Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #721  
Vechi 19.06.2014, 18:55:09
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
abaaaabbbb63, nu realizezi cat esti de penibil, nu-i asa ? Fugi cu ursul ca-i rugineste lantul ... spunea o vorba populara.
Penibil? De ce, pentru ca vorbesc de Biblie?

In caz ca nu ai auzit de povestioara din Biblie, o gasesti aici : IV Regi 2:23-24.

"De acolo s-a dus el la Betel. Si cum mergea pe drum, au iesit din cetate niste copii si s-au apucat sa rada de el zicand <<Hai, plesuvule, hai!>>. Iar el, intorcandu-se si vazandu-i, i-a blestemat cu numele Domnului. Atunci, iesind din padure doi ursi, au sfasiat din ei patruzeci si doi de copii."

Voi ,ca citati povesti, sunteti perfect seriosi, dar eu, cand citez din Biblie, sunt penibil?
  #722  
Vechi 19.06.2014, 19:43:20
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Penibil? De ce, pentru ca vorbesc de Biblie?

In caz ca nu ai auzit de povestioara din Biblie, o gasesti aici : IV Regi 2:23-24.

"De acolo s-a dus el la Betel. Si cum mergea pe drum, au iesit din cetate niste copii si s-au apucat sa rada de el zicand <<Hai, plesuvule, hai!>>. Iar el, intorcandu-se si vazandu-i, i-a blestemat cu numele Domnului. Atunci, iesind din padure doi ursi, au sfasiat din ei patruzeci si doi de copii."

Voi ,ca citati povesti, sunteti perfect seriosi, dar eu, cand citez din Biblie, sunt penibil?
Ce are ? E o povestioara cu o anumita morala si e perfect plauzibila. I-o citesti copilului si atunci el intelege ca nu e frumos sa rada de altii. La fel si in cazul ursului pacalit de vulpe, putem gasi o anumita morala. In schimb in povestea cozii paunului sau a aripilor liliecilor gasim doar aberatii.
  #723  
Vechi 19.06.2014, 21:58:28
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Incredibil ce-a reusit sa faca natura in 3 miliarde de ani de evolutie oarba.

https://www.youtube.com/watch?v=gbycQf1TbM0#t=72
  #724  
Vechi 19.06.2014, 22:40:23
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Incredibil ce-a reusit sa faca natura in 3 miliarde de ani de evolutie oarba.
Natura e oarba rau de tot, mai mult, chiar accidentata as putea spune ... ... probabil ca Universul s-a „împiedicat” în el însuși, iar acum este „înfășurat” în jurul a trei dimensiuni si e asa de greu cu "descurcat" de atata "stiinta", poate in viitor, cine stie ?

Sunt aprope convins ca oamenii de stiinta seriosi nu fac afirmatii de acest fel deoarece au simtul ridicolului, dar sunt altii, "avocati" ai stiintei, care nici avocati nu sunt si la "scoala" probabil au fost doar mediocri,... niste penibili.

Last edited by AlbertX; 19.06.2014 at 22:59:02.
  #725  
Vechi 20.06.2014, 01:25:37
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Natura e oarba rau de tot, mai mult, chiar accidentata as putea spune ... ... probabil ca Universul s-a „împiedicat” în el însuși, iar acum este „înfășurat” în jurul a trei dimensiuni si e asa de greu cu "descurcat" de atata "stiinta", poate in viitor, cine stie ?
Pai nu intelegi cum functioneaza stiinta. Universul ala impiedicat in el insusi face parte dintr-un multivers. Si intr-un multivers e imposibil ca viata sa nu apara.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1892545/

The plausibility of different models for the origin of life on earth directly depends on the adopted cosmological scenario. In an infinite universe (multiverse), emergence of highly complex systems by chance is inevitable. Therefore, under this cosmology, an entity as complex as a coupled translation-replication system should be considered a viable breakthrough stage for the onset of biological evolution.
  #726  
Vechi 20.06.2014, 10:34:57
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai nu intelegi cum functioneaza stiinta. Universul ala impiedicat in el insusi face parte dintr-un multivers. Si intr-un multivers e imposibil ca viata sa nu apara.
Intrebare: de unde rezulta ca intr-un Multivers infinit, necreat, haotic, care se impiedica in el insusi, este absolut sigur ca viata va aparea la un moment dat ? Pe ce ne bazam ? Daca undele gravitationale nu exista este evident imposibila aparitia planetelor prin condensarea prafului cosmic, implicit Multiversul nu poate exista si cu atat mai putin viata. E Logic, nu ? Este chiar evident !
Ahaaa, e vorba de fapt de o "credinta" ... am inteles.

