Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.08.2010, 13:55:55
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

nu inteleg acest topic.Daca stii ca ai dreptate si ca e bine sa pleci de ce te roade constiinta si te impinge sa creezi un astfel de topic?





































Pentru ca stii ca nu ai dreptate,dar vrei sa te minti ca sa poti dormi noaptea mai bine.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.08.2010, 14:02:44
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ai dreptate, de pe partea tatalui sunt de neam spaniol, descendent direct al lui Torquemada, iar din partea mamei sunt jumatate austriac, din spita lui Bukow, iar cealalta jumatate tocmai din America de Sud, din neam de conquistadori.
Am pe undeva si o poza de familie, cu stramosul cruciat care a participat la luarea Constantinopolului.
De nascut, m-am nascut intr-o maternitate conspirativa din subsolurile Vaticanului, si am fost pregatit toata tineretea pentru a fi trimis in Romania, sa subminez sentimentul national al acestui maret popor, care le sta papistasilor ca un spin in coasta.
Acuma, daca m-ai deconspirat, nu mai are rost sa ma ascund.

Ce-a mai buna minciuna este adevarul ! Sunt sigur ca biografia ta reala se apropie de ceea ce spui, insa cu un pedegree mai sters, iar de scoala nu mai vorbesc....
Probabil acum esti la un curs de vara : "Studiu cu privire la modalitatile optime de anarhizare si demonizare a mediei ortodoxe"

Dar sa mai postez odata ceea ce nu-ti place - profetia "plecarii" a celui mai mare duhovnic ortodox al secolului XX(Arsenie Boca), care n-a vorbit in dodii pt a fi interpretat de catolici:

„Măi, să știți că mulți vor pleca din țară, dar puțini se vor întoarce. Va veni vremea când ar dori să se întoarcă și n-or mai putea, căci România va fi înconjurată de flăcări”
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.08.2010, 14:36:18
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
nu inteleg acest topic.Daca stii ca ai dreptate si ca e bine sa pleci de ce te roade constiinta si te impinge sa creezi un astfel de topic?
Pentru ca stii ca nu ai dreptate,dar vrei sa te minti ca sa poti dormi noaptea mai bine.
Stai matale linistit, ca dorm ca un prunc in privinta asta. Multumesc de grije si multumesc pentru prima reactie pe care o asteptam.
Am deschis acest topic ca sa vedeti si voi "patriotii" cit de absurd este sa deschizi un astfel de topic. Este oglinda unui alt topic absurd "Este pacat sa emigrezi?" deschis din invidia tipic romaneasca "sa moara si capra vecinului!"
Eu nu-s de vina ca voua va lipseste curajul, nebunia, credinta ca Dumnezeu e cu tine oriunde, sau poate mintea. Nu-s de vina ca aveti tendinte masochiste. Voi sinteti de vina de toate acestea asa ca nu mai cautati sa omoriti capra vecinului. Recunoasteti ca sinteti cum sinteti si nu mai trageti atit pe patriotism pentru ca eu nu-s nascut in Australia si am trait destul in Romania ca sa vad cit de patrioti sint romanii, cit se iubesc unii pe altii sau tara!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.08.2010, 15:10:16
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Stai matale linistit, ca dorm ca un prunc in privinta asta. Multumesc de grije si multumesc pentru prima reactie pe care o asteptam.
Am deschis acest topic ca sa vedeti si voi "patriotii" cit de absurd este sa deschizi un astfel de topic. Este oglinda unui alt topic absurd "Este pacat sa emigrezi?" deschis din invidia tipic romaneasca "sa moara si capra vecinului!"
Eu nu-s de vina ca voua va lipseste curajul, nebunia, credinta ca Dumnezeu e cu tine oriunde, sau poate mintea. Nu-s de vina ca aveti tendinte masochiste. Voi sinteti de vina de toate acestea asa ca nu mai cautati sa omoriti capra vecinului. Recunoasteti ca sinteti cum sinteti si nu mai trageti atit pe patriotism pentru ca eu nu-s nascut in Australia si am trait destul in Romania ca sa vad cit de patrioti sint romanii, cit se iubesc unii pe altii sau tara!
Pai din cauza ta se urasc romanii atunci.Daca ai fi stat aici sa ajuti situatia si nu ai fi contribuit la dezbinare prin fuga nu mai avea loc discutia asta.(asta ca sa fiu si eu un imatur de 2 ani ca si tine).Daca ai plecat,nu inseamna ca te-a parasit Dumnezeu.Traieste-ti viata acolo asa cum ai ales-o dar nu da vina pe tara pentru ca nu te-ai descurcat.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.08.2010, 15:27:11
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Acesti "romani" au doua probleme: una identitara si una religioasa. La ambele au informatii si "putinte" prea putine, in schimb au personalitate puternica si mare neastampar....
Pot fi asimilati cu acei oameni care nu stiu sa ceara ajutor decat lovind..Poate, poate ii vede cineva si le intelege handicapul ! Dumnezeu sa va lumineze "bravi romani" !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.08.2010, 15:30:44
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Acesti "romani" au doua probleme: una identitara si una religioasa. La ambele au informatii si "putinte" prea putine, in schimb au personalitate puternica si mare neastampar....
Pot fi asimilati cu acei oameni care nu stiu sa ceara ajutor decat lovind..Poate, poate ii vede cineva si le intelege handicapul ! Dumnezeu sa va lumineze "bravi romani" !
Si iata cum ati reusit performanta rara de a va auto-descrie aproape perfect.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.08.2010, 15:33:18
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sa traiti bine!

