Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 30.07.2011, 08:42:29
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Dupa ce judecatile Domnului vor fi cunoscute in ce religie vor veni toate neamurile sa se inchine inaintea Domnului? In mai multe sau in una singura (de preferat ortodoxia)?
Oare chiar nu intuiai răspunsul? De fapt mă amuză să constat cu cîtă ușurință fac unii niște afirmații fără acoperire ...
Reply With Quote
  #62  
Vechi 30.07.2011, 12:35:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Aici cred ca a facut o concesie, binecuvantatul. Sau mai exista si posibilitatea ca sa fi scris altcineva in numele lui acestea.

Ce cautau securistii la inmormantarea Parintelui Arsenie Papacioc?
Mai zice si aici acelasi lucru:
http://www.schituldarvari.ro/blog/?p=246


Nu mă tem de focul ăsta, mă tem de alt foc!”.
Cu privire la mesajul Părintelui Iustin Pârvu în care se spune că ierarhii Bisericii „trec aceste lucruri sub tăcere, având preocupări mai de seamă decât are acest popor”, Părintele Arsenie Papacioc afirmă că:
„Sfântul Sinod face ce dorește, nu pot să-i poruncesc, pentru că are putere de discernământ ca și Hristos, ca și noi. Eu stau liniștit, ca să stau și mâine liniștit.”
Despre documentele care conțin informații stocate electronic, Părintele Arsenie Papacioc spune că, deși nu se pricepe la amănunte privind electronica, acceptarea documentelor nu însemnă lepădarea de credință, situație asemănătoare cu cea în care ne-am afla pe teritoriul unui stat străin:
„Dacă ne-am găsi în Turcia, am cumpăra pâine pe bani turcești, dar asta nu înseamnă că ne-am turcit. “
Întrebat ce mesaj i-ar transmite Părintelui Iustin Pârvu de la Neamț, duhovnicul de la Techirghiol, în vârstă de 90 de ani, a spus:
„Am mare evlavie la Părintele Iustin, dar nu sunt de părere… Eu vreau o evoluție fără revoluție.. i-aș spune: «Blagosloviți și mă iertați».”
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 30.07.2011 at 12:59:08.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 30.07.2011, 13:35:43
Daniela BND Daniela BND is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2011
Mesaje: 1
Implicit O problema legata de pasapoartele biometrice

Daca vom lua actele biometrice ne vom pierde harul de la Bunul Dumnezeu capatat la Sfantul Botez. V-a trebui sa ne luam mucenicia pentru Domnul nostru Iisus Hristos.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #64  
Vechi 30.07.2011, 13:49:43
EllaTheodora23 EllaTheodora23 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.07.2011
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela BND Vezi mesajul
Daca vom lua actele biometrice ne vom pierde harul de la Bunul Dumnezeu capatat la Sfantul Botez. V-a trebui sa ne luam mucenicia pentru Domnul nostru Iisus Hristos.
Doamne ajuta !
Si daca o sa luam o carte de ortografie in mana ce "v-om" pati? :)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 30.07.2011, 14:30:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si eu sunt nedumerita.
Unde scrie pe pasaport numarul cu pricina?
Si ce facem daca alte acte nu vor fi?
Nu ne mai facem pasaport?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #66  
Vechi 30.07.2011, 16:48:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

PARINTELE ARSENIE PAPACIOC DESPRE PROBLEMA ACTELOR CU CIP (31 august 2010):

[COLOR=#000000]“Eu n-as primi asa ceva… Este o chestie personala“[/COLOR]


[COLOR=#000000],,[/COLOR][COLOR=#000000]- Parintele Mihail: Problema actelor cu cip, care urmeaza sa vina, stim cu totii ca nu sunt bune…[/COLOR]
[COLOR=#000000]- Parintele Arsenie: (...)[/COLOR]Raspunsul meu e asta: [COLOR=#ff0000]eu n-as primi asa ceva.[/COLOR]
[COLOR=#000000]- Parintele Mihail:[/COLOR] [COLOR=#000000]Nici noi nu il primim.[/COLOR]
[COLOR=#000000]- Parintele Arsenie: [/COLOR][COLOR=#FF0000]Dar inseamna ca iti pui si capul la bataie.[COLOR=#FF0000] Asa ca-i o chestie personala."[/COLOR][/COLOR]
Reply With Quote
  #67  
Vechi 30.07.2011, 17:08:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine vrea sa se informeze despre cip sa-si puna capul la bataie, asa cum recomanda parintele Arsenie Papacioc, care se afla intre ciocan si nicovala. Exista numeroase surse de informare atat in librarii, cat si pe internet.



