Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.07.2009, 18:45:10
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Stiu la ce te referi patinina34.Am citit si eu undeva despre asta, nu dintr-o sursă oficială.Tot acolo cred ca am citit că al 13-lea Papă va fi Antichristul.Dintr-o sursă mai oficială poți citi despre al 3lea secret aici : http://www.ewtn.com/fatima/apparitio...ret/Fatima.htm
La fel orice te interesează despre Fatima poți citi pe siteul acela , inclusiv cele 6 apariții ale Fecioarei: http://www.ewtn.com/fatima/apparitions/BVM.htm
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.08.2009, 21:05:42
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

despre presupul al 3 - lea secret de la Fatima si o profetie a vremurilor din urma :

http://www.scribd.com/doc/3710406/fatima
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.03.2010, 13:53:08
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Sfantul Scaun a publicat cuprinsul celui de-al treilea secret de la Fatima, acesta este cel prezentat mai sus in thread.

Pozitia oficiala a Vaticanului este ca ceea ce s-a dat publicitatii reprezinta intregul text scris de sora Lucia.

Din cate stiu, Papa Ioan Paul II a interpretat (neoficial) mesajul ca fiind legat de incercarea de asasinat caria i-a cazut victima. Poate ca este mai bine sa ramana aceasta interpretare decat sa se incerce diverse interpretari gen Dan Brown...

In orice caz, credinta in veridicitatea aparitiilor mariane, chiar a celor aprobate de Biserica, cum ar fi Fatima, nu este impusa de Biserica. Cu alte cuvinte, unui credincios nu i se cere sa creada in aceste revelatii private, ele nefacand parte din depozitul de credinta al Bisericii.

In ce priveste Lumina de la Ierusalim, sincer, nu prea vad unde se contrazice cu aparitiile Fecioarei... Daca Dumnezeu alege ca revelatiile private sa fie cat mai "pe intelesul" credinciosilor, mi se pare normal ca in tarile catolice ele sa se intample prin mijlocirea Fecioarei, pentru al carei cult Biserica Romano Catolica este binecunoscuta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.03.2010, 14:34:40
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Imi cer scuze, cand am citit prima data mesajul tau am avut impresia ca este scris din perspectiva ortodoxa.

Un catolic "ar putea" sa faca orice, inclusiv sa fluiere in biserica, la fel cum si un ortodox "ar putea" sa faca orice.

Dar uite ca un catolic, desi "ar putea", nu o face. Pentru ca unui crestin, in general, nu-i este permis sa puna propriul cult mai presus de celelalte, in orice caz, nu in relatia directa cu membrii acestor alte culte crestine. Sigur, ramane mica mare problema a cultelor pe care el le va considera crestine, dar asta e subiect pentru alt thread.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.03.2010, 15:42:06
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Păi pare că au fost sau că vor fi acum în jurul anului 2000, 2010, 2020...

-o armată puternică v-a trece prin Europa (armata sovietică sau nato sau ce știu eu care armată mai poate fi luată la socoteală, armata ereticilor sau a necredincioșilor care o să înconjure Ierusalimul, adică România căci noi suntem Israelul cel Nou)
-va fi asasinat deci ucis un om important și se va declanșa războiul atomic,
-3 zile de beznă, eclipsă de soare și de lună, ateism științifico-fantastic, sminteală totală, întuneric
-frig năpraznic trei zile
-8 ore de cutremur cu 20-23 de grade, stânga-dreapta față de axa verticală,
-vor rămâne vii abea a treia parte din oameni,
-cei drepți și buni și credincioși totdeauna în Dumnezeu nu trebuie să se teamă...

Ceva de genul ăsta, iar ca remediu este rugăciunea, plinirea decalogului, a poruncii celei noi, bunătatea, milostivirea, iertarea, închiderea în casă și neprivirea la ceea ce se întâmplă afară, căci afară se va aduce jertfă pentru păcatele omenirii, căci dacă vei privi va fi socotit ca păcatul curiozității de răul altuia, de moartea altora, ci este spre mântuire în ziua aceea aprinderea de lumânări sfinte, rugăciuni, privit la icoane și implorarea milei divine... căci cei ce nu se vor pocăi nici de urgiile acelea vor sfârși repede...

Dar după aia, bunătatea va umple pământul și Rusia și China și Anglia și Evreii se vor întoarce la credința cea Adevărată...

Ceva de genul ăsta pare că se pricepe din mesaj...

Last edited by vsovivi; 15.03.2010 at 15:45:24.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.03.2010, 18:21:24
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Doamne Dumnezeule.... De unde ai scos fanteziile astea ? Daca dintr-o sursa oficiala catolica, te-as ruga sa o indici, c sa stim si noi despre ce vorbim...

Pana una alta, pozitia oficiala a Bisericii este cea pe care am prezentat-o mai sus...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.03.2010, 21:03:34
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
In ce priveste Lumina de la Ierusalim, sincer, nu prea vad unde se contrazice cu aparitiile Fecioarei... Daca Dumnezeu alege ca revelatiile private sa fie cat mai "pe intelesul" credinciosilor, mi se pare normal ca in tarile catolice ele sa se intample prin mijlocirea Fecioarei, pentru al carei cult Biserica Romano Catolica este binecunoscuta.
Dar...de unde stiti ca e adevarata profetia?Nu spun ca nu poate fi adevarata,dar,totusi,pe ce criteriu e recunoscuta?Ca asa oricine poate spune ca a auzit vocea Ei...

