Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 09.07.2017, 00:24:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Asta e argumentul tau?
Atata poti gandi?
Nu vad ce e de "gandit" cand cineva avanseaza ideea ca Adam e o maimuta reincarnata.

Iar tu pari un tip foarte de treaba si asta e trist.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.07.2017 at 12:45:05.
Reply With Quote
  #462  
Vechi 10.07.2017, 11:28:47
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu vad ce e de "gandit" cand cineva avanseaza ideea ca Adam e o maimuta reincarnata.
Serios, cu texte din astea n-ai ce sa argumentezi, sunt cazuri medicale.
pamantul e plat au ba? se invarte in jurul soarelui sau e in centrul universului? intre 30 si 40% dintre romani vor raspunde si astazi exact asa cum ar fi raspuns crestinii in urma cu cateva sute de ani. toti romanii aia sunt ortodocsi. daca vei intreba clerul cei mai multi vor raspunde corect, dar iata ce am patit saptamana trecuta intr-o manastire bucovineana, asistand cu totul si cu totul intamplator la o discutie pro si antiecumenism in curtea manastirii. unul dintre calugarii de acolo, aflat intr-o stare de transa, plin de fervoare religioasa (eu am zis ca individul avea o halucinatie schizoida chiar in momentul ala) a negat heliocentrismul folosind o retorica plina de ura. acesta este cu adevarat un caz medical!
Reply With Quote
  #463  
Vechi 10.07.2017, 12:40:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
pamantul e plat au ba? se invarte in jurul soarelui sau e in centrul universului? intre 30 si 40% dintre romani vor raspunde si astazi exact asa cum ar fi raspuns crestinii in urma cu cateva sute de ani. toti romanii aia sunt ortodocsi.
Ca sa urmez logica ta, 90% din ei nu dau pe la biserica, deci sunt un fel de atei.
Deci de aia, daaaa?

Citat:
daca vei intreba clerul cei mai multi vor raspunde corect, dar iata ce am patit saptamana trecuta intr-o manastire bucovineana, asistand cu totul si cu totul intamplator la o discutie pro si antiecumenism in curtea manastirii. unul dintre calugarii de acolo, aflat intr-o stare de transa, plin de fervoare religioasa (eu am zis ca individul avea o halucinatie schizoida chiar in momentul ala)
"Zis-a cel nebun în inima sa: "Nu este Dumnezeu!"" - Biblia.

Citat:
a negat heliocentrismul folosind o retorica plina de ura. acesta este cu adevarat un caz medical!
Mai stim pe aici unii care neaga pe Dumnezeu, folosind o retorica plina e ura. Argumente - ioc.
Iata caz medical la care chiar poti lucra.

Ca sa nu mai vorbim ca treaba cu geocentrismul e un aspect fara cine stie ce importanta vizavi de mantuirea omului.
Romano-catolicii au facut din asta acum cateva secole o chestiune de politica religioasa, dar in rest, chiar nu conteaza ce crezi despre asta.
Sigur, poate fi un aspect care denota infaturare sau o mandrie ascunsa - dar asta e alta problema.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.07.2017 at 12:44:20.
Reply With Quote
  #464  
Vechi 10.07.2017, 13:06:48
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca sa urmez logica ta, 90% din ei nu dau pe la biserica, deci sunt un fel de atei.
Deci de aia, daaaa?



"Zis-a cel nebun în inima sa: "Nu este Dumnezeu!"" - Biblia.



Mai stim pe aici unii care neaga pe Dumnezeu, folosind o retorica plina e ura. Argumente - ioc.
Iata caz medical la care chiar poti lucra.

Ca sa nu mai vorbim ca treaba cu geocentrismul e un aspect fara cine stie ce importanta vizavi de mantuirea omului.
Romano-catolicii au facut din asta acum cateva secole o chestiune de politica religioasa, dar in rest, chiar nu conteaza ce crezi despre asta.
Sigur, poate fi un aspect care denota infaturare sau o mandrie ascunsa - dar asta e alta problema.
pai nu "urmezi logica mea", o urmezi p'a ta. pur si simplu asa au raspuns romanii la un chestionar, f'o 40% credeau ca pamantul e plat si ca soarele se invarte in jurul lui. exact asta credea si biserica crestina in urma cu cateva sute de ani. si nu e vorba despre ce crezi ci despre ce stii.
pe de alta parte nu-i deloc asa, presupun ca banuiesti ca repondentii respectivi sunt 90% din mediul rural, e foarte posibil ca aia sa mearga cel putin saptamanal la biserica. daca nu ma insel chestionarul respectiv raspundea si la intrebarea asta. as zice ca probabil e chiar invers, cu cat e mai habotnic cu atat e mai sigur ca va raspunde asa la astfel de intrebari.

credinta, religia in linii mari, nu are nevoie de argumente.
Reply With Quote
  #465  
Vechi 10.07.2017, 15:26:44
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Lancelot, daca maine NASA declara ca au descoperit ca universul e un cub cu geamuri transparente, oi zice ca asa o fi.

