Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.07.2009, 00:40:12
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit A 3-a profetie a Maicii Domnului - Fatima

Ma intrebam daca cineva cunoaste cea de a 3-a profetie de la Fatima, dupa moartea surorii Lucia in 2005, careia i-a fost incredintata?

Stiu ca se trateaza de cele 3 zile de intuneric complet si ca vor trebui sfintite usile si ferestrele cu apa sfintita, in cele 3 zile de urgie a Domnului.

Stie cineva mai mult?

Aceasta profetie a fost facuta cunoscuta catre toti?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.07.2009, 01:13:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit sunt ignoranta

Aparitiile de la Fatima sunt recunoscute de biserica ortodoxa?
(sau sunt discutabile?)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.07.2009, 08:54:20
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi degeaba a vorbit Dumnezeu prin trimishii shi aleshii Sai la locurile respective ca e in zadar, caci catolicii nici macar nu au citit mesajele ca sa priceapa, nici nu le pasa, ci ei cred ca mesajele sunt ca sa le intareasca lor greshelile teologice, astfel ca le folosesc (mesajele) inspre sustzinerea teoriilor lor cand defapt toate mesajele vin ca sa le corecteze ratacirile shi ca sa ii cheme la indreptare shi pocaintza caci pentru catolici au fost date iar ortodoxilor nu le sunt de trebuintza decat eventual ca shi fapt divers... dar e foarte clar de exemplu cum mesajul sfintei Bernadetta vine ca sa arate cine este adevarata imaculata conceptzie shi nu ceea ce sustzin cei ratacitzi, aiai care or fi ratacitzi, eu nu-i shtiu ca nu am discutata cu nimeni pe tema asta ca sa am ultimul cuvant, ultimul cuvant shi sa ne contrazicem ca in filmele americane cu pac-pac... caci fireshte ca dracul face ca ultimul cuvant sa fie nu adevarul ci glontzul fie ca-l meritzi fie ca nu... deci e in zadar ca ei nici macar nu au citit ca sa priceapa mesajele date de sus... ca sa se indrepte ci se folosesc de ele spre a zice lumii: vedetzi noi suntem credintza cea dreapta ca avem mesaje divine, dar daca au mesaje, atunci de ce nu le folosesc ci le ascund shi nu le aplica?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.07.2009, 19:25:00
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

@Anna
Aceste profetii, banuiesc ca nu ar fii recunoscute de biserica ortodoxa, ceea ce nu inseamna totusi ca nu pot fii discutate.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.07.2009, 19:26:35
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Intrebarea mea este este pentru catolici!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.07.2009, 18:51:34
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

La Fatima a fost o inselare diavoleasca. Cam asta am inteles ca este parerea ortodocsilor. La fel si la Medjugorje, in fosta Iugoslavie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.07.2009, 14:13:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
La Fatima a fost o inselare diavoleasca. Cam asta am inteles ca este parerea ortodocsilor. La fel si la Medjugorje, in fosta Iugoslavie.
nu sunt inshelari ci sunt pentru indreptarea catolicilor, dar ei nici macar nu le citesc, nu le pricep, nu le intzeleg ci doar se falesc crezand ca le-ar sustzine abaterile de la Adevar shi de la sfintele canoane... shi le-au transformat in pelerinaje care sa le sustzina lor caderile spre Luciferianismul mandriei shi apostaziei generalizante... poi ar fi trebuit shi priceput ce ar fi vrut sa zica... ce s-a scris shi nu doar intrebarea simplista de la cine sunt ca shi cum am shtii noi deosebi duhul... poi pana se deosebeshte duhul trebuie citit textul, priceput, lovit de Piatra shi abea apoi venit cu o parere shi nu cu o infailibilitate...

dar sunt pentru catolici, deci bine zic ortodocshii ca pentru ortodocshi pot fi o inshelare diavoleasca, fiindca ortodocshii daca citesc sau merg pe acolo cad in credintzele catolice, sa se faleasca cu minuni shi semne fara sa priceapa ca sunt o dureroasa mustrare la adresa lor...

