Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.03.2010, 20:28:30
pelerinul88 pelerinul88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Mesaje: 6
Implicit ce coincidenta :)

Ani la rind mam ,,luptat,, cu ceilalti din alte religii...Dar am realizat ca nu merita,imi cheltuiam energia degeaba...si cam atit.Ei ramineau tot la ale lor. Intr-adevar , penticostalii,baptistii,etc sint f amabili ,draguti de dai in diabet :)) glumesc..sint oameni cuminti,familisti si nu pot sm pronunt: daca vor ajunge in iad sau rai,numai Bunul Dumnezeu stie...,,sa ne rugam unii pentru altii,si toata viata noastra lui Hristos dumnezeu sa o dam,, Si cum vorbea un frate mai sus,casatoria intre oameni de religii diferite e dea dreptul trista. In ce sens? hai sa explic sa numi sara lumea la beregata:)) eu sustin ca Maica Domnului nu a mai avut copii, ea sustine ca da, eu o praznuiesc pe Sfinta Parascheva si vr sa merg la Iasi sm inchin moastelor..ea imi zice ca cheltui banii degeaba..eu vr sami botez copilul in credinta ortodoxa,ea se impotriveste..si exemple sint o mie!!!asa ca...fiecare sa se casatoreasca cu cei din biserica lor fara sa se mai complice. Parerea mea. Nu ma judecati. Doamne ajuta in toate si post usor!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.03.2010, 20:37:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_ Vezi mesajul
Oricum va fi una din intrebarile fara raspuns pe langa "Ce se va intampla cu fratele meu ateu?"
Nu este acelasi lucru.
In opinia mea, ateii "stau mai bine" decat sectantii.
Un ateu inca se mai lupta cu Dumnezeu.. Un sectant crede ca are deja ceva si nu are nimic.. nu va dori sa caute, sa se schimbe.

Apropo de fratele meu ateu (imi plac ateii):
Fratele meu ateu a pacatuit zilele trecute si tare m-a intristat.. Nu am stiut daca sa-i spun sau nu ca a facut mare pacat.. pana la urma i-am spus, s-a suparat, ne-am certat, ne-am impacat.. Si intr-un final imi zice: "ce?! Credeai ca o sa ma faci sa merg la biserica?"
Eu nu credeam asta, evident.
Dar vorbele lui inseamna cel putin 2 lucruri: a luat in calcul SINGUR posibilitatea de a merge la biserica. Si 2: este o posibilitate "amenintatoare" pt el. Deocamdata.
(Dar unul care merge la sectanti a ales deja.. nu se mai zbate in indoieli si intrebari, nu mai cauta, nu se regaseste..)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.03.2010, 20:40:35
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Mai bine ateu decat nepasator! Si o spun cu toata convingerea! Desi un ateu are principii gresite, totusi are principii, si daca te tii de ce crezi, Dumnezeu iti va arata candva in viata daca e bun sau nu... vei simti pe pielea ta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.03.2010, 21:08:07
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
pe Iisus trebuie sa-l iubesti din tot cugetul,dar pe apreoape doar cat pe tine.
eu cred ca trebuie sa il iubesti pe aproapele mai mult decat pe tine...Cuviosul Siluan Athonitul "talcuia" cuvantul Mantuitorului in felul urmator: "Viata ta e viata aproapelui tau"...tin minte ca ma contraziceam cu un prieten ateu care imi spunea ca Hristos a spus "iubeste-l pe aproapele tau ca pe tine insuti" si ca asta inseamna ca trebuie mai intai sa ne iubim pe noi insine :)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.03.2010, 21:48:02
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit Unde se termina dragostea ? Unde incepe lupta.

"Iubirea niciodata nu se trece. Fie ele profetiile: pieri-vor; fie ele limbile: inceta-vor; fie ea stiinta: pieri-va. " Cor

Doar inarmat cu dragoste reusi-va cineva sa miste ,cele ce nu pot fi miscate,sufletul omului.
Doar prisosind de dragoste va reusi oarecine sa iasa din sine,si sa poarte nestiinta si ratacirea altuia.
Doar curatindu-se pe sine ,si smerindu-se ,va ajunge cineva sa cunoasca cu adevarat dragostea ,si sa poata ridica cuvantul catre celalalt.
Cine pleaca la lupta sa ia cea mai de pret arma,mai puternica decat orice sabie,si decat orice iscusinta :iertarea si iubirea vrasmasului .Impotriva acestora satana nu are arma !
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.03.2010, 10:45:27
andrei_ andrei_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Mesaje: 3
Implicit

Va multumesc pentru respunsuri, m-am mai luminat un pic si aveti foarte mare dreptate in tot ceea ce spuneti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dragostea de aproapele tau viviana Generalitati 9 28.07.2011 21:03:46
Lupta cu ecumenismul e lupta cu dracul spre_rasarit Generalitati 106 12.04.2011 21:13:50
De unde as putea incepe? 3874960 Pocainta 13 29.07.2010 22:33:54
Lupta pasiva vs. lupta activa catalin755 Generalitati 22 28.06.2010 16:35:42
Incerc sa fac bine si se termina tot rau alexya89 Generalitati 23 01.10.2009 14:02:46