Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 13.04.2016, 12:47:14
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Voi nu ați citit în scripturi unde se vorbește despre omul nebun și despre omul căruia i-a rodit țarina ca să știți ce este aia nebunie.

Voi mă faceți nebun pentru că eu cred în Dumnezeu și vă spun Adevărul despre Creație în timp ce nu vă faceți pe voi nebuni pentru că credeți în oamenii de știință mincinoși care vă mint și vă păcălesc înșelîndu-vă și pe voi așa cum înșeală o lume întreagă.

Nu este alt doctor mai mare decît Hristos așa că dacă aveți nevoie de doctor apelați la Hristos.

''Lăsați nebunii să vină la Mine''

Eu vă repet:
''Soarele și Luna sunt semisferice iar pămîntul (și mările) e plat''. Citat dedus din scripturi și perfect adevărat în realitate.

Dar stelele oare dau ele lumină și căldură așa ca soarele sau sunt așa ca planetele ce sunt luminate de soare din oglinda pămîntului și par de pe pămînt ca niște stele ce luminează și încălzesc ele însele?

Oricum stelele nu sunt sori sau lune dar pot fi sori și lune mai mici, mult mai mici. Nu știu cum sunt, nu-mi dau seama, dar cred că pot fi așa ca planetele din gaze, apă sau ghiață, dar pot fi și niște sori sau lune mai mici din care izvorăsc căldura și lumina sau frigul și întunericul.

Dar hai să vă mai spun ceva.

Suprafața plată a pămîntului are fix 100.000km pătrați.
Pe linia ecuatorială avem 25.000km ca să ajungi de unde ai plecat iar pe direcție perpendiculară avem 16.000km ca să ajungi de la polul nord la polul nord trecînd prin polul sud.

Cerul pînă la mijlocul sferei formate din soarele semisferic și luna semisferică are 9.000km și încă 9.000km pînă la apele de sus, de deasupra cerurilor. Pămîntul are 6.000km în jos de la suprafața mărilor de jos pînă la suprafața mărilor de deasupra cerurilor.

Cam astea sunt proporțiile.

Ceea ce e foarte interesant e faptul că steaua solară polară rămîne fixă pe cer situîndu-se perfect deasupra polului nord terestru tot timpul anului iar steaua lunară polară rămîne fixă pe cer situîndu-se perfect deasupra polului sud terestru tot timpul anului. Stelele se învîrt în jurul celor două axe în sensuri inverse cele din nord față de cele din sud. Cea mai lungă linie dreaptă e defapt și cel mai mare cerc posibil și este de 25.000km. Suprafața pămîntului și mărilor fiind formată din două cercuri plane cu raza de 4000km. Între poli sunt 8.000km.

Deci omul a primit de la Dumnezeu la Facere 100.000km pătrați de pămînt și mări. A mai primit 18.000km de cer și 6.000km sub pămînt și sub mări.

Cui nu-i convine să scrie acasă!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 13.04.2016, 13:09:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul

''Lăsați nebunii să vină la Mine''
din care Biblie ai citat acum? Parca ar fi replica unui medic psihiatru

Citat:
''Soarele și Luna sunt semisferice iar pămîntul (și mările) e plat''. Citat dedus din scripturi și perfect adevărat în realitate.
tu ai dedus asta, dar nu inseamna neaparat ca ai si dreptate
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #113  
Vechi 13.04.2016, 13:26:10
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
''Soarele și Luna sunt semisferice iar pămîntul (și mările) e plat''. Citat dedus din scripturi și perfect adevărat în realitate.
Doamnelor si domnilor, ca prezentam noul concept revolutionar in materie de lingvinstica: citatul dedus :))
Reply With Quote
  #114  
Vechi 13.04.2016, 13:43:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu e atat de nou pe cat pare.

Adventisti au si si citate deduse, cum de ex. Adam si Eva au tinut sabathul in Rai.

Atat timp cat afirmatia nu e verificabila direct, poti sa-ti permiti sa fii atat de nebun cat iti place.