Pai da nu m-am "descurcat" n-am Mercedes ci doar un Mitsubishi, nu am vila ci doar un apartament, nu merg la mare in Caraibe ci doar in Malta samd. Dar mie imi ajunge si atit si multumesc lui Dumnezeu pentru toate.
Daca ramineam in Romania e drept ca n-asi fi muncit dar nici nu le aveam.
Asa ca prietene nu numai ca nu dau vina pe Romani ci chiar le multumesc ca m-au facut sa "fug" (intre noi fie vorba: am emigrat legal si ..cu masina n-am fugit!)
Acum, inca un pic de rabdare, ca mult nu mai am, si o sa apuci sa vezi din nou romanii strinsi uniti (pfui! era sa zic si in jurul conducatorului), neinvidiosi si zemuind de iubire...daca din cauza mea sinteti cum sinteti!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.08.2010, 15:33:56
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Si iata cum ati reusit performanta rara de a va auto-descrie aproape perfect.
Ai inteles gresit. Despre cei ca tine vorbeam !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.08.2010, 15:36:40
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Ma bucur ca noi romanii te-am impins afara si ti-ai luat Mitsubishi.Daca nu eram noi niste oameni nenorociti si nu te impingeam afara din casa ta poate azi nu aveai Mitsubishi.Eu unul iti multumesc ca imi multumesti si iti doresc la cat mai multe masini.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.08.2010, 15:36:58
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Pai da nu m-am "descurcat" n-am Mercedes ci doar un Mitsubishi, nu am vila ci doar un apartament, nu merg la mare in Caraibe ci doar in Malta samd. Dar mie imi ajunge si atit si multumesc lui Dumnezeu pentru toate.
Daca ramineam in Romania e drept ca n-asi fi muncit dar nici nu le aveam.
Asa ca prietene nu numai ca nu dau vina pe Romani ci chiar le multumesc ca m-au facut sa "fug" (intre noi fie vorba: am emigrat legal si ..cu masina n-am fugit!)
Acum, inca un pic de rabdare, ca mult nu mai am, si o sa apuci sa vezi din nou romanii strinsi uniti (pfui! era sa zic si in jurul conducatorului), neinvidiosi si zemuind de iubire...daca din cauza mea sinteti cum sinteti!
Nu te-au gonit romanii ! In 89 am scapat de un dictator si ne-am procopsit cu o hunta intreaga, majoritatea avand legatura cu cei care au desantat de pe tancurile sovietice in 45'. Ne-au invins !
Dar daca tu doresti ca noi ceilalti romani sa fim vinovati, n-ai decat. "Traiasca" psihologia romaneasca din emigratie!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31