Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 24.12.2014, 20:37:15
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

BRADUL
de Hans Christian Andersen

=PRIMA PARTE=

Departe, în pădure, era un brăduț frumos. Era bine așezat, avea soare și aer. În jur creșteau rudele sale brazii mai mari. Dar el era atât de nerăbdător să crească că nu observa nici aerul curat, nici copiii de țărani care treceau pălăvrăgind când se duceau după fragi și mure. ”Of, dacă aș fi mai mare, se văieta brăduțul, aș putea să-mi desfac larg verdeața și, din vârful meu, aș contempla toată lumea. Păsările și-ar face cuib pe ramurile mele și când ar fi vânt, m-aș legăna cu grație.”

Nu-i plăceau nici soarele, nici păsările, nici norii trandafirii care, dimineața și seara, pluteau pe cer pe deasupra capului său.

Iarna, când zăpada îl înconjura cu albeața sa, se întâmpla adesea ca un iepure să sară peste el. Vai, ce supărător! Dar, după două ierni, când veni cea de a treia, copăcelul era destul de mare ca iepurele să fie obligat să-l ocolească. Of, să crească, să crească, să ajungă înalt și bătrân, aceasta era singura bucurie de pe lume.

Toamna, tăietorii de lemne doborau unii dintre cei mai înalți copaci. Aceasta se întâmpla în fiecare an și tânărul brad, care ajunsese la o mărime considerabilă, tremura de teamă, pentru că acei copaci magnifici cădeau cu bufnituri și trosnete. Unde erau duși? Ce se întâmpla cu ei?

Primăvara, când veniră rândunica și barza, bradul le întrebă:
- Știți unde-i duc? I-ați întâlnit?
Rândunica nu știa, dar barza căzu pe gânduri, clătină din cap și spuse:
- Da, cred că știu, am întâlnit multe corăbii noi în zborul meu spre Egipt și aceste corăbii aveau catarge superbe care miroseau a brad. Presupun că ei erau.
- Vai, dacă aș fi destul de mare ca să zbor pe deasupra mării! Cum e marea? Cu ce seamănă?
- Păi, e greu de explicat, răspunse barza și plecă

- Bucură-te de tinerețea ta, îi spuseră razele de soare, bucură-te de prospețimea ta, de viața ta de aici. Vântul sărută tânărul copac, roua picură câteva lacrimi deasupra lui, dar el
nu-i înțelese.

Când veni Crăciunul, copaci foarte tineri fură tăiați, neavând adesea nici mărimea, nici vârsta bradului nostru, care voia cu tot dinadinsul să plece. Acei copaci tineri rămâneau frumoși, își păstrau ramurile și erau puși cu grijă în căruțe pe care caii le scoteau din pădure.

- Unde merg? întrebă bradul, nu sunt mai mari ca mine, ba chiar era unul mult mai mic. De ce li s-a lăsat verdeața?
- Știm, știm, ciripiră vrăbiile. Jos în oraș. Oo, ajung la cea mai mare strălucire, la cea mai mare cinste ce se poate închipui. I-am văzut prin geamuri așezați în mijlocul unui salon încălzit și împodobiți cu mere aurite, prăjituri cu miere, jucării și sute de lumini.
- Sunt oare hărăzit să ajung și eu așa? Se întrebă bradul entuziasmat. E mai bine decât să zbor deasupra mării. Lâncezesc aici, să vină odată Crăciunul! Sunt la fel de mare ca aceia care au fost luați anul trecut. Aș vrea să fiu deja în căruță și apoi în salonul încălzit, în mijlocul acelei splendori. Și apoi… se întâmplă cu siguranță ceva și mai minunat, și mai frumos, altfel de ce ne-ar mai împodobi! Dar ce?... Vai, mă plictisesc… nu mi-e de ajuns ce am aici…
- Bucură-te că ești cu noi, îi spuseră ceilalți brazi, aerul și lumina soarelui.
Dar bradul nu reușea să se bucure. Creștea și creștea. Iarnă, vară, era verde, un verde închis, viu și oamenii care-l vedeau exclamau: „Ce copac frumos!”
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #602  
Vechi 24.12.2014, 20:39:35
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

BRADUL
de Hans Christian Andersen

=PARTEA A DOUA=

Înainte de Crăciun fu doborât primul. Securea îl reteză din câteva lovituri. Simți o durere mare, apoi se prăbuși oftând din rărunchi. Era sfârșit, fără puteri și suferea.

Copacul nu-și reveni decât când fu așezat într-o curte împreună cu alți copaci. Acolo auzi un om spunând:
- Acesta e superb, îl iau.
Atunci veniră doi servitori în mare ținută care cărară bradul într-un salon frumos. Portrete împodobeau pereții și lângă soba mare de teracotă erau vaze chinezești cu lei pe capac. Mai departe se aflau fotolii cu balansoar, canapele de mătase, mese mari acoperite cu cărți cu poze și jucării, care costaseră o avere, dacă e să ne luăm după ce spuneau copiii.

