Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1011  
Vechi 12.10.2017, 08:56:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Parintii ortodocsi ii convertesc pe... crestini?

Dar mie si asta mi se pare a fi o poveste. E verificata, sunt surse sigure? Poti da o sursa de incredere sau macar un nume de penticostal convertit de parintele? Sau citezi tot din auzeniile unei doamne foarte in varsta care stie de la cumnata ei care era de fata cand cineva povestea altei persoane intr-o seara, in trenul cursa de persoane intre Urziceni si Slobozia Veche?
si Simon Magul a fost botezat ...dar a fost el crestin? Avea nevoie sau nu sa fie convertit?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #1012  
Vechi 12.10.2017, 10:02:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Parintii ortodocsi ii convertesc pe... crestini?

Dar mie si asta mi se pare a fi o poveste. E verificata, sunt surse sigure? Poti da o sursa de incredere sau macar un nume de penticostal convertit de parintele? Sau citezi tot din auzeniile unei doamne foarte in varsta care stie de la cumnata ei care era de fata cand cineva povestea altei persoane intr-o seara, in trenul cursa de persoane intre Urziceni si Slobozia Veche?
Nu inteleg de ce ti se pare improbabil ca penticostalii sa descopere ortodoxia ca o cale net superioara a ceea ce urmau ei pana atunci :)

Mai ales ca fata de alte culte, pentru orice penticostali, proba inselarii e la o intindere de mana, e de ajuns sa ia un "vorbitor" si doi talmaci care sa "talmaceasca" independent si imediat vor realiza pacaleala.

Nu or fi atat de multi penticostali dar chiar si asa, nu e absolut exclus, statistic vorbind ca unii sa se converteasca la ortodoxie.

Bine, daca adaugam conditia ca musai sa se fi convertit in urma unor discutii cu par. Cleopa, probabilitatea statistica scade dar cred ca "protestul" tau se refera la convertirea penticostalilor la ortodoxie la modul general.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.10.2017 at 10:05:32.
Reply With Quote
  #1013  
Vechi 12.10.2017, 11:07:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Câtă vreme penticostalii beneficiază de ajutor financiar la greu din afară, câtă vreme "convertirea" la penticostali/adventiși/etc se bazează de cele mai multe ori pe avantaje materiale imediat oferite convertiților, mirarea penticostalului e de înțeles.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1014  
Vechi 12.10.2017, 14:29:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Care or fi faptele?
Pare ca pui paie pe foc. In alta ordine de idei, ar fi fost culmea ca tocmai tu sa vezi adevarul, avand in vedere buna ta intelegere cu cei doi, se spune ca cine se asemana se aduna (ca tot s-au mai dat proverbe si poezii pe topic, ochelarii tai nu le-au vazut). Cum spuneam si in mesajul precedent, in functie de cat de afectat are cineva discernamantul, va vedea distorsionat si adevarul si binele, ajungand chiar sa le amestece.

Pentru ca AlinB si-a mentionat el insusi cazierul din trecut, sa luam doar ultima luna si ceva, daca tot esti nelamurit. Doar din ce imi amintesc eu acum au fost sapte persoane care au spus acelasi lucru si s-au plans de comportamentul lui AlinB si agresivitatea lui. Unii au si plecat. Evident, in conceptia ta (voastra) ei sunt toti prosti, slabi si nu sunt la nivelul vostru. Nu stiu daca acum sunt 14 memberii activi pe forum, deci cam jumatate, e suficient? Chiar eu ma pregateam sa plec ieri, dar cand am intrat pe forum sa raspund ultima data la mesaje am vazut ca adminul a mai linistit lucrurile (presupun ca el a fost). Oricum, o linistire temporara, pentru ca nu si-a schimbat nimeni caracterul, va dura doar cateva zile. Si o interventie tardiva, acum un an am spus ca o sa ramana in curand pe forum doar userii mai agresivi, care o sa-i alunge pe ceilalti, eu cred ca asa se va intampla pana la urma.
Reply With Quote
  #1015  
Vechi 12.10.2017, 14:40:11
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Relaxează-te, nu știu nimic de admin, prost nu țin minte să fi făcut pe cineva (poate îmi scapă?). Hai, știu că poți să te calmezi, ai experință din vechile practici. Acum doar pui rugăciunea minții în loc de o mantră și să vezi ce frumos iese.
Reply With Quote
  #1016  
Vechi 12.10.2017, 14:40:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Parintii ortodocsi ii convertesc pe... crestini?

Dar mie si asta mi se pare a fi o poveste. E verificata, sunt surse sigure? Poti da o sursa de incredere sau macar un nume de penticostal convertit de parintele? Sau citezi tot din auzeniile unei doamne foarte in varsta care stie de la cumnata ei care era de fata cand cineva povestea altei persoane intr-o seara, in trenul cursa de persoane intre Urziceni si Slobozia Veche?
Cred ca in trecut am mai discutat amandoi despre gluma asta, cu creestinii convertiti de ortodocsi. In timp ce penticostalii ii convertesc pe ortodocsi si ii si reboteaza cu spor. Daca ai urmarit discutia pe acest topic, Biserica este una singura, Biserica ortodoxa, iar toti crestinii sunt in ea. Cei din afara ei sunt toti in afara Bisericii. Cred ca stii cum ii numesc pe neoprotestanti 99% din preoti.

