Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #931  
Vechi 13.11.2015, 16:37:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ultima ora ! :)

Mesajul Presedintelui Klau Siohan Nix cu ocazia celui de-al XIII lea congres al notarilor publici :

"Notarul public - o garanție pentru legalitatea și siguranța actelor juridice încheiate de cetățeni"

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Ac...legalitatea+si
Am fi de acord cu el daca s-ar da liber ca sa existe concurenta reala in bransa si preturi care sa nu semene mai degraba a spaga pentru doua hartii.

Da' ce misto il comenteaza aia de pe link :))

Toata lumea stie cum sta treaba cu notarii, numa' desteptu' lu' peste s-o trezit sa ne dea "breaking news" in stilul "perspectiva alternativa la realitate".

Si ce i-o venit taman acum nu stiu, cred ca l-o pus unu' sa citeasca de pe prompter ca era prea popular si lasa prea tare in urma concurenta politca

Eu nu inteleg, daca era nevoie de sistemul asta, dc nu e un serviciu de stat, pe o suma modica asa cum sunt judecatorii de ex.
Ar castia si statul mai mult, nu doar o casta de hotzomani.

Dar stai, ca fara sa existe bogati si saraci care sa fie calariti de aia bogati, n-am mai avea ordine sociala, corect?

Ia ganditi-va cum ar arata o societate in care toata lumea ar castiga BINE?
La toti li s-ar rupe de ce zice nu stiu care politician furacios si incompetent iar votul nu s-ar mai cumpara pe un kil de faina si o litra de ulei + o tona de promisiuni mincinoase.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.11.2015 at 16:46:39.
  #932  
Vechi 13.11.2015, 17:17:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da' ce misto



. . . . . . . . . . . . . . . . .



La toti li s-ar rupe
Câtă badaranie în exprimare si nesimțire cât cuprinde !
Chiar nu te mai poți controla ? ? ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #933  
Vechi 13.11.2015, 19:21:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

INIȚIATIVA ROMÂNIA – COMUNICAT DE PRESĂ

Consiliul local al sectorului 4 (CLS4) poartă și el o responsabilitate pentru tragedia din Colectiv. Cerem demisia reprezentanților partidelor din CLS4.
Consiliul Local al Sectorului 4 poartă și el o responsabilitate pentru moartea a 32 de oameni și rănirea gravă a aproape altor 150 în incendiul de la clubul Colectiv. Reprezentanții partidelor politice reprezentate în Consiliul local au contribuit, prin neglijență și hotărâri, la tragicul deznodământ.
Acordul de funcționare a clubului Colectiv (nr. 3909/14.01.2015) a fost semnat de primarul Cristian Popescu Piedone în baza Legii administrației publice locale 215/2001 și Hotărârii Consiliului local Sector 4 nr. 22/2012.
Apărarea primarului demisionar Piedone privind responsabilitatea sa a fost că localul îndeplinea toate prevederile legale. Prevederile legale la care dl Piedone făcea referire sunt prevăzute în Hotărârea 22/2012 a Consiliului Local Sector 4 și anexe ( h020-anexa-1 ). Conform acesteia, autorizația de funcționare pentru local se dă în baza unui maldăr de hârtii inutile (cerere tip, copii după cărțile de identitate, copii după certificatul de înregistrare la Registrul Comerțului etc), niciuna, însă, care să ateste îndeplinirea unor condiții de securitate pentru clienți, ca precondiție obligatorie pentru obținerea avizului de funcționare.
Consiliul local sector 4 a eliminat, deci, autorizația ISU de prevenire și stingere a incendiilor din lista documentelor pentru acordarea avizului de funcționare dat de Primărie. Cu alte cuvinte, reprezentanții partidelor politice au lăsat la cheremul patronilor dacă și când se duc la ISU pentru autorizația PSI. Evident, patronii nu s-au mai dus câtă vreme Consiliul local a considerat autorizația ISU opțională, deși legea spune altceva.
Mai mult, conform Legii 2015/2001, a Regulamentului de funcționare a Consiliului local și Legii 307/2006 privind apărarea împotriva incendiilor (art. 14) în sarcina Consiliului local există și o obligație generală de a verifica și controla, inclusiv după ce s-a dat avizul de funcționare. Or această obligație nu a fost respectată.
Hotărârea 22 a fost adoptată în 2012 în mandatul Consiliului local precedent. Actualul Consiliu local a avut mai mult de 3 ani la dispoziție să îndrepte lucrurile. Nu a făcut-o. Este vorba fie de neglijență, fie de corupție.
Inițiativa România cere:
1. Partidelor politice (PSD, UNPR, PNL/PDL, PC/ALDE) să publice lista consilierilor locali din mandatul 2008-2012 (de pe site-ul Primăriei au dispărut numele consilierilor care și-au terminat mandatul în 2012 );
2. Partidelor politice (PSD, UNPR, PNL/PDL, PC/ALDE) să asume partea de responsabilitate a reprezentanților lor în Consiliu local pentru punerea în pericol a siguranței cetățenilor;
3. Demisia întregului Consiliu local al sectorului 4.
Lista consilierilor locali actuali poate fi găsită aici: http://www.ps4.ro/consiliul-local/co...n-functie.html
Inițiativa România
Inițiativa România este o mișcare civică care își propune coagularea cetățenilor și a societății civile în București. Scopul acesteia este identificarea resurselor care, pe termen mediu și lung, vor reprezenta o alternativă la clasa politică actuală în administrația publică locală și națională .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #934  
Vechi 13.11.2015, 20:11:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Am fi de acord cu el daca s-ar da liber ca sa existe concurenta reala in bransa si preturi care sa nu semene mai degraba a spaga pentru doua hartii.

