Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.01.2011, 12:44:51
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit Exista dumnezeu?

Un barbat s-a dus la frizer sa se tunda si sa se barbiereasca. In timp ce frizerul il tundea si-l barbierea, au inceput sa stea de vorba. Au vorbit pe multe si diferite subiecte, si, la un moment dat a venit vorba despre Dumnezeu. Atunci barbierul spuse:

Eu nu cred ca exista Dumnezeu

De ce spui asta? - intreba clientul.

Ei bine, nu trebuie decat sa iesi pe strada si ai sa vezi ca Dumnezeu nu exista. Spune-mi: daca Dumenzeu ar exista, ar mai fi atatia oameni bolnavi? Ar mai fi copii abandonati? Daca Dumnezeu ar exista, nu ar mai fi atata suferinta si durere. Nu pot sa cred ca un Dumnezeu iubitor ar permite toate lucrurile astea.

Clientul se gandi pentru o clipa, dar nu-i raspunse barbierului pentru ca nu voia sa starneasca o cearta cu acesta. Barbierul isi termina treaba si clientul iesi afara din frizerie. Cand ajunse in strada, clientul vazu un om cu haine murdare, par lung si incalcit, si cu o barba lunga. Arata neingrijit. Atunci clientul se intoarse in frizerie si ii zise barbierului:



Stii ceva? Barbierii nu exista!

Cum poti spune asa ceva? intreba surprins barbierul. Eu sunt aici, si sunt barbier. Tocmai mi-am facut treaba: te-am tuns si te-am barbierit pe tine!

Nu! exclama clientul. Barbierii nu exista pentru ca daca ar exista, nu ar mai fi oameni cu parul lung si neingrijit si cu barbile netunse, ca omul de afara.

A! Ba barbierii exista! Dar asta se intampla cand oamenii nu vin la mine!

„Exact!" zise clientul. Tocmai asta e! Si Dumnezeu exista! Asa se intmpla cand oamenii nu merg la El si nu-si intorc privirile spre El ca sa fie ajutati. De aceea exista atat de multa suferinta si durere in lume
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.01.2011, 13:58:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Un barbat s-a dus la frizer sa se tunda si sa se barbiereasca. In timp ce frizerul il tundea si-l barbierea, au inceput sa stea de vorba. Au vorbit pe multe si diferite subiecte, si, la un moment dat a venit vorba despre Dumnezeu. Atunci barbierul spuse:

Eu nu cred ca exista Dumnezeu

De ce spui asta? - intreba clientul.

Ei bine, nu trebuie decat sa iesi pe strada si ai sa vezi ca Dumnezeu nu exista. Spune-mi: daca Dumenzeu ar exista, ar mai fi atatia oameni bolnavi? Ar mai fi copii abandonati? Daca Dumnezeu ar exista, nu ar mai fi atata suferinta si durere. Nu pot sa cred ca un Dumnezeu iubitor ar permite toate lucrurile astea.

Clientul se gandi pentru o clipa, dar nu-i raspunse barbierului pentru ca nu voia sa starneasca o cearta cu acesta. Barbierul isi termina treaba si clientul iesi afara din frizerie. Cand ajunse in strada, clientul vazu un om cu haine murdare, par lung si incalcit, si cu o barba lunga. Arata neingrijit. Atunci clientul se intoarse in frizerie si ii zise barbierului:



Stii ceva? Barbierii nu exista!

Cum poti spune asa ceva? intreba surprins barbierul. Eu sunt aici, si sunt barbier. Tocmai mi-am facut treaba: te-am tuns si te-am barbierit pe tine!

Nu! exclama clientul. Barbierii nu exista pentru ca daca ar exista, nu ar mai fi oameni cu parul lung si neingrijit si cu barbile netunse, ca omul de afara.

A! Ba barbierii exista! Dar asta se intampla cand oamenii nu vin la mine!

„Exact!" zise clientul. Tocmai asta e! Si Dumnezeu exista! Asa se intmpla cand oamenii nu merg la El si nu-si intorc privirile spre El ca sa fie ajutati. De aceea exista atat de multa suferinta si durere in lume
o poveste draguta si atat. nu demonstreaza nimic.
oare cati saraci ce isi inalta rugaciunile catre Dumnezeu primesc raspuns?
niciunul! desigur o sa-mi spui ca nu stiu ce sa ceara si ca Dumnezeu le da ce le trebuie pentru mantuire ...
atunci ce rol are povestea cu barbierul?!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.01.2011, 14:09:40
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
oare cati saraci ce isi inalta rugaciunile catre Dumnezeu primesc raspuns?
niciunul! desigur o sa-mi spui ca nu stiu ce sa ceara si ca Dumnezeu le da ce le trebuie pentru mantuire ...
atunci ce rol are povestea cu barbierul?!
Dumnezeu nu imparte bilete la loto! Iar saracia este una dintre cele mai mari virtuti! De aceea e sarbatoare mare cand un bogat reuseste sa ajunga in Rai. Pentru ca, prins de grija administrarii banilor, uiti si cine esti si pe cine te-a trimis, si nici nu mai realizezi ce trebuia sa faci cu viata ta.
Marea majoritate a saracilor, nu vor cu adevarat sa ceara ceva, pentru ca se tem ca-si perd mantuirea. Totusi, mai sunt si dintr-acei saraci care cer cu inima stransa, si se roaga sa nu le ia Dumnezeu mintile, dupa ce vor primi ceea ce-si doresc! Eu, recunosc, am primit mereu ce i-am cerut, dar daca m-am ratacit sau nu, in urma celor primite, numai El poate sti!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.01.2011, 14:15:21
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O alta povestioara...

