Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 28.09.2012, 23:55:56
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Părintele Selafiil de la Noul Neamț.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #192  
Vechi 28.09.2012, 23:58:17
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

El îi.....(părintele duhovnicesc al mai cunoscutului Savatie Baștovoi)
Reply With Quote
  #193  
Vechi 29.09.2012, 00:05:43
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Ierarh și mare teolog contemporan
Attached Images
File Type: jpeg joc769.jpeg (12,4 KB, 13 views)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #194  
Vechi 29.09.2012, 00:15:34
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioannis Zizioulas, mitropolitul Pergamului
Reply With Quote
  #195  
Vechi 29.09.2012, 00:17:43
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Ioannis Zizioulas, mitropolitul Pergamului
Corect, vă las pe voi să vă "distrați" mai departe!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #196  
Vechi 29.09.2012, 00:18:06
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Să mă ierte Dumnezeu dar nu o recunosc!
Reply With Quote
  #197  
Vechi 29.09.2012, 00:21:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

VladCat ai o poză...dacă nu am eu una.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 29.09.2012, 00:28:54
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Despre adevărata sobornicitate, cea care se câștigă întru însingurare exterioară, întru cămara inimii

„Mai de-a dreptul, ce înseamnă încă aceasta? Că numai dragostea Iui Hristos în tine, adică numai biruindu-te și cucerindu-te desăvârșit pe tine însuți, ajungând să-ți fii propriul tău stăpân, în chiar locul cel nespus al inimii, te vei putea sobornici, te vei putea întâlni cu ceilalți, te vei putea împăca în Domnul cu Lumea, Făptura lui Dumnezeu.
Putem spune atunci: Intră în cămara ta, și ea îți va dărui ție la adânc și sobornicia, îți va dărui și întâlnirea cea bună cu ceilalți, ce sunt semeni ai tăi. Aceasta mai presus de orice și în ciuda oricărei deosebiri între oameni. Acplo, în cămara rugăciunii tale, se plămădește și prinde început viața cea adevărată, sobornicească. în chip paradoxal, ea e, cum vedem, rodul neașteptat dar plin al vredniciei noastre deplin însingurate. Numai împăcându-ne și acceptându-ne mai întâi pe noi înșine, acolo aflăm și pe ceilalți tu: frații noștri; numai dintr-o astfel de cucerire rodnică de sine, se întemeiază „Biserica sobornicească", comuniunea ecumenică, unirea și unitatea tuturor în Hristos. Dragostea ecumenică a Bisericii, se zidește pe inimile marilor însingurați mistuiți de focul Duhului Sfânt, inimile adevăraților biruitori, acei biruitori de ei înșiși. Năzuind, luptând și învrednicindu-ne spre a ne afla isihia, împlinim în noi ceea ce s-ar părea cu neputință, simplitatea paradoxală ecumenică. Această simplitate nu e deloc simplificare sau sărăcire de sine, izolare reală, ci este unirea și plinătatea și întâlnirea armonioasă a celor mai protivnice contrarii, ale tuturor și ale fiecăruia în parte, și aceasta în noi înșine, în inima noastră. O împlinire întreagă, minunată și reală, prin claritățile noastre din profunzimi, care face să izvorască în noi, conținuturi tainice și nesecate, de viață prea bogată a fazelor harului.

Așa ni se descoperă lumina, în însăși temeiurile noastre lăuntrice, covârșitorul paradox al soborniciei, care în chip negrăit se întrupează, cum am spus, în singurătatea fiecăruia. Ea ne dă putința ca, ni același timp, să ne dăruim deplin și fără stavilă tuturor fraților noștri, păstrându-ne totuși pururea și pe de-a-ntregul liberi chiar prin această dăruire și totdeodată făcându-ne, prin chiar această unire a noastră, râvnitori realizatori încă și ai libertății celuilalt sau a celorlalți, ca și cum această liber- tate a lor ar fi însăși libertatea noastră proprie. De vom vrea mai mult, să luăm pildă despre această liberă dăru- ire de sine, sobornicească în singurătate, de la toți Părinții treziei, care au trăit și încă trăiesc prin toate ungherele neștiute ale lumii care, fiecare în felul său, ca și altădată Awa Agaton, zic: „De mi-ar fi cu putință să găsesc un bubos și să-i dau trupul meu și să-1 iau pe al lui, bucurie aș avea: dragostea cea deplină aceasta este".


[Niciodată în afară de Hristos]

Niciodată în afară de Hristos și în afara Bisericii Sale. Umblă toată clipa în duh.
Orice încercare de individualism este o erezie. Ce face un pusnic în pustie? Este el singur? Nu, se roagă în deplinătatea soborniciei. Nicio desăvârșire și împlinire în afara Bisericii. Cristalul cristalizează numai scufundat într-o soluție deplin saturată. Niciodată călugărul, acest monos perfect, nu se poate împlini în afară de obște. Și chiar când se schivnicește el rămâne în unitatea de dragoste sobornicească. Ca niște adevărați dreptmăritori, noi trebuie să ne dăm bine seama cum o rugăciune, în afară de unitatea de dragoste a lui Hristos, e scundă și nu poate pătrunde până la Dumnezeu, decât în virtutea atârnării și referirii ei la rugăciunea Bisericii, la rugăciunea Maicii lui Dumnezeu și a soboarelor celor cerești de rugăciune.
în neputință și în nesocotire rămâne orice „aducere" care nu trece prin mâinile Miresei lui Hristos. Stearpă și uscată e pâinea în care nu crește dospeala ei cea sfântă, pe care ea pururi „o amestecă în trei măsuri de făină" și tuturor o împarte. E moartă orice rugăciune care nu se însuflețește din seva și ritmul pe care Biserica le revarsă, ca un firesc și suprafiresc scoc, de care nu ne putem lipsi întru mântuire.”

Și acu că mă duc și eu la culcare și vă las cu domnul din poză și cu învățătura sa despre sobornicitate. Doamne ajută!

p.s: Ovidiu, am văzut mesajul tău după ce am postat :)
Attached Images
File Type: jpg 1.jpg (7,8 KB, 6 views)

Last edited by VladCat; 29.09.2012 at 00:32:25.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 29.09.2012, 00:31:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
[u]p.s: Ovidiu, am văzut mesajul tău după ce am postat :)
Nu-i bai...mi-ai dat de lucru acum...)))
Reply With Quote
  #200  
Vechi 29.09.2012, 00:32:02
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Sandu Tudor - părintele Daniil

Ovidiu, treci la postat.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine a zis... (recunoasteti citatul)? N.Priceputu Teologie si Stiinta 752 23.10.2014 15:24:43
Caut o persoana... Sanduu Generalitati 22 22.12.2011 16:16:28
Ce este o persoana? florin.oltean75 Generalitati 4 19.12.2011 14:07:31
Increderea in propria persoana coralina Pocainta 63 01.07.2011 17:20:50
Recunoasteti acest cantec? colaps Generalitati 4 22.06.2010 23:48:21