Bradul fu pus în nisipul dintr-un butoi înfășurat într-o pânză verde și așezat pe un covor mare, înflorat. Copacul nostru era foarte emoționat! Ce va urma?

Servitorii și niște tinere începură să-l împodobească. Ei îi puneau pe ramuri pungi de hârtie colorată pline cu bomboane fondante, mere, nuci aurite și sute de lumânărele viu colorate. Păpuși care păreau vii – copacul nu mai văzuse niciodată așa ceva – se iveau din verdeață și sus de tot, în vârf i-au așezat o stea aurită. Era splendid, incomparabil, magnific.
- Diseară, spuneau toți, va fi frumos.

„Ce grozav va fi diseară, când lumânările vor fi aprinse! gândi bradul. Ce se va întâmpla atunci? Copacii din pădure vor veni să mă admire? Vrăbiile vor privi prin geamuri? Voi rămâne aici, astfel împodobit, iarna și vara?”

Se aprinseră luminile. Ce strălucire! Ce frumusețe! Un freamăt trecu prin ramurile copacului astfel că una dintre lumânări le aprinse: ardeau zdravăn.
- Dumnezeule! strigară domnișoarele în timp ce se grăbeau să stingă.

Bietul copac nu mai îndrăznea nici să clipească. Ce tortură! Îi era teamă să nu-și piardă vreuna din podoabele sale frumoase, era complet copleșit de întreaga sa splendoare… Atunci ușa se deschise larg și o mulțime de copii, urmați tacticos de oameni mari, intrară. Copiii alergară spre brad, se opriră o clipă, apoi începură să strige de bucurie și să danseze. Cadourile fură culese unul după altul. „Ce fac? se întrebă bradul. Ce se întâmplă?”

Lumânările fură stinse treptat, pe urmă copiii avură voie să despoaie copacul complet. Ei se aruncară cu atâta forță asupra lui că toate ramurile-i trosniră. Dacă nu ar fi fost bine fixat, cu siguranță l-ar fi trântit la pământ.
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #603  
Vechi 24.12.2014, 20:41:57
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

BRADUL
de Hans Christian Andersen

=PARTEA A TREIA=

Cei mici se învârteau prin salon cu jucăriile în brațe, nimeni nu-i mai dădea atenție bradului nostru, cu excepția unei bone bătrâne, care arunca câte o privire ici și colo printre ramuri ca să vadă dacă nu au fost uitate vreo smochină sau vreun măr.

- O poveste! strigau copiii împingând spre copac un bătrânel pântecos. El se așeză chiar sub pom.
- Așa stăm lângă verdeață și bradul va avea și el interesul să ne asculte, dar nu voi spune decât o poveste. O vreți pe cea a lui Ived-Aved sau pe cea a lui Dump-Mototolul care a căzut pe scări dar a reușit totuși să ia tronul și să se însoare cu prințesa?

Omul spuse povestea lui Dump-Mototolul. Copiii bătură din palme. Voiau și povestea lui Ived-Aved, dar nu avură parte decât una. Bradul a ascultat liniștit.

„Da, da, iată cum merg lucrurile în lume”, gândi el. Credea că povestea era adevărată, pentru că omul care o povestise era elegant.
- Da, da, nu se știe niciodată! Poate voi cădea și eu pe scări și mă voi însura cu o prințesă.
Era bucuros gândindu-se că a doua zi va fi din nou împodobit cu lumini și jucării, cu aur și fructe. A stat nemișcat și gânditor toată noaptea.

Dimineața, un valet și o cameristă intrară.
- Reîncepe sărbătoarea! gândi copacul. Dar ei îl duseră în pod și-l abandonară acolo într-un colț întunecat,.
- Ce înseamnă asta? Ce-o să fac aici?
Se sprijini de perete gândindu-se. Avu mult timp de gândire, pentru că zilele și nopțile treceau fără să vină nimeni acolo sus și când, în sfârșit, veni cineva, a fost doar ca să lase câteva cutii mari într-un colț. Ele ascundeau copacul complet. Să fi fost uitat cu totul?

„E iarnă acum, afară, gândi el. Pământul e tare și acoperit de zăpadă. Nu m-ar putea planta. Fără îndoială pentru aceasta trebuie să rămân la adăpost până la primăvară. Cât e de înțelept, oamenii sunt neîndoielnic buni! Numai de nu ar fi atât de întuneric și de nu aș fi atât de singur! Nici măcar un iepuraș. Era vesel, acolo, în pădure, când pe covorul de zăpadă iepurele trecea țopăind sau chiar când sărea peste mine. Dar pe atunci nu-mi plăcea asta. Ce singurătate teribilă aici.”

„Chiț! Chiț!” făcură doi șoricei. Ei mirosiră bradul și scotociră printre ramurile sale.
- E teribil de frig, spuse unul dintre șoricei. Altfel ar fi bine aici, nu-i așa, bătrâne brad?
- Nu sunt bătrân deloc, răspunse bradul. Mulți alții sunt mai bătrâni ca mine.
- De unde vii, întrebă șoarecele și ce ne poți povesti?

