Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 05.05.2011, 01:52:31
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
O spui in calitate de clarvazator sau totusi te-ai obosit sa citesti ce a scris pe aici?

Nu, dar ar putea sa reproseze mai tarziu ca intr-un fel la cerut totusi, dar nu l-a primit, ca s-a aruncat cu capul inainte si noi am tratat-o cu indiferenta si i-am aprobat prin tacere miscarea.


Deloc. Oamenii vor sa inteleaga iar ea este foarte draguta sa explice ce si cum, fiind o mare usurare zic eu.

Multi aveau impresia ca un ortodox trece la romano-catolicism cand de fapt un filo-romano-catolic trece de facto la catolicism :)
De fapt, asa cum zice si titlul topicului, o membra a forumului trece la catolicism :D

Poate ca dorinta de a comunica decizia este o cerere de ajutor sau a fost perceputa ca atare. Poftim.. :)

Dupa cum vezi in postarea ei de mai sus, e cu zambetul pe buze deci perceptia ta asupra chestiunii este total subiectiva.

Exagerezi de dragul argumentarii.
Nu o uraste nimeni pe Noessia.
Mie asa imi place sa cred.
:-))) Mi-ar place sa-ti raspunda Noessisa la mesajul acesta!! Poate pe ea o crezi mai bine..Desi ma indoiesc..

Imi mentin afirmatile pe care desigur le-am facut in cunostinta de cauza.( clarvazatoare nu-s...deci ghici? Am citit mesajele ei sau am ochelari cu raze gamma??)

Si sa-ti mai spun ceva :dezvata-te sa faci bine cu forta (binele care crezi tu ca-i bine!!!- vorbesc in general), pentru ca incalci liberul arbitru al celuilalt! Fiecare are dreptul sa aleaga binele sau raul! Tu fi pregatit sa ajuti in caz de nevoie.Atat.Nu te simti tu obligat sa intrii cu forta in viata(deciziile) cuiva, doar ca ti se pare(sau nu) tie ca nu-i bine..Pentru ca e gresit.
  #182  
Vechi 05.05.2011, 01:55:47
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar credeti ca este acelasi Hristos?
Si se distreaza creand confesiuni peste confesiuni si dand revelatii particulare care se bat cap in cap de la o cofensiune la alta?
Confesiunile sunt create de oameni; atunci cand nu s-au mai inteles s-au despartit. Desigur, fiecare spune ca ea e singura adevarata si ca are dreptate, etc, etc...


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Concret, cum?
Intorc ideea pe toate partile si nu vad lucrul asta ca fiind posibil.
La un adult da, ca el are si discernamant, dar nou-nascutul?
Ma refeream la un nou-nascut in Hristos. Cand omul se converteste pentru ca a auzit adevarul intr-o biserica...ortodoxa, sa zicem...sau penticostala...El este curatit prin pocainta si botez. Acum intervine clerul, cu sloganele: "Vezi ca noi suntem cei mai buni, ca noi nu e nimeni, restul e eretici". Si omul ii crede, ca, daca parintele a spus odata ceva adevarat, el are impresia ca va spune intotdeauna adevarul.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca ai sti ca Hristos este un pretext si restul motivelor ar tine sa zicem de comoditatea spirituala (cea mai apropiata congregatie protestanta e la cateva sute de km iar cea ortodoxa este peste drum), te-ai obosi sa-i arati ca ai observat lucrul asta si sa incerci sa o faci sa il constientizeze?)
Daca nu m-am obosit pana acum, ce rost mai are sa ma obosesc cand a luat deja o decizie irevocabila? S-a vazut deja ce prietena am fost. Sau s-a vazut ce-si dorea ea de fapt. Si oameniii comozi au ce si-au dorit. Dumnezeu le respecta alegerea; voi face si eu la fel.

Dar, intre noi fie vorba, ma indoiesc ca tu vezi prea clar lucrurile. Tu esti ortodox si gandesti ca majoritatea ortodocsior: "Cine nu e ca noi nu e bun". Face parte din indoctrinarea de care vorbeam mai sus.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #183  
Vechi 05.05.2011, 02:01:23
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa judeci roadele Bisericii intra aici? Folosul personal fiind care?

Dar stai, ca mai intai nu e lamurita treaba cu ce e Biserica, pentru tine este "o Biserica, doua Biserici, trei Biserici...".
.
Folosul fiind capacitatea de a alege, deosebind binele de rau. Judecam roadele "bisericilor", nu [neaparat] ale Bisericii lui Hristos.

