Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.02.2009, 20:28:15
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Fie ca e vorba de religii diferite, sau rituri diferite, acestea sunt bariere intre "tinerii viitori posibili casatoriti". Ei se inteleg, e liniste intre ei, dar e o mica "bariera", peste care nu pot trece; vad ca unii sunt mai rigizi, si indeamna la NU. Oare cati tineri nu au continuat povestea lor frumoasa, din cauza unor bariere exagerate?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.02.2009, 20:43:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cei care iau in discutie religia nu au in vedere doar prezentul, ci si viitorul. Nu am intalnit cazuri in care persoanele - una era ortodoxa si cealalta protestanta - sa fie fericite. E greu ca eu in familie sa chem preotul sa faca o sfestanie, de vreme ce persoana de langa mine crede ca preotul nu are nici un rol. Si tot asa. Mai greu e si cand apare un copil. Nu vei putea spune cu usurinta "il poti lua tu cu tine la biserica". Asta ar insemna ca esti de acord ca si la ceilalti se petrec lucruri adevarate. Si atunci esti la un pas de a spune: de ce sa nu ma duc si eu acolo? Pe de alta parte, cand traiesti Ortodoxia, te doare cu adevarat ca cel de langa tine, nu e partas la aceste bucurii. Stiu, fiecare va spune ca are dreptate. Dar in religie nu exista compromis, jumatati de masura.

Nu am trait acest sentiment - sa iubesc pe cineva de alta religie. Dar intre a manaca sanatos si daunator, te sfatuiesc sa iei masa permanent in Ortodoxie. Poate voi fi calificat invechit, ingust la minte, ca nu iau in seama iubirea, etc, dar iau in calcul bucuria de a fi cu Hristos in Ortodoxie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.02.2009, 20:46:51
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

m-am confruntat de curand cu o situatie asemanatoare. era in joc binecuvantarea parintilor ei. pe care nu o aveam. erau impotriva si nu acceptau nicio discutie. nu conteaza motivul. ideea e ca pana la urma au avut cuvantul hotarator. si au lucrat la psihic indelung pana cand i-au introdus indoielile in suflet. de aici la despartire a fost doar un pas. care s-a si infaptuit. din pacate.
depinde foarte mult de cat este persoana legata de familie. cat e de matura. cat e de independenta. cat e de inteleapta. binecuvantarea parintilor este foarte importanta. si e greu cand ruptura este asa mare. ei niciodata nu vor accepta ca fiul lor sa plece de la credinta pe care ei o cred dreapta. si, chiar daca ii vor ierta lui aceasta, pe tine nu te vor accepta. tu vei fi perceputa ca cea care l-a smuls din credinta. si nu veti avea liniste.
si nici el, nici tu, nu trebuie sa mergeti la o credinta sau alta doar pentru iubire. el trebuie sa fie convins ca tu esti pe calea cea buna si sa vina pe drumul cu adevarat mantuitor. altfel va fi intors usor. si la tine va fi la fel. insa riscul la tine e mai mare. tu poti pierde mantuirea. la tine nu vor fi parintii care sa te traga inapoi poate. si vei fi ispitita sa lasi tu de la tine pentru binele vostru. insa nu va fi un inceput bun. si... banuiesc ca nu mai e nevoie sa-ti spun ce va urma.
e complicat. sfatul meu: fa ascultare de duhovnic. oricat de greu ti-ar fi. e spre binele amandurora.
Domnul si Maica Domnului sa te lumineze si sa-ti dea nadejde!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.02.2009, 20:50:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Fie ca e vorba de religii diferite, sau rituri diferite, acestea sunt bariere intre "tinerii viitori posibili casatoriti". Ei se inteleg, e liniste intre ei, dar e o mica "bariera", peste care nu pot trece; vad ca unii sunt mai rigizi, si indeamna la NU. Oare cati tineri nu au continuat povestea lor frumoasa, din cauza unor bariere exagerate?
Privit din afară , sunt bariere sau cum vreți să le spuneți. Privit din interior, sunt lucruri firești, de bun simț la cei ce vor a-L urma pe Hristos . Cât privesc așa zisele povești frumoase , din afară privite sunt super , cutremurătoare, senzaționale , lacrimogene sau mai știu eu cum. Păcatul nerecunoscut, neconștientizat, e fruct mieros, puternic colorat și parfumat. Nici sexul inainte de căsnicie, pe bancă , sub bancă sau mai știu eu unde și in ce mod săvârșit e normal, firesc, pasional , etc , pentru cei in necredință , ce consideră credința o simplă barieră, ceva demodat , depășit, invechit , etc. Aceștia trebuie totuși a afla ca a-L iubi pe Hristos, e deasupra firii lor mult prea păcătoase ,unde numai trupul și ale lui senzații Tari contează.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.02.2009, 20:56:59
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Cand in interior sunt neclare lucrurile, si nu se stie ce trebuie facut in cazul lui X si Y, aici apare problema. Altfel era simplu: dogma spune asa. Alegi sa o respecti sau nu.
Asteptam vesti de la persoana care a initiat topicul. Sa auzim de bine.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.02.2009, 21:20:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Cand in interior sunt neclare lucrurile, si nu se stie ce trebuie facut in cazul lui X si Y, aici apare problema. Altfel era simplu: dogma spune asa. Alegi sa o respecti sau nu.
Asteptam vesti de la persoana care a initiat topicul. Sa auzim de bine.
Din exterior multe par neclare ! Și până la urmă ce contează can X sau Y se sim atât de "bine" și pot trăi aici , in astă lume, foarte Bine . Chiar , poate auzim ceva de bine . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.02.2009, 21:32:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Până la urmă problema ridicată in acest topic, a găsit un răspuns clar și pertinent din partea lui Geo. A veni acum și să incepem a boci și a ne văicări de bariere create artficial in calea fericirii, mi se pare puțin mai mult decât răutăcios !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.02.2009, 11:39:36
Andrreea's Avatar
Andrreea Andrreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Mesaje: 7
Implicit

