Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.07.2014, 22:39:59
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Nu mă gândesc doar la pedofilie. Sunt și altele, dar nu știu dacă ar fi de folos ar fi să le pun în discuție. Important este ca cei care află de ele să nu le tăinuiască, iar cei care trebuie să sancționeze să o facă.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.07.2014, 22:46:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fals. Convertirea inseamna aderarea sufleteasca la o credinta. Cum s-ar putea face "cu calcaiul militar", cu "genocid cultural si demografic" etc ? Nu exista convertiri fortate. Nu ai cum sa silesti oamenii sa creada in ceva cu pistolul la tampla.
Se pare ca tocmai BC a facut asta, sa ne amintim doar de episodul Croatia din al doilea razboi mondial si convertirea fortata, cu pistolul la tampla, a ortoodcsilor sarbi. La care au fost partasi si episcopi. Iar conducatorul BC de acolo a fost facut apoi fericit. Sa ne ma amintim cum in tarile ortodoxe ocupate de tarile catolice populatia devenea brusc catolica.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.07.2014, 23:13:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se pare ca tocmai BC a facut asta, sa ne amintim doar de episodul Croatia din al doilea razboi mondial si convertirea fortata, cu pistolul la tampla, a ortoodcsilor sarbi. La care au fost partasi si episcopi. Iar conducatorul BC de acolo a fost facut apoi fericit.
Ca de obicei la dv, minciuni ortodoxiste. Fericitul cardinal Stepinac, primatul dreptcredinciosior croati, in curand, cu ajutorul lui Dumnezeu, canonizat cu sfintii bineplacuti Lui, in realitate a salvat vietile multor evrei, dar si ortodocsi. Cei care l-au acuzat pe Fericitul Stepinac au fost comunistii iugoslavi, care l-au si aruncat in inchsoare din 1946 si 1952, cand a iesit si n-a mai dus-o mult. Ca de obicei, ca si in tara noastra, episcopatul ortodox sarb s-a aliat cu comunistii rusi (alianta naturala), in vreme ce episcopii catolici croati erau in Aiudul iugoslav.
Asa ca, domnule Catalin, luati-va de mana cu Stalin si continuati a trage tare in episcopii catolici din nascocirea slavofila numita "Yugoslavia".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.07.2014, 09:28:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Relativ la Sf. Vasile cel Bătrân, nu știu de ce rămăsesem eu cu impresia că și el a fost episcop.
Se pare că m-am înșelat; n-ar fi prima oară și cu siguranță nici ultima.

În schimb, aș îndrăzni să cer un comentariu asupra textului indicat de amicul nostru Florin: Timotei cap. 3
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.07.2014, 16:49:28
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ca de obicei la dv, minciuni ortodoxiste. Fericitul cardinal Stepinac, primatul dreptcredinciosior croati, in curand, cu ajutorul lui Dumnezeu, canonizat cu sfintii bineplacuti Lui, in realitate a salvat vietile multor evrei, dar si ortodocsi. Cei care l-au acuzat pe Fericitul Stepinac au fost comunistii iugoslavi, care l-au si aruncat in inchsoare din 1946 si 1952, cand a iesit si n-a mai dus-o mult. Ca de obicei, ca si in tara noastra, episcopatul ortodox sarb s-a aliat cu comunistii rusi (alianta naturala), in vreme ce episcopii catolici croati erau in Aiudul iugoslav.
Asa ca, domnule Catalin, luati-va de mana cu Stalin si continuati a trage tare in episcopii catolici din nascocirea slavofila numita "Yugoslavia".
Credeam ca te-ai intors Dle cu ganduri bune si cu mai mult respect pentru credinciosii de aici dar m-am inselat, iar stai de vorba cu mincinosii astia de ortodocsi.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.07.2014, 20:25:42
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Duhovnic

Una din provocarile unui duhovnic e indrumarea tinerilor casatoriti. Cum ar putea un preot necasatorit sa sfatuiasca despre problemele ce apar in familie daca el nu poate vorbi din propria experienta.

Intradevar, sunt unii oameni cu viata imbunatatita, care dupa ani de rugaciune si infranare primesc de la Dumnezeu harul intelepciunii, acea cunoastere patrunzatoare a sufletului omenesc.

Cat despre pedofilie nu are rost sa zic nimic...

Doamne ajuta!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 21.07.2014, 20:58:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Una din provocarile unui duhovnic e indrumarea tinerilor casatoriti. Cum ar putea un preot necasatorit sa sfatuiasca despre problemele ce apar in familie daca el nu poate vorbi din propria experienta.
Dupa cum am aratat mai la deal si dupa cum se vede, fara greutate, de pe numeroase fire de discutie cu tineri ortodocsi cautand duhovnic, acesti tineri, casatoriti sa nu, prefera, daca se poate, un preot celib (ieromonah) drept calauza in viata spirituala. Exista o singura explicatie la aceasta (daca excludem posibilitatea ca tinerii sa fie majoritar idioti): ei isi dau seama, poate in mod cumva instinctiv, de un lucru greu de recunoscut: in ortodoxie (ca si in greco-catolicism) exista o preotie cu doua viteze. Se mai vede acest lucru si din aceea ca la treapta deplinei preotii acced numai preotii celibi.

