Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.07.2009, 18:11:26
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Eu am fost la piscina si la lac si nu facea nimeni topless, cautati si voi locuri mai cuminti. Si de ce un barbat care are femeie mai pofteste la femeie? Asta n-am inteles-o. Unul singur saracul mai inteleg, dar daca ai femeie...Daca ai paine si mancare pe saturate de ce sa-ti mai chioraie matele?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.07.2009, 18:11:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Oare chiar s-au terminat strandurile si malurile de lac. Chiar toate locurile de agrement au devenit intesate de topless-iste?
Eu cred ca este vorba doar de cele care vin cu baronii lor, nu?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.07.2009, 22:43:33
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Uitati si luati aminte la purtarea unui sfant cand a vazut o prostituata (va dati seama cum era imbracata). Si ghiciti ce, acea prostituata a devenit sfanta.

http://www.crestinortodox.ro/calenda...ghia-si-taisia
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.07.2009, 04:45:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
...Daca ai paine si mancare pe saturate de ce sa-ti mai chioraie matele?
:))) se vede ca nu esti maritata...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.07.2009, 06:02:06
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Adica daca nu-s maritata imi e mai usor sa nu poftesc la barbati decat cand o sa fiu maritata? Like, come on, cum vine asta? Am prieten de un an de zile si sincer de cand sunt cu el nu-mi mai pasa de altii. Inainte bineinteles ca ma mai intrebam, oare asta cum o fi, ce-ar fi cu asta...dar acum, nici o grija n-am.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.07.2009, 09:35:09
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniel_009 Vezi mesajul
Nu suntem musulmani! .. la ei poate ca e pacat sa-ti arati si fatza! ..E la ei! .. E dupa coran.. treaba lor. Nu cred ca e pacat sa mergi la mare, si eu, altii.. care nu fac parte dintre preoti sa se scalde in apa in haine sumare. Inca nu sunt lamurit cu nudismul.. clasic. Eu cred ca atunci cand nu apar aberatii sexuale.. nu trebuie sa ne temem. Adica atunci cand nu apar "iubiri" ciudate, si in special intre adulti si copii.. nu cred ca e cazul sa fie probleme. Evident ca nu sunt de acord cu nudismul intregii familii. Dar erau nudusti adulti, selectati pe sexe si inainte de 89. Adica femeile de-o-parte si barbatii separat. Nu sunt de acord cu "naturistii" adica acele familii care merg si se dezbraca la un loc cu copiii.
Nu cred ca e pacat sa faci baie in mare, si gol, dar sa nu te vada si altii.

Extremele, de obicei creaza probleme.
domnule, voi n-atzi priceput ca musulmanii ishi acopera trupul ca ochiul sa inchipuie toate poftele shi lacomiile dupa filozofia lui Epicur pe care sa le faca in ascuns, noaptea, imediat ce s-a terminat ramadamul deci cand s-a dat liber la betzie, chefuri, curvie shi lacomiile pantecului...

dar la noi la mare cum e? nu mai e nevoie sa scorniceshti shi sa nascoceshti shi sa descoperi noi posibilitatzi de a trai placeri caci le ai pe tava, ca acuma nici sutien nu se mai poarta... shi yoghinii sau pederashtrii nici chilotzi nu mai poarta... shi astfel, ajuns la mare din pura-pura curiozitate complet nevinovata shi neluata in seama caci ochiul, ce vina are ochiul nu-i asha? ai pArte de posibilitatea de a-tzi face de trei patru ori pe zi portzia de placeri, din copane lungi shi bronzate felul I, din balcoane de toate soiurile felul doi, din bere shi carnarie shi restaurante simandicoase sau bodegi imputzite felul trei, iar ca cireasha de pe tort o frecaciune prin discoteci intre tineretul ce sare scos din mintzi shi plin de isbericale fericite pe muzicile alea de negrii suparatzi shi nemultzumitzi...

