Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.05.2010, 16:40:36
savudanmihai savudanmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru savudanmihai
Implicit Va propun rugaciunea la plural!

...In loc de a spune....
de exemplu:

"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu,miluieste-ma pe mine, pacatosul."

vom spune,

"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu,miluieste-ne pe noi, pacatosii."



amintindu-i astfel,pe toti in rugaciunile noastre.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.05.2010, 16:45:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Pentru a fi auzit este ESENTIAL sa pronunti numele celor pentru care te rogi!

Nu tine faza cu pluralul.

La fel cum pentru cresterea personala este FOARTE IMPORTANT cind vorbesti unui auditoriu sa TE PREZINTI, pronuntind clar numele si pronumele tau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.05.2010, 17:02:38
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Si daca spun "Doamne, ai mila de tata" , crezi ca nu va fi primit pentru ca nu i-am spus numele?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.05.2010, 18:41:46
savudanmihai savudanmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru savudanmihai
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pentru a fi auzit este ESENTIAL sa pronunti numele celor pentru care te rogi!

Nu tine faza cu pluralul.

La fel cum pentru cresterea personala este FOARTE IMPORTANT cind vorbesti unui auditoriu sa TE PREZINTI, pronuntind clar numele si pronumele tau.
Ai si dreptate.
Cat timp ne-ar lua sa mentionam cat mai multi cunoscuti?
Cum am face sa-i amintim si pe cei necunoscuti?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.05.2010, 18:51:06
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Bunul Dumnezeu oricum ne/ii stie pe toti...

Citat:
În prealabil postat de savudanmihai Vezi mesajul
Ai si dreptate.
Cat timp ne-ar lua sa mentionam cat mai multi cunoscuti?
Cum am face sa-i amintim si pe cei necunoscuti?
Cred ca Bunul Dumnezeu ii/ne stie pe toti, mai bine ca noi si cunoaste inimile fiecaruia... doar El este Cel care ne-a creat pe noi toti, pai nu?... cred ca poti sa zici in rugaciunile tale, pur si simplu, ceva de genul: 'Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa, pe X si Y (nominal, poti mentiona si numele pers. mai importante din familie, de ex. sotie, copii, parinti, bunici etc), si pe toti cei cunoscuti ai mei si pe cei necunoscuti, vii si adormiti/raposati, familie, prieteni si neprieteni, miluieste-ne pe noi toti'...

Last edited by cherub; 30.05.2010 at 18:53:26.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.05.2010, 19:04:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de savudanmihai Vezi mesajul
...In loc de a spune....
de exemplu:

"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu,miluieste-ma pe mine, pacatosul."

vom spune,

"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu,miluieste-ne pe noi, pacatosii."



amintindu-i astfel,pe toti in rugaciunile noastre.
Exista deja , aici , un Topic creat de dorinastoica " Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara " , precum si " Liturghie pentru mine , Liturghie pentru toti " creat de strajerul , ce raspund dorintei tale . Te poti alatura lor ! Doamne ajuta !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.05.2010, 19:52:20
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Parerea mea este,ca nu poti sa fii smerit si in acelasi timp sa te rogi cu aceasta formula.Automat i-ai judeca pe altii mai mult decat sa te rogi pentru ei.Adica nu-i faci pe altii pacatosi,decat pe tine.La adresa ta poti sa spui pacatosul/pacatoasa si atat.Dar poti sa te rogi si pentru altii cu alta formula/formulare.Cel mai bine este sa spui rugaciunile din cartea "Psaltirea",care se gasesc la sfarsit,unde ii pomenesti pe toti si pe cei vii si pe cei morti si pe cei ce ne conduc si pe vrajmasi...Asta tot cu smerenie,cu dorinta fierbinte ca Dumnezeu sa-ti asculte rugaciunea ta.Nu vreau sa dau eu retete despre cum sa ne rugam,a fost doar o sugestie.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.05.2010, 20:44:48
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
Parerea mea este,ca nu poti sa fii smerit si in acelasi timp sa te rogi cu aceasta formula.Automat i-ai judeca pe altii mai mult decat sa te rogi pentru ei.Adica nu-i faci pe altii pacatosi,decat pe tine.La adresa ta poti sa spui pacatosul/pacatoasa si atat.Dar poti sa te rogi si pentru altii cu alta formula/formulare.Cel mai bine este sa spui rugaciunile din cartea "Psaltirea",care se gasesc la sfarsit,unde ii pomenesti pe toti si pe cei vii si pe cei morti si pe cei ce ne conduc si pe vrajmasi...Asta tot cu smerenie,cu dorinta fierbinte ca Dumnezeu sa-ti asculte rugaciunea ta.Nu vreau sa dau eu retete despre cum sa ne rugam,a fost doar o sugestie.Doamne ajuta!
Excelenta observatie (desi am zis ca nu mai laud pe nimeni...)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.05.2010, 20:47:32
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit cu totii suntem pacatosi

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Excelenta observatie (desi am zis ca nu mai laud pe nimeni...)
si totusi... cu totii suntem pacatosi, intr-un fel sau altul, intr-o masura mai mica sau mai mare etc, si inca din pantecele mamelor noastre, dupa cum spune si psalmul 50 al lui David: 'si in pacate m-a nascut maica mea'; nimeni nu este fara de pacat in afara de numai Insusi Bunul Dumnezeu... dar asta, desigur, era tot 'doar o mica observatie'... asa ca nu mai insist...

Last edited by cherub; 30.05.2010 at 20:51:27.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.05.2010, 20:56:21
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
si totusi... cu totii suntem pacatosi, intr-un fel sau altul, intr-o masura mai mica sau mai mare etc, si inca din pantecele mamelor noastre, dupa cum spune si psalmul 50 al lui David: 'si in pacate m-a nascut maica mea'; nimeni nu este fara de pacat in afara de numai Insusi Bunul Dumnezeu...
Implicit ,noi ne-am nascut cu balanta judecatii inclinata puternic spre noi insine :<<Toti au defecte majore ,dar eu nu prea am ,sau sunt mici si neinsemnate >>
Mantuitorul ne cere sa echilibram aceasta balanta : " iubeste-i pe ceilalti ,macar cat pe tine insuti "
De aceea sa spunem impreuna cu Apostolul ,ca suntem cel dintai dintre pacatosi ,si ca oricare dintre oameni nu a gresit asa cum am gresit noi.
Doar asa mai echilibram un pic iubirea imensa de sine care o avem ,cu dragostea pentru ceilalti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
rugaciunea dorinel78 Generalitati 60 26.01.2011 02:52:56
Rugaciunea de Joi tatolivia Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 14:02:02
Rugaciunea 14carol06 Generalitati 10 10.02.2009 08:43:20
Rugaciunea Laurentiu Generalitati 8 24.10.2006 20:01:58