Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.01.2010, 18:19:05
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

DA! mucenicia inseamna sfintenie. sfantul stefan de ce e sfant?sfantul gheorghe? si sute, mii de sfinti mucenici de ce sunt ei sfinti? hai ca deja "ne batem in sfinti", nu e frumos.. :)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.01.2010, 18:22:10
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
DA! mucenicia inseamna sfintenie. sfantul stefan de ce e sfant?sfantul gheorghe? si sute, mii de sfinti mucenici de ce sunt ei sfinti? hai ca deja "ne batem in sfinti", nu e frumos.. :)
Deci, pentru ca a patimit si a murit in inchisoare e considerat sfant.
Si altii au suferit dar au scapat cu viata.
Ce nu este frumos?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.01.2010, 18:23:53
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Dumnezeu randuieste ce este de folos pentru fiecare in parte. a patimit PENTRU CREDINTA, nu pentru furt. patimirea pentru credinta inseamna mucenicie..
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.01.2010, 19:00:02
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Eu am ajuns acum cativa ani la inchisoarea de la Sighetul Marmatiei. Pana atunci, nu stiam nimic despre sfintii inchisorilor comuniste. In fiecare celula e organizat un mic muzeu cu marturii a ceea ce s-a intamplat: fotografii, obiecte confectionate de detinuti, poti asculta la casti sau vedea la video confesiuni ale supravietuitorilor ( referitoare la chinurile prin care au trecut), documente din arhiva securitatii etc. Sincer va spun, de cand am luat contact cu atmosfera de acolo, m-a cuprins o stare greu de cuprins in cuvinte, parca paseam intr-un loc sfant( in sensul de loc in care au ,,locuitŽŽniste sfinti). Am simtit ca intru in comuniune cu oamenii care au suferit acolo, parca retraiam acele stari prin care au trait ei...
Din acel moment, am simtit dorinta sa citesc cat mai mult despre evenimentele intamplate atunci, sa aflu cat mai multe. Am citit ,,Marturisire din mlastina disperariiŽŽ, ,,Intoarcerea la Hristos,ŽŽ, Imn pentru crucea purtataŽŽ si altele. Eu cred ca adevarat ca faptele consemnate in aceste carti s-au intamplat cu adevarat, si ca oamenii care si-au pastrat credinta in Dumnezeu pana la moarte sunt sfinti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
-din cele petrecute prin inchisori comuniste sunsray Generalitati 1 13.03.2012 18:19:12
Sfintii inchisorilor comuniste doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 0 16.12.2010 20:48:29
Sfintii ortodocsi si sfintii catolici. voxdei55 Generalitati 8 04.12.2010 22:48:51
POEZII DIN TEMNITELE COMUNISTE Basileus Generalitati 7 22.08.2009 00:11:18
Minunile Martirilor din inchisorile comuniste C.tin Intamplari adevarate 45 29.06.2009 00:15:36