deci ce anume potzi face la mare sau la shtrand? sa-tzi aratzi shi tu in mod cu totul dezinvolt goliciunile shi sa te ingamfi in taina de cat de bine itzi shade frizura... ingurgitand shi jinduind mereu cu sufletul la tipa aia care se apropia de inchipuirea nimfei sau sirenei perfecte din visurile tale de adolescent... dupa care mereu tzi-a tzopait oqulhul ca sa vezi cum se shtie fatzai inaintea ochiadelor, shi unii se mai shi iubesc prin capacitatea jegxy de a flirta cu orice fetishcana...

defapt ce anume vrei sa agoniseshti la astfel de chefuri, la astfel de vacantze? sa pui in practica teoriile lui Epicur? sau ce vrei sa aflii? cat de ushor este sa aplici tradarea dragostei? shi cate de nevinovata shi fireasca poate sa fie daca o practica o gLhume intreaga? la plaje shi al shtrand? poi este chemarea burdelului cu glasuri de sirena... caci nu este nici o diferentza... decat ca unii se fac ca nu-i nici o problema sa te odihneshti in burdel, te unge cu crema, itzi face masaje, cica zic ca te trateaza... poi cum ar fi o problema daca mai nou toate casele sunt dotate standard cu miniBAR shi cu mini pishcina... shi fireshte ca fiecare din sotzi are amanta proprie shi personala... familia moderna... familia babanului lui Epicur intzeleptzul lui Cezar...

deci tragetzi shi voi concluziile daca e pacat sau nu functziie de ceea ce atzi facut in fiecare zi de concediu la munte sau la mare... ce?

v-atzi acoperit trupul dar atzi lasat doar ochiul? sau atzi facut asha cum a cerut Hristos? caci daca ochiul tau se uita la o "femeie" ca sa o pofteasca deja a shi pacatuit cu ea in insashi templul sau, in sufletul sau, a savarshit adulter shi s-a lepadat de Dumnezeu shi l-a vandut pe Hristos nedreptatzindu-shi dragostea sa shi mahnind pe totzi cei incredintzatzi lui spre mantuire... mahnind shi distrugand toate sufletele...apropiate prin nepasarea sa demonic de lacoma shi mai ceva.

ushor de spus dar greu de facut chiar shi pe strada sau orishiunde, chiar iarna de ar fi ca unii au pofta asta de nascoceli shi inchipuire in insashi sangele shi grasimile lor, le-a intrat in reflezx, shi slujesc diavolului fara jena ca nici nu mai vor sa se poata opri sau abtzine... iar unii cu asta se ocupa toata ziua, cu ingamfarea asta elevanta sustzinand sus shi tare ca sunt liberi... poi da sunt liberi... dar cand or ajunge in prapastie sa nu zica apoi ca nu le-a zis nimeni, ca n-au shtiut... ca iata ca de la Adam se vorbeshte de nascoceala burdeloqqqlhului care s-a ridicat, de mana care s-a intins dupa ... dupa... fericirea pentru raul spre distrugere ca sa-tzi satisfaci pofta pentru furaciune... ca iubirea curata nu e la moda... au zis "unii"... ci doar iubirea teoriilor aplicate ale lui Epicur... placerea de a judeca pe altzii shi a osandi ... placerea trufiei de a chefuii in zgarie nori ciocnind cupe de shampanie, ca sa-i frustram pe fraierii saraci ce mananca din gunoaie, pe fraierii aia fundamentalishti care se incapatzaneaza sa creada, poi nu? sunt un fel de incapatzanatzi in nebunie care dupa atatzia ani cred in ceea ce este scris, cred in promisiunile lui Dumnezeu, cred toate lucrurile ireale, poi nu este mai reala placerea savarshirii pacatelor shi lenea savarshirii tuturor faradelegilor inchipuite in mod responsabil? muncite inca pe bani grei... nu shi asha suntem plictisitzi mereu de atatea probleme? deci astia raii sunt defapt nishte credincioshi in himere, caci noi o avem pe fata morgana vie shi o avem mereu in fatza noastra shi nu mai trebuie sa mergem in pustiu, shi sunt multe rau, brunete, blonde, roshcate, shatene, nu-tzi mai trebuie decat o tactica buna ca sa shtii raspunde la ranjetul lor bestial shi smerit, sa shtii sarii in piscina elegant sau macar sa te ungi gratzios cu gel ori cu crema de plaje... shi sa portzi shlapi de firma... iar la hotel sa te speli cu shampon cu fructe shi seara sa bei din pahare elegande zeama de ploshnitze... adica Wisky scotzian... ca sa te potzi crede un fel de Dunclan McLud.

