Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.02.2013, 09:29:20
getasotir getasotir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.01.2013
Mesaje: 49
Implicit

Multumesc frumos,cu siguranta ma voi ruga in continuare SF PARASCHEVA caci am simtit ca ma ajutat grabnic.Ma puteti ajuta sa imi spuneti daca in acest forum a fost deschis vreun topic cu minunile SF PARASCHEVA?Imi face mare placere sa citesc si sa ma intaresc in credinta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.02.2013, 09:55:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getasotir Vezi mesajul
Multumesc frumos,cu siguranta ma voi ruga in continuare SF PARASCHEVA caci am simtit ca ma ajutat grabnic.Ma puteti ajuta sa imi spuneti daca in acest forum a fost deschis vreun topic cu minunile SF PARASCHEVA?Imi face mare placere sa citesc si sa ma intaresc in credinta.
S-a scris despre Sfânta Cuvioasă Parascheva , dar poți da căutare ori pe site , ori pe google :"viața și minunile Sfintei Parascheva", și ți se vor afișa multe rezultate spre bucuria și întărirea ta. Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.02.2013, 11:11:01
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Buna.

Sunt multe case care au ca problema principala certurile pe diverse motive.
Daca este cearta atunci trebuie sa faci cateva lucruri:

1. Sa va spovediti amandoi. Nu insista pe langa sot daca nu vrea, pentru ca spovedania nu se face cu sila si ajungi sa-l enervezi degeaba. Daca sotul nu vrea, sa te duci tu la spovedanie. Zice parintele Paisie ca spovedania strica si rupe toata lucrarea diavolului.

2. Neaparat sa te rogi. In fiecare zi trebuie facuta rugaciune catre un sfant si neaparat cerut in rugaciune "sa fie liniste si pace in casa". Daca vei sari rugaciunea zilnica, acatistul tau pe care il faci, atunci cearta va veni imediat. Iar rugaciunea ar fi bine sa o faci dimineata, pentru ca altfel vine ispita in cursul zilei. Daca vezi ca vine ispita, citeste si tu rugaciune

3. Trebuie ca ambii soti sa invete sa-si tina gura cate putin si sa mai rabde si de la celalalt cate o vorba mai grea. Daca raspunzi la fiecare vorba nu faci decat sa pui gaz pe foc si asa nu se stinge focul. Cearta intre soti este si o problema a personalitatii fiecaruia, care trebuie sa fie mai ingaduitoare.

4. Da cu aghiasma mare si mica in casa. Amesteca aghiasma mica cu putina aghiasma mare si sfinteste cat mai des casa.

5. Este o carte foarte frumoasa aparuta recent cu minunile Sfintei Parascheva. Este o carte format A4, cu coperta alba, pe care am gasit-o intr-o biserica. Impresionanta.

Sa te aiba Dumnezeu in paza.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.02.2013, 20:29:00
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getasotir Vezi mesajul
Multumesc frumos,cu siguranta ma voi ruga in continuare SF PARASCHEVA caci am simtit ca ma ajutat grabnic.Ma puteti ajuta sa imi spuneti daca in acest forum a fost deschis vreun topic cu minunile SF PARASCHEVA?Imi face mare placere sa citesc si sa ma intaresc in credinta.
Nu stiu daca exista vreun topic cu minunile Sf Parascheva, dar pot sa iti spun ce minune a facut Sf Parascheva cu bunica mea si pe aceasta cale sa dau Slava Lui Dumnezeu pentru minunile pe care le face in viata noastra zicand din toata inima: Minunat este Dumnezeu intru sfintii Sai !

Pe vremea cand traia bunica mea, la un moment dat, spre batranete (desi era inca femeie in putere) a orbit brusc. Maica--mea a dus-o pe la toti doctorii, i-au facut injectii in ochi cu diferite medicamente, au chinuit-o cu toate procedurile medicale cate puteau la acea vreme sa faca doar-doar or reusi sa-i redea vederea, dar prognosticul era rezervat si mamei ii spuneau ca nu se stie daca isi va mai recapata vreodata vederea (ca ei incearca, dar nu se stie daca reusesc si ca sint mici sansele).

Iar maica-mea, disperata sa gaseasca ajutor, a auzit in acea vreme ca sa se roage la Sfanta Parascheva, ca este tamaduitoare de boli si ajuta pe multi sa se insanatoseasca. Asa ca (desi nu era credincioasa), a inceput sa se roage, nu neaparat din crediinta, ci cu speranta, cu nadejdea ca poate-poate Sf Parascheva o va ajuta pe bunica.