Am folosit termenul "biserica" in sensul oficial de cult, denominatie. Biserica lui Hristos este una singura; si nu e un cult condus de oameni cu diferite interese. Este totalitatea celor credinciosi in Hristos Iisus, oriunde s-ar afla ei.
Dar chiar nu am ravna necesara reinceperii discutiei despre Biserica acum...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #184  
Vechi 05.05.2011, 02:07:06
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noapte buna tuturor!
  #185  
Vechi 05.05.2011, 04:04:43
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Asta cu preotii care cer bani pentru servicii religioase e o absurditate.
Ca sunt unii preoti care cer celor de ii vad cu mai multi bani cate o donatie,nu vad care e problema,desi majoritatea nici acelora cu bani nu cer.
Pai sa ne arate sora de aci de zice ca a trecut la catolici siteul parohiei respective,unde scria ca preotul nu ofera servicii religioase decat membrilor cotizanti ai parohiei.
Eu pana nu vad nu cred.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 05.05.2011 at 04:07:06.
  #186  
Vechi 05.05.2011, 08:09:49
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
De fapt asteptam raspunsul tau la intrebarea de ce nu se pot mantui np in ortodoxie dar in schimb pot fi mantuiti in orice alte confesiuni.
Done:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=159
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #187  
Vechi 05.05.2011, 09:03:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Asta cu preotii care cer bani pentru servicii religioase e o absurditate.
Ca sunt unii preoti care cer celor de ii vad cu mai multi bani cate o donatie,nu vad care e problema,desi majoritatea nici acelora cu bani nu cer.
Pai sa ne arate sora de aci de zice ca a trecut la catolici siteul parohiei respective,unde scria ca preotul nu ofera servicii religioase decat membrilor cotizanti ai parohiei.
Eu pana nu vad nu cred.
Hai sa fim seriosi!!!Dvs chiar credeti ca apar aceste date pe siteul lor oficial??
De ce nu credeti? Asa s-a intamplat si cand m-am dus eu la o biserica ortodoxa romana din California,aveau o brosura interna care circula pe la toti enoriasii,in care brosura se facea apologia donatiilor spre biserica.De asemeni,slujba s-a incheiat cu o discutie despre cotizatii,nemultumirea preotului ca donatiile au scazut precum si faptul ca dorea sa-si schimbe comisia de administratie(tot din motive materiale).Membrii activi ai bisericii erau tinuti la dosar cu nume,tel si
adresa -daca erai platitor preotul era gata sa-ti faca o vizita de sfintire a casei(chiar dupa Anul Nou),eu fiind nou venita
si fara o istorie a platilor,nu s-a pus problema sfintirii casei cu aghiasma.
Nu stiu cum functioneaza parohiile din strainatate,se pare ca din mila enoriasilor,de aceea daca dai,ai parte si de servicii religioase!
Daca dvs nu credeti,e problema dvs insa Noesisaa nu avea nici un motiv sa minta cum nici eu nu am!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 05.05.2011 at 09:10:25.
  #188  
Vechi 05.05.2011, 09:26:07
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit cam off topic

Yasmina, nu este nici un secret ca in strainatate parohiile romanesti nu au subventii de la stat si traiesc din donatiile credinciosilor. Cum stii si tu, viata este scumpa aici, deci nu se poate trai din donatii simbolice. De asemenea, nu este nici un secret (desi nici nu se bate toba) ca se tine o evidenta a membrilor parohiei si se face un buget de venituri-cheltuieli, chestiuni administrative care cred ca se practica si in RO dealtfel.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina
daca erai platitor preotul era gata sa-ti faca o vizita de sfintire a casei(chiar dupa Anul Nou),eu fiind nou venita
si fara o istorie a platilor,nu s-a pus problema sfintirii casei cu aghiasma.
nu stiu in ce context ai inteles asta, insa sunt sigura ca ai inteles gresit. daca i-ai fi dat nr. de tel. si l-ai fi rugat pe preot sa vina ptr sfintirea casei sunt sigura ca ar fi venit. desigur, normal ar fi fost ca si tu sa-i oferi macar un $20, asa din bun simt cel putin.
  #189  
Vechi 05.05.2011, 09:26:14
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Dar ce alta sursa de finantare au aceste parohii ?