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
o poveste draguta si atat. nu demonstreaza nimic.
oare cati saraci ce isi inalta rugaciunile catre Dumnezeu primesc raspuns?
niciunul! desigur o sa-mi spui ca nu stiu ce sa ceara si ca Dumnezeu le da ce le trebuie pentru mantuire ...
atunci ce rol are povestea cu barbierul?!
Era un copil necajit,imbracat saracacios,de care nimeni nu purta grija.
Dar copilul acesta era credincios,mergea la biserica,asculta povete intelepte si incerca sa faca voia Domnului.
Un boier,necredincios,l-a intrebat odata despre ce a auzit vorbindu-se la biserica.Baiatul i-a raspuns:"Dumnezeu este iubire.""Dar daca este iubire,dupa cum spui,de ce tu esti inca sarac si nu ai cu ce sa te imbraci?De ce nu a trimis Dumnezeu pe cineva care sa te ajute?"ii spuse boierul.
Copilul s-a gandit,iar apoi ii raspunde :"A trimis...Dar omul acela a uitat."

Noi suntem singurii vinovati pentru toate rautatile ce se intampla si suferintele la care sunt supusi uneori cei nevinovati.Iar daca pana si acum,in secolul 21 mai sunt oameni care mor de foame,ignoranta si comoditatea omului este pricina,nu Dumnezeu...El totdeauna ne iubeste.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.01.2011, 16:00:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Dumnezeu nu imparte bilete la loto! Iar saracia este una dintre cele mai mari virtuti! De aceea e sarbatoare mare cand un bogat reuseste sa ajunga in Rai. Pentru ca, prins de grija administrarii banilor, uiti si cine esti si pe cine te-a trimis, si nici nu mai realizezi ce trebuia sa faci cu viata ta.
Marea majoritate a saracilor, nu vor cu adevarat sa ceara ceva, pentru ca se tem ca-si perd mantuirea. Totusi, mai sunt si dintr-acei saraci care cer cu inima stransa, si se roaga sa nu le ia Dumnezeu mintile, dupa ce vor primi ceea ce-si doresc! Eu, recunosc, am primit mereu ce i-am cerut, dar daca m-am ratacit sau nu, in urma celor primite, numai El poate sti!
inteleg ce vrei sa spui. dar explicatiile tale nu completeaza povestea, dimpotriva.
eu nu vorbeam de castiguri loto, ci de impliniri marunte.
biserica si preotii spun ca trebuie doar sa ceri. ca Dumnezeu ne vrea fericiti inca din lumea asta, etc.
dar cand e vorba sa se implineasca cererile ... pauza.
si atunci incepe vorbaria, adica asazisele explicatii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.01.2011, 16:04:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Mie mi-a dat Dumnezeu fara sa-I cer. Acum nu-mi ramane decat sa-I multumesc cu recunostinta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.01.2011, 16:11:52
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

La toti ne-a dat Dumnezeu cate ceva! Unuia i-a dat un talant,altuia cinci,sau poate mai multi... Cel mai mare dar e faptul ca existam,ca avem fiinta,ca avem o sansa la MANTUIRE! Oare e putin lucru?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.01.2011, 16:18:48
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
o poveste draguta si atat. nu demonstreaza nimic.
oare cati saraci ce isi inalta rugaciunile catre Dumnezeu primesc raspuns?
niciunul! desigur o sa-mi spui ca nu stiu ce sa ceara si ca Dumnezeu le da ce le trebuie pentru mantuire ...
atunci ce rol are povestea cu barbierul?!

Cred că nu-i nevoie să-ți explic cum pot transfigura banii pe om. Banii îl pot arunca într-o suferință cruntă, cauzată nu numai de lipsa lui Dumnezeu, ci și de lipsa sa de discernământ în a face ceea ce e mai bine pentru el și pentru semeni și mai trebuie să și suporte consecinețele faptelor sale. Culmea e că vedem mulți bogătași mai deprimați ca oamenii de rând.