Da' ce misto il comenteaza aia de pe link :))

Toata lumea stie cum sta treaba cu notarii, numa' desteptu' lu' peste s-o trezit sa ne dea "breaking news" in stilul "perspectiva alternativa la realitate".
Chestia e ca se pare ca acelasi notar care-i amestecat in povestea cu casa e tot ala care a facut si acte pentru orfanii aia exportati peste granita.

In sfarsit, da-l in colo.
  #935  
Vechi 13.11.2015, 20:42:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Încolo, spre copii?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #936  
Vechi 13.11.2015, 21:18:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ministerul Sănătății informează că susține amendamentul depus de deputatul Florin Buicu, la proiectul de lege pentru aprobarea la OUG nr. 35/2015, amendament ce vizează plata orelor suplimentare pentru personalul medico-sanitar care a lucrat zi și noapte pentru îngrijirea răniților din clubul Colectiv.

Amendamentul prevede că munca suplimentară efectuată începând cu data de 30 octombrie 2015 se salarizează în funcție de tariful orar aferent salariului de bază avut, la care se adaugă un spor de 100 la sută din tariful orar al salariului de bază.

Prin acest amendament se propune plata suplimentară a personalului din sistemul sanitar care a acordat asistență medicală, în afara programului normal de lucru, răniților din urma incendiului din clubul Colectiv.

Este vorba de acei oameni care au venit în mod voluntar la serviciu, o parte dintre aceștia lucrând non-stop chiar și 48 de ore pentru a încerca să salveze viața persoanelor ranite, explică reprezentanții Ministerului Sănătății.

"Munca suplimentară și efortul acestor profesioniști trebuie recunoscut, astfel încât plata orelor suplimentare pe care acești oameni le-au efectuat mi se pare o măsura binevenită. În condițiile în care ne confruntăm cu exodul medicilor în străinătate consider că este o pozitie justă ca atunci când putem să îi răsplătim pe profesioniștii sistemului medical", a declarat ministrul Sănătății, Nicolae Bănicioiu.

