Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2009, 17:22:36
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit care este parerea dvs despre Codul lui Davinci?

Care este parerea dvs despre filmul Codul lui Davinic?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.05.2009, 17:31:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Este un roman care se citeste usor si are si lucruri interesante.
Dar teoria care ii sta la baza este aberanta. Este de altfel bazata pe multe greseli si aproximatii care sunt facute sa treaca drept adevar istoric. Cum ar fi ce zice de 'evangheliile gnistice' sau de faptul ca Iisus ar fi fost 'declarat' fiul lui Dumnezeu abia la primul sinod. E total neadevarat..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.05.2009, 17:37:16
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Da, cartea am citit-o cap coada intr-o zi.

Dar am adormit in timpul filmului....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.05.2009, 18:23:36
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Thumbs down

cartea mi se pare o jignire la adresa Bisericii, o incercare de defaimare chiar a persoanei Mantuitorului. pt un credincios de ocazie faptul ca Iisus ar fi avut o rel cu magdalena li se pare o normalitate dar pt un crestin adevarat e o jignire intrucat Hristos, chiar om fiind nu avut slabiciunile omenesti si nici pofte trupesti, doar era FIUL LUI DUMNEZEU, era era perfectiunea intrupata
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.05.2009, 18:37:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

A facut si omul un ban gramada pe un subiect controversat. Dumnezeu sa-l ierte si sa-l lumineze.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.05.2009, 18:57:39
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
A facut si omul un ban gramada pe un subiect controversat. Dumnezeu sa-l ierte si sa-l lumineze.
Interesul financiar a fost clar

am urmarit un documentar care demonta intreaga teorie din Cod, tot acolo se spunea ca autorul a mizat pe lipsa de documentare a cititorilor, psihologic e foarte usor, daca omul vede ca dai referinte din documente istorice, ii este suficient, nu or sa mai caute autenticitatea surselor
Treaba e foarte clara, autorul inventeaza subiectul bomba "Maria Magdalena sotia lui Iisus" si pe baza acestui subiec isi creeaza intreg romanul, intreaga teorie,
E interesant ca milioane de oameni au citit romanul si il cred dar niciodataq nu au deschis Biblia ca sa vada ce are de spus
Pe mine nu ma mira atacul clar la adresa Bisericii care se desfasoara in zilele noastre, In Scriptura citim " Și mulți prooroci mincinoși se vor scula și vor amăgi pe mulți. Iar din pricina înmulțirii fărădelegii, iubirea multora se va răci. Dar cel ce va răbda până sfârșit, acela se va mântui. "(Matei 24:11-13)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.05.2009, 19:11:56
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
A facut si omul un ban gramada pe un subiect controversat. Dumnezeu sa-l ierte si sa-l lumineze.
Exact! Atat si nimic altceva! Spiritual, niciun castig!

Doamne tine-ne in lumina!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.05.2009, 21:02:38
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Adevar si minciuna in Codul lui Da Vinci

http://www.crestinortodox.ro/editori...l-lui-da-vinci
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.05.2009, 23:04:33
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Am primit cartea cadou ,dupa ce vazusem un documentar despre codul lui Da Vinci cred ca pe National Geographic. Am citit cel mult 30 de pagini . N-am mai putut s-o citesc si nici nu-mi pare rau ca n-am facuto. Pur si simplu n-am putut s-o citesc . Documentarul mi-a spus tot ..o aberatie din care Brown a stiut cum sa faca bani .
In documentar afirma ca tot ce-a scris in carte se bazeaza pe realitati istorice .
Romanul lui Brown bazat pe ,, legende si zicatori ,, nu exprima un adevar istoric, ci exprima cel mult opinia lui . Amuzant este ca are tupeul s-o ridice la rang de adevar.
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.05.2009, 23:16:26
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
Am primit cartea cadou ,dupa ce vazusem un documentar despre codul lui Da Vinci cred ca pe National Geographic. Am citit cel mult 30 de pagini . N-am mai putut s-o citesc si nici nu-mi pare rau ca n-am facuto. Pur si simplu n-am putut s-o citesc . Documentarul mi-a spus tot ..o aberatie din care Brown a stiut cum sa faca bani .
In documentar afirma ca tot ce-a scris in carte se bazeaza pe realitati istorice .
Romanul lui Brown bazat pe ,, legende si zicatori ,, nu exprima un adevar istoric, ci exprima cel mult opinia lui . Amuzant este ca are tupeul s-o ridice la rang de adevar.
Acelasi lucru mi s-a intimplat si mie de altfel.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Care e parerea voastra? camy_d Generalitati 26 10.03.2011 16:46:42
Parerea voastra despre .Care sfarsit? tigerAvalo9 Generalitati 5 06.09.2008 08:29:07
Parerea protestantilor despre Biserica Ortodoxa danyel Secte si culte 12 27.01.2008 19:05:28
ne dam cu parerea despre pacatul sinuciderii morgoth78 Eutanasia 4 02.01.2008 22:59:03