Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 06.07.2010, 21:29:09
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Eu nu cred ca este pacat...daca ar fi pacat nu cred ca mai marii bisericii s-ar duce la mare, incepand de la cei mai mari pana la stereti, calugari si preoti...este adevarat ca nu merg unde merge toata lumea, dar totusi merg, fac si tratamente. Eu va spun asta pt ca stiu si unde merg, dar pt mine este normal pt ca fiecare organism are nevoie si de soare, tratament si relaxare. Deci eu cand am spus asta n-am spus ca mergeau la Mamaia pe plaja ziua si in cluburi noaptea, sa fie clar...
de ex. cand eram studenta faceam voluntariat pentru Patriarhia Romana pentru asistenta sociala si mergeam in tabere cu copii din camine sau din familii sarace la Techirghiol, iar calugarii sau preoti care mergeau cu noi mergeau sa faca plaja in alta parte fata de Eforie Nord unde mergeam noi cu copii...era ceva normal si firesc iar aceasta problema am discutat-o si cu pr. Arsenie care m-a lamurit odata pt totdeauna cum sta treaba asta: ochiul murdar indiferent ce ar fi in jurul lui tot murdar vede, pe cand ochiul curat si daca ar trai in mizerie el tot curat ar vedea...(asta e doar un exemplu din discutia avuta cu pr.)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 06.07.2010, 21:32:18
TealcStarGate
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este pacat sa respiri ?? Este pacat sa gandesti ? Este pacat sa ??? Este pacat sa ...??
Voi chiar asa departe ati ajuns de la ceea ce inseamna drumul catre iluminare ??? Drumulcatre intelegere ??
Tot lucrurile astea marunte va preocupa ???
Reply With Quote
  #73  
Vechi 06.07.2010, 23:28:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TealcStarGate Vezi mesajul
Este pacat sa respiri ?? Este pacat sa gandesti ? Este pacat sa ??? Este pacat sa ...??
Voi chiar asa departe ati ajuns de la ceea ce inseamna drumul catre iluminare ??? Drumulcatre intelegere ??
Tot lucrurile astea marunte va preocupa ???
Măi , acum nu zic că nu ai dreptate, dar mare atenție la cele mărunte , căci acestea ne cam scapă printre degete , în rest ultraviolete cu măsură . . . ! Cât privesc ochii murdari de care vorbea "iubirea" , așa-i , dar de murdărirea lor sunt vinovate ispititoarele cu bună ștință, adică lipsa bunului simț al costumelor cu șnuruleț de 1 milimetru, adică lipsesc ( costumele ) cu desăvârșire ! Vorba aceea , nici prea prea , nici foarte foarte . Problema îmbăierii în mare, a bronzatului în sine , și Preafericitul le practică la Mănăstirea Sf. Maria, dar sunt convins că nu-i stau prin preajmă măicuțe în costume gen șnuruleț ! În rest , vacanță frumoasă și cât mai însorită să aveți !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 06.07.2010, 23:45:27
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit E pacat sa mergi la strand sau la mare?

E pacat sa nu dau un raspuns de radio erevan, macar asa pentru
a ne mai descretii fruntile: depinde unde iti parchezi privirea!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 06.07.2010, 23:51:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
E pacat sa nu dau un raspuns de radio erevan, macar asa pentru
a ne mai descretii fruntile: depinde unde iti parchezi privirea!
... N-ai unde . . . Ținerea ochilor semideschiși , iar când se apropie ispita , ochii strânși pân la lăcrimare , sau fuga în apă cu echipamentul gen scafandru ( înotătoare, ochelari și tubul pentru aer . . . ) !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 07.07.2010, 00:31:16
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si de acum ma imbrac in rochie cand intru in apa sau care e ideea?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 07.07.2010, 00:38:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
si de acum ma imbrac in rochie cand intru in apa sau care e ideea?
:))) Mi-a placut asta!
Mai, cei care se stiu slabi de ingeri cand vad o femeie intr-un costum de baie decent, cred ca ar fi mai bine sa stea acasa!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 07.07.2010, 02:18:04
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
:))) Mi-a placut asta!
Mai, cei care se stiu slabi de ingeri cand vad o femeie intr-un costum de baie decent, cred ca ar fi mai bine sa stea acasa!
Ar mai fi o solutie, da-i cam radicala...
Mai, si, stiti vorba aia :Ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place...Asa ca, daca sunt "scapaciuni", folositi ghiata din belsug...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #79  
Vechi 07.07.2010, 10:41:34
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Oameni buni!
De ce judecati voi cu mintile voastre lucrurile? Oare chiar credeti ca stiti Adevarul? De ce nu ascultati Scriptura?
Scrie clar (din memorie): pazeste-ti simturile! Mai era si "si daca mana sau ochiul te sminteste scoate-l si arunca-l". Astea le-a spus Domnul Iisus Hristos nu un oarecare!
Asta e judecata, asta e verdictul! Restul e cancan!

De ce credeti ca fug de lume sihastrii si pustnicii, sau chiar monahii? Ca sa nu te smintesti si distragi cand si asa ai lupte grele! Si nu ca nu ar putea ei rezista la vederea trupurilor goale, pur si simplu ei vad lucrurile astea (goliciuni, minijupe etc) ca pe niste gunoaie dpdv spiritual, care le distrag atentia de la rugaciune. Cum poti sa te rogi neincetat cand in jurul tau misuna tot felul de fatuci cu tzatzele goale?

Se poate filosofa mult pe diverse dogme care ne ating si care de multe ori nu ne convin. Biserica noastra de aia se numeste Ortodoxa ca nu vrea sa cedeze la tot felul de presiuni si filosofii moderne. Au facut-o alte biserici prin alte parti si au ajuns astazi sa aiba preoti homosexuali!

Evident ca multe din ale bisericii imi sunt straine prin prisma pacatoseniei mele. Dar asta nu inseamna ca nu sunt adevarate! Sunt eu pacatos si slab, nu e legea proasta!!

Daca vrem sa fim in dreapta credinta stim care este Adevarul - cel transmis prin Scripturi si explicat de Sfintii Parinti!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 10.07.2010, 13:33:01
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca problema e ca suntem practic dezbracati in fata a sute sau cati oameni or fi, si da baietii/fetele se uita la noi si se gandesc la alte chestii.

Si Iisus spune ca daca "ai poftit cu gandul, ai si pacatuit", asa ca eu cred ca n-ar trebuii sa ne uitam nici noi la altii, dar nici sa-i facem sa se uite la noi, e ca si cum am fi partasi la pacatul lor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cel mai josnic pacat si cea mai mare virtute laurastifter Morala Crestina 35 22.03.2012 11:51:21
Incredrea prea mare in Dumnezeu-un pacat? Bogdan N Generalitati 9 31.05.2011 09:43:17
Un mare pacat Rodica50 Generalitati 2 22.11.2010 14:49:45
Pacat enorm de mare? derbyc Generalitati 19 22.10.2010 20:55:12
cel mai mare pacat, sau cea mai mare minciuna zuzu17 Intamplari adevarate 9 05.01.2010 12:44:56