Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.08.2011, 02:01:28
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniu_andreea Vezi mesajul
asta e problema,bani are,lucreaza fara forme legale in franta!l-am amenintat si cu partea cu puscaria,e vorba doar de rea intentie!avocatii se spune..sunt oamenii diavolului...deja mi-a explicat de mult timp ca franta are acord de extradare cu romania,adica e doar o chestiune de zile,eu nu la asta am vrut sa ajung!eu am considerat ca acei bani sunt un drept esential pe care un parinte trebuie sa-l aiba pt cresterea copilului!la conceperea lui au contribuit2?nu?daca unuia nu-i pasa...e o dilema prea mare pt mine
Nu aveti de unde sa stiti cum bea el o cana de apa in Franta, in loc de mic dejun si cina. Si numai va faceti pacate degeaba. Plus de asta, credeti ca va imbogatiti cu 133ron/lunar ??? De ce nu va rugati pentru el mai bine si va gospodariti cum puteti fara acesti banuti. Si cu siguranta Dumnezeu va vedea efortul si bunanatetea dumneavostra si va v-a rasplati insutit!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.08.2011, 02:06:41
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Roaga-te lui Dumnezeu sa te scoata din incurcatura si sa gaseasca o solutie placuta lui Dumnezeu.

Apoi daca vrei ce sa faci rapid du-te la preot sa-ti dea un sfat si poveste-i situatia cat de bine poti si inainte roaga-te lui Dumnezeu sa spuna prin preot ce vrea Dumnezeu ca sa faci. Daca nu poti respecta ce iti zice preotul atunci mai bine nu mergi pe ruta asta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.08.2011, 02:08:18
antoniu_andreea antoniu_andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2011
Locație: tg ocna
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu aveti de unde sa stiti cum bea el o cana de apa in Franta, in loc de mic dejun si cina. Si numai va faceti pacate degeaba. Plus de asta, credeti ca va imbogatiti cu 133ron/lunar ??? De ce nu va rugati pentru el mai bine si va gospodariti cum puteti fara acesti banuti. Si cu siguranta Dumnezeu va vedea efortul si bunanatetea dumneavostra si va v-a rasplati insutit!
poate ca aveti dreptate,dar cand unuia nu ii pasa...te gandesti doar cum sa il faci sa plateasca unele nedreptati
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.08.2011, 02:12:38
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Daca lucreaza ilegal in Franta, nu aveti cum dovedi ca are un venit. Si daca in Franta nu are documente il gaseste politia poate, dar in cativa ani.

Nu stiu ce lucreaza si ce meserie are ex-sotul dumneavoastra. Dar in Franta exista o anumita grupare de romani de la care nu poti scoate nicio informatie. Sunt adesea solicitata de diverse asociatii caritative sa traduc conversatiile lor cu romanii pe care doresc sa-i ajute. Oamenii asociatiilor ii gasesc dormind pe strazi, sau pe plaja, pe sub poduri etc. Ii duc la ei la sediu sa le dea de mancare si sa discute cu ei pentru a-i ajuta sa fie integrati cat de cat. Incredibil, dar toti se numesc Vasile, iar femeile Ana Mitindana. Imi vine a rade de cate ori aud placa asta. Nu se poate scoate de la ei nicio informatie, absolut niciuna. Nu au asupra lor nicio hartie, niciun document, nimic. Politia nu-si bate capul daca n-au comis furturi sau alte contraventii.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.08.2011, 02:15:53
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniu_andreea Vezi mesajul
poate ca aveti dreptate,dar cand unuia nu ii pasa...te gandesti doar cum sa il faci sa plateasca unele nedreptati
Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut face un rau si totusi nu l-a facut. :-)
Lasati "reglarea de conturi" in mainile Domnului si dumneavoastra ramaneti BUNA si rasplata va v-a veni de Sus!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.08.2011, 08:00:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca mai mult obtineti daca va rugati pentru sufletul lui. Daca are bani si nu va da, inseamna ca patima zgarceniei a pus stapanire pe sufletul lui. Este ca si omul cazut intre talharii patimilor. Cineva trebuie sa se roage pentru el.

