Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.04.2009, 09:27:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Pai in general pomelnicele erau citite doar sub voce, cu exceptia celor pentru morti, cind era cu voce tare.

De data asta, nu stiu ce s-a intimplat, este o exceptie d ela regula.

Voiam sa spun, ca multi nu vin in timpul anului la biserica din cei ce erau prezenti la Inviere.

Dar totusi voiam sa adaug, ca preotul stie ca sint foarte multi, care au o mare bucurie pentru slujbele lungi, din cei care vin de obicei la biserica.
Concluzia, dragă Nina ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.04.2009, 11:33:57
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Frati crestini, care este treaba cu slujbele astea foarte pe scurt?
Slujbele nu sunt decat o impletitura de rugaciune, cuvant de invatatura si cantari de lauda.
Aceste slujbe, au aparut ca o necesitate a primilor crestini si anume :
a. Dupa ce a murit si inviat Hristos,crestinii au simtit nevoia sa-L atinga si sa I se inchine.
b. Crestinii au simtit nevoia sa asculte Cuvantul lui Dumnezeu si asa a venit predica.

Asa ca nu va mai temeti de rugaciune, stati acolo pentru ce frumos spune un parinte "haideti in rai" adica in Biserica si mai spune : "cum vrei sa stai cu Dumnezeu o vesnicie in rai, daca tu uite, nu poti sta cateva ore" ..... asa ca iubitilor ne putem testa singuri. Cei care parasesc Biserica Ortodoxa ca-s prea lungi slujbele, inseamna ca nu cauta rugaciune si intalnire cu Hristos, ci doar se multumesc cu o scurta predica si cateva minute de rugaciune si mai mult de atat "habar n-au ca-s ortodoxi" cum spune iarasi pr. Arsenie Papacioc.

Har si pace de la Domnul
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.04.2009, 12:49:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Claudiu, sa-mi fie cu iertare dar avem si biserici unde nu se canta cum trebuie, avem si preoti care tin predici de ore fara a spune ceva de esenta. Pentru unul obisnuit nu-i o problema, dar poate deveni. Cat pentru unul care doreste sa puna inceput bun, devine o majora problema.

Nu sunt adeptul slujbelor scurte, cat mai putin, sa nu se plictisesca omul. Dimpotriva, totul dupa randuiala, dar sa se cante si sa se predice cum trebuie. Daca se vor intampla aceste lucruri, nu o sa ne mai punem probleme de timp in Biserica. Aici "toata grija cea lumeasca" trebuie lepadata. Asa ca cel care intra in Biserica cu gandul ca la ora X trebuie sa plece, sa plateasca o factura... nu a inteles inca rostul petrecerii cu Hristos. Prezenta in Biserica nu are rolul de "bifa". Am trecut si pe aici. Ci rolul de a deveni una cu ceilalti si cu Hristos.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.04.2009, 13:55:00
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa existe si biserici unde se face slujba dupa tot tipicul, si biserici in care se mai scurteaza si se face mai repede, pentru cei care au familii, mai ocupati, mai incepatori, mai necontemplativi.. (nu suntem toti la fel)
De altfel in orasele unde sunt mai multe biserici asa si exte.

Nu lungimea, ci duhul conteaza. Si bucuria si atmosfera duhovniceasca.

Pe timpuri, pana in sec al 14lea, daca nu ma insel, exista si un 'tipic de catedrala' pentru mireni diferit de cel calugaresc. Pana la urma nu a mai ramas decat cel calugaresc. Uneori e greu pentru cei care traiesc in lume sa se adapteze la el.

Si eu gandeam ca slujbele trebuie sa fie cat mai lungi pana sa am familie si copil..