Astronomia m-a invatat ca pamantul e sferic, turtit putin la capete si ca se invarte in jurul soarelui.

Teologia m-a invatat ca omul este centrul universului. Iar Imparatia Cerurilor e in interiorul lui. Iar daca pamantul e casa omului si omul e centrul universului...atunci care e concluzia? Unde e Imparatia Cerurilor in univers? Ca omul credincios asta cauta. Soarele rasare si apune de la sine, nu din cauza ca oamenii constientizeaza miscarea planetelor. Ele isi fac treaba. Noi cautam sa ajungem in Imparatia promisa, nu pe Marte....
Reply With Quote
  #466  
Vechi 10.07.2017, 15:36:05
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
pamantul e plat au ba? se invarte in jurul soarelui sau e in centrul universului? intre 30 si 40% dintre romani vor raspunde si astazi exact asa cum ar fi raspuns crestinii in urma cu cateva sute de ani. toti romanii aia sunt ortodocsi. daca vei intreba clerul cei mai multi vor raspunde corect, dar iata ce am patit saptamana trecuta intr-o manastire bucovineana, asistand cu totul si cu totul intamplator la o discutie pro si antiecumenism in curtea manastirii. unul dintre calugarii de acolo, aflat intr-o stare de transa, plin de fervoare religioasa (eu am zis ca individul avea o halucinatie schizoida chiar in momentul ala) a negat heliocentrismul folosind o retorica plina de ura. acesta este cu adevarat un caz medical!
prietene, poti dovedi ca pamantul NU este situat in centrul Universului? A masurat cineva universul de la un capat la celalalt si s-a dovedit ca pamantul NU se afla in centrul universului, ci putin mai la dreapta? NU! Pana la proba contrarie...
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #467  
Vechi 10.07.2017, 16:36:15
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Lancelot, daca maine NASA declara ca au descoperit ca universul e un cub cu geamuri transparente, oi zice ca asa o fi.

Astronomia m-a invatat ca pamantul e sferic, turtit putin la capete si ca se invarte in jurul soarelui.

Teologia m-a invatat ca omul este centrul universului. Iar Imparatia Cerurilor e in interiorul lui. Iar daca pamantul e casa omului si omul e centrul universului...atunci care e concluzia? Unde e Imparatia Cerurilor in univers? Ca omul credincios asta cauta. Soarele rasare si apune de la sine, nu din cauza ca oamenii constientizeaza miscarea planetelor. Ele isi fac treaba. Noi cautam sa ajungem in Imparatia promisa, nu pe Marte....
nope, e prea simplu. unii zic asa: cel bun v-a invatat sa faceti o roata, cel rau v-a invatat sa faceti din roata asta un car cu care v-ati dus la razboi sa va omorati unul pe altul, dar uita cu totii ca a durat ca a durat cateva milenii. zici ca astronomia te invata ca pamantul e sferic, etc. dar uiti cat de greu a acceptat biserica asta. pot sa-ti dau exemple de genul asta cu nemiluita. totul este evolutie, ceea ce este acceptat de unii astazi si pare de neacceptat de catre altii va fi acceptat si de acestia din urma, neindoios. nu azi, dar maine cu siguranta.

asa si cu evolutie vs creatie, daca teoria ar fi exclus omul n-ar mai fi zis nimeni o vorbulita, cu totii ati fi fost de acord! :)))