Impactul bugetar al acestei măsuri este foarte mic, fiind vorba de un număr destul de mic de angajați dintr-un număr redus de unități sanitare. Aplicarea prevederii se va face după ce va fi emisă o Hotărâre de Guvern, iar sursa de finanțare este Fondul Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate, precizează MS.

OUG nr. 35/2015 prevede majorarea salariilor personalului medico-sanitar cu 25 la sută de la 1 octombrie 2015.j
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #937  
Vechi 13.11.2015, 21:23:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

INCENDIUL din Colectiv - Fotograful buzoian Cătălin Ilnițchi, transferat în Israel, răspunde la tratament
Fotograful buzoian Cătălin Ilnițchi rănit grav în incendiul din clubul Colectiv și transferat duminică la Spitalul Sheba - Tel Ha Shomer din Israel răspunde la tratament, el respirând singur, însă medicii îl țin în continuare sedat pentru a suporta mai ușor durerile.

Potrivit apropiaților tânărului, acesta răspunde la tratamentul pe care îl primește în Spitalul Sheba - Tel Ha Shomer din Israel, el reușind să respire singur, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Conform acestora, medicii au luat în calcul sedarea mai ușoară a lui Cătălin Ilnițchi, însă din motive de siguranță îl țin în continuare intubat, pentru a suporta mai ușor durerile.



Fotograful Cătălin Mircea Ilnițchi a fost rănit grav în tragedia din clubul Colectiv. În momentul declanșării incendiului, tânărul se afla chiar lângă scena pe care concerta trupa Goodbye to Gravity. Ulterior, el a fost internat la Spitalul de Urgență "Floreasca" din București, fiind în stare critică.

Duminică, tânărul a fost transferat la Spitalul Sheba - Tel Ha Shomer din Israel, unde o are alături de mama sa.

Cătălin Ilnițchi a absolvit Liceul ”Alexandru Marghiloman” din Buzău, apoi Facultatea de Construcții și lucrează ca inginer la o companie din București, iar în timpul liber este colaborator al unei publicații pentru iubitorii muzicii rock. În 30 octombrie, el a ajuns la concertul Goodbye to Gravity, din clubul Colectiv, în ultimul moment, după ce ar fi fost anunțat de un coleg că nu poate ajunge la eveniment pentru a face poze.

Pe Facebook au apărut numeroase apeluri de ajutorare a lui Cătălin Ilnițchi, oamenii fiind rugați să doneze sânge, el având o grupă de sânge foarte rară, AB RH. De asemenea, la Banca Transilvania, pe numele mamei lui Cătălin, Tamara Adina Neagu, au fost deschise trei conturi în care pot fi făcute donații.

O altă persoană rănită grav în incendiul din clubul Colectiv - Cristian Matei - a fost transferat, pe 6 noiembrie, de la Spitalul Bagdasar-Arseni din Capitală la Spitalul Sheba - Tel Ha Shomer din Israel. Tot în Israel, la Spitalul Hadassah Medical Center din Ierusalim, a fost transferată, pe 4 noiembrie, și Teodora Maftei, care a fost la rândul său rănită grav în incendiul din clubul Colectiv. Tânăra a murit însă în 9 noiembrie.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #938  
Vechi 13.11.2015, 21:28:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mărturiile supraviețuitorilor tragediei de la Colectiv: "M-am târât pe coate și genunchi exact cum am învățat în armată. Nu trebuie să uităm ce s-a întâmplat, pentru că altfel se va repeta" -
Mai mulți supraviețuitori ai incendiului din clubul Colectiv au vorbit, joi, despre coșmarul prin care au trecut, dar și despre viitor. "Iertarea va veni ușor-ușor, dar nu trebuie să uităm ce s-a întâmplat, pentru că altfel se va repeta", este mesajul lor.

"Sunt foarte multe idei. Va fi măcar un concert pe an, comemorativ, pentru Colectiv, obligatoriu. Și asta pot să afirm chiar dacă nu am vorbit cu toată lumea care a fost acolo. Au fost în acel club foarte mulți artiști și eu sunt convins că se vor crea piese pe care le vom cânta împreună pe scenă", a spus Marian Leușteanu, prezent, joi, într-o conferință de presă, alături de alți trei pacienți de la Spitalul Bagdasar răniți în incendiul de la Colectiv.