Last edited by AlbertX; 20.06.2014 at 11:01:03.
  #727  
Vechi 20.06.2014, 11:07:11
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Albert, eu stiu ca iti/ne place sa crezi/credem buricul universului, sa ne consideram singurele fiinte rationale din univers,singurii protejati de Dumnezeu, dar cel mai probabil nu suntem.
Nici macar Biblia nu ne spune daca Dumnezeu l-a facut doar pe Adam si Eva sau a facut si pe alte planete oameni; nu se spune nicaieri ca gata, i-a facut pe adam si eva pe pamant si gata, atat, in rest nu a facut nimic pe alte planete; pana si Biblia ne lasa un final deschis al creatiei.
Sincer, sicutia momentan e irelevanta, deoarece teoria evolutie inca nu s-a desfiintat, gravitatia nu s-a desfiintat, totul functioneaza dupa aceleasi legi ale fizicii ca si pana acum; pana nu o sa poata cineva demonstra ceva, fie evolutia, fie creatia, degeaba avem polemicile astea pe-aici.
Ambele sunt niste credinte in final, deoerece nici una din teorii nu poate fi verificata 100%;
Una e inventata de oameni de stiinta, alta a fost scrisa acum x mii de ani de alti oameni; nimic 100% sigur din nici o parte. Oamenii au scris ambele teorii, oamenii gresesc si/sau nu pot cuprine cu mintea tot ce exista, a existat si va exista.

Acum 100 de ani daca zicea cineva ca oamenii o sa vorbeasca la o chestie cat o caramida cu oricine din alt colt al lumii, acel cineva probabil ajungea inchis, ars pe rug, executat sau mai stiu eu ce si uite ca cum vorbim la telefoane mobile...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #728  
Vechi 20.06.2014, 11:22:23
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Albert, eu stiu ca iti/ne place sa crezi/credem buricul universului, sa ne consideram singurele fiinte rationale din univers,singurii protejati de Dumnezeu, dar cel mai probabil nu suntem.
Corinusha, mie imi place sa ma cred OM, creat de Dumnezeu si nu o maimuta evoluata fara suflet aparuta in urma unui accident chimic intr-un multivers infinit care se impiedica in el insusi. Unii cred in transmigrarea sufletului si cred ca intr-o viata anterioara au fost o furnica, altii cred in extraterestii, altii se inchina la fortele naturii ... ce ne-am face daca nu am fii cu totii diferiti in gandire ... probabil ca am muri de plictiseala.

"Cel mai probabil, nu suntem" singurii (oameni) din "multivers" nu are la baza decat o afirmatie sofista speculativa bazata pe nimic sau altfel spus bazata pe principiul sofist ca despre orice lucru se poate afirma simultan atat "ceva" cat si opusul acelui "ceva". Acest principiu sofist sta si la baza matematicii neeuclidiene, ati observat ?

Corinusha, pe baza acestui principiu sofist, pot sa afirm despre tine ca esti in acelasi timp o fiinta umana care te exprimi in acest spatiu virtual numit Forum Crestin Ortodox dar si ca esti un virus, o persoana non-umana, care din jocuri de cuvinte probabil alcatuiesti fraze. Sa nu ne mai lasam inselati de aceste aberatii sofiste,... ar fi foarte bine.

Este evident ca atunci cand despre un lucru afirmi atat "ceva" cat si opusul acelui "ceva", probabil ai probleme grave de logica sau mai rau, ai ceva probleme la mansarda. Exemplu: printr-un punct exterior unei drepte se poate trasa o unica dreapta paralela cu aceasta (geometria euclidiana); printr-un punct exterior unei drepte se pot trasa o infinitate de drepte paralele cu aceasta (geometria neeuclidiana). Libertatea (geometrica) este definita ca lipsa oricarui tip de contrangere (logica), dar acesta libertate este doar una iluzorie, abstracta, matematica si nu una reala.

