Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.04.2016, 22:42:55
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Uff, da' ce tare te-ai aprins!


Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dar tu cum gandesti? Ai 50 de ani, ti se cer 10.000$ ca sa nu arunce un nemernic munca ta de 30 de ani la gunoi. Ce faci?.
Pana ajung la varsta aia, 'oi face io cumva, nu cum sa nu ma saboteze altii pe mine, ci cum sa nu ma sabotez eu.


Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
O faci pe nebunul? .
Da' nu tre' sa ma straduiesc prea mult :)

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Tare de tot eroismele astea ieftine si de taraba. Lasa-ma cu textele astea de 2 bani..
Pai, eu te las...cine nu te lasa?

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ai familie, 3 copii, ai muncit de ai rupt la o Biserica, este tot sufletul tau acolo.
Lasa-ma cu logica asta a unui adevar fara de suflet, fara de minte, fara de logica, fara nimic. Care doar atata vrea, sa fie el mai tare decat altii.

Si daca ai dreptate si te pui cu ei ce castigi? Pentru ca nu ai cum sa castigi in treaba asta. Episcopul nu se schimba decat la moarte si nu pe marturia unui preot de parohie sa stii. Ai sa infunzi ocna si tu si familia ta pentru niste eroisme artistice de film.

Si ai sa te uiti la un copilas NEVINOVAT care se chinuie si te intreba: tati, de ce ne mutam in capatul tarii, uite am prieteni aici. Si ce-i raspunzi: sunt dobitoc si refuz ca boul sa-mi vad de viata corect? Ce-i raspunzi? Ce-i raspunzi sotiei? Ce raspunzi celor din jurul tau, ca ai avut tu o prostie de moment?

Asta nu este marturisire corecta a lui Hristos, este o cale gresita. Este zelotism absurd.

Pentru situatia asta eu am o pilda destul de buna care se numeste: autostrada si blocul de beton.
Pe scurt, mergi cu masina pe autostrada, ai 100km/h si in fata iti apare un bloc de beton.
Ai 2 optiuni: esti hiper corect si te certi cu blocul de beton ca nu este corect sa stea in mijlocul autostrazii si te contrezi cu el si intri direct in el, in fond asa este drept. Sau il ocolesti.
In viata ai sa ai de a face cu multe blocuri de beton in mijlocul autostrazii. Iti urez sa le colectezi pe toate.

Mai este o fata care recent a ramas fara un ochi pentru ca s-a certat cu niste tigani care i-au tras direct cu pistolul cu bile o bila in ochi. Fata a ramas chioara, distrusa pe viata, aia in puscarie cu datorie. Vezi ce iti aduce corectitudinea si scandalul? Hristos nu ne-a invatat asta sa stii. A zis sa intoarcem obrazul sa primim si cealalta palma, si sa nu stam in fata raului. Habar nu ai de ce zice Hristos.

Hristos a zis: NU STATI IN FATA CELUI RAU.
Si sa-ti zic de ce nu merita sa faci asa ceva: PENTRU CA TURMA ISI PIERDE PASTORUL. Si asta este un mare pacat.

Nu am zis-o eu. Trebuie sa ocolim raul in viata, nu are sens sa fim hiper corecti unde nu e cazul.
Ce spui tu este logica omeneasca: adevar si contra cu orice pret. Ori nu se procedeaza duhovniceste asa.
Oamenii duhovnicesti II LASA PE CEI CARE GRESESC IN SEAMA LUI DUMNEZEU.
Voi vorbiti de logica lumeasca a razbunarii si a judecatii imediate, iar logica asta nu are nimic in comun cu logica dumnezeiasca. Nu o rezolvi tu, o rezolva Dumnezeu cand crede el de cuviinta.

Pentru unele lucruri trebuie sa apelam la dreptatea lumeasca, pentru altele la cea dumnezeiasca.

Sa murim pentru Hristos si pentru Adevar, dar nu pentru prostii de nimic.

Uiti ca este Dumnezeu care ii judeca si pe cei care cer bani necuveniti.
Vai, ce le amesteci! Autostrazi, blocuri, fete chioare, coruptie, mita!!

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Uiti ca este Dumnezeu care ii judeca si pe cei care cer bani necuveniti.
Si pe cei care dau mita, calcand peste cadavre, nu-i judeca?
Avea Inaltul Bartolomeu o vorba, o cita des pe maica-sa:"decat sa mânci pâine cu unt, si sa te uiti in pamant, mai bine mânci pita cu sare si sa te uiti la soare!"

Treaba mea e sa nu incurajez sistemul asta corupt in care pentru a castiga tre' sa treci musai peste cadavre, nu sa tin socoteala lui Dumnezeu pe cine are de judecat.