Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.08.2011, 15:07:37
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Pai si cum s-au casatorit in BC daca ea e inca ortodoxa?
E ceva putred in Danemarca.
BC accepta casatoriile mixte. Nu au avut nicio problema la casatorie.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.08.2011, 16:20:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Pai se pare ca din punctul de vedere al Bisericii Catolice, faptul ca sotia interzice sotului accesul in domiciliul in care locuiau si isi traieste viata separat de acesta, nu inseamna nimic si-l obliga pe barbat sa ramana singur in speranta ca poate sotia va reveni la sentimente mai bune.

Într-adevăr, în concepția BC, căsătoria este legătură până la mormânt. Împrejurarea tristă că unul dintre soți nu își respectă obligațiile nu îl scutește pe celălalt soț de obligațiile sale.

Citat:
Ma intreb insa ce se va intampla in cazul in care sotia se va recasatori atat civil cat si religios cu alt barbat. Precizez ca ea este ortodoxa, el catolic.
Soția nu se poate recăsători atâta vreme cât soțul legiuit este în viață. Altfel spus, o eventuală asemenea "căsătorie" este nulă.

Prin urmare, partea catolică are obligația de a trăi în fidelitate față de soția sa legiuită, de a se ruga și de a lucra spre împăcare. Atunci când împăcarea nu este cu putință, este îndemnat să trăiască în castitate, chiar dacă ar fi nevoit să facă acest lucru pentru tot restul vieții.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.08.2011, 16:25:32
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

stiu ce spuneti dvs. dar daca, asa cum vorbeam in alta parte, ea obtine de la episcopia ortodocs divortul canonic se va putea recasatori din punctul de vedere al BOR.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.08.2011, 16:27:00
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Atunci când împăcarea nu este cu putință, este îndemnat să trăiască în castitate, chiar dacă ar fi nevoit să facă acest lucru pentru tot restul vieții.
da... aici mi se pare ca religia catolica este inumana. Pentru ca practic impinge omul sa traiasca in desfrau, stiiut fiind ca daca cineva s-a casatorit o data nu prea mai sunt sanse sa aleaga apoi calea monahismului, mai concret spus, odata ce ai gustat din fruct vrei sa mananci in continuare.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #45  
Vechi 12.08.2011, 22:45:34
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
da... aici mi se pare ca religia catolica este inumana. Pentru ca practic impinge omul sa traiasca in desfrau, stiiut fiind ca daca cineva s-a casatorit o data nu prea mai sunt sanse sa aleaga apoi calea monahismului, mai concret spus, odata ce ai gustat din fruct vrei sa mananci in continuare.
felicitari .... un post de nota 10 ....
multa iubire
Reply With Quote
  #46  
Vechi 12.08.2011, 23:25:11
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
da... aici mi se pare ca religia catolica este inumana. Pentru ca practic impinge omul sa traiasca in desfrau, stiiut fiind ca daca cineva s-a casatorit o data nu prea mai sunt sanse sa aleaga apoi calea monahismului, mai concret spus, odata ce ai gustat din fruct vrei sa mananci in continuare.
Și ortodoxia recomandă același lucru. Nu recomandă recăsătorirea, ci viața în castitate în cazul văduviei sau al divorțului. Îngăduie recăsătorirea, ca să nu-l lase pe om despărțit de Biserică; dar e un pogorământ.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 12.08.2011, 23:38:03
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Și ortodoxia recomandă același lucru. Nu recomandă recăsătorirea, ci viața în castitate în cazul văduviei sau al divorțului. Îngăduie recăsătorirea, ca să nu-l lase pe om despărțit de Biserică; dar e un pogorământ.
asadar nu e la fel ... plus ca in ortodoxie preotul se casatoreste .... nu fa confuzii ....si sunt destule probleme la catolici ....
multa iubire
Reply With Quote
  #48  
Vechi 12.08.2011, 23:46:25
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
asadar nu e la fel ... plus ca in ortodoxie preotul se casatoreste .... nu fa confuzii ....si sunt destule probleme la catolici ....
multa iubire
Nu am spus că e la fel. Unde e confuzia?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 12.08.2011, 23:50:20
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
asadar nu e la fel ... plus ca in ortodoxie preotul se casatoreste .... nu fa confuzii ....si sunt destule probleme la catolici ....
multa iubire
The Listener: Spune-mi te rog unde-i poanta să mă veselesc și eu alături de tine!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 12.08.2011, 23:53:21
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
The Listener: Spune-mi te rog unde-i poanta să mă veselesc și eu alături de tine!
sa iti explic veselia ? sau sa iti arat poanta ?
multa iubire
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nunta religioasa si civila Anna Nunta 26 04.01.2013 19:35:22
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ajutor!..25 de ani de la cucunia religioasa sau civila?? masmaya Generalitati 6 25.07.2010 20:46:52
cununie civila gongutza Nunta 8 02.02.2009 01:04:40
Logodna inainte de casatoria civila? tomi Nunta 9 02.10.2007 23:55:10