ps.pe unii nici daca-i urci intr-o naveta si le arati pamantul de sus nu-i convingi.
Reply With Quote
  #468  
Vechi 10.07.2017, 16:38:09
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene, poti dovedi ca pamantul NU este situat in centrul Universului? A masurat cineva universul de la un capat la celalalt si s-a dovedit ca pamantul NU se afla in centrul universului, ci putin mai la dreapta? NU! Pana la proba contrarie...
no comment, amice. este in centrul universului, e plat, sta pe loc, samd
Reply With Quote
  #469  
Vechi 10.07.2017, 19:31:00
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu vad ce e de "gandit" cand cineva avanseaza ideea ca Adam e o maimuta reincarnata.
Din ce am spus eu tu ai luat ceea ce ti-e mai convenabil ca sa refuzi.
N-ai vazut "evoluata, manierata si desteapta"?
In topicul "Animalele au suflet?" am pus mai demult un film cu un caine ce manifesta compasiune fata de un peste mort pe care-l tot uda cu apa de alaturi; oamenii sunt mai caini decat acel patruped. Parerea mea e ca sufletul acelui caine se va reintrupa intr-o clasa superioara. Poate acel caine o fi Adam.

Citat:
Iar tu pari un tip foarte de treaba si asta e trist.
Imi place ce spui, dar asta nu e trist.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #470  
Vechi 10.07.2017, 21:15:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
pai nu "urmezi logica mea", o urmezi p'a ta. pur si simplu asa au raspuns romanii la un chestionar, f'o 40% credeau ca pamantul e plat si ca soarele se invarte in jurul lui. exact asta credea si biserica crestina in urma cu cateva sute de ani. si nu e vorba despre ce crezi ci despre ce stii.
pe de alta parte nu-i deloc asa, presupun ca banuiesti ca repondentii respectivi sunt 90% din mediul rural, e foarte posibil ca aia sa mearga cel putin saptamanal la biserica. daca nu ma insel chestionarul respectiv raspundea si la intrebarea asta. as zice ca probabil e chiar invers, cu cat e mai habotnic cu atat e mai sigur ca va raspunde asa la astfel de intrebari.

credinta, religia in linii mari, nu are nevoie de argumente.
Daca citeai si tu ceva, fara sa te fi luat dupa ce spun unii fara sa te informezi, Pamantul plat era stiinta vremii inainte de Aristotel, care a aratat ca Pamantul e rotund. Pitagora a spus asta inaintea lui, dar doar de la Aristotel a inceput sa fie credinta generala. Asta era in secolul IV, inainte de Hristos. In Sfanta Scriptura scrie clar ca Pamantul e rotund.

Geocentrismul (Soarele se invarte in jurul Pamantului) a fost stiinta vremii din antichitate pana la Copernic si Galilei. Asa cum azi e o alta stiinta gresita, evolutionismul, asa era in acele vremuri geocentrismul, era unanim acceptat. Deci nu avea legatura cu Biserica. Biserica Ortodoxa nu s-a opus heliocentrismului, doar catolicii au facut asta, ei s-au despartit de Biserica Ortodoxa in anul 1054 si de atunci nu au mai avut ceva in comun. Stiinta din timpurile vechi spunea si alte multe ciudatenii. La noia teoria geocentrismului e sustinuta de un fost rocker devenit preot: https://ro.wikipedia.org/wiki/Dan_B%C4%83dulescu

Faptul ca Pamantul s-ar afla in mijlocul Universului, aici cred ca o sa ramai socat. Stiinta spune ca noi am fi in centrul Universului (sistemul nostru solar), pentru ca galaxiile se indeparteaza de noi. Dar s-a adoptat si ipoteza ca toate galaxiile se indeparteaza una de alta in acelasi fel. Ultima e doar ipoteza. Uite ce spune chiar Hawking: "Acum, la prima vedere, aceasta dovada ca universul arata acelasi indiferent in ce directie privim ar parea sa sugereze ca exista ceva special in ceea ce priveste locul nostru in univers. Mai ales, ar parea ca daca observam ca toate celelalte galaxii se departeaza de noi; atunci noi trebuie sa fim in centrul universului. Exista, totusi, o alta explicatie; universul poate sa arate la fel in orice directie si vazut din oricare alta galaxie. Aceasta, asa cum am vazut, a fost a doua ipoteza a lui Friedmann. Nu avem o dovada stiintifica pentru sau impotriva acestei ipoteze. O credem datorita modestiei: ar fi fost cu totul extraordinar daca universul ar fi aratat acelasi in orice directie in jurul nostru, si nu in jurul altor puncte din univers! In modelul lui Friedmann, toate galaxiile se departeaza una de alta." Stephen Hawking - Scurta Istorie a Timpului
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 13:25:23
Creatie versus evolutie vladstejaru Dogmatica 721 20.10.2012 01:48:42
creatie sau evolutionism? codana Generalitati 11 15.09.2010 20:10:27
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 20:25:54
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 23:09:45