Leușteanu a atras atenția și asupra prezenței olimpicului la matematică Andrei Bud, student al Universității din București.

"Și să știți că printre noi avem și oameni foarte, foarte, foarte, deștepți, foarte deștepți, este cazul domnului Andrei Bud, olimpic medaliat la matematică. Vă rog să-l filmați pentru că este un exemplu pentru noi toți, este un om extraordianr și un mare luptător", le-a spus muzicianul jurnaliștilor.



De asemenea, el a spus despre Andrei Trifu, un alt pacient, de 44 de ani, scafandru de mare adâncime din Mangalia, că este "liderul spiritual" pentru ceilalți răniți de la Bagdasar.

"E sacul nostru de bancuri, purtătorul de voie bună, încercam să-l ajutăm, să trecem mult mai repede peste întrebările puse în fiecare zi", a spus Leușteanu.

La rândul lui, Trifu a povestit cum a ieșit din Colectiv, unde asista la concert la patru metri de scenă.

"Cumva, în momentul acela de hipnoză generală am reușit să-mi fac loc spre ieșire. Din pregătirea de 25 de ani de armată, mi-am dat seama că ceva e în neregulă și am căutat modul prin care să-mi salvez în primul rând mie viața. Înainte am strigat la toată lumea să se lase cât mai jos, am încercat să le induc oamenilor o umbră de reacție. Am înțeles că au auzit mulți. Spre ieșire s-a creat o busculadă, cei mai nepregătiți au încercat sa tragă de cei din față ca să-și facă loc ei să iasă. Eu, până spre ieșire, am reușit să-mi țin respirația aproximativ un minut și jumătate, cu ochii închiși m-am târât pe coate și genunchi exact cum am învățat în armată. Asta m-a salvat, mi-a salvat căile respiratorii, nu am nimic. De piciorul meu am mai tras pe cineva. Când am ieșit erau două persoane, nu știu cine, au reușit să ridice persoana de pe piciorul meu și pe mine și să ne ducă departe de acel loc", a spus Andrei Trifu.



El a mai declarat că va merge în continuare în cluburi.

"Cred că iertarea va veni ușor-ușor, dar nu trebuie să uităm ce s-a întâmplat, pentru că altfel se va repeta. Voi mai merge în cluburi. Un dezastru nu mă va opri să-mi trăiesc viața, să-mi susțin prietenii", a mai spus Trifu.

La rândul său, Alex Plângu, concurent la X Factor, a spus că nu vrea să își amintească de momentele trăite în club, ci vrea să se știe că "sunt oameni buni în România".

"Vă mulțumesc că nu ne mai întrebați cum e, fazele groaznice. E nasol, am văzut oameni care au murit sub ochii mei. Cum poate să fie? (...) Noi ne ocupăm de starea de bine, facem karaoke, zâmbim, facem glume, suntem o familie, ne iubim, am primit și multă dragoste de la oameni necunoscuți, voluntari, știu că vin oameni pe care nu-i cunosc cu sacoșe și vor să ne ajute. Asta vreau să știți, nu cum am trăit și prin ce flăcări și prin ce teroare am trecut. Vreau să știți că sunt oameni buni în România. Eu am avut șansa să rămân în Grecia și am refuzat din cauză că sunt naționalist și acuma mi-a venit un cadou, pentru că nu știam că e un număr atât de mare oameni buni, români foarte buni care s-au unit, știu că au ieșit în stradă, dar vreau să iasă în stradă cu un mesaj foarte clar, pentru că noi suntem niște oameni care am ieșit foarte des în stradă fără un mesaj. (...) Ar fi bine să începem să investim în spitale", a spus tânărul.