Si s-a tot rugat cu disperare, cu dorinta, cu rugaminte, cu smerenie si cu speranta in mila sfintei Parascheva, si, in aproximativ o saptamana, bunica si-a recapatat vederea iar doctorii au concluzionat ca mare minune ca si-a recapatat vederea, ca nu prea erau sanse decat f mici.

De atunci mama mea imi tot aminteste sa ma rog si la Sf Parascheva si sa ii multumesc pentru ca mult a ajutat-o pe bunica mea cu sanatatea si mare minune a facut!

Culmea coincidentei, Dumnezeu a randuit ca eu sa ajung sa prind drag si sa merg la o biserica care are unul din hramuri Sfanta Parascheva si astfel, la fiecare Sf Liturghie, sa ma pot inchina la icoana Sf Parascheva duminica de duminica!

Minunat este Dumnezeu intru sfintii Lui !
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.02.2013, 20:32:43
getasotir getasotir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.01.2013
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Nu stiu daca exista vreun topic cu minunile Sf Parascheva, dar pot sa iti spun ce minune a facut Sf Parascheva cu bunica mea si pe aceasta cale sa dau Slava Lui Dumnezeu pentru minunile pe care le face in viata noastra zicand din toata inima: Minunat este Dumnezeu intru sfintii Sai !

Pe vremea cand traia bunica mea, la un moment dat, spre batranete (desi era inca femeie in putere) a orbit brusc. Maica--mea a dus-o pe la toti doctorii, i-au facut injectii in ochi cu diferite medicamente, au chinuit-o cu toate procedurile medicale cate puteau la acea vreme sa faca doar-doar or reusi sa-i redea vederea, dar prognosticul era rezervat si mamei ii spuneau ca nu se stie daca isi va mai recapata vreodata vederea (ca ei incearca, dar nu se stie daca reusesc si ca sint mici sansele).

Iar maica-mea, disperata sa gaseasca ajutor, a auzit in acea vreme ca sa se roage la Sfanta Parascheva, ca este tamaduitoare de boli si ajuta pe multi sa se insanatoseasca. Asa ca (desi nu era credincioasa), a inceput sa se roage, nu neaparat din crediinta, ci cu speranta, cu nadejdea ca poate-poate Sf Parascheva o va ajuta pe bunica.

Si s-a tot rugat cu disperare, cu dorinta, cu rugaminte, cu smerenie si cu speranta in mila sfintei Parascheva, si, in aproximativ o saptamana, bunica si-a recapatat vederea iar doctorii au concluzionat ca mare minune ca si-a recapatat vederea, ca nu prea erau sanse decat f mici.

De atunci mama mea imi tot aminteste sa ma rog si la Sf Parascheva si sa ii multumesc pentru ca mult a ajutat-o pe bunica mea cu sanatatea si mare minune a facut!

Culmea coincidentei, Dumnezeu a randuit ca eu sa ajung sa prind drag si sa merg la o biserica care are unul din hramuri Sfanta Parascheva si astfel, la fiecare Sf Liturghie, sa ma pot inchina la icoana Sf Parascheva duminica de duminica!

Minunat este Dumnezeu intru sfintii Lui !



