Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.07.2010, 04:02:39
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu cred in aceste prostii, acum ce fac nu mai merg cu masina, stau fara buletin, nu mai mananc? Nu are nicio legatura cu nici un diavol, intr-adevar faza cu implantarea in corp a unui cip nu as fi de acord din alte motive, nu sunt sclavul nimanui.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.07.2010, 11:57:36
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Pașapoartele și buletinele hai să le ignorăm puțin că-s doar plastic și/sau hârtie.
Dar dacă acceptați (de bună voie) ca cipul ce poartă cifra fiarei să fie implantat în trupul vostru, atunci nu au pervertit o hârtie sau un plastic amărât căci identitatea noastră nu constă în materie, ci te pervertești pe tine însuți, lepădându-te de Hristos!
Sa te intreb ceva, crezi ca doar cei care vor trai in perioada cand tehnologia va permite implantarea cipului sunt in pericol sa fie atinsi de semnul fiarei?Sau toata omenirea?
Raspunsul e simplu: toata omenirea. Si cei din perioada in care a fost scrisa Apocalipsa erau in pericol de a primi semnul fiarei.

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Măi fraților, cu actele ăstea e polemică, părerile sunt împărțite, dar cu cipuitul omului nu-i de glumit! Pierzi permanent șansa de a te mântui! Te afurisești efectiv! Adică ce... Duhul Sfânt se află sălășluit în corpurile oamenilor și ei vin și își bagă 666 în ei...
666 nu e nici pe departe implanat intr-un cip. 666 a existat din totdeauna. Uite ce spune Apocalipsa:
Aici este înțelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Și numărul ei este șase sute șaizeci și șase.

Este numar de om. Stii la ce om face referire?Raspunsul il gasesti in VT, si nu are nici o legatura cu nici un cip.

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Și cu actele biometrice ... păi cum măi voi chiar sunteți dispuși să vă sclavagească subtil?? Ăsta-i un atac la libertatea omului, unul dintre cele mai prețioase daruri lăsate de Dumnezeu! Și voi veniți că lasă poate nu-i așa rău... Păi voi sunteți dispuși să renunțați la o părticică de libertate așa ușor? În trecut se luptau și pentru o palmă de pământ și uite azi ne aruncăm libertatea pe geam...
Eu nu sunt de acord cu actele biometrice exact din acest motiv,ca imi limiteaza libertatea.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.07.2010, 16:37:11
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

"Prostii, nu-i chiar asa de rau, stau fara masina...samd"
Mai, v-ati scrantiti ? Sta scris clar : fara pecete, daca-i cu, esti pierdut.
Care parte din "esti pierdut" nu intelegeti ? A ? Sa traduc din romana in romana ? Trezirea, ori sunteti reci ori calzi, cale de mijloc nu-i. Ce-i cu bla, blau asta, satan n'are treaba cu cipu' ? Ba are, si inca cum...Voi nu intelegeti ca si gandul asta amagitor cum ca : "cipu'i folositor ca tre' sa mananc si io", ii de la uzurpator...Ganditi cu matu' ? Unde-i credinta voastra in Dumnezeu ? A ? Au, nu zice Dumnezeu clar ca : p'aia de sunt cu El, o sa-i hraneasca si o sa-i apere ? A ? Numa' la gandu' ca matu' o sa fie gol ati dat bir cu fugiti ? A ? Ei, comedie...dechideti ochii si ciuliti urechile, ca nu-i de glumit, fartatilor...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.07.2010, 19:32:26
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
"Prostii, nu-i chiar asa de rau, stau fara masina...samd"
Mai, v-ati scrantiti ? Sta scris clar : fara pecete, daca-i cu, esti pierdut.
Care parte din "esti pierdut" nu intelegeti ? A ? Sa traduc din romana in romana ? Trezirea, ori sunteti reci ori calzi, cale de mijloc nu-i. Ce-i cu bla, blau asta, satan n'are treaba cu cipu' ? Ba are, si inca cum...Voi nu intelegeti ca si gandul asta amagitor cum ca : "cipu'i folositor ca tre' sa mananc si io", ii de la uzurpator...Ganditi cu matu' ? Unde-i credinta voastra in Dumnezeu ? A ? Au, nu zice Dumnezeu clar ca : p'aia de sunt cu El, o sa-i hraneasca si o sa-i apere ? A ? Numa' la gandu' ca matu' o sa fie gol ati dat bir cu fugiti ? A ? Ei, comedie...dechideti ochii si ciuliti urechile, ca nu-i de glumit, fartatilor...
Chestie mare,asta cu cipuŽ...Si cand ma gandesc(virgula) ca in urma cu vreo doi ani citeam ca 666 vine de la interpretarea cabalistica, si ca,se pare,traducerea nu este exacta...incep sa cred ca e mai bine sa nu cred.Tot credinta in Domnul ramane sigura.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.07.2010, 03:30:59
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
"Prostii, nu-i chiar asa de rau, stau fara masina...samd"
Mai, v-ati scrantiti ? Sta scris clar : fara pecete, daca-i cu, esti pierdut.
Care parte din "esti pierdut" nu intelegeti ? A ? Sa traduc din romana in romana ? Trezirea, ori sunteti reci ori calzi, cale de mijloc nu-i. Ce-i cu bla, blau asta, satan n'are treaba cu cipu' ? Ba are, si inca cum...Voi nu intelegeti ca si gandul asta amagitor cum ca : "cipu'i folositor ca tre' sa mananc si io", ii de la uzurpator...Ganditi cu matu' ? Unde-i credinta voastra in Dumnezeu ? A ? Au, nu zice Dumnezeu clar ca : p'aia de sunt cu El, o sa-i hraneasca si o sa-i apere ? A ? Numa' la gandu' ca matu' o sa fie gol ati dat bir cu fugiti ? A ? Ei, comedie...dechideti ochii si ciuliti urechile, ca nu-i de glumit, fartatilor...
mai nea Nastase, mata esti un haios, oricum nu o sa imi pun cip, dar parca diavolul de stomac nu o sa imi dea pace, ce ma fac?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.07.2010, 04:28:49
banloc banloc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2010
Mesaje: 1
Implicit

