Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 08.07.2015, 22:00:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
P.S. Am citit si linkul pus de Cristi. N-am inteles cine a scris acel articol.
Te rog , reciteste si cu mintea ! :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #82  
Vechi 08.07.2015, 22:03:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Of sufletel ! ! !

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
P.S. Am citit si linkul pus de Cristi. N-am inteles cine a scris acel articol.
Cleopa, Arsenie Papacioc si botezul ortodox
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #83  
Vechi 09.07.2015, 00:52:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. De rautati e plina lumea. E usor sa le faci/spui.
Un lucru bun insa este mai greu de facut...

2. Nu-mi amintesc cum am fost botezata. Probabil prin scufundare. Dar voi va mai amintiti de botezul vostru?

3. Stiu cum se face, am si povestit cum faceau inainte preotii. Am spus ca stiau, aveau practica si dexteritate in a nu face rau copilului. Astazi inteleg ca nu mai este asa. Este o mare frica pe ei la botez.
Am vazut mai degraba ca fac ceva intre scufundare si turnare pe cap. In sensul ca introduc copilul in apa in cristelnita si acolo il uda mereu pe cap. Am vazut si la botezul finutului meu si m-am uitat acum din nou si la poza cu botezul unei nepotici (preoti diferiti si batrani).

Mai stiu ca toti copiii urla la scufundarea in apa si...fac nevoile. Deci asa placut nu le-o fi.

In fine mi se pare o discutie exagerata, ca multe altele.
Mi se pare ca se pierde mereu esenta actului in sine, tot analizand modul in care se face.

4. Multumesc mult lui Mihnea pentru explicatii. Ca altii n-au stiut sa-mi spuna.
Da, nu-mi este prea clara problema asta cu ungerea si miruirea.
In credinta noastra se fac mai multe feluri de ungere: la botez, la sfarsitul slujbelor, la Sf. Maslu.
Eu stiu ca peste tot se foloseste ulei sfintit. Unii mai pun niste parfumuri.
Ah, stai putin, tu spui ca la slujba de Botez este si o ierurgie si o Taina (cu uleiul). Nu prea inteleg cum.

Da, mi se pare ca se unge copilul si inainte de a fi scufundat si dupa. Nu mai stiu. Am fost foarte speriata la botezul finutului. Copilul a plans mult, toti strigau la mine...

Da, stiu semnificatia botezului si rolul lui.

Exista o explicatie pentru care la unele confesiuni se face numai prin turnare pe cap?

In fine, ma retrag din discutie.

P.S. Am citit si linkul pus de Cristi. N-am inteles cine a scris acel articol. Dar este cam aiurea.
In schimb am recitit de aici

http://www.crestinortodox.ro/slujbe-...lui-72911.html

slujba Botezului.

Lipseste partea cu Crezul si lepadarea de Satana.
Mi-am reamintit in schimb si am priceput ungerea. Da, sunt doua ungeri, inainte si dupa scufundare.
Una este cu ulei, alta cu Sf. Mir.
Eu stiu ca am fost scufundata,mai multe nu-mi amintesc deoarece nici un copil nu are amintiri de la cateva luni;primele amintiri la am de la 1 an.
Nu stiu in ce fel m-a traumatizat,daca nu-mi amintesc.

Nu stiam ca preotii sunt inspaimantati sa scufunde copilul...asta e totala noutate pt mine.
In fine,nu este vorba ca vreau sa fiu rea cu tine-in mod special-numai ca mi-a parut ca(,)cautam traume acolo unde nu sunt.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 09.07.2015, 11:59:16
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul

Cristi, nu te supara, dar articolul nu este scris de cei doi! Cum sa-l fi scris impreuna?
Si mai apoi sunt date doar citate din ei, sau din scrieri de-ale lor.
In rest comenteaza altcineva.
Si ce este deranjant este ca se face referinta mereu la mari duhovnici, la modul negativ.
La cine se face referinta?

Uite si titlul cat este de ciudat:

"“Marii duhovnici” Cleopa, Arsenie Papacioc si botezul ortodox"

De ce intre ghilimele mari duhovnici?

Uite aici:

"Unul din factori este influența „marilor duhovnici”, care, or fi mari in anumite privințe si pe alte teme, dar totuși sunt oameni, si mai si greșesc,..."

