Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Vezi rezultatele sondajului: Doresc ca:
neo-protestantii/musulmanii sa fie exclusi de pe forum! 6 8,82%
neo-protestantii/musulmanii sa ramina! 28 41,18%
doresc un forum pur ortodox! 34 50,00%
Votători: 68. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 08.11.2010, 16:38:29
apologetdindamasc apologetdindamasc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Dar voi de ce v-ați făcut o mie și una de secte ca să denigrați Biserica lui Hristos ?
Mai doctore mai, ti-am mai zis de 100 de ori ca eu nu am denigrat niciodata Biserica Ortodoxa. Nu am vrut sa o fac. Daca as fi vrut, as fi avut material la discretie.

Biserica lui Hristos nu am cum sa o denigrez pentru ca este slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci sfântă și fără de prihană.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 08.11.2010, 16:41:58
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apologetdindamasc Vezi mesajul
Mai doctore mai, ti-am mai zis de 100 de ori ca eu nu am denigrat niciodata Biserica Ortodoxa. Nu am vrut sa o fac. Daca as fi vrut, as fi avut material la discretie.

Biserica lui Hristos nu am cum sa o denigrez pentru ca este slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci sfântă și fără de prihană.
Domnule, nu m-am referit strict la persoana dumitale. M-am referit la toată puzderia de secte/culte neoprotestante care de câțiva zeci de ani în România (cine știe de cât timp prina alte părți) au deingrat permanent și sistematic Biserica Ortodoxă și învățăturile ei de credință. Chiar și azi pastorii voștri practică așa ceva pe față, sau mai voalat.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 08.11.2010, 16:59:44
apologetdindamasc apologetdindamasc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Mesaje: 18
Implicit

Intuiesc ca ai fost ranit de unii din fratii mei, doctore.
Fie ca ai fost afectat personal, fie ca pastorii impricinati au vorbit in general la adresa credintei tale, daca nu au manifestat dragoste au gresit. Imi cer iertare in locul lor si ma rog ca Dumnezeu sa iti aduca vindecarea Lui.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 08.11.2010, 17:23:27
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apologetdindamasc Vezi mesajul
Intuiesc ca ai fost ranit de unii din fratii mei, doctore.
Fie ca ai fost afectat personal, fie ca pastorii impricinati au vorbit in general la adresa credintei tale, daca nu au manifestat dragoste au gresit. Imi cer iertare in locul lor si ma rog ca Dumnezeu sa iti aduca vindecarea Lui.
Problema este că nu am nevoie de scuzele matale. Nu îmi trebuie. Dacă vrei îți accept pocăința și lepădarea ereziei și a separatismului. Până atunci las-o mai moale cu iertăciunile. Sunteți în erezie, în separatism, în păcate împotriva Duhului Sfânt.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 08.11.2010, 17:36:23
apologetdindamasc apologetdindamasc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Mesaje: 18
Implicit

Tu doctore denigrezi credinta mea nu voalat, ci pe fata.

Care sunt cauzele reale care te motiveaza?
E doar urmarea naturala: "cel ranit raneste la randul lui"? Sau ai alte motive?
Reply With Quote
  #166  
Vechi 08.11.2010, 17:40:42
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apologetdindamasc Vezi mesajul
Tu doctore denigrezi credinta mea nu voalat, ci pe fata.

Care sunt cauzele reale care te motiveaza?
E doar urmarea naturala: "cel ranit raneste la randul lui"? Sau ai alte motive?
Sectarule, eu doar apăr adevărul de invazia ereziilor proferate de secte/culte asemenea sectei din care faci dumneata parte. Cred că am dreptul cel puțin pe un forum ortodox să fac acest lucru. Nu îmi aduc aminte să fi intrat în adunarea voastră sectară ca să vă conving de ereziile pe care le proferați cu atâta ignoranță și tupeu nesimțit.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 08.11.2010, 18:28:23
apologetdindamasc apologetdindamasc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Sectarule, eu doar apăr adevărul de invazia ereziilor proferate de secte/culte asemenea sectei din care faci dumneata parte. Cred că am dreptul cel puțin pe un forum ortodox să fac acest lucru.
Mai doctore, daca esti crestin nu ai dreptul sa faci nimic decat cu dragoste.
Chiar si cand spui adevarul, trebuie sa-l spui cu dragoste. Indiferent pe ce forum esti.
Asta ne invata sfantul apostol Pavel: Ci ținând adevărul, în iubire, să creștem întru toate pentru El, Care este capul - Hristos.

