Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 30.10.2010, 20:43:25
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Poezia exprimă pe cel care a creat-o. Dacă e un suflet frumos, este și ea frumoasă. Dacă e un suflet mărunt dar plin de el poezia e o manifestare a orgoliului respectivului.

Poezia nu e ceva spontan, așa cum din păcate e la majoritatea artiștilor. Poezia adevărată este rezultatul a multă muncă și frumusețea ei este direct proporțională cu efortul investit în realizarea ei.


Majoritatea poeților sunt convinși că ei au o personalitate poetică dar este doar imaginația lor, nu există așa ceva. Arta este muncă, rafinare, cultură. Nu există talent ci doar instruire și efort.

Poezia lui Păunescu e comercială, el nu urmărește realizarea unei opere care să dăinuie ci caută, asemenea maneliștilor, foloase imediate: onoruri, succesul comercial, hrănirea propriului ego.

Cei care apreciază poeziile unora alde Păunescu sunt oameni păcăliți de aparențe sau care văd în asemenea specimene pe cineva care și-a atins ambițiile de a deveni celebru, ei înșiși fiind niște poeți amatori. Nu e nimic profund ci doar urletul slavei deșarte.

Dacă ceva îți place poți să și explici de ce, dacă nu poți atunci înseamnă că aprecierea nu e un act matur, rațional ci o zăpăceală.


Păunescu nu e nici poet nici om, e un individ fără coloană cu niște poezii care sună doar din coadă.
Extremiștii nu sunt oameni,sunt fiare!

Crezi că toată lumea care scrie poezie are nevoie de aplauze?Sunt mândră să fiu un poet amator și anonim,dar un poet totuși.
Aș dori să citesc și eu măcar o singură carte de-a ta .Poate ești un supradotat...
"Poate că,între noi,peste traiul de câine
Sunt cei supradotați pentru ziua de mâine!"
(Orfanii de A.P)


Cele exprimate de tine sunt doar părerea ta pe care cu nonșalanță și nepăsare ți-o etalezi la adăpostul anonimatului,plin de ură și redical(ca de fiecare dată de altfel).

Doamne ajută
Dorina Stoica

Last edited by dorinastoica14; 30.10.2010 at 20:57:17.
  #52  
Vechi 30.10.2010, 20:57:08
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb doar o vorba "sat-i" mai spun ...

Este foarte usor sa credem ca ne pricepem la toate. Romanii au aceasta manie daunatoare de a-si da cu parerea in toate cele, dar mai ales cred ca au dreptul sa se exprime in orice domeniu. Daca stiintele exacte par a fi apanajul cercetatorilor, umanioarele (cum li se spunea in Iluminism) au ajuns sa fie considerate la indemana tuturor. Grav.

Fiecare se pricepe doar la meseria pe care a invatat-o, iar literatura, oameni buni, este o stiinta (a cuvantului, a stilului, a frazei, a manuirii cu inteligenta a sintaxei si a semanticii). Chiar daca ati facut in scoli ore de limba si literatura, nu este deloc suficient pentru a va exprima si opinii in domeniu. In scoala pitagoreica cei ce vroiau sa se initieze intr-un domeniu, taceau timp de cinci ani si abia apoi primeau dreptul de a se exprima in public (si numai pentru domeniul pentru care se pregatisera minutios timp de cinci ani!).

Cand vom invata ca trebuie sa-i lasam pe fotbalisti sa joace fotbal, pe medici sa trateze, pe profesori sa ne invete, pe cizmar sa repare ce are de reparat, pe mecanic sa mestereasca masina etc., abia atunci va progresa si societatea. Pana atunci ramane (de-ar fi numai atat!) cum este.

Doamna Dorina a dat replici in cunostinta de cauza, este autor de carti si stie pe ce lume se afla cad isi expune o opinie literara. In rest, mila Domnului in toate! Iarta-i, Doamne, ca nu stiu ce fac!
  #53  
Vechi 30.10.2010, 21:53:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pe cine punem la colț ?