ma bucur mult.........SLAVA DOMNULUI
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.02.2013, 20:42:16
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getasotir Vezi mesajul
Am facut asa cum m-ati sfatuit,m-am rugat mai mult si mai intens,de data aceasta am simtit sa ma rog SFINTEI PARASCHEVA pur si simplu asa am simtit,i-am citit acatistul si am purtat la mana o bratara data la moastele sfintei,sincer va spun ca ma simt mai linistita si mai cu speranta,cand a venit sotul meu acasa aseara parca nu mai era suparat deloc,mi-a vorbit asa de frumos si de dulce cum demult nu a mai facuto,,,,,,dar acum 1 an iar treceam prin certuri mari cu el,,,,si la fel m-am gandit sa ma rog SF PARASCHEVA sa ne impace el fiind foarte egoist si sa nu faca primul pas.....si va spun sincer cand a venit seara m-a luat in brate,si-a cerut iertare si am ramas mirata de aceasta reactie........ori m-am rugat din suflet,ori SF PARASCHEVA este grabnic ajutatoare.
Nu o lasa pe Sfanta Parascheva singura sa va ajute mai mult decat ajuti tu!!! Fi si tu impreuna-lucratoare cu Dumnezeu si cu Sf Parascheva la mantuirea familiei tale, a ta si a sotului tau!
Daca Sf Parascheva cu rugaciunile ei a ajutat ca sotul tau, barbat fiind, sa lase deoparte orice mandrie (eventual ranita sau dezamagire de atitudinea ta) si sa vina sa iti vorbeasca frumos, sa te ia in brate, si sa incununeze blandetea si bunatatea cu marea smerenie de a-si cere iertare, atunci fa si tu (nu numai) asemenea, ci chiar intoarce impatrit, precum Zaheu Vamesul (care asa s-a mantuit!) si smereste-te si cere-ti iertare si arata-i bunatatea si dragostea ta de patru oi mai mult decat a facut-o el!
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 08.02.2013 at 20:58:13.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.02.2013, 20:51:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ma bucur asa de mult cand citesc despre Sfanta Parascheva, ocrotitoarea bunicii si a casei noastre! Sfanta a ajutat-o pe bunica sa scape de la moarte candva, in tineretea ei si de atunci mereu se ruga la ea si tinea post in cinstea ei. Plus ca am mare nadejde ca bunica mea s-a mantuit, cu rugaciunile sfintei. Mi-ar placea si mie sa citesc cartea aceea.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.02.2013, 20:53:54
getasotir getasotir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.01.2013
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ma bucur asa de mult cand citesc despre Sfanta Parascheva, ocrotitoarea bunicii si a casei noastre! Sfanta a ajutat-o pe bunica sa scape de la moarte candva, in tineretea ei si de atunci mereu se ruga la ea si tinea post in cinstea ei. Plus ca am mare nadejde ca bunica mea s-a mantuit, cu rugaciunile sfintei. Mi-ar placea si mie sa citesc cartea aceea.
Va multumesc mult de marturisiri......ma bucur enorm
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.02.2013, 00:23:38
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getasotir Vezi mesajul
Fericirea mea a fost umbrita si inlocuita cu tristete,sotul meu in loc sa se bucure de minunea care ne asteapta copilul nostru.....vrea sa ne despartim,nu ne mai intelegem,sunt foarte dezamagita si ranita de comportamentul lui,oare ce pot face?Exista un sfant grabnic ajutator care sa ma ajute sa il intorc cu fata spre noi?Sa fie bine si intelegator ca altadata
Voi incerca sa spun cateva cuvinte din experienta de sot si tata, avind in vedere "crizele de crestere" ale cuplului, ale familiei.
Cand sotia mea a ramas insarcinata (venise darul Domnului, Tudor) am constatat ca, pe zi ce trecea, in loc sa fim tot mai apropiati, ea se insingura, se inchidea parca in sine.
Apoi, imi parea ca devine tot mai mandra si pretentioasa...
Treptat, au inceput sa apara intre noi conflicte, dispute pe care nu le mai avusesem. Nestiind ce se intampla am inceput sa fac fel de fel de scenarii, sa emit ipoteze, presupuneri. Nu mai comunicam aproape deloc. Devenisem certaret, artagos... M-am luat de baut... Zdravan!
Credeam, chiar, ca nu e copilul meu!!

Traiam amandoi o experienta noua, pentru care nu eram deloc pregatiti, se pare...
Abia apoi am inteles ca rolul de parinte se invata, cu greu, cu rabdare, cu sacrificii.

Putin a lipsit sa nu imi iau campii, iar ea sa nu o ia razna.
Totusi, prin Mila Domnului, ne-am straduit amandoi sa trecem peste dificultati si sa ne reinnodam dragostea.

Eu am acceptat, cu vremea, ca nu mai sunt centrul vietii sotiei, ca iubea pe ... altcineva! Pe propriul nostru copil, Tudorica!

Cat sunt acum de fericit ca ea l-a iubit!
Atunci, insa, imi era foarte greu.
Poate ca si sotul tau sufera din pricina modificarii comportamentului tau.
Iti sugerez sa ii acorzi mai multa atentie, sa fii mai dragalasa cu el. Sa il asiguri si sa il reasiguri (prin vorbe clare si prin gesturi fara echivoc) ca il iubesti si ca vrei sa fiti cea mai fericita, cea mai frumoasa familie din lume! Se va linisti, cu vremea...
Acum doar ii este greu sa accepte schimbarea. Nu banuieste ca, peste putina vreme, veti fi atat de bogati!

Domnul sa va ocroteasca!

Last edited by cezar_ioan; 09.02.2013 at 01:02:16.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.02.2013, 08:57:29
getasotir getasotir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.01.2013
Mesaje: 49
Implicit

Sper sa fie ceva doar de moment si sa ii treaca sotului meu,sa fim din nou fericiti ca si pana acum.
Reply With Quote
Răspunde