Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 05.05.2011, 01:20:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Domnule, unele lucruri sunt complicate și discutabile. Homeopatia de exemplu. Altele sunt indiscutabile. Ideea că te poți mântui fără Har nu este numai heterodoxă, ci e o scatoalcă asupra logicii elementare, Harul Sfințitor fiind, prin definiție, un ajutor supranatural pe care îl primim spre mântuire. Este oxigenul sufletului, dacă vreți. Dacă te poți ori nu mântui altfel decât prin Har, întrebați pe oricine: ortodox (unul care știe cum stă treaba), catolic, penticostal sau iehovist. Cred că până și evreii și mahomedanii au această convingere.

Așa stând lucrurile, propoziția "Nu există Har în afară de BO" este riguros echivalentă cu propoziția "Nu există mântuire în afară de BO".
Deci raspunsul la intrebarea care v-am adresat-o mai sus si care il ocoliti dar il putem extrage din expunerea dvs. ar fi: chiar si evreii sau mahomedanii sau budhistii si yoghinii si chiar shamanii au har mantuitor.

Corect?
Sau ei nu se mantuiesc?

Astept inca un raspuns direct la chestiune, eu zic ca e o dilmea foarte interesanta si un exerctiu de teologie eclesiala f. util.
Va incumetati?
  #172  
Vechi 05.05.2011, 01:25:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Va incumetati?
Eu ? Nu, eu nu mai rezist. Mă duc să mă culc.

Pace și Bine !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #173  
Vechi 05.05.2011, 01:26:32
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La ce te-ai fi asteptat sa vezi ca o persoana are dificultati spirituale, chiar daca nu vrea sa recunosca direct si dintre toate solutiile alege una neinspirata?
Aici e problema! Noessisa NU are dificultati spirituale. NU ne-a cerut parerea.NU ne-a cerut ajutorul, pentru ca nu are nevoie de el.
Pur si simplu a luat o decizie si a comunicat-o din bun simt, pe forum!Acum trebuie mitraliata, ca nu ne place noua decizia ei??

Daca era indecisa si cerea ajutor, atunci erau justificate atatea pagini de discutii.Dar in contextul in care EA are decizia luata, e impacata si multumita, de ce a fost supusa unui astfel de tratament?

Zicea MariS bine, din iubire pentru Dumnezeu, ajungem sa ne uram aproapele!
  #174  
Vechi 05.05.2011, 01:27:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Iar cei cu adevarat credinciosi sunt la fel de putini si in biserica mea si in cea ortodoxa. Deci, sa spunem lucrurilor pe nume si sa nu ne imbatam cu apa rece. O Biserica se cunoaste dupa roade. Nu sunt roade, nu este biserica. Toate laudele si marturisirea nu cantaresc nimic in raport cu imensa greutate a faptelor. Asa ca, treziti-va...
Hehe.. artcolul de dinainte de "Biserica" arata ca faceti confuzie intre Biserica si adunare.
Iar roadele Bisericii, credeti ca sunteti in masura sa le judecati dvs. sau Dumnezeu sau dvs. in aceeasi masura ca si Dumnezeu?
  #175  
Vechi 05.05.2011, 01:31:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Depinde. Daca ar trece pentru ca L-a gasit pe Hristos nu as zice nimic rau. Sunt destule persoane fara Hristos si in religia mea.
Chiar credeti ca este acelasi Hristos?
Si se distreaza creand confesiuni peste confesiuni si dand revelatii particulare care se bat cap in cap de la o cofensiune la alta?
Sa fim seriosi.

Citat:
Insa mi-ar parea rau pentru ea dintr-un anumit motiv: mai-marii religiilor, dupa ce Il fac pe Hristos cunoscut unor oameni, au prostul obicei sa treaca la indoctrinarea lor.
Nu exista asa ceva "mai marii religiilor" :)
Poate doar la Romano-Catolici, ei se mandresc cu asta.
Si la budistii tibetani parca (Dalai Lama)
In rest sunt oameni si oameni.

Citat:
Asta fac si preotii vostri, si fratii nostri. Si murdaresc astfel sufletul unui copil nou-nascut.
Concret, cum?
Intorc ideea pe toate partile si nu vad lucrul asta ca fiind posibil.
La un adult da, ca el are si discernamant, dar nou-nascutul?

Citat:
Insa, daca a trecut din alte motive decat dupa Hristos, normal ca nu m-as bucura. Insa i-as respeta alegerea.
Si daca ai sti ca Hristos este un pretext si restul motivelor ar tine sa zicem de comoditatea spirituala (cea mai apropiata congregatie protestanta e la cateva sute de km iar cea ortodoxa este peste drum), te-ai obosi sa-i arati ca ai observat lucrul asta si sa incerci sa o faci sa il constientizeze?

Citat:
Fiecare gaseste ce cauta. Mi-e greu insa sa cred scenariul cum ca as putea avea o asemenea persoana in cercul de prieteni. :))
Ei vezi, obisnuieste-te cu idea din timp. :)
  #176  
Vechi 05.05.2011, 01:32:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu ? Nu, eu nu mai rezist. Mă duc să mă culc.

Pace și Bine !
Nu trebuie sa raspundeti musai in seara asta.
Dar cred ca un raspuns e important, altfel obisnuiti-va cu ideea ca nu doar protestantii au incongruente teologice.