Nu?

deci mergetzi la mare linishtitzi... shi datzi-va cu "namol"... ca doar cine sa ia in seama...?

Last edited by vsovi; 28.07.2009 at 10:33:28.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.07.2009, 15:08:47
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ Vsovi

Trecand peste sh zi tz, chiar merita sa-ti citesc postarile. Si iti multumesc!
Asa este, pacatuim. Nu ca ma uit dupa alte trupuri, nu.. eu sunt aia tzantzosha care si-a asortat costumul de baie cu sandalele, cu prosopul si cu palaria.. (Da, chiar am fost la mare sa ma simt eu bine in pielea mea).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.07.2009, 00:44:26
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu nu merg la mare si nici la plaja dar nu condamn pe cei care merg.
Unii inselati de duhuri dracesti s-au trezit peste noapte teologi de teapa lui Ellen G. White si se apuca sa amestece in graul cel curat al dreptei credinte neghina ereziilor din mintea lor semanate de draci.
Asa de pilda pentru acestia nu are nicio importanta ca parintele Arsenie Papacioc a aratat ca nu e pacat si nici paguba duhovniceasca pentru mireni sa mearga la plaja si strand si continuua sa posteze pe aci ce le dau dracii prin minte.
Acestia continua sa se dea mari teologi nestiind de Dumnezeu nici din experiere si nici neavand bunul simt de a accepta ce zic mari duhovnicii contemporani.
De aceea nu mai continuati mai fratilor si surorilor sa va certati cu acestia ci lasati-i la mila preabunului Dumnezeu.
Fratele Ovidiu dealtfel nu crede in Dumnezeu Iisus Hristos adica mai pe romaneste este un pagan care se zice crestin.
Cititi de ereziile celor de la Noul Ierusalim in legatura cu Dumnezeul nostru Iisus Hristos si al profetesei lor Verginica,Ellen G White a Romaniei mai plina de draci decat Ellen G White cea din SUA.Care desi fecioara la trup a curvit duhovniceste cu Satana si ingerii sai intunecati suficient pentru ca din aceasta necurata unire a iesit eretica carte CLD.
"Iar untdelemnul pacatosilor sa nu unga capul meu".
Untdelemnul pacatosilor poate fu mandria care afecteaza mintea dracilor si de care Verginica cea preaspurcata si preanecurata era plina din belsug.Ca nici Satana nu doarme,nu bea,nu mananca,nu se impreuneaza trupeste dar este cel mai necurat.Pentru ca smerenia si dragostea jerftfelnica fata de altii nu pot fi copiate de draci.

