Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 08.04.2011, 15:46:20
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Citisem ca raspunzator pentru cancerul de piele datorat excesului de expunere la soare, nu este de fapt ora si timpul de expunere( desigur daca stai cu bun simt ,nu sa dormi 1 zi pe plaja) ,ci FACTORUL DE PROTECTIE al cremelor cu care ne ungem pielea.Cele mai periculoase produse fiind cele cu acest factor ridicat, care in combinatie cu razele solare, produc cancer de piele.

Eu folosesc uleiul de masline,presat la rece..Nu ma ard,nu ma rosesc, ma bronzez frumos, aramiu, dar arat ca o clatita unsa cu el..:-))
Uleiul de masline este singurul indicat pentru o protectie optima a pielii expuse la soare.

(clatite cu dulceata de caise )
Reply With Quote
  #102  
Vechi 08.04.2011, 15:56:47
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Uleiul de masline este singurul indicat pentru o protectie optima a pielii expuse la soare.

(clatite cu dulceata de caise )
Nu, nu este singurul.Mai mult, cel mai indicat este uleiul de catina.Dar fiind colorat,parca ai hepatita cand te dai cu el...:-))

Uite Andrei stie si de untul de cocos,dar mai sunt bune si untul de shea, untul de cacao, uleiul de orez..

Factorul de protectie natural este greu de masurat exact, insa el este undeva intre 4-6, in orice caz sub 10 la toate aceste produse.

Dar totusi,am citit in multe parti, ca cel mai indicat este uleiul de catina si apoi cel de masline!


PS-da, si mie imi plac clasicele clatite cu gem de caise...
Reply With Quote
  #103  
Vechi 08.04.2011, 16:59:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu stiam de la o farmacista ca cel mai bun produs de protectie de stat la soare este untul de cacao!Intr-un an am incercat uleiul de masline si totusi m-am ars-dar cred ca asta s-a datorat si faptului ca dormeam pe plaja,la propriu!

Clatitele nu-mi plac,dar mie dati-mi gemul de caise:))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 08.04.2011, 17:06:24
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu stiam de la o farmacista ca cel mai bun produs de protectie de stat la soare este untul de cacao!Intr-un an am incercat uleiul de masline si totusi m-am ars-dar cred ca asta s-a datorat si faptului ca dormeam pe plaja,la propriu!

Clatitele nu-mi plac,dar mie dati-mi gemul de caise:))
Probabil de la gemul de caise ai adormit pe plaja ! =))))))
Reply With Quote
  #105  
Vechi 08.04.2011, 17:39:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Probabil de la gemul de caise ai adormit pe plaja ! =))))))
Nuuu:)))
Sederea langa o apa este cel mai bun antistress cunoscut de mine(pe langa urcatul pe munte),nu-mi trebuie decat cateva minute si sunt dusa...am somn cu vise :)))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 08.04.2011, 17:43:26
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nuuu:)))
...am somn cu vise :)))

O prietena de-a mea era cam nelinstita ca visa color. Tu visezi color? ( eu alb-negru )
Reply With Quote
  #107  
Vechi 08.04.2011, 17:46:18
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nuuu:)))
Sederea langa o apa este cel mai bun antistress cunoscut de mine(pe langa urcatul pe munte),nu-mi trebuie decat cateva minute si sunt dusa...am somn cu vise :)))
Stai linistita, mi se intampla la fel ! Am marea la cativa metri ...
Reply With Quote
  #108  
Vechi 09.04.2011, 04:06:42
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Nu ai înțeles. Cum Doamne iartă-mă să consider eu virtuțiile creștine ca fiind fățărnicie sau iluzie?
Am vorbit în contextul mesajului expus. Iubirea promovată de ecumeniști nu e iubire ci fățărnicie, căci e fără Hristos. La fel, pacea oferită de ecumeniști nu e pace, ci un pact cu diavolul.
Nu exista pace cu ecumenismul. Nu cred ca putem accepta ca fiind corecta renuntarea la Sfanta Impartasanie sau mancarea pentru viata vesnica ce se intampla in Protestantism.

Catolicismul din nevoi ecumeniste a facut o Noua Litughie si in acea comisie a inclus s-ar parea 6 pastori protestanti. Ce a iesit e :

http://www.youtube.com/watch?v=rh_nqtp3VrU
http://www.youtube.com/watch?v=SZ6KW...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=uX2bO...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=wedpL...eature=related

CINE VREA SA LASE COPIILOR VIATA VESNICA ADICA IMORTALITATE SI INTRARE IN RAI, E IMPOTRIVA ECUMENISMULUI.

Vorba unuia, i-am lasat in Biserica si ne-au dat pe toti afara, ca nu mai puteau merge inapoi.

OMENIREA poate castiga impotriva ecumenismului cu cea mai puternica arma: RUGACIUNEA.

Last edited by spre_rasarit; 09.04.2011 at 06:29:52.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 09.04.2011, 10:37:47
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

eu nu consider ca este pacat ... asa ispite sunt peste tot ... apoi cand vezi pe strada atatea fete cu fuste mini si cu decolteuri pana la buric cum e? macar la mare toti sunt la fel imbracati.... si la urma urmei daca nu vrei sa fii ispitit, nu te uiti ... si daca nu vrei sa fii ispita poti pune un pantalonas scurt, o bluzita si stai undeva mai rezervat, sub o umbreluta ceva ... sau in apa ca sa nu te vada lumea.

mie imi place foarte mult la mare, briza marii si aerul sarat sunt foarte sanatoase si benefice pentru toti. ador sa stau seara pe balcon, in liniste, cu gandurile mele, sa ma uit la stele, sa ascult marea si sa beau o ciocolata calda. eu am noroc ca tatal meu este la mare si are o casuta exact pe faleza marii. am marea la 2 pasi. este super.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 09.04.2011, 13:46:57
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
eu nu consider ca este pacat ... asa ispite sunt peste tot ... apoi cand vezi pe strada atatea fete cu fuste mini si cu decolteuri pana la buric cum e? macar la mare toti sunt la fel imbracati.... si la urma urmei daca nu vrei sa fii ispitit, nu te uiti ... si daca nu vrei sa fii ispita poti pune un pantalonas scurt, o bluzita si stai undeva mai rezervat, sub o umbreluta ceva ... sau in apa ca sa nu te vada lumea.

mie imi place foarte mult la mare, briza marii si aerul sarat sunt foarte sanatoase si benefice pentru toti. ador sa stau seara pe balcon, in liniste, cu gandurile mele, sa ma uit la stele, sa ascult marea si sa beau o ciocolata calda. eu am noroc ca tatal meu este la mare si are o casuta exact pe faleza marii. am marea la 2 pasi. este super.
Chiar e super draga Mirela0110 ! Si da....Nu are cum fi pacat ca merge omul la mare sau la strand....E un mod de relaxare nevinovat....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cel mai josnic pacat si cea mai mare virtute laurastifter Morala Crestina 35 22.03.2012 11:51:21
Incredrea prea mare in Dumnezeu-un pacat? Bogdan N Generalitati 9 31.05.2011 09:43:17
Un mare pacat Rodica50 Generalitati 2 22.11.2010 14:49:45
Pacat enorm de mare? derbyc Generalitati 19 22.10.2010 20:55:12
cel mai mare pacat, sau cea mai mare minciuna zuzu17 Intamplari adevarate 9 05.01.2010 12:44:56