"Oare nu e mai înțelept să lăsăm deoparte ce zic „marii duhovnici” confuzi si contradictorii în declarații, și să ne raportam la ce e limpede, clar, negru pe alb stabilit prin canoanele care spun fără nici un ocoliș că Botezul săvârșit..."

"De altfel, chiar si Părintele Cleopa (1998) arată că botezul catolic nu numai că nu e valid, ci, mai rău, e vătămător:

„Care trece la catolici trebuie să primească botezul papistaș. Se face catolic dar își pierde sufletul”. 2

Insa greșește mai departe considerând ca nu e nevoie de repetarea botezului, făcut cum trebuie, in cazul mișcării inverse, de la catolici la ortodocși, caci zice el:

„Cu toate că botezul prin stropire și turnare nu-i desăvârșit, este cu lipsa, Biserica îl primește cu iconomie (care biserica oare?), că este făcut in numele Preasfintei Treimi’ 3"

"Deci, să analizăm puțin ideea – părintele Arsenie Papacioc precizează ca nu se poate face o cât de mică abdicare de la adevărul ortodox, pentru ca în momentul următor sa facă o concesie de proporții colosale, și anume sa recunoască fara dubiu botezul baptiștilor, care se face cu o singura afundare!!! "

"Deci, până la urma care e concluzia? Sau este ceața si in mintea acestor mari duhovnici, care dau mesaje contradictorii, confuze, din care omul de rand nu mai pricepe nimic, si prin urmare face fiecare după cum îl taie capul?"

Asta scrie in articolul pe care l-ai pus.

Asa ca m-am uitat in slujba Tainei Botezului si m-am lamurit.

Si stii care este culmea?

Undeva Intr-un articol de pe acest site (nu mai stiu unde, ca am citit mai multe ieri) era citat un canon, sau o regula a cuiva, care spunea ca botezul trebuie facut cu apa. Si acolo spunea: daca n-ai apa rece, atunci cu apa cald, si daca n-ai curata, ia de care este si la sfarsit ...daca nu poti scufunda, uda pe cap de trei ori.

Uite am gasit:

"Formula Botezului: „Se botează robul lui Dumnezeu 
(N)
în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. Amin” (Canonul 49 apostolic); „botezați în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, în apă proaspătă. Iar dacă nu ai apă proaspătă – ne îndeamnă autorul Didahiei – botează în altă apă; dacă nu poți în rece, botează-l în caldă. Dacă n-ai nici una nici alta, toarnă apă de trei ori peste cap, în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh”."

Am gasit asta aici:
http://www.crestinortodox.ro/botez/n...ui-147830.html
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #85  
Vechi 09.07.2015, 12:19:21
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu stiu ca am fost scufundata,mai multe nu-mi amintesc deoarece nici un copil nu are amintiri de la cateva luni;primele amintiri la am de la 1 an.
Nu stiu in ce fel m-a traumatizat,daca nu-mi amintesc.

Nu stiam ca preotii sunt inspaimantati sa scufunde copilul...asta e totala noutate pt mine.
In fine,nu este vorba ca vreau sa fiu rea cu tine-in mod special-numai ca mi-a parut ca(,)cautam traume acolo unde nu sunt.
Eu nu-mi amintesc nimic de la botezul meu si nici nu mi-a povestit nimeni.
Nu stiu sa spun de ce au frica (asa mi se pare mie cand vad in poze cum tin pruncii) preotii.
Stiu ca eu am vazut ianinte vreme preoti care aveau dexteritate si scufundau copilul si astupau fata. Si erau siguri pe ei.
Ce s-a intamplat, de ce s-a schimbat. Nu stiu.

Si fiecare a fost botezat cumva. Stie exact cum? Nu. Important este ca a fost botezat. In cristelnita, cu preot ortodox, etc. Cine dintre voi sta sa analizeze cum a fost botezat?

Ce simt copiii la botez, nu stim noi. Cert este ca plang.

Eu nu am nimic impotriva scufundatului, sau a modului in care se face tot botezul. Am spus ce am observat eu.
O singura chestie m-a socat la botez si vad ca totusi unii preoti nu fac asta: cu lepadatul de satana si scuipatul peste copil. Dar in fine. Asta este.
Si ca pe baieti ii inchina in Sf. Altar si pe fetite nu.