Last edited by mihailt; 29.07.2009 at 00:54:44.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.07.2009, 10:29:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Eu nu merg la mare si nici la plaja dar nu condamn pe cei care merg.
Unii inselati de duhuri dracesti s-au trezit peste noapte teologi de teapa lui Ellen G. White si se apuca sa amestece in graul cel curat al dreptei credinte neghina ereziilor din mintea lor semanate de draci.
Asa de pilda pentru acestia nu are nicio importanta ca parintele Arsenie Papacioc a aratat ca nu e pacat si nici paguba duhovniceasca pentru mireni sa mearga la plaja si strand si continuua sa posteze pe aci ce le dau dracii prin minte.
Acestia continua sa se dea mari teologi nestiind de Dumnezeu nici din experiere si nici neavand bunul simt de a accepta ce zic mari duhovnicii contemporani.
De aceea nu mai continuati mai fratilor si surorilor sa va certati cu acestia ci lasati-i la mila preabunului Dumnezeu.
Fratele Ovidiu dealtfel nu crede in Dumnezeu Iisus Hristos adica mai pe romaneste este un pagan care se zice crestin.
Cititi de ereziile celor de la Noul Ierusalim in legatura cu Dumnezeul nostru Iisus Hristos si al profetesei lor Verginica,Ellen G White a Romaniei mai plina de draci decat Ellen G White cea din SUA.Care desi fecioara la trup a curvit duhovniceste cu Satana si ingerii sai intunecati suficient pentru ca din aceasta necurata unire a iesit eretica carte CLD.
"Iar untdelemnul pacatosilor sa nu unga capul meu".
Untdelemnul pacatosilor poate fu mandria care afecteaza mintea dracilor si de care Verginica cea preaspurcata si preanecurata era plina din belsug.Ca nici Satana nu doarme,nu bea,nu mananca,nu se impreuneaza trupeste dar este cel mai necurat.Pentru ca smerenia si dragostea jerftfelnica fata de altii nu pot fi copiate de draci.
of dragul meu mihailt, ofof ce mai frustrari capata unii cand realizeaza ca nu ei au dreptate... de ce tzi-e frica?

Spui dumneata ca:
"Asa de pilda pentru acestia nu are nicio importanta ca parintele Arsenie Papacioc a aratat ca nu e pacat si nici paguba duhovniceasca pentru mireni sa mearga la plaja si strand si continuua sa posteze pe aci ce le dau dracii prin minte."

cu alte cuvinte iarshi afirmi ca Dumnezeu a mintzit cand a zis:
"daca ochiul tau cel drept te duce in ispita shi te poticneshte scoate-l ca sa nu ajungi in gheena din pricina lui ca mai bine cu un madular fara putere, mai bine orb dar pe Cale decat sa ajungi sa fi aruncat acolo unde este scrunire dintzilor si frifrigul din intunericul cel mai din afara"

sau sa nu fi zis? celor care vorbeau despre adulter de toate tipurile:
"daca omul doar priveshte/se uita la o 'femeie' ca sa o pofteasca deja a shi curvit in inima lui cu ea, shi pacat are acel om inaintea lui Dumnezeu"

deci sa nu fi shtiind parintele Arsenie Papacioc de Cuvintele lui Dumnezeu Iisus Hristos venit in trup acum 2000 de ani shi venit in Duhul shi vorbind prin sf Verginica in stare de somn profund? deci ea nici nu era conshtienta ce spunea shi tu spui ca a curvit cu satana? poi shtii dumneata ca ea sarmana a tzinut post 40 de zile doar cu apa sfintzita shi anafora shi asha a venit Hristos la sarmana sfanta fecioara? catzi mai tzin astazi asha postul Pashtelui? shi era fecioara curata din BOR chinuta de saracie shi boli de mititica shi dumneata, un tip care spui mereu ca Dumnezeu a mintzind cand a spus ce a spus, vrei sa ma faci pe mine sa cred ca greshesc cand sustzin Adevarul?

poi dumneata de ce crezi ca a sustzinut parintele Arsenie Papacioc ca nu e pacat si nici paguba duhovniceasca pentru mireni sa mearga la plaja si strand? poi acei mireni nici nu sunt mireni cu adevarat ci demult l-au lepadat pe Hristos din viatza lor... caci eu insumi shtiu ce anume faceam cand mergeam la mare sau la munte shi stateam intre oameni pe plaja... ma distram shi-mi alunecau privirile mereu spre toate cele... dar unii nu vor sa-shi recunoasca lorushi macar...

