avem nevoie de el cu disperare.


Primul Panchen Lama a spus:
Acest trup pe care il iubim cu atata ardoare,
Ne inseala cand avem cea mai mare nevoie de el.



Meditatia la moarte are puterea sa opreasca suvoiul amagirilor si sa directioneze mintea si inima pe calea virtutii.

Nu are puterea sa le inlature cu totul.

Doar realizarea esentei fenomenelor are aceasta putere.

Chiar daca nu putem aprofunda aceste meditatii, cel putin sa ne amintim de moarte de mai multe ori pe zi.

Aceasta va fi ca un inger pazitor in luarea deciziilor, clipa de clipa.
__________________

Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.12.2011, 19:44:40
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Imposibilul dialog de pe Strada Stelelor

Motto: ,,Si cand va veni El, va dovedi lumea vinovata in ce priveste pacatul, neprihanirea si judecata."(Ioan 16:8)

Deci intr-un final am murit,ce banal.Te asteptati la altceva? Da,ceva grandios,cutremurator,nu un suspin lacrimogen si apoi tacere.Pare o drama ieftina.Ai fi vrut sa mai dureze? Pentru ce? Nu ai inspirat tu pe Ecclesiast,nu totul este vanare de vant? Acum este logic,cum sa fie grandios finalul unei banalitati repetabile.Asculta,chiar te intereseaza de noi? Mereu m-a interesat.Sunteti ai Mei.Ciudat,multi te-ar contrazice,nu pari un egalitarist in revelatia individuala.Ti-ai imaginat ca as fi un lider de sindicat? Nu,dar m-as fi asteptat ca din cand in cand sa ne mai faci si cu mana de la balcon,pentru improspatarea memoriei.Nu ti-se pare ca esti cam ticalos in raport de faptul ca M-am golit pentru voi?Si daca sunt ticalos ce,nu pentru unul ca mine ai venit,ai nevoie de premianti cuminti si ropote de aplauze? Nu,nu de asta am nevoie,ci de dragostea voastra,pe Cruce ma luptam Eu cu Mine pentru voi desi atunci ca si acum eram singur,parasit de voi.Crezi ca cineva se arunca in singuratatea mortii precum Fiul Meu fara a o face din iubire?Crezi ca m-as fi putut sinucide din disperare narcisista? Oamenii,sa-ti spun eu un adevar simplu,cred ce vad si ce ii afecteaza.In general limita lesei este scurta.Spui cuvinte mari si profunde.Cine are timp de ele? Ai ceva mai bun de facut? Tu sa-mi spui asta,eu doar ma nasc si mor.Intre cele doua extremitati necontrolabile de mine cumva trebuie sa te gasesc pe Tine.Si nu prea esti usor de gasit si nici nu putem singuri.Ce controlz eu ramine o mare enigma.Crezi ca sunt nedrept? Cred ca ai evitat raspunsul cand Iov ti-a ridicat intrebarea noastra,a tuturor,cu privire la suferinta.L-ai zdrobit cu maretia Ta,dar nu i-ai dat raspunsul.Poate nu puteti sa duceti acel raspuns..cu ce te-ar ajuta,m-ai iubi mai mult,as fi mai logic si drept pentru tine? Nu,as putea doar sa te critic mai bine,furios al Domnului,cum ar spune prietenii.Nu iti este frica de Judecata Mea? Ai vrea sa imi fie frica,sa ma tarasc prin praf cersind mila? Esti mandru.Sunt revoltat,am trecut de faza cu mandria in primul moment cand am citit Biblia.Iti place sa ne arati cat de mici suntem in raport de marea Ta dragoste.Daca ti-as spune ca esti copilul Meu drag m-ai crede?Daca ti-as raspunde ca in viata povestea fiului risipitor se termina adesea tragic m-ai intelege de ce tac?Ce vrei sa faci acum? Habar nu am,sa colind galaxiile in tacere,sa ma uit la stele cazatoare.Vrei sa ne plimbam impreuna? De ce,vrei sa-mi tii o lectie de morala lunga cat o eternitate? Nu,vreau doar sa-ti arat cum a inceput totul,de unde veniti si spre ce mergeti,sa iti arat fiecare clipa in care s-a strans dragostea si durerea Mea pentru voi.Sa mergem atunci,ar trebui sa ai o buna explicatie pentru ca eu sigur nu duc lipsa de critici.Dumnezeu zambea,eu mergeam bombanind langa EL,razvratit si indragostit de EL,dar EL bineinteles ca stia asta.