De exemplu sa afirmi ca crezi in "Dumnezeu" dar in acelasi timp sa afirmi ca dracul nu exista, este doar o afirmatie sofista. Stim ca Dumnezeu a creat in prima zi (Facerea) "Cerul" si Pamantul si stim ca Sfintii Parinti ne spun ca "Cerul" se refera la lumea materiala nevazuta a ingerilor, deci automat deducem ca dracul, ca inger cazut, exista inca din prima zi a Creatiei. Sa nu uitam ca cerul instelat (multiversul ?), Soarele si Luna au fost create abia in ziua a 4-a.

Last edited by AlbertX; 20.06.2014 at 12:09:57.
  #729  
Vechi 20.06.2014, 12:32:27
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

om creat de Dumnezeu esti, dar asta nu exclude formele umanoide de dinainte; asta nu inseamna ca Dumnezeu a creeat totul in acele 6 zile de cate 24 de ore pentru ca, practic, nu existau acele 24 de ore, din moment ce soarele, luna si restul universului a fost creat abia in a 4-a zi.


in legatura cu asta:
"Corinusha, pe baza acestui principiu sofist, pot sa afirm despre tine ca esti in acelasi timp o fiinta umana care te exprimi in acest spatiu virtual numit Forum Crestin Ortodox dar si ca esti un virus, o persoana non-umana, care din jocuri de cuvinte probabil alcatuiesti fraze. Sa nu ne mai lasam inselati de aceste aberatii sofiste,... ar fi foarte bine."

Pot fi foarte bine si una si alta daca mi s-a virusat calculatorul. Am patit-o.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #730  
Vechi 20.06.2014, 12:39:51
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
om creat de Dumnezeu esti, dar asta nu exclude formele umanoide de dinainte; asta nu inseamna ca Dumnezeu a creeat totul in acele 6 zile de cate 24 de ore pentru ca, practic, nu existau acele 24 de ore, din moment ce soarele, luna si restul universului a fost creat abia in a 4-a zi.
Ba DA, Corinusha, Dumnezeu a creat inca de la inceput ziua de 24 de ore si nu altfel, astfel El a dat masura timpului, inca din prima zi a Creatiei. Este evident, logic si coerent. Faptul ca restul universului nu a fost creat pana in ziua a 4-a nu inseamna ca ziua, ca masura a timpului, nu avea 24 de ore.

Legile lui Dumnezeu au fost inca de la inceputul Creatiei, bune si neschimbabile de-a lungul timpului ... ca daca ar fi fost altfel, nu am mai vorbi de Dumnezeu ci de o teorie a probabilitatilor.

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Nici macar Biblia nu ne spune daca Dumnezeu l-a facut doar pe Adam si Eva sau a facut si pe alte planete oameni; nu se spune nicaieri ca gata, i-a facut pe adam si eva pe pamant si gata, atat, in rest nu a facut nimic pe alte planete; pana si Biblia ne lasa un final deschis al creatiei.
Corinusha, dupa cum observ probabil crezi ca exista si extraterestri si ca pe acestia tot Dumnezeu i-ar fi creat. Mai citeste te rog Biblia ... ca nu-ti strica un pic de lectura iar cand ai timp, incerca si Sfantul Ioan Gura de Aur - Cele dintai omilii la Facere sau Sfantul Vasile cel Mare - Omilii la Hexaimeron.

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ambele sunt niste credinte in final, deoerece nici una din teorii nu poate fi verificata 100%;
Una e inventata de oameni de stiinta, alta a fost scrisa acum x mii de ani de alti oameni; nimic 100% sigur din nici o parte. Oamenii au scris ambele teorii, oamenii gresesc si/sau nu pot cuprine cu mintea tot ce exista, a existat si va exista.
Corinusha, Iisus Hristos este o certitudine, El este Fiul lui Dumnezeu si nu este doar o teorie "scrisa acum x mii de ani" cum ai afirmat. Este "pacat" sa faci asemenea afirmatii gresite, dar probabil ca nu te mai intereseaza acest aspect ... Pacat !

Last edited by AlbertX; 20.06.2014 at 14:55:22.
Subiect închis