Diferenta e ca aia chiar si asa, au ceva discipoli, asta saracul nici unul dar dupa cum se vede, e bolnav dupa atentie si reuseste totusi sa o obtina.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 13.04.2016, 16:39:43
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
din care Biblie ai citat acum? Parca ar fi replica unui medic psihiatru
''Lăsați nebunii să vină la Mine'' e o parafrază după ''Lăsați copiii să vină la Mine'', citat pe care îl găsești în orice biblie.

Citat:
tu ai dedus asta, dar nu inseamna neaparat ca ai si dreptate
Păi dacă nu am dreptate neapărat eu care ți-am dedus drept după cum este scris în scripturi și după cum ne călăuzește Mîngîietorul atunci poate că au dreptate în opinia și în mintea ta toți oamenii de știință absurzi care vorbesc despre bigbang, despre milioane sau miliarde de ani... lumină și despre lipsa unui Dumnezeu Creator.

Deci dacă am dedus corect înseamnă neapărat că eu am dreptate... dar nu eu fiindcă dreptatea nu e a mea ci a urmașilor noștrii și a urmașilor urmașilor noștrii în vecii vecilor...... cu condiția ca și noi să-L urmăm pe Hristos.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 13.04.2016, 16:54:35
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Doamnelor si domnilor, ca prezentam noul concept revolutionar in materie de lingvinstica: citatul dedus :))
Citatul dedus corect logic și bazat pe Adevăr nu poate fi decît un citat corect și drept chiar dacă ți se pare ceva amuzant.

De exemplu cineva spune:

''În Franța trăiesc francezi.'' apoi mai spune ''Franța are formă de hexagon.'' apoi mai spune ''Franța face parte din Uniunea Europeană.''

Iar tu care citezi cuiva pe scurt deducînd din ceea ce ai aflat de la acel altcineva spui:

În ''În Uniunea Europeană trăiesc francezi.'' sau ''În Uniunea Europeană există o țară în formă de hexagon.''

Cum tu nu ai fost niciodată în Franța și nu ai auzit la știri aceste informații rămîne că ai citat pe cineva iar cum citatul tău nu e identic cu al aceluia înseamnă că citatele tale sunt deduse în mod drept și corect logic fiind conforme cu Adevărul.

Pe cînd un citat dedus greșit s-ar fi scris așa: În Uniunea Europeană trăiesc oameni în formă de hexagon care au numele Franța.'' și care nu ar putea fi socotit nici un citat și nici un citat dedus ci un citat eronat și mincinos!.. așa cum au dedus toți oamenii de știință punînd pe seama scripturilor și a Bibliei toate minciunile lor științifice și teoriile lor absurde.... că cică au bază scripturistică.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 13.04.2016, 17:12:45
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e atat de nou pe cat pare.

Adventisti au si si citate deduse, cum de ex. Adam si Eva au tinut sabathul in Rai.

Atat timp cat afirmatia nu e verificabila direct, poti sa-ti permiti sa fii atat de nebun cat iti place.

Diferenta e ca aia chiar si asa, au ceva discipoli, asta saracul nici unul dar dupa cum se vede, e bolnav dupa atentie si reuseste totusi sa o obtina.
Ești adventist? Păi numai așa se explică felul tău de conversare tupeist, mîndru și obraznic și de acolo și rezultă că știi cum au scris adventiștii în Biblia lor cum au ținut Adam și Eva Sabathul în Rai.

Pe de altă parte, orice afirmație se poate verifica direct dacă e conform scripturii chiar dacă nu e un citat exact. Voi se pare că nu cunoașteți o altă operațiune decît copy-paste, în sensul că dacă cineva spune sau scrie citatul exact ca în scripturi atunci știți că e bine pentru că parcă l-ați mai citit sau l-ați mai auzit dar dacă vedeți pe cineva că trăiește ceva sau că vorbește fără să citeze atunci e rău pentru că nu mai știți. Deci cum știți voi dacă e conform scripturii sau dacă respectă voia lui Dumnezeu unul care trăiește fără să citeze exact?

Păi este scris: ''După roade îi veți cunoaște.''

Deci ''faceți roade vrednice de pocăință'' și nu de mîndrie!