WNLOAD

Reply With Quote
  #68  
Vechi 30.07.2011, 17:09:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

“DICTATURA BIOMETRICĂ” – Cartea anti-cip lansată de Mănăstirea Petru Vodă

Pentru comenzi : atitudini.pv@gmail.com


Cuvânt înainte
Vrem să fim sclavi sau liberi?
Cartea aceasta, Dictatura biometrică, o recomand tuturor cititorilor care mai vor încă să fie liberi într-un stat democratic și celor care mai vor încă să fie fii ai lui Dumnezeu și nu ai Mamonei. Această carte este o sinteză a tuturor publicațiilor care s-au făcut până în prezent pe tema acestui subiect. Are o importanță deosebită pentru că pune la îndemâna tuturor creștinilor, în special ortodocșilor, informații necesare cu privire la problema introducerii microcipurilor de tip R.F.I.D. în actele noastre de identitate și în toată viața noastră. Pentru că la ora actuală este o campanie extraordinar de satanică pentru distrugerea și desființarea lui Hristos din inima creștinului. Întotdeauna au fost potrivnici creștinismului, de data aceasta însă este parcă o concentrare a tuturor forțelor întunericului din toate timpurile, a experiențelor îndelungate a celui rău și vechi de zile, și aplicarea lor asupra sufletului uman, căruia i s-a declarat război final de distrugere a ființei sale cu desăvârșire. Întotdeauna au fost și creștini buni, și creștini răi; întotdeauna au fost și persecutori, și preamăritori; au fost și oameni care s-au sacrificat pentru această învățătură frumoasă, creștin ortodoxă, – pentru că ortodoxia este cea mai mare bogăție pe care o moștenește pământul nostru european sau bătrânul continent european, – dar au fost și denigratori și trădători care au săpat la surparea temeliei Bisericii lui Hristos. [COLOR=#ff0000]Dar cu cât trădătorii au săpat mai mult, cu atât sângele mucenicilor a înălțat Biserica lui Hristos, pe care nici porțile iadului nu o vor putea birui.[/COLOR]

Această carte nu vine numai spre informarea dumneavoastră, ci ea este menită să aducă putere în sufletele dumneavoastră să vă opuneți și să luptați împotriva acestui sistem de înrobire desăvârșită atât a trupului, cât și a sufletului. La ora aceasta, fiecare creștin trebuie să se angajeze în luptă foarte deschis, pe cât îi este cu putință. Pentru că Sfinții Părinți și canoanele Sfintei noastre Biserici, ne învață despre existența unui război nevăzut cu diavolul, potrivnicul mântuirii noastre, război care ne îndeamnă să punem mâna pe armele duhovnicești: smerenia, postul, rugăciunea, mărturisirea și toate celelalte fapte bune; pentru că viața aceasta este o luptă și nu o șezătoare. Mărturisirea este un act important în lucrarea noastră de mântuire, fără de care celelalte virtuți nu ne vor fi recunoscute înaintea tronului de Judecată a lui Dumnezeu. Pentru că Mântuitorul spune clar în Evanghelie: „Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri. Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor și Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri” (Mt. 10:32-33). Mărturisirea este, așadar, o datorie, o poruncă dumnezeiască și suntem datori să ne apărăm în fața celor care se ridică împotriva noastră și a Bisericii lui Hristos, fără să așteptăm alte porunci oficiale, ci să ascultăm de glasul Evangheliei când este vorba de batjocorirea lui Hristos. Nu avem nevoie să ne poruncească cineva să luptăm împotriva prigonitorilor lui Hristos, sau să așteptăm prilej de ascultare față de mai marii lumii acesteia. Ascultarea este una, lupta împotriva diavolului este alta. A asculta – în momentul acesta – când văd că este casa vecinului în flăcări, iar eu stau cu găleata plină cu apă și nu mă duc să o vărs să surp incendiul acesta mare care mistuie casa, pentru că nu mi-a poruncit șeful meu, acea ascultare este oarbă, după cum orb este și sufletul acelui om.

