Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 22.09.2012, 23:56:01
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Se pare că în RO s-a cam dus lumea la culcare... să răspund/ să nu răspund ?... :))
Reply With Quote
  #132  
Vechi 23.09.2012, 00:23:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Se pare că în RO s-a cam dus lumea la culcare... să răspund/ să nu răspund ?... :))
Hihi, spune!
Si lasa-ne o imagine la care sa reflectam maine!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 23.09.2012, 00:45:12
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Hihi, spune!
Si lasa-ne o imagine la care sa reflectam maine!

Okay... E vorba de Sf. Mucenic Corneliu Sutașul.

Iar poza de reflectat pentru mâine este în attachment. :) Noapte bună, somn ușor !
Attached Images
File Type: jpg 02.jpg (5,1 KB, 16 views)

Last edited by mirela.t; 23.09.2012 at 00:53:08.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 23.09.2012, 12:31:24
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Kallistos Ware...interesant pentru felul in care se utilizeaza de umor in conferintele/cursurile pe care le tine :)....trebuie sa stai destul de bine in bocanci ca sa le vorbesti alora de la Oxford de rugaciunea inimii :)

iacătă o nouă poză (faină tare și prin povestea la care face trimitere):
Attached Images
File Type: jpg 1.jpg (54,3 KB, 18 views)
Reply With Quote
  #135  
Vechi 23.09.2012, 14:04:47
zinaida
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Valeriu Gafencu
Reply With Quote
  #136  
Vechi 23.09.2012, 14:10:08
zinaida
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da.. am gresit, scuze, imi mai trecuse poza asta candva pe sub nas si are o legatura ce-i drept cu Valeriu Gafencu dar nu este el. Este Ion Ianolide cu logodnica sa Valentina sora lui Gafencu
Reply With Quote
  #137  
Vechi 23.09.2012, 16:19:06
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

corect :). Mai multe despte istoria din spatele imaginii se poate citi urmand linkul de mai jos.

http://www.fericiticeiprigoniti.net/...ma-iubirii-lor

Mi-a plăcut reacția inițială a lui Ioan. Nu tu „da, era de așteptat”, nu „și eu aș fi făcut la fel” ci vroia (atât pt sufletul ei cât și pt al lui) ca ea să își ceară iertare. Postmodernește vorbind ne-am fi așteptat să fie mai îngăduitor :)

Un alt exemplu similar este ceea ce ar fi auzit Filoteu de la Petru Vodă despre logodnica lui Constantin Dumitru (părintele Marcu de la Sihăstria). Constantin Dumitru a condus una din mașinile echipelor legionare care au participat la asasinarea lui Armand Călinescu. Trebuia să se pună în fața convoiului și să oprească coloana oficială dar a ajuns prea târziu și nu a mai participat practic prin nimic la asasinat. În lagărul de la Pitești a fost unul dintre foarte puținii care nu a făcut nici un compromis cu reeducatorii, de unde i s-a tras porecla Fachirul. Se pare că logodnica lui l-a așteptat douăzeci de ani să iasă din închisoare trăind în post și rugăciune iar atunci când el a ieșit și s-a călugărit, a ales și ea să își trăiască restul vieții precum până atunci. Despre întâlnirea lui Ioan Ianolide cu părintele, se poate citi undeva în articolul de mai jos:
http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...-28-februarie/

Rândul tău să pui o poză
Reply With Quote
  #138  
Vechi 23.09.2012, 16:48:38
zinaida
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cine o fi..
Attached Images
File Type: jpg ghici.jpg (4,4 KB, 25 views)
Reply With Quote
  #139  
Vechi 23.09.2012, 17:01:18
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ce figura lumeasca avea aci.....:)...nu spun cine e fiindca nu mai am idei de poze :))). O ghici altcineva cu mai multa inspiratie
Reply With Quote
  #140  
Vechi 23.09.2012, 21:20:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
corect :). Mai multe despte istoria din spatele imaginii se poate citi urmand linkul de mai jos.

http://www.fericiticeiprigoniti.net/...ma-iubirii-lor

Mi-a plăcut reacția inițială a lui Ioan. Nu tu „da, era de așteptat”, nu „și eu aș fi făcut la fel” ci vroia (atât pt sufletul ei cât și pt al lui) ca ea să își ceară iertare. Postmodernește vorbind ne-am fi așteptat să fie mai îngăduitor :)
Multumim pentru link .
Acum, din ce am citit si eu, indraznesc sa cred ca pentru Ianolide, logodnica sa era mult mai mult decat potentiala sa sotie, era legatura lui fizica si palpabila cu Gafencu, pe care l-a iubit atat de mult si care i-a dat forta sufleteasca de care avea atata nevoie. Poate ca nu era vorba doar de faptul ca nu l-a asteptat pe el personal si ca nu mai puteau avea un viitor impreuna - de altfel, cei mai multi marturisitori s-au calugarit sau au avut aceasta dorinta, dupa ce au iesit din puscarie - ci de faptul ca l-a privat cumva de a se afla din nou in vecinatatea persoanei celei mai legate de Gafencu. Altfel, fireste, omeneste, este perfect explicabila atitudinea fetei, dar imi pare a fi aici ceva mult mai mult decat o istorie despre Odiseu si Penelopa.

Eu cred insa ca asa a randuit Dumnezeu lucrurile cu ei si ca nu s-a facut nimeni vinovat de vreo slabiciune. Poate asa Ianolide s-a sfintit si mai mult, cine stie?!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine a zis... (recunoasteti citatul)? N.Priceputu Teologie si Stiinta 752 23.10.2014 14:24:43
Caut o persoana... Sanduu Generalitati 22 22.12.2011 15:16:28
Ce este o persoana? florin.oltean75 Generalitati 4 19.12.2011 13:07:31
Increderea in propria persoana coralina Pocainta 63 01.07.2011 16:20:50
Recunoasteti acest cantec? colaps Generalitati 4 22.06.2010 22:48:21