Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.12.2011, 20:06:58
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Am gasit ceea ce spunea parintele Adrian cu privire la copiii avortati:

Unele probleme rămân în „rezervația lui Dumnezeu”. Așa cum după dispariția zimbrilor din pădurile Moldovei și întregii țări, avem numai o rezervație de zimbri la noi. De exemplu, pentru copiii avortați, n-are voie nici preotul care slujește la proscomidie, nici alții să se roage pentru ei. Ei sunt în „rezervația lui Dumnezeu”. Aici a greșit chiar cel mai bun prieten al meu, părintele Arsenie Papacioc, când a afirmat odată că el se roagă la proscomidie pentru cei avortați. N-are voie! Orice am face, n-are valoare ce ne rugăm noi.


Deci judecata e la Dumnezeu!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.12.2011, 20:36:54
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am gasit ceea ce spunea parintele Adrian cu privire la copiii avortati:

Unele probleme rămân în „rezervația lui Dumnezeu”. Așa cum după dispariția zimbrilor din pădurile Moldovei și întregii țări, avem numai o rezervație de zimbri la noi. De exemplu, pentru copiii avortați, n-are voie nici preotul care slujește la proscomidie, nici alții să se roage pentru ei. Ei sunt în „rezervația lui Dumnezeu”. Aici a greșit chiar cel mai bun prieten al meu, părintele Arsenie Papacioc, când a afirmat odată că el se roagă la proscomidie pentru cei avortați. N-are voie! Orice am face, n-are valoare ce ne rugăm noi.


Deci judecata e la Dumnezeu!
Din acest text, înțeleg că părintele se pronunță împotriva pomenirii copiilor avortați la Proscomidie (deci, în cadrul cultului public), iar nicidecum nu oprește rugăciunea particulară pentru ei. Normal că la Sf. Liturghie putem pomeni doar persoane botezate, dar în afara cadrului liturgic, în rugăciunea particulară, Dumnezeu ne îngăduie, cred, să avem un gând bun și să ne rugăm pentru orice suflet omenesc.
Așa cum se poate ușor observa din cuvintele părintelui, chiar și între marii duhovnici există diferențe de opinie (fapt normal, de vreme ce ei, având libertatea în Duhul Sfânt, aveau curajul de a gândi neîngrădiți de forme și reguli omenești). Astfel, în timp ce părintele Adrian combate practica pomenirii copiilor avortați la Proscomidie, părintele Arsenie Papacioc o susține. Afirmând acestea, nu am intenția de a pune la îndoială autoritatea duhovnicească a acestor părinți mărturisitori ai lui Hristos (Domnul să mă ferească de așa ceva!), ci doresc doar să arăt că avem dreptul de a gândi liber, atât timp cât ideile noastre rămân în concordanță cu dreapta credință. Chiar și Sfinții Apostoli și Sfinții Părinți au avut, în anumite situații, opinii diferite, dar au rămas uniți în cuget în privința dreptei credințe și a practicării corecte a poruncilor lui Hristos.

Personal tind să fiu de acord cu părintele Adrian în privința ideii că, la Sfânta Liturghie, îi putem pomeni doar pe cei botezați (pentru că așa este rânduiala Bisericii, nu din alt motiv), dar cred că ne este îngăduit a ne ruga în particular pentru orice semen al nostru, așa cum și Sf. Grigorie Decapolitul sau Sf. Tecla s-au rugat cu bună îndrăznire pentru păgâni și prigonitori ai creștinilor.
Dacă am greșit, aștept observațiile/completările voastre. :)

