Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.08.2011, 02:26:01
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Ciudat mi se pare sa se creada oamenii casatoriti doar pentru ca au un certificat de casatorie,iar apoi divortati,doar pentru ca au o sentinta de divort.Asa vedeam si eu lucrurile inainte din pacate.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.08.2011, 08:47:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si cum se poate controla fenomenul?
Ca acolo unde este loc de abuz, abuzurile se vor intampla.
Abusus non tollit usum.

Citat:
Si fara doar si poate multe erau abuzurile cand casatoria era o chestiune strict religioasa.
Nu știm sigur câte erau abuzurile atunci. Știm sigur câte sunt acum. Foarte multe.

Citat:

Ce se intampla daca un sot bogat hotara sa-si arunce sotia in strada dupa 10 ani de casatorie?
Nimic decat ca ea ajungea in strada cu hainele de pe ea si atat.

Ce se intampla daca un sot isi parasea sotia cu copii cu tot? Nimic, era bine plecat, nici o lege nu-l obliga sa contribuie la intretinerea lor.
Vă referiți la legi seculare. Pentru acestea, există căsătoria seculară și codul secular al familiei. Legile creștine sunt altele, pentru ele avem un altfel de Cod.

Citat:
Se pare ca sunteti nostalgic dupa astfel de abuzuri...
Judecată prezumpțioasă.

Citat:
Si apropo, nu este "practica unor preoți din BOR de a cere dovada căsătoriei civile ca precondiție a căsătoriei religioase" ci este regula generala si mi se pare ca este conditionata si de Constitutie cum spunea cineva.
Dacă e o practică generală aceea ca de oameni să asculte mai mult decât de Dumnezeu, cu atât mai rău.

Citat:

Incalcarea acestei practici este fara doar si poate indisciplina bisericeasca, nu stiu daca este si condamnata penal, in orice caz, un preot care procedeaza astfel sfideaza drepturile legale ale ambilor casatoriti.
Prin "drepturile legale" vă referiți, din nou, la cele seculare.

Citat:
La romano-catolici nu este regula asta?
Nu. La catolici (de orice rit) nu există regula aceasta. Regula căsătoriei religioase este aceea din Codex Canonici. Căsătoria este lucru serios: nici unui preot nu-i e îngăduit să ridice în calea căsătoriei a doi oameni care se iubesc alte obiecții decât cele prevăzute de Codul Canonic, în baza Sfintei Scripturi, Sfintei Tradiții și experienței multiseculare a Bisericii. Preexistența unui certificat de căsătorie civilă nu face parte dintre acestea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.08.2011, 13:23:34
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

eu am fost la o nunta la catolici si preotul le-a cerut certificatul de cununie civila
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.08.2011, 16:11:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
eu am fost la o nunta la catolici si preotul le-a cerut certificatul de cununie civila
Ar fi un lucru foarte neobișnuit. Întrebarea este: dacă nu îl aveau, nu îi căsătorea ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.08.2011, 16:13:19
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ar fi un lucru foarte neobișnuit. Întrebarea este: dacă nu îl aveau, nu îi căsătorea ?
asta nu stiu sa spun.

stiu doar ca acum, cei doi vor sa divorteze civil, si vor sa obtina si anularea casatoriei religioase catolice. Iar preotul catolic le cere mai intai sentina de divort civil.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.08.2011, 16:27:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Iar preotul catolic le cere mai intai sentina de divort civil.
Asta iarăși este ciudat. Deoarece competență în declararea nulității unei căsătorii nu are preotul, ci tribunalul diecezan, condus de un vicar judecătoresc al episcopului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.08.2011, 16:57:11
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asta iarăși este ciudat. Deoarece competență în declararea nulității unei căsătorii nu are preotul, ci tribunalul diecezan, condus de un vicar judecătoresc al episcopului.
asa este, dar se pare ca cererea catre acel tribunal diecezan se face de cei doi impreuna cu preotul care i-a casatorit. si acesta trebuie sa fie si el de acord cu cererea celor doi, adica pe el trebuie cei doi mai intai sa-l convinga ca au motive serioase de despartire. Caci el este cel care le-a facut si consilierea inainte de casatorie.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.08.2011, 19:14:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
asa este, dar se pare ca cererea catre acel tribunal diecezan se face de cei doi impreuna cu preotul care i-a casatorit. si acesta trebuie sa fie si el de acord cu cererea celor doi, adica pe el trebuie cei doi mai intai sa-l convinga ca au motive serioase de despartire. Caci el este cel care le-a facut si consilierea inainte de casatorie.
Dacă le-a mai făcut și consilierea (cateheza în vederea căsătoriei) nu văd ce motive ar putea găsi ca să obțină declarația de nulitate a Sfintei Taine. Țineți-mă la curent cu sentința.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.08.2011, 09:54:24
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă le-a mai făcut și consilierea (cateheza în vederea căsătoriei) nu văd ce motive ar putea găsi ca să obțină declarația de nulitate a Sfintei Taine. Țineți-mă la curent cu sentința.
Pai se pare ca din punctul de vedere al Bisericii Catolice, faptul ca sotia interzice sotului accesul in domiciliul in care locuiau si isi traieste viata separat de acesta, nu inseamna nimic si-l obliga pe barbat sa ramana singur in speranta ca poate sotia va reveni la sentimente mai bune.

Ma intreb insa ce se va intampla in cazul in care sotia se va recasatori atat civil cat si religios cu alt barbat. Precizez ca ea este ortodoxa, el catolic.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #40  
Vechi 10.08.2011, 14:54:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Pai se pare ca din punctul de vedere al Bisericii Catolice, faptul ca sotia interzice sotului accesul in domiciliul in care locuiau si isi traieste viata separat de acesta, nu inseamna nimic si-l obliga pe barbat sa ramana singur in speranta ca poate sotia va reveni la sentimente mai bune.

Ma intreb insa ce se va intampla in cazul in care sotia se va recasatori atat civil cat si religios cu alt barbat. Precizez ca ea este ortodoxa, el catolic.

Pai si cum s-au casatorit in BC daca ea e inca ortodoxa?
E ceva putred in Danemarca.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nunta religioasa si civila Anna Nunta 26 04.01.2013 19:35:22
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ajutor!..25 de ani de la cucunia religioasa sau civila?? masmaya Generalitati 6 25.07.2010 20:46:52
cununie civila gongutza Nunta 8 02.02.2009 01:04:40
Logodna inainte de casatoria civila? tomi Nunta 9 02.10.2007 23:55:10