eu nu shtiu numai ce a fost dat la Lourdes la sf Bernadetta, ca atat am citit, iar restul am generalizat, caci daca la Lourdes se arata cine este defapt Imaculata Conceptzie shi nu asha cum sustzin catolicii, atunci prin extrapolare banuiesc ca shi in alte locuri s-au dat mesaje de sus... spre indreptare shi mustrare shi nu spre fala cu prostia unora... iartat sa-mi fie termenul imprudent caci nu e vorba de prostie ci de gLenea gLumii... grija desharta din grija mantuirii... deci retrag termenul de prostie sau poate ca e chiar potrivit daca ne gandim la pro-stie...

dar fiecare cu lungul nasului sau, asha ca mi-l las in pamant.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.07.2009, 18:00:53
Mihai3 Mihai3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Locație: in the Jungle,the mighty Jungle
Religia: Catolic
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Ma intrebam daca cineva cunoaste cea de a 3-a profetie de la Fatima, dupa moartea surorii Lucia in 2005, careia i-a fost incredintata?

Stiu ca se trateaza de cele 3 zile de intuneric complet si ca vor trebui sfintite usile si ferestrele cu apa sfintita, in cele 3 zile de urgie a Domnului.

Stie cineva mai mult?

Aceasta profetie a fost facuta cunoscuta catre toti?
in a 3-a profetie parca e vorba despre moartea Papei si altor oameni religiosi, asta se zice ca-i mesajul :

"After the two parts which I have already explained, at the left of Our Lady and a little above, we saw an Angel with a flaming sword in his left hand; flashing, it gave out flames that looked as though they would set the world on fire; but they died out in contact with the splendour that Our Lady radiated towards him from her right hand: pointing to the earth with his right hand, the Angel cried out in a loud voice: ‘Penance, Penance, Penance!' And we saw in an immense light that is God: ‘something similar to how people appear in a mirror when they pass in front of it' a Bishop dressed in White ‘we had the impression that it was the Holy Father'. Other Bishops, Priests, Religious men and women going up a steep mountain, at the top of which there was a big Cross of rough-hewn trunks as of a cork-tree with the bark; before reaching there the Holy Father passed through a big city half in ruins and half trembling with halting step, afflicted with pain and sorrow, he prayed for the souls of the corpses he met on his way; having reached the top of the mountain, on his knees at the foot of the big Cross he was killed by a group of soldiers who fired bullets and arrows at him, and in the same way there died one after another the other Bishops, Priests, Religious men and women, and various lay people of different ranks and positions. Beneath the two arms of the Cross there were two Angels each with a crystal aspersorium in his hand, in which they gathered up the blood of the Martyrs and with it sprinkled the souls that were making their way to God."

profetia a fost publicata in 2000 chiar daca Lucia zicea ca e bine si dupa 1960, de aceea sunt multi care cred ca fragmentul e doar o parte din profetie, card. Ratzinger de atunci a zis ca s-a tinut secret ca sa nu transforme o profetie religioasa intr-o cautare pt senzational, dar despre cele 3 zile de urgie sunt in bezna nu prea stiu mai aproape nimic.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
dar fiecare cu lungul nasului sau, asha ca mi-l las in pamant.
oh, cata smerenie.
__________________

“Învață să îți scrii durerile pe nisip și bucuriile pe stâncă.” - Sf. Augustin
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.07.2009, 19:41:28
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

http://www.danionvasile.ro/blog/2007...la-medjugorie/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.07.2009, 20:11:44
Mihai3 Mihai3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Locație: in the Jungle,the mighty Jungle
Religia: Catolic
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
http://te-deum.blogspot.com/2006/07/...-peric-of.html

era vorba de Fatima, dar ma bucur ca si ortodocsii sunt de-acord cu ce zic episcopii catolici, sau tu ai vrut sa arati ca ortodocsii au aceasi parere despre aparitiile mariane ca si catolicii?
__________________

“Învață să îți scrii durerile pe nisip și bucuriile pe stâncă.” - Sf. Augustin
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
paraclisul Maicii Domnului patricia2006 Generalitati 1 10.09.2012 01:31:53
Tanguirea Maicii Domnului mihailt Generalitati 10 25.07.2012 14:00:37
iconita Maicii Domnului loredana Intamplari adevarate 8 25.09.2010 14:03:34
aparitiile de la Fatima si scrisorile maicii Lucia crestinOrtodoxa Generalitati 1 07.09.2010 00:23:30
Acatistul MAICII DOMNULUI cristiboss56 Rugaciuni 6 08.12.2007 05:04:38