Dar ce sa spunem despre preoti si galugari din america aici toti au carduri si pasapoarte biometrice...ce sa faca ei sa nu mai slujeasca in biserici??
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.07.2010, 06:23:58
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit COnfuzie mare

Am observat ca exista o mare confuzie in legatura cu chip-urile astea. Se pare ca multa lume accepta ce le spun altii in loc sa se informeze personal din surse sigure. Si daca Biserica Ortodoxa romana creeaza o astfel de confuzie, ma lasa putin dezamagita, asteptam ca liderii bisericii sa fie mai educati si sa se bazeze pe informatii venite din surse pe care se pot baza ca sint adevarate.

Confundati chip-urile normale care sant in folosinta graduala de cativa ani in jurul lumii pentru diverse utilitati ( si nu contin multe date personale, doar lucreaza ca si un minicomputer pentru ca asa este sistemul in care se lucreaza). Daca doriti mai multe informatii cu privire la folosirea acestor chip-uri si cum lucreaza puteti sa gasiti pe internet (apropo, telefoanele voastre mobile folosesc astfel de chip, inmagazineaza data, este o memorie electronica).Technologia este asa avansata ca asa lucreaza electronic multe utilaje pe care noi le folosim, cum am mentionat deja, telefoane mobile, computere, mai nou pasapoarte, carnete de conducere ( si nu contin date personale biologice cum ar fii adn, amprente, etc, contin doar date personale limitate, care fiecare din noi le are care traieste legal intr-o tara, adresa, date de nastere, numarul de social security)

Pe de alta parte, chip-urile biometrice sint cele care nu sint obligatorii, se folosesc doar de cine doreste sa le accepte (sub piele de exemplu) si care contin date biologie personale cum ar fii adn, retina ochiului, amprente digitale, etc). Aceste chip-uri sint acceptate optional de unele persoane, care considera ca sint o masura inalta de securitate. Am vazut un documentar cum un tinar din USA a acceptat astfel de chip sub piele pentru ca a considerat ca ai acorda multa siguranta si libertate , nu mai are nevoie sa poarte cu el carduri, doar pune degetul pe un scaner, sau imaginea retinei este scanata si plateste automat tot ce consuma pe unde merge, prin satelit se stie unde este la orice ora din zii si noapte, nu mai are nevoie de pasaport, or alte documente. Deocamdata excentrici din unele tari bogate folosesc astfel de chip si este folosit fortat detinutilor din inchisori cu securitate inalta ( criminali de serie, etct).