Argumentul cu preotul care nu ar putea vorbi decat din proprie experienta este
- lipsit de logica interna: problemele care apar in timpul casatoriei nu izvorasc din casatoria insasi, ci sunt dificultati: e vorba de casatorii AFLATE IN DIFICULTATE. Daca nu pe cale de dezagregare. Pentru a putea "vorbi din experienta proprie", preotul confesor ar trebui nu sa fie casatorit, ci in prag de divort. Acelasi lucru, doar cu alte cuvinte: cine poate da sfaturi din experienta proprie saracului: cel bogat sau cel sarac ?
-in dezacord cu Sf Scriptura si Sf Traditie: un mare numar de preoti celibi, incepand cu Preotul Cristos, continuand cu Pavel si pana la Sfintii Parinti ai perioadei Bisericii Nedespartite (dintre care niciunul nu era preot casatorit) au dat sfaturi despre casatorie. Ioan Chrisostomul are splendide omilii despre aceasta. Intreaga doctrina despre casatorie a Bisericii are ca autori vizibili preoti necasatoriti. A spune ca acestia nu au avut calificare din cauza ca nu au avut experienta nu e numai periculos intelectual: e periculos spiritual fiindca arunca indoiala asupra doctrinei credintei.

-de asemenea, arunca un mare semn de intrebare nu doar asupra Sfintilor Parinti, ci si asupra preotilor de azi si din ultimele decenii. Din cate vad pe forum, cel mai des citati in materie de casatorie sunt Arsenie Boca (necasatroit), Ilie Cleopa (necasatorit) si inca altii pe care-i cunoasteti mai bine decat mine din aceea ca au devenit un fel de guru ai tinerilor ortodocsi si titlurile lor sau despre ei iau fata standurilor de carti ortodoxe.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.07.2014, 21:15:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Relativ la Sf. Vasile cel Bătrân, nu știu de ce rămăsesem eu cu impresia că și el a fost episcop.
Se pare că m-am înșelat; n-ar fi prima oară și cu siguranță nici ultima.
Mereu am fost de parere ca recunoasterea erorilor de catre un crestin e un semn de adevarata barbatie.

Citat:
În schimb, aș îndrăzni să cer un comentariu asupra textului indicat de amicul nostru Florin: Timotei cap. 3
Pesemne va referiti la 1 Tim 3:2, "Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei".

Aceasta se refera la o situatie frecventa in perioada apostolica: preotii (diaconi, presbiteri si "batrani", adica episcopi) puteau fi primiti din randurile barbatilor casatoriti, care, din momentul hirotoniei, nu mai aveau raporturi matrimoniale cu sotiile lor. Traiau, deci, ca frate si sora. Primul exemplu pe care il avem este Sf Petru.

Despre aceasta, mai bine decat mine vorbeste un preot catolic aici: http://www.profamilia.ro/apologetica.asp?celibat=1
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.07.2014, 21:15:55
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Mihnea

Desi imi plac discutiile inteligente, cu oameni care au cateva vizite facute pe la biblioteca, tu deja te intreci omule.

Ideea e simpla...nu poate sa vina un virgin sa imi povesteasca mie despre femei. Am asistat la slujbe unde nevasta si copilul preotului erau langa el, cantand. O imagine dumnezeiasca a sfintei familii. As vrea sa pot sa ii trezesc din odihna vesnica pe Sfinti sa ne zica ei daca e corect sau nu sa punem pe umerii preotilor povara celibatului. Dar va veni si ziua cand vom afla si asta.

In rest, pedofilia...mi se ard circuitele numai cand ma gandesc...

Doamne ajuta!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 21.07.2014, 21:37:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Ideea e simpla...nu poate sa vina un virgin sa imi povesteasca mie despre femei.
Pai mai omule, citisi ce am scris mai sus ? Exact virginii iti povestesc tie despre femei. Virginii sunt autorii a trei sferturi din cartile ortodoxe despre casatorie. La virgini alearga, barbati si femei, ca sa-si planga necazurile casatoriei lor si sa ceara bun sfat.

Citat:
As vrea sa pot sa ii trezesc din odihna vesnica pe Sfinti sa ne zica ei daca e corect sau nu sa punem pe umerii preotilor povara celibatului. Dar va veni si ziua cand vom afla si asta.
Pai nu e nevoie sa-i trezesti din odihna vesnica, nici sa astepti Judecata de Apoi. Sfintii Parinti ne-au lasat carti si au intocmit canoane. Trebuie doar sa te documentezi. Iata ce spune un sfant parinte virgin care iti povesteste tie despre femei:

"bine este pentru om să nu se atingă de femeie"
"Celor ce sunt necăsătoriți și văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca și mine"

De ce ar fi mai bine ca preotul sa fie necasatorit ? Ne explica acelasi preot necasatorit, un pic mai jos:
"Cel ce s-a căsătorit se îngrijește de cele ale lumii, cum să placă femeii."

Sursa: http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=12&cap=7

Daca vrei sa dezvoltam, citand Sfintii Parinti ai Bisericii Nedespartite si canoane din perioada patristica, desigur ca putem. Cauti dumneata, mai caut si eu, si le punem pe tapet.

Citat:
In rest, pedofilia...mi se ard circuitele numai cand ma gandesc...
Subiectul a deviat: dupa cum observa pana si initiatorul topicului (adventist sau Dumnezeu stie ce e), cata legatura e intre pedofilia preotilor casatoriti si casatoria lor, tot atata e intre pedofilia preotilor necasatoriti si necasatoria lor. Asta e, nu te-ai obisnuit ca toate topicurile deviaza ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde