Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.05.2010, 18:05:06
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar de, da bine sa vii aici si sa spui ca ai citit un listoi de cele mai grozave lucrari.

Eu imi recunosc neputinta deschis.
De ex. acest citat eu nu-l pricep.

Si n-am inteles sfatul (ziceti voi de la Dumnezeu). Cum adica, sa stea cu mintea in rau? Sa nu tinda spre bine, sa lupte sa invinga raul? Sa nu se uite spre Dumnezeu, sa se roage? Nu, nu pricep si gata.
Sa sti ca nu esti singura. A facut cariera expresia, si sunt multi care o explica. Au scris si carti prin care sa aflam ce inseamna si cum o putem urma.
Eu cred ca acest cuvant era adresat numai Sf.Siluan si numai el l-a inteles si a stiut ce sa faca cu el.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.05.2010, 18:10:10
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Sa sti ca nu esti singura. A facut cariera expresia, si sunt multi care o explica. Au scris si carti prin care sa aflam ce inseamna si cum o putem urma.
Eu cred ca acest cuvant era adresat numai Sf.Siluan si numai el l-a inteles si a stiut ce sa faca cu el.
A stiut si Cuv. Sofronie :)
Cititi Vom Vedea Pe Dumnezeu Cum Este.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.05.2010, 01:00:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
+ @Jane

Si asa toate scripturile acestea sunt f.subiective, in sensul ca nu au numai o interpretare unica, asa cum ar fi trebuit si ar fi fost normal, ci fiecare teolog, preot, monah, intelege si interpreteaza altfel.
Si venim pe un forum sau altul si vedem noi singuri cat de diferite cunostinte am dobandit in credinta.
Dar de, da bine sa vii aici si sa spui ca ai citit un listoi de cele mai grozave lucrari.
Nu cred ca vei gasi interpretatari diverse si contradictorii la ortodocsi. Tocmai unitatea de pareri ii caracterizeaza pe acestia, ca doar nu sunt protestanti. Ceea ce se intampla pe forumul acesta, se datoreaza lipsei de informare si subiectivitatii unora, care au pretentia de a le sti pe toate, fara a fi citit nimic despre ce se discuta.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Un raspuns scurt:
Mi se pare ca am cautat cartea in librarie aceea cu Siluan)si ori n-am gasit-o, ori am gasit-o si rasfoind-o nu m-a atras. Mi-am ales carti pe nivelul meu duhovnicesc.
Am sa ma uit putin pe internet.
Daca citeai si numai prima fraza te-ai fi "indragostit" pe loc de scrisul Cuv. Siluan. Iata o mostra:

"Sufletul meu tanjeste dupa Domnul si cu lacrimi Il caut.Cum as putea sa nu Te caut? Tu m-ai gasit intai si mi-ai dat desfatarea Sfantului Tau Duh, si sufletul meu Te-a iubit.
Tu vezi, Doamne, intristarea mea si lacrimile... Daca nu m-ai fi atras prin iubirea Ta, nu Te-as cauta asa cum Te caut. Dar Duhul Tau mi-a dat sa Te cunosc si sufletul meu se bucura ca Tu esti Dumnezeul si Domnul meu si pana la lacrimi tanjesc dupa Tine.
Sufletul meu tanjeste dupa Dumnezeu si Il caut cu lacrimi.
Milostive Doamne, Tu vezi caderea mea si intristarea mea, dar cu smerenie cer mila Ta; revarsa asupra mea, a pacatosului, harul Sfantului Tau Duh. Amintirea lui atrage mintea sa gaseasca iarasi milostivirea Ta.
Doamne, da-mi duhul smereniei Tale, ca sa nu pierd iarasi harul Tau si sa nu plang in hohote dupa el, cum plangea Adam dupa rai si dupa Dumnezeu."

Iti place?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.05.2010, 15:20:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Anca - am primit un link al lucrarii pe scribd. Am sa citesc un pic si am sa-ti spun parerea. S-ar putea sa nu fi gasit atunci lucarea aceasta in librarie.Nu mai stiu. Stiu ca a mai fost recomandata aici.
Citatul dat de tine mai sus este frumos, miscator. Dar intrebarea din titlul topicului cam sperie...

Referitor la contradictii in ortodoxie - ba ele exista. Eu am mai aratat cum exista de multe ori in aceeasi fraza. In plus la noi mai este o problema, asa cum am spus: totul este la latitudinea duhovnicului si fiecare vine cu ce i-a spus duhovnicul lui/ei. Si atunci sunt diverse pareri pe aceeasi tema ( de ex. cu intrarea in biserica in anumite zile, cu impartasania etc.).
Exista printre preoti si monahi diverse opinii (unii vor deasa impartasanie altii spun ca nu e bine, etc.).
Nu stiu cum este la alte confesiuni. Poate ne spune Mihnea cum este la catolici.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.05.2010, 18:17:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Anca - am primit un link al lucrarii pe scribd. Am sa citesc un pic si am sa-ti spun parerea. S-ar putea sa nu fi gasit atunci lucarea aceasta in librarie.Nu mai stiu. Stiu ca a mai fost recomandata aici.
Citatul dat de tine mai sus este frumos, miscator. Dar intrebarea din titlul topicului cam sperie...

