Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.05.2010, 16:56:06
innocentul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit primul om

primul om de pe acest forum care a inteles.. cel putin in teorie.. felicitari iustin.. nu esti departe de imparatia lui Dumnezeu..
sophia.. nu ai prins idea.. us suflet de sfant atinge deodata si iadul si raiul.. sfintii sunt pacatosi care nu mai deznadajduiesc.. stiu cat de rai sunt ei dar stiu si cat de bun e Dumnezeu si cat de milostiv.. trebuie sa vezi raul din tine atat de mare incat sa deznadajduiesti de tine insuti.. in tine sa vezi numai rautate.. sa te declari invins.. dar fara pic de disperare.. ca si cand abia acum ai revenit la viata desi e practic momentul in care iadul ti-a inghitit sufletul.. la asta se referea Iisus cand spunea ca cel ce va incerca sa-si scape sufletul sau si-l va pierde.. paradoxal.. in intunericul cel mai adanc, cand ne vomlasa cufundati, vom simti cu adevarat ce mare e Domnul, ce Bun e El, ce mila are, ce Dulce e,.. in contrast cu rautatea din noi.. cei mandri zic nu! nu se poate sa fiu asa.. si se zbat sa fie mai buni crezand ca asta e pe placul lui Dumnezeu.. dimpotriva! Dumnezeu ne lasa singuri tocmai ca sa vedem ce suntem, sa ne dezbaracam de orice, absolut, orice inaltare..pistoneaza adanc sophia pe idea asta ca iti spun.. poate nu ma iei in serios si poate vei spune ca tot omul ce nu are dorinta de a iesi din pacat,desi eu sper ca nu esti asa.. poate vei spune ca nu e de noi. ca sfintii numai.. sfintii sunt pacatosi ca mine si ca tine care s-au curatat tinandu-si mintea in iad.. si crede-ma in momentul imediat secundei in care reuseste mintea sa se lase cufundata in iad, paradoxal isi afla linistea..si intalneste iubirea lui Dzeu.. chiar Sf Siluan spune "am facut cum m-a invatat Domnul si brusc mintea mea s-a curatit".. inima se linisteste si sufletul isi gaseste odihna.. sper sa ajungi sa probezi asta in practica .. abia atunci omul intoarce armele si se indreapta cu adevarat spre imparatie.. numai atunci!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.05.2010, 17:14:45
innocentul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cheia vietii duhovnicesti

ma bucur pentru tine Iustin ca ai prins idea.. este margaritarul cel de mare pret.. sa-ti dea Domnul sa vezi ce aduce in punerea in practica a cuvantului.. acea pace.. abia atunci incepe rugaciunea.. cand se opreste "rugaciunea" asta chinuita..sa te vezi rapus mort, definitiv dar fara nicio panica.. si sa simti cu adevarat ca abia acum ma rog "eu" adevaratul eu.. cel ce sunt.. asa cum sunt si de unde sunt.. si simti si ca abia acum vorbesti cu El.. ca El e de fata si ca te miluieste.. ca esti asa de sarac ca inca se si grabeste sa o faca.. ca esti asa de sarac , ca de acum nu-si mai ascunde prezenta Sa.. trebuie sa te mangaie.. trebuie sa te incredinteze ca te-a auzit.. ca de cate ori zice Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu, El apare tainic si "vizibil" iar cand zici miluieste-ma pe mine pacatosul.. la cuvantul miluieste-ma descarca mila Sa in inima ta si simti cum toate se curatesc.. si te vezi si mai clar si mai mult cobori cu lacrimi in inima si-n ochi.. si iar il strigi si iar vine mai tare, mai aproape.. si mai multa se te de mila iti e si El mai multa iti da.. te copleseste.. si te cureti si ... asta inseamna tine mintea ta in iad si nu deznadajdui..
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.05.2010, 17:48:31
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

multumesc Doamne pentru lucrarea Ta in sufletele oamenilor acestora!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.05.2010, 18:23:42
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

"innocento", innocento...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mintea deschisa geo_olt Generalitati 22 26.07.2010 02:58:36
Dumnezeu ne-a dat si mintea apex-criss Intrebari utilizatori 1 15.02.2010 10:44:10
Tine mintea in iad si nu deznadajdui costel Generalitati 24 10.12.2009 14:01:39
Mintea archanghel Stiri, actualitati, anunturi 0 04.09.2009 10:58:41