Nu-mi trebuie atenția nimănui și nu sunt bolnav după ea și după slavă de la oameni ca orice vedetă.... în general dacă cineva îmi acordă atenție mă apucă emoția și frica fiindcă nu știu cum să mă comport față de el avînd cuviință cinstită și nu din aia de fațadă.... Cuviința care îmi cere sâ împlinesc Cuvîntul:'' Ceea ce ai vrea să-ți facă ție alții aia să le faci tu lor.''

Deci ești sau nu adventist? Ești sectant? Ești eretic? Ce ești de nu cunoști Adevărul dar cunoști Bibliile Adventiste?

Știu că te crezi și te dai un creștin ortodox patriot foarte ne-nebun și anti-nebun doar că nu ai priceput nimic din Scripturi și din Liturghie și din Viețile Sfinților din moment ce nu crezi ceea ce-ți spun eu de la Dumnezeu dar bine că știi deosebi un citat de același citat scris greșit. Înseamnă că ești bun de scrib doar că între timp s-a inventat tiparnița. Dacă ai și pricepe și înțelege Cuvîntul din citatele pe care le recunoști ca fiind exacte și din scripturile sfinte atunci poate că nu ai mai persista în a fi adventist, sectant, eretic sau cîine-lup creștin ortodox îmbrăcat în haine moi fiindcă cei ce se îmbracă în haine moi locuiesc în casele împăraților lumii.

Știu că te-ai plictisit în urma conversației și că nu crezi. Deci dacă nu Crezi în Dumnezeu la ce-ți folosește să mă tot faci nebun? Sau nu ști oare că cel ce judecă pe nevinovat și osîndește pe omul lui Dumnezeu nu face altceva decît că pe sine însuși se judecă și se osîndește fiind vrednic de... slavă deșartă?

''Am venit să chem la pocăință pe păcătoși și nu pe drepți'' deci mergeți de învățați că ''Milă voiesc și nu jertfe''...deșarte!

Last edited by Trimisul; 13.04.2016 at 17:29:36.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 13.04.2016, 17:23:14
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Mergi domnule si te trateaza. Chestiile astea nu se vindeca de la sine.

Threadul asta este exemplificarea perfecta a proverbului cu "un nebun arunca o piatra....."
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #119  
Vechi 13.04.2016, 17:26:24
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Citatul dedus corect logic și bazat pe Adevăr nu poate fi decît un citat corect și drept chiar dacă ți se pare ceva amuzant.
CITÁT1, citate, s. n. Fragment dintr-o lucrare scrisă, reprodus întocmai și de obicei cu indicarea exactă a izvorului, în scopul de a întări și a ilustra o idee sau o argumentare; citație. – Din germ. Zitat (refăcut după cita).

De aia e amuzant.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 13.04.2016, 17:47:55
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Mergi domnule si te trateaza. Chestiile astea nu se vindeca de la sine.

Threadul asta este exemplificarea perfecta a proverbului cu "un nebun arunca o piatra....."
Și tu mă faci nebun ca să crezi în oamenii de știință? Ce cîștigi dacă repeți? Crezi că o minciună repetată cu nemulțumire și cu insistență se preschimbă în Adevăr? Păi nebunul din proverb s-ar putea să fi chiar tu din moment ce insiști la nesfîrșit nu numai să te creadă alții ci să te cred și eu că cică eu sunt nebunul.

Deci nu mă mai fă nebun ca să mă trimiți la oamenii de știință să mă trateze! Ai priceput domnule? Dacă nu ai priceput am să-ți repet pînă te vei plictisi. Zi și tu ce aș putea face cu tine dacă negi mereu scripturile făcîndu-i nebuni pe cei ce le cred și le confirmă?

Deci lasă-te de vrăjeală și ai să vezi că se vindecă, dacă nu de la sine atunci de la Dumnezeu.

(N-aș vrea să pară o ceartă. Eu mă cert cu satana și cu dracul și sunt frate bun cu păcătosul... care se întoarce din căile lui cele rele. Nu-i așa GMihai?)
Reply With Quote
Răspunde