Referitor la contradictii in ortodoxie - ba ele exista. Eu am mai aratat cum exista de multe ori in aceeasi fraza. In plus la noi mai este o problema, asa cum am spus: totul este la latitudinea duhovnicului si fiecare vine cu ce i-a spus duhovnicul lui/ei. Si atunci sunt diverse pareri pe aceeasi tema ( de ex. cu intrarea in biserica in anumite zile, cu impartasania etc.).
Exista printre preoti si monahi diverse opinii (unii vor deasa impartasanie altii spun ca nu e bine, etc.).
Nu stiu cum este la alte confesiuni. Poate ne spune Mihnea cum este la catolici.
Canoanele Sfintilor Parinti - Sfintele Canoane ale BISERICII ORTODOXE :http://www.canoaneortodoxe.net/can_sf_parinti.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.05.2010, 19:00:06
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit



Citiți cartea și o să începeți să înțelegeți ce înseamnă această sintagmă. E o temă fecundă în lumea teologilor. Cea mai înaltă teologie se găsește aici. O să observați că nu e mare filozofie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.05.2010, 19:24:26
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Am citit cartea Sfantului Siluan Atonitul dar Sfantul era plin de lumin si adanca smerenie- sfintenie. Mi-a placut foarte mult. Am citit-o mai demult.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.05.2010, 23:51:22
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Se poate interpreta mesajul din titlul topicului si ca : <<Ramai acolo unde esti,nu te mai chinui sa scapi.Caci zbaterea ta mai mult te afunda >> Opreste o clipa pe loc,recunoaste-ti starea pacatoasa,accepta diavolul langa tine si in tine ,si pune-ti toate gandurile si sperantele pe tava ,inaintea lui Dumnezeu.Si spune:"Doamne,eu asta sunt,indura-te de mine dupa mare mila Ta,caci in mine insumi nu mai am incredere ca pot face ceva. "
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.05.2010, 11:46:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Iustin
Eu vad o contradictie in ceea ce spui tu.
Daca ramai/esti cu diavolul langa tine si in tine, nu poti tinde spre Dumnezeu.
Tocmai ca in mod normal trebuie sa te zbati sa iesi din iad, sa tinzi spre bine, spre Dumnezeu.
La noi oamenii asta este greu, chiar imposibil, pentru ca Dumnezeu a lasat in noi o slabiciune, un calcai al lui Achile atunci cand ne-a facut. A lasat slabicunea in fata ispitei. Ne-a facut oameni si nu sfinti (deci nu perfecti si fara de pacat). Nu putem scapa de ispita si pacat (voi le numiti pe astea diavol, eu numesc diavol altceva mai rau, raul absolut).
Exact aceasta lupta cu pacatul este tedninta noastra spre mantuire. Si nu cred ca o invinge cineva, pacatosi si slabi ramanem pana la moarte, toti, fara de exceptie. Pe urma cantareste Dumnezeu raul ce l-am facut si ne judeca.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.05.2010, 12:07:24
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de innocentul Vezi mesajul
"tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"
mesajul primit dupa cum probabil majoritatea dintre voi stiti, de Sfantul Siluan Athonitul de la insusi Mantuitorul intr-un moment infernal.. cand chilia Sfantului era plina de draci si venea deja dupa 15 ani de astfel de nopti.. asa a fost invatat sa se smereasca.. adica sa nu incerce sa iasa din iad ci sa stea acolo.. cu nadejde in mila Sa.. cum intelegeti voi si cum va raportati la acest indemn caci noi tot dam si noi sa iesim din iad ,nu-l rabdam si a devenit o obisnuinta astazi sa fentam aceste reguli duhovnicesti.. care e calea voastra? spre iad sau spre rai? cum ne raportam fiecare?
@sophia
Nu era vorba de mine .Eu inca ma mai zbat.Ci era vorba de Sfantul Siluan,care dupa 15 ani de zbatere in chilie ,alaturi de demoni,si cand demonul se interpusese chiar intre el si cruce,nu i-a mai ramas decat sa se arunce cu fata la pamant ,si atunci a primit acest raspuns de la Dumnezeu.
Oare nu se zbatuse toti acesti ani sfantul,si degeaba?Caci dracii tot mai multi veneau?
Nu e asa si la noi?Cu cat ne zbatem,cu atat mai mult facem raul si suntem robiti de el?
Si de ce aceasta ? Caci suntem mandri si credem ca putem scapa prin puterile noastre.
Si ca nu ne punem si cele mai intime ganduri si neputinte ,pe tava,inaintea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mintea deschisa geo_olt Generalitati 22 26.07.2010 02:58:36
Dumnezeu ne-a dat si mintea apex-criss Intrebari utilizatori 1 15.02.2010 10:44:10
Tine mintea in iad si nu deznadajdui costel Generalitati 24 10.12.2009 14:01:39
Mintea archanghel Stiri, actualitati, anunturi 0 04.09.2009 10:58:41