Sper ca va fi totul bine si ca voi fi inteleasa de parintii lui. Pe stilul nou nu am obs ura fata de stilul vechi, insa ei au ramas cu idei preconcepute...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.02.2009, 13:10:47
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Andreea ai mare grija in ceea ce faci. Daca ai cu adevarat o credinta puternica, iti vei da seama ca daca accpeti sa treci la credinta lui pe stil vechi, iti pierzi mantuirea, care e mai importanta decat o viata cu el. Nu vreau sa par habotnic sau rautacios. Eu cred ca il iubesti. Poate ce o sa-ti spun acum poate o sa ti sa para o nebunie, dar sa stii ca si diavolul e posibil sa aprinda aceasta "dragoste" in tine, poate, poate, te va determina sa renunti la dreapta ta credinta. Cineva de mai inainte a spus foarte frumos. Incearca sa-i arati prietenului tau ca calea cea dreapta e la tine. Fa-l sa inteleaga acest lucru, si daca vei reusi, atunci va veni cu drag. Daca el renunta doar asa ca te iubeste, sa stii ca nu e bine. Pt ca mai tarziu e posibil, ca el sa se intoarca inapoi. Am mai spus-o si la alte persoane. Dragostea asta, poate fi si altfel de "dragoste", adica una aprinsa de diavol, doar ca sa te faca sa renunti la dreapta credinta. Crede-ma ca poate fi si de la diavol. Eu am trecut prin asa ceva. Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a luminat mintea. Numai bine!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.02.2009, 00:09:37
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Andrei, m-ai dat gata cu"dragostea aprinsa in suflet de diavol", sau de "iti pierzi mantuirea daca treci pe vechi"....
Mi se face rau cand vad astfel de RAUTATI,care nu tin de credinta,cat tin de un habotnicism rautacios si irational. Oameni cu sfaturi asemenea tie, mai bine ar mocni in liniste credinta(care considera ca o detin), altfel risca sa emane, mai degraba CO2,decat O2....
Cat despre tine, draga Andreea,mai degraba asculta-ti inima si propria ratiune, cantareste-ti posibilitatile in functie de lucrurile pe care numai tu le stii, iar daca-ti pasa de credinta, sa stii ca ea nu poate fi niciodata mai presus de iubirea pe care o simti. Cat despre iubirea ta, fii fara griji, ESTE ORTODOXA!...si-nca una autentica.(este doar parerea mea, decizia ta nu trebuie sa depinda de ea, si de niciuna de pe forum).
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 22.09.2011 at 10:24:31.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 20:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 16:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07