deci ai gasit cum sa ma combatzi... cu parintele Arsenie Papacioc shi cu Hellen White, poi tzi se pare ca cine mintzea? Hellen White sau cei ce au luat hotararile respective din ceea ce ea a vazut... sau crezi ca nu a vazut ce a marturisit Hellen? poi ea sarmana a incercat sa tzie cumva ceva, dar nu uita ca era in america, adica foarte departe de ortodoxie, shi era firesc ca sa formeze acolo o forma de credintza ciudata caci cei ce au pus bazele adunarilor respective sunt tot felul de oameni care au socotit ei asha cum li s-a parut lor fara sa fie sub obladuirea Duhului Sfant... deci nici macar Hellen White nu a mintzit ci s-a lasat shi ea manipulata de inshelatorii care au convins-o ca ei au dreptate sa faca ca ei din ceea ce a vazut ea, le-a interpretat ei dupa shedintzele lor... shi erau multzi inshelatori pe acolo, jidovi, protestantzi, tot felul de ciudatzi... iar daca ea a vazut shi a marturisit, de ce crezi ca ar fi mintzit? minciuna este in ce au hotarat cei ce au folosit-o pe ea... deci nu te mai cazni sa o lipeshti pe Hellen White care nici ea nu shtiu eu cat a greshit shi ce a sustzinut shi poate nici macar nu a greshit nici ea, caci ea ascultase de cei ce au hotarat cum sa faca, deci nu o lipi pe Hellen White de sfanta Verginca ca nu tzine linshajul asta absurd, fiindca sfanta Verginica era din BOR, era credincioasa practicanta shi nu era o neoprotestanta din america... iar ce am sustzinut eu nu sunt erezii shi satanisme cum vii dumneata sa afirmi fara probe, fara argumente din frica shi doar pentru ca neavand dreptate atunci te-ai gandit dumneata ca asha se face cel mai simplu o dezvinovatzire autoindreptatzita acuzand: tragand pe Pisi de coada ca sa sune alarma shi sa acuzi pe fratele tau cel bun care te-a povatzuit de la Domnul spre Pamantul Dreptatzii, strigand asha ca shi fariseii hotzi mereu acuzand pentru circ shi ca sa treaca ei drept vrednici strigand cu glas de sirena: hotzul shi talharul... nu tzi-am spus ca nu tzine linshajul asta mediatic? gazetaresc? fiindca mie nu-mi pasa, ca n-am nici un dosar shi n-am servit nici securitatea shi nici partidul comunist ci doar am fost pioner shi utecist care se straduia sa fuga sau sa evite astfel de ore de shedintze la ore cu libaj slugarnic de lemn, fier, piatra sau plastic shi sticla shi aluminiu cum e mai nou la moda...

continuarea mai jos

Last edited by vsovi; 29.07.2009 at 10:37:40.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.07.2009, 10:38:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

acuma hai sa-tzi raspund la fiecare fraza:

Citat:
Eu nu merg la mare si nici la plaja dar nu condamn pe cei care merg.
foarte bine. deci iata ca imi dai dreptate. nu mie ci shi tu crezi asha ca mine in Hristos
Citat:
Unii inselati de duhuri dracesti s-au trezit peste noapte teologi de teapa lui Ellen G. White si se apuca sa amestece in graul cel curat al dreptei credinte neghina ereziilor din mintea lor semanate de draci.
spui unii inshelatzi shi te referi la mine, cand nu ai adus nici un argument, exemplu ci tziu minte ca sustzineai sus shi tare ca Dumnezeu minte shi ca Hristos nu a fost despartzit de Tatal, dar a fost despartzit shi de Duhul, caci Daca era Duhul peste Hristos pana la botezul lui Ioan Botezatorul atunci cum a mai marturisit sf Ioan Botezatorul ca s-a ashezat peste El prin botez shi a ramas peste El? deci vezi Hristos era de la Duhul Sfant shi din Fecioara Maria nascut iar nu facut shi totushi nu era Duhul Sfant peste El decat prin botezul lui Ioan, shi deshi Duhul Sfant prin Hristos fusese dat... prin purcedere de la Tatal... dar oricum dumneata nu pricepi, iar eu n-am sustzinut ca sunt teolog, eu am zis mereu ce sunt, un mirean mare pacatos din BOR ce cred in Hristosul celor de la Pucioasa shi in Cel venit in trup acum 2000 de ani prin nashtere minunata din Preasfanta fecioara Maria pururea fecioara preacurata.