Și Marian Leușteanu a arătat că l-a impresionat cel mai mult "solidaritatea umană, dorința de a ne face bine", dar și "și tristețea când au pierdut câte un pacient, care nu a mai putut fi salvat".

"Medicii români au făcut mai mult decât au putut să facă niște medici din străinătate. Ei au fost aici din prima clipă, ei au făcut tot ce este omenește posibil, unde nu se poate, nu se poate. Eu spun cu mâna pe inimă: foarte mulți au scăpat și trăiesc astăzi și sunt susținuți în viață și ținuți în viața de mâinile acestor oameni. Fără dânșii eram mulți, mulți, mulți morți, mulți morți. Dar dânșii ne-au scăpat din ghearele morții și au zis: Voi mai aveți ceva de spus pe lumea asta, veniți lângă noi", a spus basistul trupei Monarchy.

El a mai arătat că toți răniții au fost impresionați până la lacrimi pentru că au văzut că, în fața primejdiei, nu sunt singuri, și a mulțumit medicilor care au avut grijă de răniți "ca de copiii lor".

"Dânșii (medicii, n.r.) chiar au grijă de noi și au renunțat la familii mulți. Am mai spus - câte trei zile de gardă. Vă dați seama ce înseamnă 72 de ore să stai treaz și să ai grijă de oameni care cum i-ai atins urlă de durere? Este extraordianr. Eu unul n-aș putea face așa ceva, dar dânșii au putut. (...) Mulțumim încă o dată tuturor oamenilor care s-au gândit la noi și care au înființat o grămadă de asociații voluntare, mulțumim în primul rând Spitalului Bagdsar-Arseni, medicilor care au avut grijă de noi cel puțin ca de copiii lor. Mulțumim personalului auxiliar, femeile de serviciu care în fiecare zi au venit la noi cu o vorbă bună, cu mopul, să fie frumos și curat, ca să putem lucra într-un mediu steril, să nu ne infectăm, că datorită dânșilor noi putem vorbi azi cu dumneavoastră", a mai spus Leușteanu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #939  
Vechi 13.11.2015, 22:19:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Câtă badaranie în exprimare si nesimțire cât cuprinde !
Chiar nu te mai poți controla ? ? ?
Cred ca abia ai asteptat sa se termine postul ca sa-mi spui asta :)

Si mai ales sa-mi dai lectia asta de auto-control
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #940  
Vechi 14.11.2015, 00:29:03
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Actualul Consiliu local a avut mai mult de 3 ani la dispoziție să îndrepte lucrurile. Nu a făcut-o. Este vorba fie de neglijență, fie de corupție.
Într-adevăr.
Tocmai despre asta e vorba în mai toate activitățile care se desfășoară în România noastră, indiferent că e vorba de instituțiile statului sau de domeniul privat.
Neglijența, corupția, lipsa de pregătire umană, egoismul, împătimirile de tot soiul, caracteropatiile etc. etc.
În orice caz, doar cu măsuri politice și administrative nu putem ieși din starea în care ne aflăm ca țară, ca popor. Nu economia politică e soluția pentru un popor mutilat sufletește!
Îmi pare tot mai evident că românii nu vor cu nici un chip să se privească pe ei înșiși altfel decât cu îngâmfare tâmpă și cu aerul că sunt nedreptățiți... Căutăm revoluții exterioare și rezolvări facile în planul tuturor deșertăciunilor lumești și nimic nu ne poate convinge să cerem ajutor pentru o revoluție interioară,sufletească mai întâi, singura care ne-ar deschide ochii și puterile spre o altfel de viață personală și colectivă.
Îmi pare rău să spun dar eu cred că noi românii nu (mai) suntem copiii Iubirii, Adevărului și Luminii. Așa cum se dezvăluie lucrurile suntem fiii întunericului și ai urii. Și trăim în și din minciună - chit că ea are, precum se vede și azi, picioarele mereu scurte. Dar nu voim să învățăm să trăim fără ea.
Subiect închis