Dumnezeu să fie cu noi toți!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.12.2011, 21:32:46
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu cred ca ai gresit,insa prefer sa nu ma consider mai intelept si mai indumnezeit decat parintele Adrian (cine l-a cunoscut personal,a vorbit cu el,i-a citit viata,intelege ce vreau sa spun!). In acest caz vreau sa dau ascultare sfintiei sale si sa nu ma rog in van pentru cineva ce se afla in "rezervatia lui Dumnezeu". Si asa este,pentru ca noi nu stim unde sunt exact sufletele lor,e o taina a lui Dumnezeu si noi trebuie sa ne vedem de ale noastre (dupa cum stim din intamplarea Sf. Antonie). Nu are rost sa ne ratacim,sa strigam in van,caci are Dumnezeu planul Sau cu sufletele acelor copii,in niciun caz nu putem influenta noi asta. Din ce citeam la parintele Cleopa (parca) sufletele acelora asteapta pocainta mamelor,deci in niciun caz vreun anumit fel sau numar de rugaciuni,pentru ca nu exista rugaciuni pentru ei. Daca acele mame s-ar pocai ar face mai mult decat toate pomenirile din lume.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.12.2011, 22:55:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
mda... asa cred si eu.... ei vor sta in iad pana la a doua venire a mantuitorului.... mai bine va rugati pentru un om bolnav, pentru un om amarat..... Doamne ajuta...
Eu imi aduc aminte ca am citit la par. Arsenie Boca undeva cum ca soarta acelor copii depinde de mama. Daca mama reuseste sa i se stearga pacatul si sa ajunga in rai, atunci si copiii avortati ajung in rai.
Gasesc la par. Cleopa aceeasi idee, la un seach pe google:


- Se pot boteza copiii avortati?
- Cine a indraznit sa boteze un copil mort ori avortat, nebotezat, nu mai poate fi preot in veacul veacului. Ce botezi? Tarana! Doar sufletul a plecat din clipa cand a murit.
Cum? Te-ai facut preot si te-apuci sa botezi la cimitir si sa inseli lumea? Mare nebunie!
Am auzit pe undeva ca preotul boteaza la Botezul Domnului pe cei avortati. Asta-i nebunie! Asta-i iesire din minti! Nu se boteaza in veacul veacului! A plecat sufletul lui. Stiti voi unde stau copiii nebotezati? Sa tineti minte, care sunteti aici! Copiii nebotezati ai crestinilor stau in partea de miazanoapte din ceruri, unde este un fel de ceata, cum este la noi in zori de ziua, cand nu s-a luminat.
Ei au primit de la Mantuitorul un inel; se cheama “inelul nemuririi vesnice”. Ei stau acolo si striga totdeauna impotriva parintilor: “Doamne, n-am vazut lumina soarelui, n-am vazut lumina lunii, n-am vazut stelele, n-am vazut lumina zilei, n-am vazut florile campului, n-am auzit cantand pasarile, n-am vazut frumusetea lumii, de ce ne tii pe noi in intuneric, ca noi nu suntem vinovati?” Iar Hristos le va zice: “Stati acolo, sa vad pocainta parintilor vostri!” Ca, daca cei ce au copii morti nebotezati se marturisesc curat la duhovnic si fac canonul si nu mai fac aceasta urgie, se mantuiesc.

Cand se mantuiesc parintii, atunci si copiii se mantuiesc. Cand se mantuiesc parintii, copiii avortati in clipa aceea primesc botezul nadejdii; cum au avut cei din Vechiul Testament, cei ce mai inainte au nadajduit spre Hristos, zicand: “O sa vina Mesia sa ne scoata din iad!” Primesc botezul nadejdii si odata cu parintii lor zboara la cer. Asta-i soarta copiilor care au murit nebotezati.”

Material extras din “Ne vorbeste Parintele Cleopa 7″, editia a II-a, Editura Episcopiei Romanului, 2001.



Ontopic, ideea de a ne ruga pentru cei adormiti pe care nu are cine ii pomeni sau despre care intuim ca nu o duc bine este foarte foarte buna, se cheama milostenie sufleteasca si e in spirit ortodox, deoarece noi credem ca prin rugaciunile Bisericii, prin jertfa de la Sfanta Liturghie, prin rugaciunile si milosteniile noastre Dumnezeu le usureaza pacatele. Plus ca este o jertfa total dezinteresata, pentru ca omul pentru care te rogi nu va putea sa iti multumeasca si sa iti rasplateasca eforturile (doar daca o fi cumva sfant).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.12.2011, 23:06:21
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Dumnezeu ne îngăduie, cred, să avem un gând bun și să ne rugăm pentru orice suflet omenesc.
In primul rand nu stim care este starea lor si deci nu prea stim ptr ce sa ne rugam. Un lucru stim totusi ca Dumnezeu fiind drept nu va pedepsi un copil pentru faptele parintilor.