"Și totuși există iubire / Și totuși există blestem / Dau lumii, dau lumii de știre / Iubesc, am curaj să mă tem . . ." Citiți dragii mei, citiți-i poezia , și decideți :e scrisă aiurea , sau e scrisă de o minte și-un suflet de OM ce a știut să înmulțească talanții primiți de la Dumnezeu ? Mai înainte de a arunca cu pietre , atât de ușor, să ne vedem neputințele și greșelile noastre , și să ne punem o simplă întrebare :Și totuși există iubire / Și totuși există blestem . . . ". Până găsim un răspuns, răspund tot prin vorbele poetului Adrian Păunescu:"Doamne , fă-mă călugăr / Și cheamă-mă până la tine /Să-ți spun adevărul /Despre marele dezastru pământesc. /Doamne , fă-mă călugăr . . .". Vă las pe voi să citiți mai departe , dar vă rog din suflet să o faceți în clipe de liniște, lăsând necazurile și mânia , pentru puțin , a se "odihni":http://www.scribd.com/doc/465348/Adrian-PaunescuPoezii
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #54  
Vechi 30.10.2010, 22:04:08
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Și totuși există iubire / Și totuși există blestem / Dau lumii, dau lumii de știre / Iubesc, am curaj să mă tem . . ." Citiți dragii mei, citiți-i poezia , și decideți :e scrisă aiurea , sau e scrisă de o minte și-un suflet de OM ce a știut să înmulțească talanții primiți de la Dumnezeu ? Mai înainte de a arunca cu pietre , atât de ușor, să ne vedem neputințele și greșelile noastre , și să ne punem o simplă întrebare :Și totuși există iubire / Și totuși există blestem . . . ".
Nu știu pe cine punem la colț, însă am impresia că dumneata cam vrei să pui batista pe țambal, ceea ce nu știu dacă este chiar un aspect al meseriei de trompetist.
  #55  
Vechi 30.10.2010, 22:08:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Nu știu pe cine punem la colț, însă am impresia că dumneata cam vrei să pui batista pe țambal, ceea ce nu știu dacă este chiar un aspect al meseriei de trompetist.
Judeca , judeca , judeca mai departe , ca bine faci , si "bine" ai sa primesti intr o anumita zi stiuta numai si numai de El ! Josnic e sufletul doborat de diavol ! Sa ne rugam pentru acest " doctor " !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 30.10.2010 at 22:10:34.
  #56  
Vechi 30.10.2010, 23:40:55
apologetdindamasc apologetdindamasc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Mesaje: 18
Implicit

Adrian Paunescu este un artist.

Iar de la un artist se asteapta sa joace bine pe scena. Nu sa fie un om politic de exceptie.
Adrian Paunescu era, pe vremea lui, un mare Voievod.

Nu va faceti sange rau, el stia ca vine vremea cand rolurile mor si cand destui "doctorasi" il vor "dracui": http://www.esnips.com/doc/0fd66357-4...8-c30bc28801cb

Insa A.P. lasa neamului romanesc valori pe care nu le-au lasat toti detractorii lui. Laolalta.

Last edited by apologetdindamasc; 31.10.2010 at 00:00:32.
  #57  
Vechi 31.10.2010, 00:28:26
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apologetdindamasc Vezi mesajul
Adrian Paunescu este un artist.

Iar de la un artist se asteapta sa joace bine pe scena. Nu sa fie un om politic de exceptie.
Adrian Paunescu era, pe vremea lui, un mare Voievod.