Unde vor duce chip-urile folosite simplu, nu stiu, urmeaza sa ramina de vazut. Dar nu sint inca un pericol pentru crestinul care nu doreste sa ajunga sa poarte semnul fiarei. Pe cand cele biometrice evident sint mare pericol.
Chip-urile de pe carduri, carnete de condus, pasapoarte, nu sint chip-uri biometrice. Daca va este frica de asta si sinteti convinsi ca sint semnul fiarei, va ingrijorati cam tarziu, ca voi deja aveti datele personale date la oficialitati. Numai cand mergeti si va faceti cazierul va ia amprente, aia ce este???????????
Cred ca panica este fara rost. Ar fii mai bine ca sa va informati bine inainte de a intra in panica si a crede tot felul de povesti.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.07.2010, 09:07:18
moonlyra moonlyra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Intr-adevar o confuzie foarte mare.
Eu citesc aproape in fiecare zi pe un site rusesc rubrica "intrebari preotului" shi acolo de multe ori s-au pus astfel de yntrebari"ce ma fac-pashapoarte biometrice obligatorii,nu e oare pecetea antihristului?"La ce preotul rus raspunde ca nu are tehnica absolut nimic cu viata spirituala,ba chiar el(preotul)are acest pashaport biometric.
Dar daca cinstit pe mine ceva ma opreshte ca sa iau aceste pashapoarte,nu shtiu..
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.07.2010, 09:11:50
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Luat de pe site-ul apologeticum: http://apologeticum.wordpress.com/20...la-spovedanie/


Ce credeți despre această măsură?
Cred ca e o gluma proasta, dar si problema asta cu cipurile a fost tratata destul de superficial de mai marii BOR care s-au limitat la un comunicat de presa care mai mult a tulburat apele decat sa le limpezeasca, desi poporul crestin ortodox ar merita ceva mai de la pastorii ei duhovnicesti, nu de alta dar poporul contribuie financiar la buna functionare a Bisericii ca institutie umana, chiar daca multi neglijaza partea divina. Cat despre 666 asta exista din Vechiul Testament unde este mentionata cantitatea de 666 talanti de aur pe care regii vasali lui Solomon o plateau ca tribut, probabil din Vechiul Testament a preluat Sf. Ap. Ioan acest numar, aratand prin el vasalitatea fata potrivnicul lui Hristos, cu alte cuvinte de pecetluim cu "semnul" fiarei ori de cate ori pacatuim si nu savarsim voia lui Dumnezeu, desigur aceasta interpretare alegorica nu exclude interpretarea literala, adica existenta si a unui semn fizic al "fiarei", depinde adeptii carei scoli de interpretare sunteti, alexandrina sau antiohiana, daca sunteti adeptii primei atunci veti prefera o interpretare alegorica alui 666, dar asta nu exclude o interpretare literala si viceversa.
Cat despre pasapoartele cu cip, scopul declarat al acestora este "combaterea terorismului" asta in cazul in care "terorismul" nu e o inventie, dupa mine tocmai scopul acestora este problema, caci impunand tuturor aceste documente cu cip se incalca libertatea si demnitatea umana prin considerarea tuturor oamenilor ca potentiali teroristi, de aceea ar fi bine sa se ofere o alternativa la pasapoartele biometrice nu neaparat din considerente religioase cat din cauza declaratiei pe care toate tarile membre ONU au adoptat-o "Declarația Universală a Drepturilor Omului" sau cand interesele o cer se uita de aceasta declaratie? Inchei citand pe unul din eroii romanelor copilariei mele "Howgh!Am zis!"
__________________
valentin_top_bizant

Last edited by valentin.viliga; 05.07.2010 at 09:22:08.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.07.2010, 12:22:01
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru Valentin.Viliga

Exista o pozitie a BOR: Identitatea si Libertatea Omului in Ortodoxie.Raspunsuri ale Biserici in privinta actelor electronice. Predania.
Este cartea aparuta recent cu binecuvantarea Preasfintitului Parinte Galaction/colectia Martor.
Si incepe asa:
,,Libertatea interioara este in inima noastra, este tezaurul adancimii inimii.
Ea nu poate fi serchestrata, nu poate fi capturata, nu poate fi desfiintata.
Libertatea exterioara a Crestinilor a fost, este si probabil va fi tot timpul in primejdie.
Cei ce vor sa ne margineasca libertatea sant liberi s'o faca, iar noi santem liberi sa ne impotrivim.''
Prof.Univ.Dr.Pavel Chirila
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Monahii - au venituri, asigurari, acte? sophia Calugarul 7 01.02.2013 23:02:50
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
Mormint de la sfrsit de sec. XIX; cum il trec in mostenire ca nu am acte pe el. BalaurulPBC Generalitati 3 30.07.2009 23:00:48
Anatemele ca acte ale iubirii patinina34 Despre Biserica Ortodoxa in general 0 28.12.2008 00:40:09