Intr-un fel este normal ca membrii parohiei sa plateasca - oricum, mult mai normal decat sa o faca statul.

Daca sustinem ca biserica suntem noi, de ce, pe de alta parte, sa ne asteptam ca pentru nevoile materiale ale Bisericii sa plateasca altii ?


Edit: a raspuns Mirela, mai sus, intrebarilor mele.

Mai tin sa adaug ca, in strainatate, o vizita la domiciliul enoriasului nu e ca in Romania, unde, in cea mai mare parte a cazurilor, se poate face pe jos, pentru ca parohia se confunda cu cartierul. Trebuie preotul sa se suie in masina, sa conduca x kilometri, timp, benzina etc. Cine plateste ?

Last edited by Erethorn; 05.05.2011 at 09:28:52.
  #190  
Vechi 05.05.2011, 09:41:59
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Aici e problema! Noessisa NU are dificultati spirituale. NU ne-a cerut parerea.NU ne-a cerut ajutorul, pentru ca nu are nevoie de el.
Lui Hristos Iisus trebuie sa ii cerem toti ajutorul pentru ca fara EL nu putem face nimic.

A incercat insa sa ne "convinga" ca este bine ceea ce face ea subiectiv (ca persona), si din puct de vedere al realitatii dogmatice obiective.

Apreciem onestitatea ei precum si faptul ca ca nu a "vorbit de rau" Biserica Ortodoxa pentru a justifica decizia ei. Nu a spus ca ar fi ceva gresit la noi, in dogma sau in practica, ca i-ar fi lipsit ceva in Biserica Ortodoxa. A recunoscut ca ea este interesata de trairea practica normala in comunitatea Bisericeasca, sa participe la slujbe, la Sfintele Taine.

Daca din punct de vedere subiectiv decizia ei poate fi buna (asta numai Dumnezeu stie caci EL este dreptul judecator al fiecarui om in parte si EL este singurul manutuitor), din punct de vedere al Adevarului dogmatic obiectiv noi ortodocsii crestini marturisim impreuna cu Sfantul Pavel: "un Domn, o credinta, un Botez" (Efeseni 4,5). Retineti ca marturisim nu judecam!

Repet, invatatura Bisericii Romano-catolice are multe parti bune: Sfintele Taine, cinstirea icoanelor, natura omului (trup si suflet nemuritor si cugetator), cultul mortilor, cinstirea sfintilor, cinstirea ingerilor; dar are si multe parti care contravin invataturii ortodoxe (Adevarului): Filioque, imaculata conceptie, asumptia, primatul papal...

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pur si simplu a luat o decizie si a comunicat-o din bun simt, pe forum!Acum trebuie mitraliata, ca nu ne place noua decizia ei??
Fiecare om este liber sa decida pentru viata lui.
Asa cum Dumnezeu nu restrange libertatea omului si ingaduie chiar omului sa savarseasca raul... asa si noi oamenii nu avem dreptul sa restrangem libertatea nimanui (atat timp cat nu prezinta un pericol social, pentru viata altor oameni. Desigur si Dumnezeu intervine in cazul oamenilor care fac pacate strigatoare la cer si ii nimiceste daca nu vor sa se pocaiasca.)

Problema rezida in faptul ca ea a incercat as isi justifice si din puct de vedere dogmatic decizia ei... si in aceasta situatia evident ca noi ortodocsii crestini am luat atitudine marturisitnd ortodoxia crestina, intru slava lui Hristos.

Astfel noi ortodocsii crestini nu avem nimic personal cu ea ca om, ca persona ci doar cu afirmatiile ei referitoare la ortodoxia crestina.

Trebuie sa remarcam faptul ca reprezentantii romano-catolici nu au "comentat" (si nici sustinut corespunzator) obiectiv invatatura romano-catolica cu privire la: cauzalitatea intre moarte si pacat (omul avea nemurirea in har ca ceva firesc), imaculata conceptie, asumptia.

Cine este interesat de Adevar, il studiaza si il traieste corespunzator... Hristos Vorbeste in Sfanta Scriptura si in Sfanta lui Biserica, Duhul Sfant marutiriseste Adevarul si ne invata si "cine are urechi de AUZIT sa auda"! (cine le are doar de "frumusete" e treaba lui).

Doamne ajuta.

Last edited by Eugen7; 05.05.2011 at 09:45:48.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35