Cand ne rugam ptr cei morti, dar care au intrat in acesta viata, stim ca nu rugam pentru stergerea pacatelor facute in acesta viata. Dar ei nu au pacatuit personal, deci nu are ce sa le ierte Dumnezeu personal. Iar pacatul stramosesc, singurul pe care il au, nu il poate sterge decat botezul. Deci, rugaciunea ptr copii avortati, chiar daca nu ar fi daunatoare (si nu as fi in masura sa ma pronunt eu) cu siguranta nu este folositoare.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.12.2011, 23:08:33
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Deci, rugaciunea ptr copii avortati, chiar daca nu ar fi daunatoare (si nu as fi in masura sa ma pronunt eu) cu siguranta nu este folositoare.
Corect. Cred ca asta vroia sa spuna si parintele Adrian.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.12.2011, 23:13:41
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu imi aduc aminte ca am citit la par. Arsenie Boca undeva cum ca soarta acelor copii depinde de mama. Daca mama reuseste sa i se stearga pacatul si sa ajunga in rai, atunci si copiii avortati ajung in rai.
Gasesc la par. Cleopa aceeasi idee, la un seach pe google:


- Se pot boteza copiii avortati?
- Cine a indraznit sa boteze un copil mort ori avortat, nebotezat, nu mai poate fi preot in veacul veacului. Ce botezi? Tarana! Doar sufletul a plecat din clipa cand a murit.
Cum? Te-ai facut preot si te-apuci sa botezi la cimitir si sa inseli lumea? Mare nebunie!
Am auzit pe undeva ca preotul boteaza la Botezul Domnului pe cei avortati. Asta-i nebunie! Asta-i iesire din minti! Nu se boteaza in veacul veacului! A plecat sufletul lui. Stiti voi unde stau copiii nebotezati? Sa tineti minte, care sunteti aici! Copiii nebotezati ai crestinilor stau in partea de miazanoapte din ceruri, unde este un fel de ceata, cum este la noi in zori de ziua, cand nu s-a luminat.
Ei au primit de la Mantuitorul un inel; se cheama “inelul nemuririi vesnice”. Ei stau acolo si striga totdeauna impotriva parintilor: “Doamne, n-am vazut lumina soarelui, n-am vazut lumina lunii, n-am vazut stelele, n-am vazut lumina zilei, n-am vazut florile campului, n-am auzit cantand pasarile, n-am vazut frumusetea lumii, de ce ne tii pe noi in intuneric, ca noi nu suntem vinovati?” Iar Hristos le va zice: “Stati acolo, sa vad pocainta parintilor vostri!” Ca, daca cei ce au copii morti nebotezati se marturisesc curat la duhovnic si fac canonul si nu mai fac aceasta urgie, se mantuiesc.

Cand se mantuiesc parintii, atunci si copiii se mantuiesc. Cand se mantuiesc parintii, copiii avortati in clipa aceea primesc botezul nadejdii; cum au avut cei din Vechiul Testament, cei ce mai inainte au nadajduit spre Hristos, zicand: “O sa vina Mesia sa ne scoata din iad!” Primesc botezul nadejdii si odata cu parintii lor zboara la cer. Asta-i soarta copiilor care au murit nebotezati.”

Material extras din “Ne vorbeste Parintele Cleopa 7″, editia a II-a, Editura Episcopiei Romanului, 2001.