Intrebarea mai grea e ce te faci cand nu e decat o biserica ortodoxa in oras.. Cum sa-i impaci pe toti?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.04.2009, 14:10:21
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred eu ca o Liturghie nu-i de loc lunga ( o ora jumatate nu-i chiar o vesnicie iar pe masura ca incepe sa-ti placa este chiar prea putin)
Dar ca si Costel exista preoti care "uita" sa mai sfirseasca cuvintul de zidire. Nu fiecare are darul vorbirii. Nu fiecare poate "acapara" masele.
Din pacate ca sa nu riste sa vorbeasca singuri nu tin cuvintul de zidire dupa Liturghie ci in timpul ei (daca asi fi preot mi-ar fi frica sa fac asa ceva, sa amestec cele Dumnezeiesti cu ineptiile mele) si daca acest cuvint tine o jumatate de ora sau o ora atunci Liturghia tine si ea cu totul 2 ore sau 2 ore jumatate!
O alta "pierdere de vreme" (dupa parerea mea si stiu ca o sa-mi fac dusmani pe forum) sint acele pricesne cintate in nestire (la noi se ajunge si la cite 3-4)
Daca mai adaugam problemele organizatorice de dupa Liturghie, felicitarile si laudele se ajunge usor la 4 ore.
Acum Duminica este ziua pe care o rezervam lui Dumnezeu dar din cele 4 ore doar una jumatate am dat lui Dumnezeu, restul prin nervi, ginduri, discutii nefolositoare nu-s cu siguranta date lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.04.2009, 16:02:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Fani, Liturghia nu e importanta doar in anumite parti ale ei. Ea nu trebuie luata pe bucati, ci ca un intreg. Vezi, invocam tot timpul ca nu mai avem timp, ca suntem presati de timp si asa dorim sa petrecem cat mai putin in Biserica, in locul unde timpul se umple de vesnicie.

Impartirea in liturghie pentru monahi si liturghie pentru cei din lume, nu e fireasca. Liturghia are menirea de a ne face asemanatori cu Hristos. Asa ca atat monahul, cat si noi cei din lume trebuie sa ajungem la asemanarea cu Hristos.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.04.2009, 16:08:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Fani, Liturghia nu e importanta doar in anumite parti ale ei. Ea nu trebuie luata pe bucati, ci ca un intreg. Vezi, invocam tot timpul ca nu mai avem timp, ca suntem presati de timp si asa dorim sa petrecem cat mai putin in Biserica, in locul unde timpul se umple de vesnicie.

Impartirea in liturghie pentru monahi si liturghie pentru cei din lume, nu e fireasca. Liturghia are menirea de a ne face asemanatori cu Hristos. Asa ca atat monahul, cat si noi cei din lume trebuie sa ajungem la asemanarea cu Hristos.
Sunt de acord ca Liturghia ar trebui luata ca un intreg.
De fapt liturghia nici nu e prea lunga daca nu se lungeste artificial cu pomelnice, pricesne si predici nesfarsite.
Dar mai sunt si alte slujbe, mai ales de sarbatori.
Eu nu sunt pentru minimalism. Sunt pentru realism - ca nu toti suntem la fel. Daca ai un bebelus sau un copil mic nu poti sa-l tii 5 ore la sujbe. Daca lucrezi nu poti sa-ti iei poate liber mai mult de doua ore. etc.
Impartirea asta n-o fi justa, dar ea a existat pana in sec. al 14-lea. Bineinteles ca toti trebuie sa ajungem la asemanarea cu Hristos, dar fiecare in felul lui. Monahoi priveghesc mai mult la slujbe, noi priveghem si la capul copiilor bolnavi.. la declaratia de impozit.. la gatit.. etc!
Si la forum :-D
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.04.2009, 18:08:53
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Frati crestini, care este treaba cu slujbele astea foarte pe scurt?
Slujbele nu sunt decat o impletitura de rugaciune, cuvant de invatatura si cantari de lauda.
Aceste slujbe, au aparut ca o necesitate a primilor crestini si anume :
a. Dupa ce a murit si inviat Hristos,crestinii au simtit nevoia sa-L atinga si sa I se inchine.
b. Crestinii au simtit nevoia sa asculte Cuvantul lui Dumnezeu si asa a venit predica.