Nu va faceti sange rau, el stia ca vine vremea cand rolurile mor si cand destui "doctorasi" il vor "dracui": http://www.esnips.com/doc/0fd66357-4...8-c30bc28801cb

Insa A.P. lasa neamului romanesc valori pe care nu le-au lasat toti detractorii lui. Laolalta.
Pentru smerenia unor astfel de mari pesonalități ca AP dau numai câteva legături:
Cu Iisus in celula
http://video.google.com/videoplay?do...6893770987675#
Tudor Gheorghe - Cu Iisus în celulă (integral)
http://www.youtube.com/watch?v=OV5cYmzsfXY

Aveți aici texte culese și interpretate muzical de Tudor Gheorghe, texte scrise de adevărați poeți care au suferit în pușcăriile acelui sistem care a atentat atât la Biserica Ortodoxă cât și la Ființa Națională Românească, însă printre ai cărui slujbași credincioși a fost și numitul AP. Poate învăța de aici atât AP cât și oricine altcineva ce este aceea adevărata poezie; pentru cei cu inima împietrită recomand "Anii noștri schingiuiți", nu de alta dar ca să se știe pe schingiuirea cui și-au construit unii gloria efemeră. Reamintim așa doar cu titlu de memorie că Arsenie Papacioc a făcut 14 ani de pușcărie comunistă, și acesta este doar un exemplu. Alții își făceau cariere ale gloriei efemere pe suferința acestor oameni care au suferit din cauza terorii comuniste. Cât despre "voievodatul" lui AP, părerea mea este că era cel mult un "paharnic", un "pivnicer" al adevăratului "Voievod", Nicolae Ceaușescu. Aceia care pentru Hristos, pentru Ortodoxie și pentru Neamul Românesc (inclusiv și dintre Legionari) au suferit teroarea și prigoana Fiarei Comuniste, aceia sunt adevăratele valori ale românilor !!! Bine cel puțin că n-am rămas la mila unui asemenea "voievod" ca să ne cunoaștem adevăratele valori, adevăratele repere atât spirituale, morale, cât și intelectuale și chiar estetice.
  #58  
Vechi 31.10.2010, 00:50:09
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apologetdindamasc Vezi mesajul
Adrian Paunescu este un artist.

Iar de la un artist se asteapta sa joace bine pe scena. Nu sa fie un om politic de exceptie.
Adrian Paunescu era, pe vremea lui, un mare Voievod.

Nu va faceti sange rau, el stia ca vine vremea cand rolurile mor si cand destui "doctorasi" il vor "dracui": http://www.esnips.com/doc/0fd66357-4...8-c30bc28801cb

Insa A.P. lasa neamului romanesc valori pe care nu le-au lasat toti detractorii lui. Laolalta.
Și tot așa pentru aducerea aminte și pentru a face niște simple comparații între adevărați poeți și adevărate valori ale Neamului Românesc și alți scriitori de versuri fără rost și plimbători prin politichia românească. Doar un exemplu: IOAN ALEXANDRU. Un adevărat poet, interpretat și ei de către Tudor Gheorghe:
Lumina lina - Clip realizat pe versurile lui Ioan Alexandru și muzica lui Tudor Gheorghe
http://www.youtube.com/watch?v=fmhnFb_cIWs
Tudor Gheorghe - Luminã linã (varianta initialã)
http://www.youtube.com/watch?v=p_xmy6IsPxk

Asta ca poet net superior lui Adrian Păunescu. Însă ca și caracter, poetul Ioan Alexandru a militat activ după 1990 pentru oprirea fenomenului avorturilor pentru că el ca și creștin ortodox știa că este un păcat împotriva lui Dumnezeu. Nu ați auzit și nu a auzit nimeni însă de ceva similar din partea lui Adrian Păunescu, deși a fost în politică, deși a fost parlamentar al României și din partea PSD, adică acel partid condus de Ion Iliescu, personajul care a abrogat decretul lui Ceaușescu de interzicere a avorturilor în România. Iată că deși cu rang în politică, deși pe lângă personaje la cel mai înalt nivel decizional, AP nu a întreprins nici cel mai mic lucru în favoarea unei idei pentru care alții ca Ioan Alexandru făceau manifestații publice în stradă deși puțini îl ascultau. Asta este cu profeții din țara lor... Putem deci avea o perspectivă mai largă atât artistică precum și morală și să vedem cine sunt adevăratele valori ale românilor și cine sunt doar niște false glorii cu gura mare.
  #59  
Vechi 31.10.2010, 01:18:43
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Extremiștii nu sunt oameni,sunt fiare!