Noapte buna.
  #177  
Vechi 05.05.2011, 01:34:12
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Hotarat lucru, Doriana, una e sa fii ironic si sa te "rafuiesti" cu ortodocsii si alta e sa feliciti pe cineva ca a iesit din ortodoxie. Nici Dl. Dragomir se pare ca n-a sesizat prima parte anti-ortodoxa a mesajului tau.
.
"antiortodoxa"... Deci, te rog din nou sa te linistesti. Am explicat destul de clar ce am vrut sa spun si ca mi-e indiferent daca fata este in ortodoxie sau in afara ei, dar te faci ca nu intelegi. Si cand spun un lucru ma astept sa fiu crezuta, pentru ca nu v-am mintit niciodata, dupa cate imi amintesc. Ce trebuia sa fac, sa o mitraliez si eu? Ajunge cati sunt contra ei.

Daca vrei sa fii o aparatoare a ortodoxiei lupta-te cu unul care intr-adevar ataca; nu-ti imagina ca esti atacata. Eu am treburi mai importante decat sa ma leg de o religie sau alta.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #178  
Vechi 05.05.2011, 01:37:28
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hehe.. artcolul de dinainte de "Biserica" arata ca faceti confuzie intre Biserica si adunare.
Din cate imi amintesc, nici tu nu ai reusit sa definesti Biserica...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iar roadele Bisericii, credeti ca sunteti in masura sa le judecati dvs. sau Dumnezeu sau dvs. in aceeasi masura ca si Dumnezeu?
Ai dreptate, Alin, dar, ce sa fac...Nu ma pot abtine totusi sa nu gandesc; ceva imi spune ca mintea asta mi-a dat-o Dumnezeu ca sa o folosesc. Si mi-a spus sa cercetez toate lucrurile si sa iau numai ce este bun. Asa ca fac si eu ce pot.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #179  
Vechi 05.05.2011, 01:39:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Aici e problema! Noessisa NU are dificultati spirituale.
O spui in calitate de clarvazator sau totusi te-ai obosit sa citesti ce a scris pe aici?

Citat:
NU ne-a cerut parerea.NU ne-a cerut ajutorul, pentru ca nu are nevoie de el.
Nu, dar ar putea sa reproseze mai tarziu ca intr-un fel la cerut totusi, dar nu l-a primit, ca s-a aruncat cu capul inainte si noi am tratat-o cu indiferenta si i-am aprobat prin tacere miscarea.

Citat:
Pur si simplu a luat o decizie si a comunicat-o din bun simt, pe forum!Acum trebuie mitraliata, ca nu ne place noua decizia ei??
Deloc. Oamenii vor sa inteleaga iar ea este foarte draguta sa explice ce si cum, fiind o mare usurare zic eu.

Multi aveau impresia ca un ortodox trece la romano-catolicism cand de fapt un filo-romano-catolic trece de facto la catolicism :)
De fapt, asa cum zice si titlul topicului, o membra a forumului trece la catolicism :D

Citat:
Daca era indecisa si cerea ajutor, atunci erau justificate atatea pagini de discutii.Dar in contextul in care EA are decizia luata, e impacata si multumita, de ce a fost supusa unui astfel de tratament?
Poate ca dorinta de a comunica decizia este o cerere de ajutor sau a fost perceputa ca atare. Poftim.. :)

Dupa cum vezi in postarea ei de mai sus, e cu zambetul pe buze deci perceptia ta asupra chestiunii este total subiectiva.

Citat:
Zicea MariS bine, din iubire pentru Dumnezeu, ajungem sa ne uram aproapele!
Exagerezi de dragul argumentarii.
Nu o uraste nimeni pe Noessia.
Mie asa imi place sa cred.
  #180  
Vechi 05.05.2011, 01:46:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Din cate imi amintesc, nici tu nu ai reusit sa definesti Biserica...
Nu eu trebuie sa te lamuresc.
Citeste:
Patrick Barnes
"NON-ORTODOCȘII"
Învățătura ortodoxă despre „creștinii” din afara Bisericii
http://www.scribd.com/doc/33329322/P...fara-Bisericii

Daca mai ai pe urma nelamuriri asupra pozitiei ortodoxe in aceasta chestiune, aprofundam.
Chiar nu am timp sa fac rezumate desi ar fi interesant.

Citat:
Ai dreptate, Alin, dar, ce sa fac...Nu ma pot abtine totusi sa nu gandesc; ceva imi spune ca mintea asta mi-a dat-o Dumnezeu ca sa o folosesc.
"Ce sa fac, nu ma pot abtine, am doua picioare si ceva imi spunea ca Dumnezeu mi le-a dat sa le folosesc, asadar nu ma pot abtine sa nu reped cate unul din cand in cand in dosul aproapelui meu."

Stralucita logica pentru a justifica false judecati de valoare.

Citat:
Si mi-a spus sa cercetez toate lucrurile si sa iau numai ce este bun. Asa ca fac si eu ce pot.
Sa judeci roadele Bisericii intra aici? Folosul personal fiind care?

Dar stai, ca mai intai nu e lamurita treaba cu ce e Biserica, pentru tine este "o Biserica, doua Biserici, trei Biserici...".
"duhul sfant" a plantat cata una pe gustul fiecaruia, si i-a dat o invatatura distincta doar asa de amuzament sa-i vada cum se bat intre ei pe urma.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35