Erau teribil de curioși.
- Vorbește-ne de locul cel mai frumos de pe pământ. Ai fost acolo? Ai fost în dulapul cu mâncare?
- Nu, spuse copacul, dar știu pădurea unde strălucește soarele, unde păsările cântă.
Și vorbi de copilăria sa. Șoriceii nu mai auziseră așa ceva. Erau numai urechi.
- Ai văzut câte ceva! Cât ai fost de fericit!
- Eu! spuse bradul gândindu-se la ce povestea. Da, în fond, era foarte plăcut.
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #604  
Vechi 24.12.2014, 20:47:55
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

BRADUL
de Hans Christian Andersen

=PARTEA A PATRA=

Mai apoi vorbi de seara de Crăciun când fusese împodobit cu prăjituri și lumini.
- Cât ai fost de fericit, bătrâne brad, spuseră iar șoriceii.
- Dar nu sunt deloc bătrân, am părăsit pădurea iarna aceasta. Sunt în floarea vârstei, m-au replantat doar într-un butoi.
- Ce bine povestești, spuseră șoriceii.

În noaptea următoare mai veniră patru șoareci ca să asculte ce povestea copacul, iar el, pe măsură ce vorbea, își reamintea mai clar totul. „Au fost cu adevărat momente bune, zise el. Dar vor reveni, vor reveni! Dump-Mototolul a căzut pe scări și s-a însurat totuși cu prințesa. Poate mi se va întâmpla și mie la fel.”
- Cine e Dump-Mototolul? întrebară șoriceii.
Atunci bradul le spuse toată povestea, își amintea fiecare cuvânt. Încă odată șoriceii urcară până în vârful copacului ca să audă mai bine.

În noaptea următoare, șoarecii erau mult mai numeroși și duminică veniră chiar doi șobolani, dar declarară că povestea nu e amuzantă, ceea ce îi necăji pe șoricei. De aceea nici ei
n-o mai apreciară ca înainte.
- Ei bine, mulțumesc, spuseră șobolanii întorcându-se la ei în vizuină. Șoarecii plecară de asemenea și bradul suspină. „Era cu adevărat plăcut să pot povesti cuiva. S-a terminat și asta, dar de acum înainte nu voi mai alerga după cai verzi pe pereți. Voi ști să apreciez altfel lucrurile când voi fi scos de aici. Dar când voi fi scos?”

Se întâmplă într-o dimineață când niște oameni veniră și răscoliră totul în pod. Împinseră cutiile, traseră copacul în față. Bineînțeles că dădură cam tare cu el de pământ, iar un valet îl târî spre scară unde strălucea lumina zilei. „Iată că viața reîncepe”, gândi copacul, când simți aerul curat, prima rază de soare… și se trezi în curte. Totul se petrecu atât de repede! Curtea se prelungea cu o grădină plină de flori. Trandafirii atârnau proaspeți peste un gărduleț, teii înfloriseră și rândunelele zburau cântând: „Piu, piu, uite cine a venit!” Dar nu se refereau la brad.

- Voi trăi din nou, își spuse el, încântat, întinzându-și larg ramurile. Dar, vai, ele erau ofilite în întregime și îngălbenite. Steaua de hârtie aurită rămăsese în vârful său și strălucea la soare… În curte se jucau veseli câțiva dintre copiii care, de Crăciun, dansaseră în jurul copacului și se bucuraseră. Unul dintre ei îi luă steaua aurită.
- E păcat să se piardă, spuse el.

Copacul privi splendoarea florilor și verdele crud al grădinii apoi, în sfârșit se privi pe el însuși. Cât ar fi vrut să fi rămas în colțul său întunecat din pod! Se gândi la tinerețea sa din pădure, la toate câte i se întâmplaseră. „S-a terminat! Păcat că nu am știut să apreciez ce aveam în locul unde m-am născut.”

Valetul tăiă copacul în bucățele făcând din el o grămadă mare de vreascuri care arseră bine în sobă. Suspine profunde răsunau dintre flăcări, iar fiecare suspin isca sumedenie de scântei. Copiii intrară, se așezară în fața focului și priviră tăcuți dansul flăcărilor. Erau triști fără să știe prea bine de ce. Bradul se gândea la pădure, la nopțile de vară sau de iarnă de acolo când stelele sclipeau… și arse…

Copiii nu-și mai continuară joaca. Cel mai mic dintre ei își prinsese pe piept în dreptul inimii steaua de aur care împodobise copacul într-o seară feerică. Acea seară nu mai era, copacul nu mai era și povestea s-a terminat și ea ca toate poveștile.
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #605  
Vechi 24.12.2014, 20:51:34
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #606  
Vechi 28.12.2014, 19:18:00
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #607  
Vechi 29.12.2014, 18:36:00
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit



E doar o glumă. Nu susținem evoluționismul.
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #608  
Vechi 31.12.2014, 20:36:14
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #609  
Vechi 01.01.2015, 07:33:14
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #610  
Vechi 03.01.2015, 14:19:59
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati o famile aflata intr-um mare necaz!! gadescum Umanitare 1 24.01.2009 19:48:25