Crezi că toată lumea care scrie poezie are nevoie de aplauze?Sunt mândră să fiu un poet amator și anonim,dar un poet totuși.
Aș dori să citesc și eu măcar o singură carte de-a ta .Poate ești un supradotat...
"Poate că,între noi,peste traiul de câine
Sunt cei supradotați pentru ziua de mâine!"(Orfanii de A.P)


Cele exprimate de tine sunt doar părerea ta pe care cu nonșalanță și nepăsare ți-o etalezi la adăpostul anonimatului,plin de ură și redical(ca de fiecare dată de altfel).

Doamne ajută
Dorina Stoica
Evident că e doar părerea mea după cum și ce spui tu e părerea ta. Nu am nimic cu tine, nu știam că ești poetă. Apreciez mesajele tale și nu-mi voi schimba părerea despre tine.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #60  
Vechi 31.10.2010, 01:41:16
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Este foarte usor sa credem ca ne pricepem la toate. Romanii au aceasta manie daunatoare de a-si da cu parerea in toate cele, dar mai ales cred ca au dreptul sa se exprime in orice domeniu. Daca stiintele exacte par a fi apanajul cercetatorilor, umanioarele (cum li se spunea in Iluminism) au ajuns sa fie considerate la indemana tuturor. Grav.
Asta e naivitate și aroganță. A crede că fără o facultate în domeniu nu ai dreptul la opinie este dovadă de obtuzitate, mai ales în zilele noastre când internetul este la îndemâna oricui și oricine poate găsi orice informație.

Citat:

Fiecare se pricepe doar la meseria pe care a invatat-o, iar literatura, oameni buni, este o stiinta (a cuvantului, a stilului, a frazei, a manuirii cu inteligenta a sintaxei si a semanticii). Chiar daca ati facut in scoli ore de limba si literatura, nu este deloc suficient pentru a va exprima si opinii in domeniu. In scoala pitagoreica cei ce vroiau sa se initieze intr-un domeniu, taceau timp de cinci ani si abia apoi primeau dreptul de a se exprima in public (si numai pentru domeniul pentru care se pregatisera minutios timp de cinci ani!).
Eu consider că în domeniul meu de specialitate oricine are dreptul la opinie indiferent de pregătirea lui și de asemeni consider că oricine e bine să se cultive cât mai mult, bineînțeles dacă el/ea dorește aceasta și e în acord cu voința divină. Știința și arta sunt deschise oricui și cu cât un om este mai informat cu atât este mai capabil de a fi o persoană fericită.


Citat:
Cand vom invata ca trebuie sa-i lasam pe fotbalisti sa joace fotbal, pe medici sa trateze, pe profesori sa ne invete, pe cizmar sa repare ce are de reparat, pe mecanic sa mestereasca masina etc., abia atunci va progresa si societatea. Pana atunci ramane (de-ar fi numai atat!) cum este.

Ceea ce facem fiecare facem pentru ceilalți, nu pentru noi înșine. Dacă facem pentru noi înșine sau pentru Dumnezeu atunci nu trebuie să așteptăm nici recunoașterea celorlalți nici cumpărătorii. Cum am zis, naivitate, naivitate dusă la extrem.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teodora Păunescu Tucă Mihaela19 Muzica Bisericeasca 1 17.04.2012 23:29:02
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
Poetul din gara Sinaia Pelerinul Generalitati 102 21.02.2011 10:59:37
Adrian Fageteanu achimovjan Generalitati 33 15.10.2008 14:10:09
Adrian Adrian27 Generalitati 11 23.08.2007 14:46:07