Ontopic, ideea de a ne ruga pentru cei adormiti pe care nu are cine ii pomeni sau despre care intuim ca nu o duc bine este foarte foarte buna, se cheama milostenie sufleteasca si e in spirit ortodox, deoarece noi credem ca prin rugaciunile Bisericii, prin jertfa de la Sfanta Liturghie, prin rugaciunile si milosteniile noastre Dumnezeu le usureaza pacatele. Plus ca este o jertfa total dezinteresata, pentru ca omul pentru care te rogi nu va putea sa iti multumeasca si sa iti rasplateasca eforturile (doar daca o fi cumva sfant).
Imi cer scuze pentru ca stiu ca multi nu vor fi de acord cu mine. Dar asta este o parere personala a parintelui Cleopa. Nu are nici un argument scripturistic si nici la Sfintei Traditii. Atat timp cat Sfinti Parinti nu s-au pronuntat nu cred ca trebuia sa se pronunte nici parintele Cleopa. Trebuie sa intelegem ca si sfinti pot gresi, "caci nu este om fara de pacat", si deci si parintele Cleopa. Chiar daca am cunoaste un parinte foarte ridicat duhovniceste strebuie sa stim ca invatatura corecta este cea a Bisericii si nu a parintelui respectiv.
Nicaieri nu se vorbeste despre ceata de care ne spune parintale Cleopa. Pe acelasi fundament sis pot explica si catolicii Purgatoriul. Si daca Dumnezeu e bun si in bunatatea Lui ar putea mantui un copil ar carui parinte se caieste si se manutuieste, Dumnezeu nu va osandi un copil ptr pacatele parintilor sai. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.12.2011, 23:22:10
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
In iad sunt oameni care nu se mai pot ruga, care poate nu au cele de trebuinta. Adopta un om din iad, sau mai multi dupa puteri si roaga-te lui Dumnezeu sa-i boteze, cuminece si spovedeasca daca e nevoie, da Liturghii pentru el si da poamna pentru el sa aiva ce ii trebuie. De asemenea roaga-l pe Dumnezeu sa il ajute sa se curateasca de pacate si sa ii iua in considerare rugaciunile de bine. Amin.

Ce faci aproapelui tau, si Dumnezeu iti face tie. Daca faci asta si ajungi la zdup, Dumnezeu va gasi o cale sa-ti intoarca binele facut.

Iata o initiativa marinimoasa, dragilor, si ma gandesc ca atunci cand voi ajunge in iad poate s-o gasi cineva sa se roage si pentru mine, mult pacatosul. Nu merit eu sa trec in Rai, dar poate macar atat cat sa mai prind cate-o pauza in sirul torturilor si chinurilor de acolo. Promit ca in acea pauza va raspund la rugaciuni si o sa ma bucur pentru voi.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.12.2011, 23:41:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Personal tind să fiu de acord cu părintele Adrian în privința ideii că, la Sfânta Liturghie, îi putem pomeni doar pe cei botezați (pentru că așa este rânduiala Bisericii, nu din alt motiv), dar cred că ne este îngăduit a ne ruga în particular pentru orice semen al nostru, așa cum și Sf. Grigorie Decapolitul sau Sf. Tecla s-au rugat cu bună îndrăznire pentru păgâni și prigonitori ai creștinilor.
Dacă am greșit, aștept observațiile/completările voastre. :)

Dumnezeu să fie cu noi toți!
Si eu cred acelasi lucru, ca in particular ne putem ruga pentru copiii avortati.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.12.2011, 23:52:21
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
In iad sunt oameni care nu se mai pot ruga, care poate nu au cele de trebuinta. Adopta un om din iad, sau mai multi dupa puteri si roaga-te lui Dumnezeu sa-i boteze, cuminece si spovedeasca daca e nevoie, da Liturghii pentru el si da poamna pentru el sa aiva ce ii trebuie. De asemenea roaga-l pe Dumnezeu sa il ajute sa se curateasca de pacate si sa ii iua in considerare rugaciunile de bine. Amin.

Ce faci aproapelui tau, si Dumnezeu iti face tie. Daca faci asta si ajungi la zdup, Dumnezeu va gasi o cale sa-ti intoarca binele facut.
Initiativa este foarte buna, dar si aici am mici corectii. Imi cer scuze si ptr asta. De fapt am sa imi pun versetul asta la semnatuta "Dar celui ce-i va fi piatră de poticnire unuia dintr'aceștia mici care cred în Mine, mai bine i-ar fi să-și atârne de gât o piatră de moară și să se înece în adâncul mării." Matei 18:6. Doamne fereste nu spun ca este cazul de fata, dar mai bine sa prevenim decat sa tratam.
Tainele nu se aplica decat celor vii, asa ca Dumnezeu ii poate scoate din Iad ptr rugaciunile celor vii, dar nu ii va boteza, spovedei, impartasi sau aplica nici o alta Taina.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voi ati adopta un copil? sophia Generalitati 47 17.03.2011 16:16:54