Iar amestecul cu Hellen White nu dmneata il faci? nu dumneata il afirmi? eu am sustzinut altceva shi te rog sa mergi pe firele de discutzie shi sa te convingi ce am sustzinut eu caci mi se parea ca este valabil, deci cred ca asha este cum afirmam, mergi la secte shi culte unde e vorba despre ziua de Sabat a adventishtilor shi despre Sabat shi ai sa vezi ca mitomasnia a devenit la domnia ta o obijnuintza caci eu sustzin cu totul altceva decat concluzionezi dumneata fraudulos. Deci amestecul este in capshorul tau, ca eu ma stardui sa scot din mana de grau data de Hristos boabele de neghina din inima mea... shi le mai scot shi de la altzii daca se lasa... dar unii sunt incapatzantzi in cerbice shi cred ca ei au descoperit america shi au nascocit ei adevarul... shi astfel sunt primii sositzi la premiere... dar tare se vor mira cand premiul cel mare le va fi o lada asha mare cum a primit fata babei din povestea fata moshului shi fata babei... de la sfinta Vineri.

Citat:
"Asa de pilda pentru acestia nu are nicio importanta ca parintele Arsenie Papacioc a aratat ca nu e pacat si nici paguba duhovniceasca pentru mireni sa mearga la plaja si strand si continuua sa posteze pe aci ce le dau dracii prin minte."
imi spui shi mie cum a aratat? sau ai priceput dumneata ca deobicei viceversa... ca asha se obijnuieshte mai nou: -mincinoshii sunt sfintzi, nevinovatzii sunt eretici shi criminali periculoshi, bolnavii sunt diavoli, iar fariseii osanditori shi acuzatori in haine de oi sunt cei mai vrednici...
deci te intreb cum a aratat parintele Arsenie Papacioc ca Hristos e mincinos? ca toata viatza lui s-a smerit? s-a smerit sa osindeasca pe cineva! dar cum? slujind Adevarului! aratand ca pentru calugari este pacat shi nu pentru mireni! deci el crezand shi facand dupa Cuvantul lui Hristos dar neosandind pe mireni... deci dragul meu ce vrei sa-mi aratzi ca eshti nepriceput? poi asha sunt shi eu dar pentru ca eu sunt mirean nepriceput nu ma apuc sa-i acuz pe colegii de forum ca sunt satanizatzi, sa-i fac sectari neoprotestantzi, shi nici nu ma apuc sa-i anatemizez shi sa trag pe Pisi de coada ca semnalul de alarma la interCity... ca sa le arat la totzi, shtiti mai ca eu am prins indracitul? asta e! nu-l credetzi! ca e asha cum zic eu ca-s infailibil ca papa! poi foarte bine daca l-ai prins dar care sunt argumentele tale? ca eshti orb? shi defapt lucrurile stau viceversa? poi nu te fa de ras shi cand gresheshti ceretzi scuze shi nu persista in a il face pe Hristos mincinos sau iata pe parintele Arsenie Papacioc... poi atunci te intreb eu :"pentru calugari e pacat?" shi mirenii pentru ce ar fi scutitzi? poi siguri ca e vorba doar de "cei ce voiesc sa-shi ia Crucea lor shi sa vina sa-Mi urmeze Mie" deci pentru cei ce nu voiesc, nu ca sunt scutitzi dar e treaba lor iar Dumnezeu nu acuza pe nimeni... deci vezi dumneata cum are Parintele dreptate?

