Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 01.12.2013, 16:26:55
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ei nu, mai e timp.
Da, numai ca acum cursurile se fac direct in Biserica.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 01.12.2013, 17:47:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Acolo pruncul e în mâinile Mantuitorului și n-are ce păți.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #63  
Vechi 03.03.2015, 00:19:33
robertpaul robertpaul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2015
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Send a message via Skype™ to robertpaul
Implicit Botezul se săvârșește prin afundare de 3 ori

Am observat lucrul acesta și anume că foarte mulți copii sunt „botezați” prin stropire. Vă pot spune, sincer, dupa cercetări serioase că aici și-a băgat diavolul coada grav. Este absolut GREȘIT lucrul acesta !!! Acele persoane trebuie botezate cum trebuie. Dacă intâmplator v-ați botezat copiii așa sau ați descoperit o fotografie de la botezul dumneavoastra prin care este demonstrat ca botezul nu s-a realizat prin scufundare MERGETI la o manastire si cercetați despre asta.
Puteți considera cum dorți mesajul meu dar.. sa vă gândiți bine.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 03.03.2015, 10:40:41
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca exagerati. Acum, doar nu o sa spunem ca toti botezati prin stropire au o mantuire chestionabila. Eu am fost botezat prin tripla afundare, si cunosc si oameni de care stiu ca au fost stropiti. Si nu stiu daca nu cumva ei vor merge Sus, iar eu Jos.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 24.06.2015, 01:36:51
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Majoritatea preotilor din Ardeal fac botezul prin stropire. Doar zicea Pr Boca ortodoxia se va altera din Ardeal. Eu nu sint deacord cu botezul prin stropire zica parintii ce vor. Oare preotii cum invata la scoala despre botez?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 04.07.2015, 23:23:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Majoritatea preotilor din Ardeal fac botezul prin stropire. Doar zicea Pr Boca ortodoxia se va altera din Ardeal. Eu nu sint deacord cu botezul prin stropire zica parintii ce vor. Oare preotii cum invata la scoala despre botez?
După ungerea cu untdelemnul bucuriei, preotul săvârșește însuși actul botezului – cufundarea de trei ori în apă, în numele Sfintei Treimi, după cum Sfântul Ioan boteza în apele Iordanului, precum S-a botezat și Domnul nostru Iisus Hristos, înainte de a începe activitatea publică.
Prin botez, Biserica îndeplinește porunca solemnă a Mântuitorului Hristos, dată Sfinților Apostoli: „Datu-Mi-s-a toată puterea, în cer și pe pământ. Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată, Eu voi fi cu voi în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin” (Matei 28, 18- 20).


Prin cele trei cufundări și scoateri ale copilului se mărturisește credința în Sfânta Treime, afundarea închipuind moartea Domnului Hristos și înmormântarea Sa, iar scoaterea din apă învierea Lui din morți și renașterea omului la viața cea nouă, nepătimitoare și fără de prihană, curățită prin apa cea mântuitoare.
Practica stropirii copilului cu apă, prezentă astăzi în confesiunile occidentale, nu este biblică („iar în clipa când Iisus ieșea din apă”) și nu corespunde cuvântului însuși de „baptismos” adică „cufundare”, pierzându-și din dimensiunea teologică integratoare și introducătoare în Biserica–Trupul lui Hristos.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 05.07.2015, 23:07:01
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Clar ca lumina zilei si atunci ma intreb de ce unii preoti nu repecta asa cum invata la scoala? sincer eu sint revoltata pentru asta cind se practica la noi in biserica.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 05.07.2015, 23:43:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Clar ca lumina zilei si atunci ma intreb de ce unii preoti nu repecta asa cum invata la scoala? sincer eu sint revoltata pentru asta cind se practica la noi in biserica.

Astea-s vremurile din urmă, știu că pare o glumă
Cineva tre' să o spună, chiar nu-i a bună
Problemele-s grave, traim zile bolnave . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 07.07.2015, 14:04:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai as vrea sa spun ca preotii fac astazi altfel pentru ca probabil ca nu mai sunt invatati sa faca asa cum trebuie, nu mai au experienta si dexteritate si se intampla accidente. Nu demult am citit despre un copil scapat de preot la botez si care a trebuit dus la spital.

Am vazut inainte vreme cu facea preotii, cu o mare dexteritate. Cu o mana tineau copilul si cu mana cealalta, cu degetele astupau fata copilului: ochi, nas, gura, astfel incat sa nu pateasca pruncul ceva.

Pe de alta parte eu am niste nelamuriri:

In fond de ce conteaza atat de mult cum este udat copilul. Am citit si am inteles cumva cea fost in vremea lui Iisus. Explicatia pusa de Cristi nu mi-este clara (nu prea sunt de acord cu acea semnificatie). Adica mi se pare exagerata cumva.

Botezul are de fapt alta semnificatie, mai profunda, pe care nu o da neaparat modul de udare a omului. Asta se pierde insa.
Ca este cufundat, sau turant apa pe cap, important este actul insine al botezului, slujba etc.

Si poate ca s-ar putea face si altfel. Nu stiu si pentr un om este neplacuta scufundarea cu capul si traumatica. Imaginati-va sa va bage cineva deodata cu capul in apa. Un adult stie ca trebuie sa-si ia aer, mai rezista si tot este rau. Un copil nu stie.
Intrebati si voi pe unul care a fost salvat de la inec prin ce a trecut.

O alta intrebare/nelamurire a mea:

De ce se face ungerea inainte de cufundarea in apa? Ba se si sterge uleiul la un moment dat?
Mi s-ar fi parut mai logic sa fie cufundat omul si apoi uns si lasat asa.
Ca la miruit (dupa slujba, sau la Maslu) nu te duci imediat sa te stergi sau sa te speli. Lasi acel ulei sfant sa intre in pielea ta.

La botez il unge, apoi il sterge si apoi il baga in apa. Daca nu gresesc. Asa imi amintesc.

Si acum doua duminici s-a vorbit la predica despre botez si nasii de de botez mai ales, dar si de cei de la cununie.
Foarte frumos. Cat de importanti sunt nasii!
Si s-a vorbit si despre intrebarea cu botezul bebelusilor, care nu pot sa decida insasi.

Botezul nu inseamna numai scufundarea in apa. Am ajuns sa nu mai vedem padurea de copaci.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 07.07.2015 at 14:07:30.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 07.07.2015, 23:18:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

In fond de ce conteaza atat de mult cum este udat copilul. Am citit si am inteles cumva cea fost in vremea lui Iisus. Explicatia pusa de Cristi nu mi-este clara (nu prea sunt de acord cu acea semnificatie). Adica mi se pare exagerata cumva.
Gresit , te rog sa citesti di sa imtelegi pe deplin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
botezul prin afundare

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prin fire si prin har anonim30 Dogmatica 174 26.01.2012 15:29:37
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 14:09:26
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 20:23:54
De ce se face botezul prin afundare in apa?O incercare de argumentare biologica mihailt Generalitati 2 02.07.2010 13:24:21
botezul dulcineea Mirungerea(Ungerea cu Mir) 70 09.09.2008 11:17:27