O sfanta numita Teodora vietuind sub infatisare barbateasca intr-o manastire de calugari a fost acuzata ca a lasat-o insarcinata pe o fata. I s-a adus copilul, a fost data afara din manastire din aceasta cauza, dar ea n-a vrut sa se dezvinovateasca. A stat la poarta manastirii si dupa trei ani a fost reprimita, iar baietelul ei a ramas in manastire ca monah. Cu prilejul inmormantarii, cand cineva a observat ca este femeie, si-au dat seama cu totii de nevinovatia ei. Dar ea deja facea minuni.

Dumnezeu poate orandui sa primiti mai mult decat va asteptati, pe plan material sau spiritual sau chiar pe amandoua. De obicei, cand iertam, Dumnezeu ne iarta si noua o sumendenie de pacate si oranduieste viata noastra in asa fel incat nu ducem lipsa de nimic.

Puteti gandi lumeste sau duhovniceste.

Cautati Imparatia lui Dumnezeu - Sfântul Ioan Gură de Aur
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.08.2011, 10:43:13
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniu_andreea Vezi mesajul
poate ca aveti dreptate,dar cand unuia nu ii pasa...te gandesti doar cum sa il faci sa plateasca unele nedreptati
Dreptatea o va face Dumnezeu! Razbunarea nu e la noi e la El!
La fel cum v-au spus si ceilalti membri rugati-va bunului Dumnezeu sa va indrume calea in viata atat dvs. cat si copilului.
Dumnezeu le va randui pe toate in cele din urma.
Stiu ca setea de razbunare va domina acum, dar, ia ganditi-va putin rational. Ce veti rezolva daca el ajunge la inchisoare? Nimic! Veti simti pentru putin timp ca v-ati satisfacut propriul orgoliu dar dupa aceea veti avea mustrari de constiinta pentru ca totusi e tatal copilului dvs. Si s-ar putea cand va fi mare copilul dvs chiar sa va reproseze ce-ati facut.
Nu va mai ganditi atat ca nu va da el bani pentru copil. Ganditi-va ce puteti face dvs. pentru copil ca sa puteti supravietui.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.08.2011, 11:36:22
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Veti simti pentru putin timp ca v-ati satisfacut propriul orgoliu dar dupa aceea veti avea mustrari de constiinta pentru ca totusi e tatal copilului dvs. Si s-ar putea cand va fi mare copilul dvs chiar sa va reproseze ce-ati facut.
Cu siguranta ii va reprosa. Dar tristetea va putea fi si mai mare de atat. Doamne, fereste!

(din pacate am vazut astfel de situatii printre parintii elevilor mei ... Dupa ani si ani, copilul a inteles ca de fapt mama este cea cu suflet urat si s-a departat de tot... Razbunarea miroase mai urat decat dezinteresul pe care-l invocati acum.)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.08.2011, 12:05:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu mai judecați oamenii, pentru că-i judecați după voi!

Dacă are într-adevăr nevoie de acei bani, să facă orice e necesar pentru a-l obliga pe tată să se achite de datorii.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.08.2011, 12:16:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniu_andreea Vezi mesajul
asta e problema,bani are,lucreaza fara forme legale in franta!l-am amenintat si cu partea cu puscaria,e vorba doar de rea intentie!avocatii se spune..sunt oamenii diavolului...deja mi-a explicat de mult timp ca franta are acord de extradare cu romania,adica e doar o chestiune de zile,eu nu la asta am vrut sa ajung!eu am considerat ca acei bani sunt un drept esential pe care un parinte trebuie sa-l aiba pt cresterea copilului!la conceperea lui au contribuit2?nu?daca unuia nu-i pasa...e o dilema prea mare pt mine
Cand i-ati spus de extradare ce a zis?

Pai este inconstient sau ce?
Isi poate pierde locul de munca acolo si sa primeasca si interdictie pe viata, daca se ajunge la extradare.

Oricum, s-au adunat ceva bani, in jur de 1000euro, chiar credeti ca are banii astia?
Situatia dvs. financiara este chiar asa disperata?

Last edited by AlinB; 03.08.2011 at 12:26:55.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Închisoarea copiilor Florin-Ionut Generalitati 6 10.01.2013 13:50:29