Asa ca nu va mai temeti de rugaciune, stati acolo pentru ce frumos spune un parinte "haideti in rai" adica in Biserica si mai spune : "cum vrei sa stai cu Dumnezeu o vesnicie in rai, daca tu uite, nu poti sta cateva ore" ..... asa ca iubitilor ne putem testa singuri. Cei care parasesc Biserica Ortodoxa ca-s prea lungi slujbele, inseamna ca nu cauta rugaciune si intalnire cu Hristos, ci doar se multumesc cu o scurta predica si cateva minute de rugaciune si mai mult de atat "habar n-au ca-s ortodoxi" cum spune iarasi pr. Arsenie Papacioc.

Har si pace de la Domnul
Mi-a placut mult postarea ta. Si eu sunt de parere ca Liturghia este Hristos. Acesta este modul desavarsit prin care Hristos se daruieste pe Sine, prin Euharistie. Prin/la Sfanta Liturghie! Slujbele au fost si sunt o asteptare...dar si o intalnire directa cu Hristos. Mie nu mi se par atat de lungi slujbele, pentru ca...daca ar fi sa privim cu ingaduinta "teologia" batranelor de prin biserica..care iti spun ridica-te daca cumva te vad ca sezi..(asta pentru ca noi nu avem scaune in biserica doar strani laterale) imi amintesc cuvantul unui sfant Filaret parca..care spunea asa: "Decat stand drept sa te gandesti la picioare, mai beni jos si cu gandul la Dumnezeu".
Nina, cred ca discutiile au depasit cu mult intrebarea ta dar fiind vorba tot de Liturghie..am simtit nevoia sa ii raspund lui ClaudiuT
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.04.2009, 18:25:43
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Costele, zice foarte frumos parintele Arsenie Papacioc : "nu mai judecati preotii, daca credeti ca puteti sa-i ajutati, merge-ti langa ei" .
Dute frate langa preotul de care esti nemultumit, daca ai autoritate in domeniu spune-i sa te lase sa predici si arata-i cum ar trebuii s-o faca, daca nu pune umaru si fa ceva pentru ortodoxie cu adevarat. Tot un parinte zice asta ...

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.04.2009, 18:27:16
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Frati crestini, care este treaba cu slujbele astea foarte pe scurt?
Slujbele nu sunt decat o impletitura de rugaciune, cuvant de invatatura si cantari de lauda.
Aceste slujbe, au aparut ca o necesitate a primilor crestini si anume :
a. Dupa ce a murit si inviat Hristos,crestinii au simtit nevoia sa-L atinga si sa I se inchine.
b. Crestinii au simtit nevoia sa asculte Cuvantul lui Dumnezeu si asa a venit predica.

Asa ca nu va mai temeti de rugaciune, stati acolo pentru ce frumos spune un parinte "haideti in rai" adica in Biserica si mai spune : "cum vrei sa stai cu Dumnezeu o vesnicie in rai, daca tu uite, nu poti sta cateva ore" ..... asa ca iubitilor ne putem testa singuri. Cei care parasesc Biserica Ortodoxa ca-s prea lungi slujbele, inseamna ca nu cauta rugaciune si intalnire cu Hristos, ci doar se multumesc cu o scurta predica si cateva minute de rugaciune si mai mult de atat "habar n-au ca-s ortodoxi" cum spune iarasi pr. Arsenie Papacioc.

Har si pace de la Domnul
Mă alătur și eu opiniilor exprimate mai sus. În ziua când slujbele vor fi "agiornate" după moftul unuia sau altuia, spiritualitatea ortodoxă își va pierde toată vigoarea duhovnicească. Nici șantajul de genul "dacă nu ne primiți moftul plecăm la baptiști sau aiurea" nu ține. Și așa nu mai sunt foarte multe bisericile unde se mai face slujbă întreagă.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
slujbe pt raposati? ioana30 Generalitati 14 24.10.2010 17:38:07
De ce sunt urat pictate bisericile noastre? hadji Intrebari utilizatori 8 16.04.2010 12:35:19
Moastele sfintilor prezente in bisericile si manastirile noastre yolanditza Intrebari utilizatori 5 17.03.2010 13:57:41
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 20:58:42
Slujbe ale Sfintilor mai noi nteo Despre Utrenie 4 15.06.2007 18:33:24