Mai e un lucru legat de suferință. Aceasta cel mai adesea e doar în mintea noastră. Nu ți s-a întâmplat vreodată să vezi pe un om plângându-se de ceva și tu să-ți râzi în sinea ta de cât de mult pune la inimă acest lucru? Ba chiar și să preferi suferința lui, în loc de suferințele tale care ți se par mai mari? Probabil că și alții la rândul lor ar prefera să aibă necazurile tale.

Orice om are necazuri și nevoiașul, și bogătașul, iar credința în Dumnezeu ne face să ne minimalizăm toate suferințele, ca și cum le-am fi primit pe cele ale cărui om se plângea și noi râdeam de el. Omul credincios va descoperi că necazurile sunt deșertăciuni, iar să te plângi de ele prostesc. Iar dacă vom avea nevoie, Dumnezeu ne va ajuta și în mod concret să trecem peste ele.

Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.01.2011, 16:25:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul

Cred că nu-i nevoie să-ți explic cum pot transfigura banii pe om. Banii îl pot arunca într-o suferință cruntă, cauzată nu numai de lipsa lui Dumnezeu, ci și de lipsa sa de discernământ în a face ceea ce e mai bine pentru el și pentru semeni și mai trebuie să și suporte consecinețele faptelor sale. Culmea e că vedem mulți bogătași mai deprimați ca oamenii de rând.

Mai e un lucru legat de suferință. Aceasta cel mai adesea e doar în mintea noastră. Nu ți s-a întâmplat vreodată să vezi pe un om plângându-se de ceva și tu să-ți râzi în sinea ta de cât de mult pune la inimă acest lucru? Ba chiar și să preferi suferința lui, în loc de suferințele tale care ți se par mai mari? Probabil că și alții la rândul lor ar prefera să aibă necazurile tale.

Orice om are necazuri și nevoiașul, și bogătașul, iar credința în Dumnezeu ne face să ne minimalizăm toate suferințele, ca și cum le-am fi primit pe cele ale cărui om se plângea și noi râdeam de el. Omul credincios va descoperi că necazurile sunt deșertăciuni, iar să te plângi de ele prostesc. Iar dacă vom avea nevoie, Dumnezeu ne va ajuta și în mod concret să trecem peste ele.

subiectul a inceput de la o poveste ce punea accent pe "daca oamenii nu vin la mine ..."
si era vorba de suferinta, copii abandonati, nu de bani.
bineinteles ca exista si aici o explicatie ... dar care este rostul povestii?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.01.2011, 16:27:25
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un barbat s-a dus la frizer sa se tunda si sa se barbiereasca. In timp ce frizerul il tundea si-l barbierea, au inceput sa stea de vorba. Au vorbit pe multe si diferite subiecte, si, la un moment dat a venit vorba despre Dumnezeu. Atunci barbierul spuse:

Eu nu cred ca exista Dumnezeu

De ce spui asta? - intreba clientul.

Ei bine, nu trebuie decat sa iesi pe strada si ai sa vezi ca Dumnezeu nu exista. Spune-mi: daca Dumenzeu ar exista, ar mai fi atatia oameni bolnavi? Ar mai fi copii abandonati? Daca Dumnezeu ar exista, nu ar mai fi atata suferinta si durere. Nu pot sa cred ca un Dumnezeu iubitor ar permite toate lucrurile astea.

Clientul se gandi pentru o clipa, dar nu-i raspunse barbierului pentru ca nu voia sa starneasca o cearta cu acesta. Barbierul isi termina treaba si clientul iesi afara din frizerie. Cand ajunse in strada, clientul vazu un om cu haine murdare, par lung si incalcit, si cu o barba lunga. Arata neingrijit. Atunci clientul se intoarse in frizerie si ii zise barbierului:



Stii ceva? Barbierii nu exista!

Cum poti spune asa ceva? intreba surprins barbierul. Eu sunt aici, si sunt barbier. Tocmai mi-am facut treaba: te-am tuns si te-am barbierit pe tine!

Nu! exclama clientul. Barbierii nu exista pentru ca daca ar exista, nu ar mai fi oameni cu parul lung si neingrijit si cu barbile netunse, ca omul de afara.

A! Ba barbierii exista! Dar asta se intampla cand oamenii nu vin la mine!

„Exact!" zise clientul. Tocmai asta e! Si Dumnezeu exista! Asa se intmpla cand oamenii nu merg la El si nu-si intorc privirile spre El ca sa fie ajutati. De aceea exista atat de multa suferinta si durere in lume.
Magistral,asa este frate,multumesc pentru postare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu, exista sau nu? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 19.11.2010 20:11:56
Dumnezeu exista sofia_78 Generalitati 34 05.03.2010 22:57:48
Exista sau nu Dumnezeu vlad79 Teologie si Stiinta 236 23.11.2008 18:19:01