Citat:
Acestia continua sa se dea mari teologi nestiind de Dumnezeu nici din experiere si nici neavand bunul simt de a accepta ce zic mari duhovnicii contemporani.
aceasta minciunire foarte simpatica ma inveseleshte caci nu m-am dat teolog ca n-am cum, fiindca sunt un biet mirean pacatos, mare pacatos din BOR care am marturisit ca n-am shcoala de teologie, n-am reushit sa citesc nici Biblia shi nici Cuvantul lui Dumnezeu decat pe sarite... deci cum ash putea sa ma cred teolog? poate un teolog puturos, lenesh, neputincios... iar despre sfintzi, te rog sa-mi aratzi unde am fost eu contra sfintzilor shi teologilor shi duhovnicilor contemporani? ca eu tocmai asta am zis ca daca am face ce au zis cele 7 Trambitze ale Domnului, atunci... sau a duhovnicilor prooroci sau a duhovnicilor smeritzi ca Ilie Cleopa sau ca altzii din vechime, atunci nu am mai intra in necazul cel marfe ce vine din CIE-CMB-bilderberg shi prin noi inshine... ca noi mereu ne aflam in treaba shi suntem cei mai cei dintre cei mai cei shi maiceva, atunci cand e vorba sa fim shi sa facem viceversa, sau pe jumatate sau stramb... deci da exemple shi vino cu argumente nu mereu shi mereu cu minciuni... cauta in postarile mele shi da exemplu cand am zis ceva contra marilor noshtri Duhovnici... ca macar sa ma conving shi eu ca ai dreptate, nu pentru circ, ci sa te cred eu ca vorbeshti in cunoshtintza de cauza, shi nu din naluciri pripite.
Citat:
"De aceea nu mai continuati mai fratilor si surorilor sa va certati cu acestia ci lasati-i la mila preabunului Dumnezeu."
poi eu nu vad ca m-am certat cu cineva, ci vad ca tu insinuezi ca ma cert, insinuezi ca sa ce? poi eu cert dracul cu cuvinte duhovniceshti shi nicidecum pacatosul, shi defapt mai mult Domnul il cearta... dar tu ma scotzi din palarie direct un certaretz, iar restul sunt fratzii shi surorile tale pe care dumneata ii luminezi shi-i linishteshti ca iata ca dumneata ma cunoshti shi shtii ce fel de neghina sunt ashtia... ca mine... poi nu dumneata ai deschis cearta insinuand ca ma cert cu cineava? deci iata ca eu te iert ca sa nu ai motiv de suparare pe ziua de azi, ca aici itzi dau dreptate shi recunosc ca mereu sfarshesc prin a ma certa cu interlocutorul... shi asha ma cert ca aratandu-i Adevarul shi el nepricepandu-L atunci ma stradui sa nu-l ranesc in conshtiintza shi nici in shtiintza lui caci avva Pambo asha a raspuns despre ce il face pe el calugar cand fratzii l-au intrebat ce sa faca ei ca sa moshteneasca Imparatzia Cerurilor care nu este mancare sau bautura... dar la mine oamenii nu pricep ce spun fiindca se vede ca nu fac ceea ce zic, caci n-ai cum pricepe vorbe goale neacoperite de traire shi credintza statornica shi viatza pe viatza shi pe moarte... deci e firesc sa nu ma priceapa nimeni shi sa fiu un mare pacatos neintzeles mirean din BOR din moment ce insumi imi observ firea ushuratica de lepadatura mult cuvantatoare ca sa acopere starea permanenta de mutzenie de nedescris.

continuarea mai jos

Last edited by vsovi; 29.07.2009 at 10:54:50.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cel mai josnic pacat si cea mai mare virtute laurastifter Morala Crestina 35 22.03.2012 11:51:21
Incredrea prea mare in Dumnezeu-un pacat? Bogdan N Generalitati 9 31.05.2011 09:43:17
Un mare pacat Rodica50 Generalitati 2 22.11.2010 14:49:45
Pacat enorm de mare? derbyc Generalitati 19 22.10.2010 20:55:12
cel mai mare pacat, sau cea mai mare minciuna zuzu17 Intamplari adevarate 9 05.01.2010 12:44:56