Iar slujbele in sine de ce sunt asa si asa si de ce am eu (si altii, ca n-oi fi singura) atatea semne de intrebare - le luam asa cum sunt. De explicat ar trebui s-o faca altii si nu o fac.

Am mai spus: daca voi stiti atat de multe si vi se explica fiecare gest in biserica, de stiti totul perfect. Bravo preotului vostru, sau nu stiu, aveti voi talente deosebite.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #86  
Vechi 09.07.2015, 13:11:06
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

... aveti voi talente deosebite.
Desigur. O să enumăr câteva, cele pe care le cunosc eu:
1. Talentul de a asculta (cu bunăvoință și dorință de înțelegere).
2. Talentul de a avea mintea deschisă/receptivă/flexibilă.
3. Talentul de a citi (cărțile de cateheză și alte cărți folositoare, articole etc.).
4. Talentul de a participa (la slujbele Bisericii, cu toată atenția, cu tot sufletul).
5. Talentul de a întreba (fără duh de iscodire).
6. Talentul de a nu face pe cârcotașul (crezînd că prin asta am făcut vreo ispravă).
7. Talentul de a avea încredere în cei mai sporiți în credință și cunoștințe.
8. Talentul de a observa ce se întâmplă în jurul și înlăuntrul nostru.
9. Talentul de a căuta, primi și oferi tot ce e frumos, bun și adevărat.
10. Talentul de micșorare de sine, măcar din când în când.
11. Talentul de a nu fi veșnic încăpățânați, pieziși și, în definitiv, urâcioși cu viața și cu oamenii, cu noi înșine.
12. Talentul de a fi, mai degrabă decât de a nu fi.

P.S. Nu toți copiii au aceleași reacții la contactul cu apa. Unii dintre copii nu plâng atunci când sunt introduși în apă de către preot. Abia de scâncesc ușor... Iar alții tac mâlc - probabil sunt foarte mirați, uimiți sau de-a dreptul încântați de experiență. Majoritatea, însă, plâng. Toate acestea se pot constata lesne, ca atare, prin participarea la un număr suficient de mare de sfinte slujbe ale Botezului.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 09.07.2015, 13:24:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cert este ca plang.
Normal că plâng. Plâng starea în care erau inainte de botez.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 09.07.2015 at 13:28:15.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 09.07.2015, 14:08:50
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Normal că plâng. Plâng starea în care erau inainte de botez.
:)
Pentru mine una dintre cele mai dragi amintiri din viata de pana acum a fiului meu este aceasta.
El nu se va intreba cum a fost botezat.
Attached Images
File Type: jpg botez theo.jpg (56,2 KB, 9 views)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #89  
Vechi 09.07.2015, 14:18:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
:)
Nu râde. Am fost foarte serios. Înainte de botez omul este în starea în care a ajusn (ba și mai rău) Adam după cădere. Imediat după deja face primii pași spre Dumnezeu. Cum să nu plângi? De tristețe pe de o parte și de bucurie în același timp?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #90  
Vechi 09.07.2015, 14:24:56
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu râde. Am fost foarte serios. Înainte de botez omul este în starea în care a ajusn (ba și mai rău) Adam după cădere. Imediat după deja face primii pași spre Dumnezeu. Cum să nu plângi? De tristețe pe de o parte și de bucurie în același timp?
Nu am ras Dragos. Am zambit cu drag. Ai dreptate, nu te-am contrazis prin zambetul meu, dimpotriva. Era un zambet de incuviintare.
Fiul meu a plans din toti rarunchii dupa ce a fost scos din apa.
Cand a intrat insa in sfantul altar in bratele parintelui s-a linistit instantaneu si cand a primit prima lui sfanta impartasanie i se citea multumirea si fericirea pe fata. A fost apoi foarte linistit toata ziua.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Tags
botezul prin afundare

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prin fire si prin har anonim30 Dogmatica 174 26.01.2012 14:29:37
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
De ce se face botezul prin afundare in apa?O incercare de argumentare biologica mihailt Generalitati 2 02.07.2010 12:24:21
botezul dulcineea Mirungerea(Ungerea cu Mir) 70 09.09.2008 10:17:27