Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2007, 08:59:08
moricone moricone is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Mesaje: 7
Implicit

Unde pot fi citite critici bine documentate despre Apocalypto?
Ma intereseaza puncte de vedere argumentate, nu impresii personale.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.01.2007, 19:20:40
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

DAr tu ce parere ai???????
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.01.2007, 09:06:57
moricone moricone is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Mesaje: 7
Implicit

Nu am vazut filmul inca pentru ca nu prea am timp de cinematograf si astept sa-l cumpere vreun amic sa-l vedem impreuna.
Am vazut doar secvente. Din reclame si din secvente nu se intelege mare lucru. Cineva fuge prin padure urmarit de niste unii care il vineaza ca pe un animal, vrea sa-si salveze femeia si copilul de urmaritori si ii ascunde intr-o groapa, la un moment dat ajunge si la oras unde tocmai se fac executii publice, sacrificii umane cum ar veni, dupa religia locala, si cam asta se vede, cam atit. Nu Imperiu Maya, nu cultura Maya, nu contextul istoric si stiintific care sa fixeze povestea in ceva particular pentru care sa poti spune "merita sa vezi asa ceva".
Mi se pare un fel de "dacul si romanul" fara specific, adica mai mult un "hotul si vardistul" care ar putea fi oriunde, nu neaparat la Maya ca au fost ei mai singerosi si se fugareau unii pe altii.
De altfel pe atunci toata lumea era singeroasa, nu numai mayasii, toti oamenii erau mai brutali de felul lor pentru ca si viata era mai brutala, pindita aproape mereu de tot felul de pericole. Sa mizezi pe o astfel de brutalitate pentru a o azvirli si mai brutal decit ea insasi in ochii unor oameni care au uitat brutalitatea de mult, mi se pare, vorba lui Paler, de-a dreptul obscen.

Adica nu e mare lucru, sa zici ca-i vreo poveste de mare efect la suflet, ori vreo productie din acelea de exceptie despre Egiptul antic sau Imperiul Roman de exemplu cu glorie, marire si decadere si toate celelalte care fac o productie sa fie de exceptie.
Cam asta mi se pare mie din reclamele si secventele pe care le-am vazut.

Poate o fi ceva de calitate pe acolo, nu stiu, dar eu n-am vazut in reclame si citeva secvente cite am vazut eu.
Si nu vorbesc de imagine, sunet, efecte etc, ci de ideea care ramine din film.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.01.2007, 14:37:23
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Este interesant filmul sa stii.
Nu stiu daca reflecta realitatea prin acele sacrificii, si nu stiu daca existau chiar asa de multe sacrificii in acele timpuri imi este greu sa cred.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.01.2007, 06:07:59
moricone moricone is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Mesaje: 7
Implicit

Interesant? pentru mine nu este interesant. Ce poate fi interesant acolo? imi pare rau si de bani si de timp, le-am risipit fara rost pe amindoua.
Care este rostul? de ce sa vezi asa ceva?
A fost intrebarea care mi-a venit singura in minte din primele minute: De ce?
De ce asa? De ce asa ceva?

N-am aflat nici un raspuns. Nici in filmul care a urmat, nici dupa aceea.
Am pierdut timpul si banii degeaba.
Mai bine dadeam banii cuiva si timpul il petreceam cu prietenii sau citind ceva daca aveam chef de aflat ceva interesant sau pur si simplu m-as fi plimbat prin parc. Eram mai cistigat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.01.2007, 06:14:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moricone
Interesant? pentru mine nu este interesant. Ce poate fi interesant acolo? imi pare rau si de bani si de timp, le-am risipit fara rost pe amindoua.

[...]

Mai bine dadeam banii cuiva si timpul il petreceam cu prietenii sau citind ceva daca aveam chef de aflat ceva interesant sau pur si simplu m-as fi plimbat prin parc. Eram mai cistigat.
Bravo Moricone, iata o concluzie inteleapta !

Sa stii ca ai potential, am sa iti urmaresc postarile. :)

Numai bine !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.01.2007, 09:51:43
moricone moricone is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Mesaje: 7
Implicit

Nu cred ca o sa fac prea multe ... "postari".

Nu vreau sa ma bag in discutii gratuit, ca sa discut si eu cu lumea pe internet.
:rolleyes:

De fapt nici nu stiu ce caut aici, in cazul in care caut ceva.
Aveam nevoie de o indicatie, de un ajutor, l-am gasit intr-un fel, am spus ce a iesit de aici, si cam asta a fost.
;)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.01.2007, 20:40:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Sa stii ca ai potential, am sa iti urmaresc postarile. :)
Q.E.D.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.01.2007, 13:41:11
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Daca teai uitat doar la poze e normal sa nuti placa.
Sant unele lucruri care ar trebui sa te puna sa gandesti cum ar fi infectarea cu frica care este bine reprezentata in acest film si dece spun acest lucru acei oameni care erau mai primitivi si ce a insemnat infrangerea frici.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.01.2007, 21:01:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum adica, ARHANGHELUL, infectarea cu frica ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Statutul actual al disciplinei religie - o analiza critica vasilica_cornescu Intrebari utilizatori 119 29.03.2013 15:49:03
Romanii doresc puscarie pentru cei ce critica religia crestin ortodoxa hmiron Generalitati 35 07.04.2010 18:12:16
Patriarhia critica presa PadreCory Biserica Ortodoxa si Massmedia 16 18.05.2008 09:35:06