Last edited by Scotland The Brave; 13.12.2011 at 21:50:07.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.12.2011, 00:52:58
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Motto: ,,Si cand va veni El, va dovedi lumea vinovata in ce priveste pacatul, neprihanirea si judecata."(Ioan 16:8)

Deci intr-un final am murit,ce banal.Te asteptati la altceva? Da,ceva grandios,cutremurator,nu un suspin lacrimogen si apoi tacere.Pare o drama ieftina.Ai fi vrut sa mai dureze? Pentru ce? Nu ai inspirat tu pe Ecclesiast,nu totul este vanare de vant? Acum este logic,cum sa fie grandios finalul unei banalitati repetabile.Asculta,chiar te intereseaza de noi? Mereu m-a interesat.Sunteti ai Mei.Ciudat,multi te-ar contrazice,nu pari un egalitarist in revelatia individuala.Ti-ai imaginat ca as fi un lider de sindicat? Nu,dar m-as fi asteptat ca din cand in cand sa ne mai faci si cu mana de la balcon,pentru improspatarea memoriei.Nu ti-se pare ca esti cam ticalos in raport de faptul ca M-am golit pentru voi?Si daca sunt ticalos ce,nu pentru unul ca mine ai venit,ai nevoie de premianti cuminti si ropote de aplauze? Nu,nu de asta am nevoie,ci de dragostea voastra,pe Cruce ma luptam Eu cu Mine pentru voi desi atunci ca si acum eram singur,parasit de voi.Crezi ca cineva se arunca in singuratatea mortii precum Fiul Meu fara a o face din iubire?Crezi ca m-as fi putut sinucide din disperare narcisista? Oamenii,sa-ti spun eu un adevar simplu,cred ce vad si ce ii afecteaza.In general limita lesei este scurta.Spui cuvinte mari si profunde.Cine are timp de ele? Ai ceva mai bun de facut? Tu sa-mi spui asta,eu doar ma nasc si mor.Intre cele doua extremitati necontrolabile de mine cumva trebuie sa te gasesc pe Tine.Si nu prea esti usor de gasit si nici nu putem singuri.Ce controlz eu ramine o mare enigma.Crezi ca sunt nedrept? Cred ca ai evitat raspunsul cand Iov ti-a ridicat intrebarea noastra,a tuturor,cu privire la suferinta.L-ai zdrobit cu maretia Ta,dar nu i-ai dat raspunsul.Poate nu puteti sa duceti acel raspuns..cu ce te-ar ajuta,m-ai iubi mai mult,as fi mai logic si drept pentru tine? Nu,as putea doar sa te critic mai bine,furios al Domnului,cum ar spune prietenii.Nu iti este frica de Judecata Mea? Ai vrea sa imi fie frica,sa ma tarasc prin praf cersind mila? Esti mandru.Sunt revoltat,am trecut de faza cu mandria in primul moment cand am citit Biblia.Iti place sa ne arati cat de mici suntem in raport de marea Ta dragoste.Daca ti-as spune ca esti copilul Meu drag m-ai crede?Daca ti-as raspunde ca in viata povestea fiului risipitor se termina adesea tragic m-ai intelege de ce tac?Ce vrei sa faci acum? Habar nu am,sa colind galaxiile in tacere,sa ma uit la stele cazatoare.Vrei sa ne plimbam impreuna? De ce,vrei sa-mi tii o lectie de morala lunga cat o eternitate? Nu,vreau doar sa-ti arat cum a inceput totul,de unde veniti si spre ce mergeti,sa iti arat fiecare clipa in care s-a strans dragostea si durerea Mea pentru voi.Sa mergem atunci,ar trebui sa ai o buna explicatie pentru ca eu sigur nu duc lipsa de critici.Dumnezeu zambea,eu mergeam bombanind langa EL,razvratit si indragostit de EL,dar EL bineinteles ca stia asta.
Frate protestant, din adversara lume anglofona, textul acesta m-a adus la poarta lacrimilor. Nu stiu cine l-a scris, dar este un titan. Daca esti tu, cu atat mai mult nu inteleg de ce in Biserica ta, nu esti cel putin pastor. Th. de Beze sau sinodalii de la Dordrecht nu au scris atat de profund uman, desi au fost niste giganti ai acestui partener de sah al Sfintei Biserici din care fac parte, partener numit Reforma. Voi, calvinii, sunteti asa: toti ca unul, la fel, o coroana de frunze soptind acelasi cantec; toti autorii pe care ii citezi si tot ce scrii seamana; sunteti capabilli sa faceti plojoane in esenta framantarilor nefericitei noastre specii cu o usurinta care depaseste cu mult simplul exercitiu retoric. Adica este exact limbajul framantarilor din orice credincios pentru care drumul spre Dumnezeu este (si) o sfasietoare cautare.
Un greco-catolic, revizionist non-conformist, adept al reabilitarii scolii de la Nisibis si pentru care Nestorius este un sfant, iti aduce ofranda unui respect profund, pentru tine si fratii tai de credinta, cei ce au scris aceste poeme minunate ale strigatului dupa Dumnezeu.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 15.12.2011 at 00:57:54.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va e frica de moarte? Codreanu Moaste 168 05.06.2014 14:28:55
Cugetarea la moarte florin.oltean75 Generalitati 2 25.09.2012 01:23:10
Ce este cugetarea? florin.oltean75 Generalitati 2 10.04.2011 07:29:36
Moarte indusa idealist Teologie si Stiinta 18 21.06.2010 13:37:36
moarte cyv53cop Moaste 12 17.02.2008 16:40:45