Legat de parintele Cleopa, chiar domnia sa spune intr-un loc cum a reusit s converteasca o familie de neoprotestanti (nu mai stiu exact daca erau penticostali sau adventisti), punandu-i sa-si faca o cruce. Pe net sunt materiale audio cu discutii ale Parintelui Cleopa cu penticostali. De exemplu acesta: https://www.youtube.com/watch?v=B0521ygWMb8
Reply With Quote
  #1017  
Vechi 12.10.2017, 14:42:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Relaxează-te, nu știu nimic de admin, prost nu țin minte să fi făcut pe cineva (poate îmi scapă?). Hai, știu că poți să te calmezi, ai experință din vechile practici. Acum doar pui rugăciunea minții în loc de o mantră și să vezi ce frumos iese.
Totusi, chiar tu ai intrebat. Ai uitat?

Last edited by catalin2; 12.10.2017 at 14:47:26.
Reply With Quote
  #1018  
Vechi 12.10.2017, 14:55:16
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca in trecut am mai discutat amandoi despre gluma asta, cu creestinii convertiti de ortodocsi. In timp ce penticostalii ii convertesc pe ortodocsi si ii si reboteaza cu spor. Daca ai urmarit discutia pe acest topic, Biserica este una singura, Biserica ortodoxa, iar toti crestinii sunt in ea. Cei din afara ei sunt toti in afara Bisericii. Cred ca stii cum ii numesc pe neoprotestanti 99% din preoti.

Legat de parintele Cleopa, chiar domnia sa spune intr-un loc cum a reusit s converteasca o familie de neoprotestanti (nu mai stiu exact daca erau penticostali sau adventisti), punandu-i sa-si faca o cruce. Pe net sunt materiale audio cu discutii ale Parintelui Cleopa cu penticostali. De exemplu acesta: https://www.youtube.com/watch?v=B0521ygWMb8
Hai ca nu e credibil. Punandu-i sa isi faca cruce? Doar asta?! Asta e propaganda pentru massele de evlaviosi.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1019  
Vechi 12.10.2017, 17:21:07
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca in trecut am mai discutat amandoi despre gluma asta, cu crestinii convertiti de ortodocsi.
Si mie mi s-a parut o gluma, dar afirmatia ta parea destul de serioasa:
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Parintele Cleopa nu doar a vorbit cu penticostali, dar a si convertit multi din ei.
Se pare insa ca respectivii crestini care au fost convertiti la crestinism, nici ei nu mai stiau ce tip de crestini fusesera inainte de convertire:
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Legat de parintele Cleopa, chiar domnia sa spune intr-un loc cum a reusit s converteasca o familie de neoprotestanti (nu mai stiu exact daca erau penticostali sau adventisti), punandu-i sa-si faca o cruce.
Si iti cam vine sa te crucesti de trei ori cand intelegi ce cred unii ca inseamna convertirea.
Reply With Quote
  #1020  
Vechi 12.10.2017, 17:43:35
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu inteleg de ce ti se pare improbabil ca penticostalii sa descopere ortodoxia ca o cale net superioara a ceea ce urmau ei pana atunci :)
Sunt convins ca exista penticostali care habar n-au ce inseamna a trai viata cu Hristos. In mod special sunt unii din a treia sau a patra generatie de penticostali care se boteaza pentru a se putea casatori, pentru ca mai toate neamurile si prietenii lor sunt in biserica penticostala, nu pentru ca in viata lor s-ar fi petrecut ceea ce noi numim miracolul nasterii din nou. Vorbesc despre un moment in care omul isi daruieste in mod sincer viata lui Hristos si incepe sa fie transformat de Duhul lui Dumnezeu.

Ei bine, nu ma indoiesc ca acesti habarnisti, descoperind la un moment dat in viata ortodoxia, aceasta sa fie o cale net superioara celei pe care au urmat-o pana atunci.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu or fi atat de multi penticostali dar chiar si asa, nu e absolut exclus, statistic vorbind ca unii sa se converteasca la ortodoxie.

Bine, daca adaugam conditia ca musai sa se fi convertit in urma unor discutii cu par. Cleopa, probabilitatea statistica scade dar cred ca "protestul" tau se refera la convertirea penticostalilor la ortodoxie la modul general.
Nu, nu ma refer la convertirea la ortodoxie la modul general.

Ci doar la un anumit folclor cu parintele Cleopa care converteste familii intregi , ba chiar si autobuze pline cu sectari cam debusolati care, ca printr-o magie, incep sa-si faca de zor semnul crucii. Si, ma gandesc eu, ca si-l faceau si corect, nu ca la catolici.

Dar ca exista neoprotestanti care se convertesc la ortodoxie nu contest. Cunosc personal oameni cu care am copilarit si ne-am petrecut tineretile, care s-au convertit la ortodoxie. Astia erau din categoria habarnistilor despre care vorbeam mai sus. In mod special ca sa se poata casatori cu o ortodoxa mai ochioasa.

Dar sunt si exemple notabile precum Mihai Oara sau Vasile Tomoioaga, oameni cititi, traitori, cu certa pregatire teologica, care s-au convertit la ortodocsi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17