Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 28.09.2012, 21:26:23
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Ceva ușor din nou.
Attached Images
File Type: jpeg joc1234.jpeg (10,3 KB, 17 views)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #182  
Vechi 28.09.2012, 22:13:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Vrem un indiciu...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 28.09.2012, 22:23:05
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Vrem un indiciu...
Scriitor și ierarh român.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #184  
Vechi 28.09.2012, 22:24:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Scriitor și ierarh român.
Valeriu Anania! :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 28.09.2012, 22:25:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Valeriu Anania! :)
Păi da.....
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #186  
Vechi 28.09.2012, 22:26:24
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cred. Să nu aibă încă nimic din sprâncenele acelea inconfundabile, chiar dacă aici e adolescent?

... deci da.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 28.09.2012, 22:29:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Una mai usoara.
Attached Images
File Type: jpg joc5.jpg (20,8 KB, 9 views)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 28.09.2012, 22:41:08
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sf. Antim Ivireanul :)
Reply With Quote
  #189  
Vechi 28.09.2012, 22:46:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Sf. Antim Ivireanul :)
Urmatoarea poza, fara pisici! :D
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 28.09.2012, 22:52:36
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

fără pisici :)

23. Părintele gîndea simplu și curat ca un copil. El nu filozofa niciodată, mintea lui refuza raționamentele complicate. El numea pe nume realitățile duhovnicești așa cum un copil arată cu degetul și numește tot ceea ce vede. Oricine venea la părintele simțea că sufletul și gîndurile lui devin parcă materiale, ușor de văzut și de tămăduit. Tot ce vorbea părintele vorbea din cunoștință și cuvintele lui aveau puterea să tămăduiască și să lumineze.

5. În ultimile luni de viață părintele scăpa de mai multe ori mărturisiri pe care mai înainte le tăinuia. Cam vreme de o săptămînă ne întreba aproape în fiecare zi dacă auzim și noi cîntarea. „Ce fel de cîntare, părinte? – îl întrebam noi”. „Aliluia, aliluia, aliluia”. „N-auzim, părinte. Dar cine cîntă?” „Niște domnișoare împodobite frumos”. Într-o seară, așezîndu-se în scaun și fiind gata să începem rugăciunea, părintele a zis: „Ce crezi, părinte, oare cîntecul ista care mi-l cîntă mie, nu-i vreo ispită de la vrăjmașu’, ca să mă facă să mă mîndresc amu’, la bătrînețe? Eu am zis așă: Doamne, dacă-i de la Tine cîntarea asta, lasă să cînte, dar nu prea-mi trebuie mie să-mi cînte”.

3. Odată, după ce am citit Scrisorile Cuviosului Iosif Isihastul, i-am zis părintelui X: „Părinte, în obștea starețului Iosif frații tăceau toată săptămînă și numai sîmbătă și duminică stătea starețul puțin de vorbă cu ei, ca să-i povățuiască și pe urmă iar tăceau. Oare noi putem să tăcem așa?” Părintele a răspuns: „Pentru noi îi destul dacă ne păzim de partea femeiască”.

2. Într-o zi, după ce am citit acatistul Sfîntului Gheorghe, părintele, scoțîndu-și epitrahilul, a zis: „Măi, da’ mulți o mai fost azi la noi la acafist!” În chilie era numai părintele și noi doi, care am citit. Am tăcut și nu l-am întrebat nimic, pentru că oricum n-ar mai fi spus nimic.

20. În ultimile luni de viață părintele era tot mai adîncit în așteptarea sfîrșitului și a întîlnirii cu Mîntuitorul Hristos. Odată un părinte, bătînd la ușa bătrînului, a auzit dinăuntru: „Da, cine-i? Tu ești, Doamne?”

50. Părintele ajunsese la starea copilului. Diavolul nu-l mai putea birui cu nici o patimă. Chileinicul, care dormea în aceeași chilie, zice că părintele avea două feluri de vise: primul, că mănîncă și altul că plouă și e furtună în chilie. Furtuna și ploaie în care se visa era tot ce mai putea face diavolul împotriva bătrînului.

51. Părintele nu poruncea niciodată, nici măcar celui mai tînăr frate, nici unui copil. Se socotea pe sine mai prejos decît toți și arăta asta prin viața sa. Cînd venea ceasul rugăciunii, părintele își întreba chileinicul dacă vrea să facă rugăciunea. Se întîmpla ca frații care citeau să obosească, pentru că părintele voia să se citească toate laudele, trei canoane, o cathismă, un acatist, o cathismă din Psaltirea Maicii Domnului. Toate acestea, citite doar de doi oameni mai multe zile la rînd, deveneau obositoare. Unul din chileinici a făcut rană în gît de la atîta citit, căci trebuie să se citească și cu voce tare, deoarece părintele auzea rău. Așadar, se întîmpla să nu vrei să citești. Atunci ziceam: „Nu acum, părinte”. „Da’ cînd?” „Mai tîrziu, că am obosit”. „Bine – zicea părintele fără supărare –, și eu mă unesc cu voi!” Apoi rămînea pe scaun și trăgea metaniile. Peste cîteva minute zicea iar: „Oare cît o fi ceasul? Cred că o trecut un ceas”. „N-o trecut, părinte, o trecut numai cinci minute!” „A, ei bine”. Și începea iar să tragă metaniile. Apoi, peste cîteva minute, zicea iar: „Oare n-o trecut un ceas?” „Nu, părinte, o mai trecut cinci minute!” Dar pentru că răbdarea și smerenia bătrînului ne biruia, ne trecea și nouă împotrivirea și ziceam: „Părinte, vrei să începem rugăciunea?” „Da! Vreu!” – răspundea părintele bucuros și fără nici o urmă de supărare. „Dă binecuvîntarea!” „Binecuvîntat este Dumnezeul nostru…”. Așa făcea părintele întotdeauna și la rugăciune, și la masă și în orice. Nu făcea nimic pînă nu întreba pe cel de lîngă el „ne rugăm?” sau „mîncăm?” sau „mergem la biserică?” și dacă i se spunea „nu!”, nu mai insista, oricine ar fi fost, supunîndu-se întru toate, de parcă el ar fi fost ucenicul. Își schimba, dacă trebuie, și orele de somn și de rugăciune după cum voia chileinicul și nu ținea supărare.
Attached Images
File Type: jpg 1.jpg (75,0 KB, 13 views)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine a zis... (recunoasteti citatul)? N.Priceputu Teologie si Stiinta 752 23.10.2014 14:24:43
Caut o persoana... Sanduu Generalitati 22 22.12.2011 15:16:28
Ce este o persoana? florin.oltean75 Generalitati 4 19.12.2011 13:07:31
Increderea in propria persoana coralina Pocainta 63 01.07.2011 16:20:50
Recunoasteti acest cantec? colaps Generalitati 4 22.06.2010 22:48:21