Marturiseste tu: cand spui adevarul despre "blestematii de sectari eretici", ii si iubesti?
Reply With Quote
  #168  
Vechi 08.11.2010, 19:06:24
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Am si eu o parere. Este inutil sa discutam, pentru ca rastalmacesc si ,ca sa spun o vorba romaneasca, se leaga ca orbul de gard. Au plecat in secte, e treaba lor, dar sa ne lase in pace. Nu ca n-am putea convietui- se poate, dar discutiile pe teme teologice nu duc nicaieri.

Asadar, exista si o asumare a unei hotarari, dar de ce atata inversunare, insistenta . Fratilor, ati decis sa o luati pe alt drum, e treaba voastra, dar voi incercati sa smintiti, faceti prozelitism si sub aparenta cumsecadenie se ascunde multa dorinta de vrajba. Constructiile pe nisip nu au durabilitate.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #169  
Vechi 08.11.2010, 19:16:03
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apologetdindamasc Vezi mesajul
...
Care sunt cauzele reale care te motiveaza?
E doar urmarea naturala: "cel ranit raneste la randul lui"? Sau ai alte motive?

dar pe tine ce te motiveaza sa scrii pe un forum ortodox?

vrei sa te intorci la credintea cea adevarata ... sunt sigur ca acesta este motivul

nu ai venit deloc pentru a face prozelitism
Reply With Quote
  #170  
Vechi 08.11.2010, 19:16:11
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apologetdindamasc Vezi mesajul
Mai doctore, daca esti crestin nu ai dreptul sa faci nimic decat cu dragoste.
Chiar si cand spui adevarul, trebuie sa-l spui cu dragoste. Indiferent pe ce forum esti.
Asta ne invata sfantul apostol Pavel: Ci ținând adevărul, în iubire, să creștem întru toate pentru El, Care este capul - Hristos.

Marturiseste tu: cand spui adevarul despre "blestematii de sectari eretici", ii si iubesti?
Dar neoprotestanții pe cine slujesc când spun că Biserica Ortodoxă este nu știu ce desfrânată, nu știu ce curvă a babilonului ?? Și da îi iubesc și de aceea vreau să le arăt, evident celor care își pierd timpul pe aici pe forum ortodox, care este adevărul și care este erezia. Pentru ca să știe că acele culte/secte sunt eretice iar ei ca adepți au voie să știe adevărul despre organizațiile religioase la care au aderat. Efortul de a le arăta adevărul pentru a fi informați despre ereziile organizațiilor sectare este o dovadă de iubire, pentru că iubirea se bucură de adevăr. Iubirea nu se bucură de erezie, și mai ales atunci când cel care a căzut în erezie și separatism nu se mai întoarce la dreapta credință a Bisericii lui Hristos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ignorati sectantii Lucian008 Secte si culte 1845 04.03.2024 12:36:50
Ce rost are sa postim ? gheorghe roger Intrebari utilizatori 8 18.08.2012 18:56:14
Daca tot vorbim de arta sa discutam si despre ACTORI alinaR Arta bisericeasca in general 13 28.10.2010 13:06:23
Un mesaj crestin ortodox catre ecumenisti! ortodox4life Generalitati 0 17.10.2008 09:02:44
Ce rost are o strada care nu duce la Biserica? Ioan_Ciobota Generalitati 8 25.07.2008 08:14:39