Probabil ca profetiile se contrazic cu Sfanta Lumina pt ca se vb,intr-una din aparitii,de purgatoriu,dogma neacceptata de ortodocsi.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul

Last edited by Ioana-Andreea; 15.03.2010 at 21:06:01.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.03.2010, 21:33:44
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Doamne Dumnezeule.... De unde ai scos fanteziile astea ? Daca dintr-o sursa oficiala catolica, te-as ruga sa o indici, c sa stim si noi despre ce vorbim...

Pana una alta, pozitia oficiala a Bisericii este cea pe care am prezentat-o mai sus...
Cum adică de unde le-am scos? Păi din sursa citată de Dănuț... era ceva ce am reținut poate greșit, poate corect... ceva de pe-acolo... dar nu trebuie să se sperie cei credincioși totdeauna și buni... și voi nu despre asta vorbiți? Ce sursă oficială să dau? Am scris din ce ați dat voi ca sursă. Am scos doar un mic rezumat, care se pare că te-a și speriat, te-a tulburat, dar eu nu știu ca ceea ce scrie acolo să se fi întâmplat. Deci e clar ceva de ne-așteptat dar la care trebuie să te aștepți dacă trăiești în păcat.

Deși pare că se referă la al doilea război mondial când naziștii au mers prin Europa și au început războiul nuclear, sau americanii care a dat bombele, oricum, cei ce au început au fost naziștii căci ei lucrau la rachete și la bombe atomice... iar acolo parcă se vorbește că se vor petrece după anii 1950 și spre anii 2000... deci greu de descifrat dar precis adevărat căci toată omenirea spre înarmare tinde înarmându-se mereu până în dinți, iar mesajele erau din 1917... deci nu-i exclus ca totuși să se fi referit la cel de al doilea război mondial, război atomic și care a ținut până prin anul 2000... Dar poate că se referă la al treilea război mondial, atomic și groaznic, și apoi bătaia lui Dumnezeu pe care și-o vor atrage cei răi și necredincioși asupra lor...

Nu știu că nu pricep prea clar.

Last edited by vsovivi; 15.03.2010 at 21:55:26.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.03.2010, 23:37:11
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
La Fatima a fost o inselare diavoleasca. Cam asta am inteles ca este parerea ortodocsilor. La fel si la Medjugorje, in fosta Iugoslavie.
Inselare diavoleasca zici...?Atunci trebuie sa-mi schimb parerea despre diavol.pentru ca in aceste aratari mariane..mesajul indemna spre pocainta,spre intoarcere a pacatosilor catre Dumnezeu...si traire in curatenie sufleteasca.Aaa nu a zis ca ortodoxia e singura cale...!Mergi acolo si vezi milioane de crestini care se roaga si se intorc mai buni si mai crezatori in Hristos..
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.03.2010, 09:54:47
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Cum adică de unde le-am scos? Păi din sursa citată de Dănuț... era ceva ce am reținut poate greșit, poate corect... ceva de pe-acolo... dar nu trebuie să se sperie cei credincioși totdeauna și buni... și voi nu despre asta vorbiți? Ce sursă oficială să dau? Am scris din ce ați dat voi ca sursă. Am scos doar un mic rezumat, care se pare că te-a și speriat, te-a tulburat, dar eu nu știu ca ceea ce scrie acolo să se fi întâmplat. Deci e clar ceva de ne-așteptat dar la care trebuie să te aștepți dacă trăiești în păcat.

Deși pare că se referă la al doilea război mondial când naziștii au mers prin Europa și au început războiul nuclear, sau americanii care a dat bombele, oricum, cei ce au început au fost naziștii căci ei lucrau la rachete și la bombe atomice... iar acolo parcă se vorbește că se vor petrece după anii 1950 și spre anii 2000... deci greu de descifrat dar precis adevărat căci toată omenirea spre înarmare tinde înarmându-se mereu până în dinți, iar mesajele erau din 1917... deci nu-i exclus ca totuși să se fi referit la cel de al doilea război mondial, război atomic și care a ținut până prin anul 2000... Dar poate că se referă la al treilea război mondial, atomic și groaznic, și apoi bătaia lui Dumnezeu pe care și-o vor atrage cei răi și necredincioși asupra lor...

Nu știu că nu pricep prea clar.
Imi pare rau, dar sursa citata de Danut e o aberatie, Dan Brown la patrat, n-are nimic de-a face cu realitatea. Iar daca vrei o sursa oficiala, despre Fatima sau, in general, despre orice alta problema referitoare la Biserica Catolica, aceasta nu e greu de gasit....

http://www.vatican.va/roman_curia/co...fatima_en.html
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
paraclisul Maicii Domnului patricia2006 Generalitati 1 10.09.2012 01:31:53
Tanguirea Maicii Domnului mihailt Generalitati 10 25.07.2012 14:00:37
iconita Maicii Domnului loredana Intamplari adevarate 8 25.09.2010 14:03:34
aparitiile de la Fatima si scrisorile maicii Lucia crestinOrtodoxa Generalitati 1 07.09.2010 00:23:30
Acatistul MAICII DOMNULUI cristiboss56 Rugaciuni 6 08.12.2007 05:04:38