Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #20  
Vechi 22.06.2016, 13:26:26
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

● Dar cum vă trimiteați oamenii pe teren?
● Când plecam în misiuni, nu ieșeam pe poartă, fiindcă ar fi dat de bănuit și ne-ar fi luat la ochi. Ieșeam prin Restaurantul Militar, clădirea alăturată. În dimineața de 20 decembrie am trimis echipele în locurile în care mă așteptam să treacă muncitorii începând cu ora 9:00. Într-adevăr, au început să se organizeze, la steagurile tricolore au tăiat stema. Coordonatorii și-au pus banderole albe pe braț și au început deplasarea, ca la defilare, câte 8-10 în rând. Au fost cam 6-7 coloane de pe platformele industriale. Ne-a fost clar că și acțiunea aceasta a fost coordonată de cineva, pentru că toate coloanele au procedat la fel. Lozincile pe care le strigau nu aveau nici o legătură cu comunismul, se refereau doar la conducere și în special la Ceaușescu.

● Armata a reușit să-și retragă toate dispozitivele din oraș?
● În unele locuri, dispozitivele nu au reușit să se retragă și militarii au fost nevoiți să meargă printre demonstranți. De la balconul Diviziei, către prânz, am văzut un TAB pe care erau urcați demonstranții. Când au ajuns în fața Diviziei s-a scandat atunci, pentru prima dată, "Armata e cu noi!". Cei din balconul Diviziei au făcut semne de liniștire. Demonstranții s-au grupat în fața Comitetului Județean de Partid și Pieței Operei. Acțiunea cercetașilor a continuat în mijlocul demonstranților. Am sesizat că printre autoturismele care circulau cu steaguri și claxonau erau și numere sârbești. În conti*nuare, dispozitivele s-au retras în cazărmi fără incidente. Am făcut o investigație și asupra decupării drapelului. Ni s-a răspuns că așa a avut succes și revoluția din Ungaria.
"REVOLTA AR FI FOST ORICUM, CHIAR DACĂ NU LA TIMIȘOARA"
● Cam câți oameni erau în piață?
● Erau cam 2.000. În balconul Operei și-au ales un comitet de coordonare și au început să apară diverse persoane care vorbeau populației. Toată treaba a durat până la 21 și 22. Zi și noapte, demonstranții aveau știute zonele în care staționau, pe întreprinderi, pe schimburi, ca la serviciu, încât au rămas permanent în piață. Li se organiza aprovizionarea cu pâine și produse din carne, și distribuția acestora nu era haotică. Mașinile de aprovizionare veneau la locul știut și îi aprovizionau pe cei știuți. În noaptea de 21 decembrie, o femeie a născut în Piața Operei, a venit salvarea și fetița a fost botezată de mulțimea care striga: "Victoria, Victoria!". Tot ce s-a întâmplat referitor la demonstrație a fost filmat permanent, 24 din 24. Din datele culese de noi, casetele erau trimise foarte operativ în fosta Iugoslavie.

● De ce acolo?
● Un răspuns ar fi acela că era foarte ușor să treci granița. Era o înțelegere cu sârbii să poți trece cu "PASS-ul". Totul se transmitea acolo. La 18 decembrie, generalul Ilie Ceaușescu a venit și a prezentat o telegramă de la atașatul militar la Belgrad, în care se preciza că se preconizează că se vor amplifica acțiunile de revoltă, coordonate de serviciile de informații străine. Ulterior, Ilie Ceaușescu a prezentat acea telegramă și la Cluj. Din datele noastre reieșea că erau vizate orașele din vestul țării, iar întâmplarea a făcut ca să apară la Timișoara incidentul cu Tokes. Dacă ar fi fost în Arad, Oradea sau în Cluj vreun prilej, acolo s-ar fi declanșat revolta.
"TREBUIA SĂ-I CAPTURĂM PE CEI DIN BALCONUL OPEREI"
● Cum vi s-a părut în acele ore populația?
● La 20, 21 decembrie, populația era foarte entuziastă, iar la geamuri apăreau persoane care strigau: "Curaj, a ieșit Brașovul, a ieșit Iașiul!". N-am auzit zicându-se de București. Îi încurajau pe oameni să rabde. Urmăream în paralel Europa Liberă, care transmitea ce era în Timișoara cu o întârziere de circa 24 de ore. În după-amiaza zilei de 21 decembrie am fost chemat de generalul Gușe, care mi-a spus că se va constitui o echipă care să pregătească un plan de capturare a liderilor din balconul Operei și eliberare a pieței. Pregătirea aceasta a fost ordonată de Coman, personal.

● Și s-a constituit acea echipă?
● Într-adevăr, seara a venit șeful Detașamentului de Intervenție al Securității, comandantul Detașamentului de Parașutiști din Caracal, un reprezentat al Ministerului de Interne, eram cred că șase. Ne-am strâns în anticamera biroului comandantului Diviziei, unde era ge*neralul Gușe și, în urma unor discuții preli*minare, am concluzionat că ne trebuie planul clădirii Operei. Voia infiltrarea, pentru a se ajunge în apropierea liderilor. Un comandant de la un regiment mecanizat a propus varianta intervenției în forță. Am intervenit atunci și am făcut o evaluare exagerată a pierderilor umane, am spus 2.000 de oameni. Am exage*rat afirmând că știu precis că în clădirea Operei exista și armament.

● Aveați vreun indiciu?
● Nu știam acest lucru. Cel de la Securitate a spus o altă minunăție: intervenția să fie făcută prin desant din elicoptere. Fiecare exagera în felul lui, tocmai pentru a nu ajunge la un plan concret. Am plusat, am zis să vină și șeful de la PSI, că poate putem băga gaz pe la aerisiri. Gușă l-a sunat pe Coman, care a ordonat să reluăm planul. Gușă mi-a zis atunci: "Remi, am făcut tot posibilul ca să-l amânăm".