Se vorbește că nu este acuma sfârșitul. Da! Și eu spun că nu este acuma, dar noi trebuie să fim pregătiți, pentru că toate evenimentele conclud la această stare de lucru. Se vede că toată activitatea aceasta de înrobire a noastră se duce nu numai împotriva creștinismului, ci și a umanității în genere; este vorba de un atac puternic la adresa persoanei umane și fiecare creștin este dator să-și pună viața pentru credința lui, pentru sufletul lui. Până acum a mai mers și cu partidul, și cu carnetul roșu; a mai mers și cu carnetul portocaliu, și cu carnetul galben, dar de data aceasta avem de-a face cu un carnet multicolor care ne privează de libertate și de viață. Depinde de ce vrem: Vrem să fim sclavi sau liberi? Vrem să fim morți sau vii? Dar prețul libertății și al vieții a crescut mai mult decât criza economică în care ne aflăm; este nevoie de mult sacrificiu și va costa izvoare lacrimi și râuri de sânge. Mărturisești pe Hristos, rămâi în credința Lui, nu-L mărturisești pe Hristos, lepădat vei fi înaintea îngerilor și Judecății lui Dumnezeu.

[COLOR=#ff0000]De aceea, îndemn prin aceste rânduri, ca fiecare creștin să intre în arena cu fiare, cu fruntea ațintită senină către Hristos! Să fim mereu într-o trezvie deplină, în curtea aceasta a ortodoxiei noastre, a Bisericii noastre și să se găsească fiecare pe poziția de a fi cu adevărat un ucenic al lui Hristos.[/COLOR]
Mulți dintre credincioși mă întreabă: „Ce să facem noi pentru toate lucrările acestea”? Păi, în toată această situație nu se poate face ceva mai frumos decât a ne ruga fiecare în parte, în viața de familie; a ne educa copiii noștri într-un spirit foarte auster, aspru, ca de la vârsta fragedă să cunoască și să trăiască credința noastră ortodoxă. Avem modelul fiilor lui Brâncoveanu. Nu cedați! Mai bine să strigăm: [COLOR=#ff0000]„Lovește, potrivnice a lui Hristos!” [/COLOR]decât să ne pierdem viața cea veșnică. Plecați capetele voastre spre junghiere și împotriviți-vă fiarei apostate!

Știu că nu este ușor; am ajuns fii vlăguiți ai acestui neam mult obidit, mult încercat și mult prea trădat. Acum, peste românii noștri, vin și greutățile acestea financiare și toate necazurile și ne vindem și pe un blid de linte. Pentru că așa este firea noastră slabă și neputincioasă și needucată; pentru că niciodată nu a fost o legătură strânsă între omul, căruia Dumnezeu i-a dăruit mai multă înțelepciune și a făcut oleacă de carte și omul simplu, omul de jos, care avea nevoie de luminare și de dragostea celuilalt. Nu, românul nostru intelectual îndată s-a împăunat cu mărirea lui, cu postul lui, cu înțelepciunea lui și a uitat de ograda lui de altă dată, a pomilor frumoși, a oilor, a caierelor de furcă, unde povestea bunica din viața lui Ion Creangă, Făt Frumos și a întregii noastre frumuseți literare. Astăzi se uită în curțile europene pline de vile și de cuvinte moarte și participă la ferecarea valorilor noastre ortodoxe și românești, la ferecarea credinței și a tot ce a mai rămas frumos pe plaiurile noastre mioritice.
Puterile noastre sunt slabe și am rămas puțini. Dar ne-a rămas ceva ce nu vor putea niciodată fereca: [COLOR=#ff0000]Mila lui Hristos, Dumnezeul nostru![/COLOR] Rămân toate pe seama marii Lui iubiri de oameni, ca El să ne scoată și din această stare de lucru, ca întotdeauna, și să Își manifeste mila și bunătatea Sa față noi! Avem mijlocitori pe sfinții noștri martiri din închisorile comuniste, cei care și-au dat viața pentru Dumnezeu și neamul lor, cărora să le cerem rugăciunile, ca unii ce au luptat și au biruit Fiara prin puterea Crucii lui Hristos.
Arhimandritul Justin Pârvu,
6 mai 2009, la pomenirea Sfântului și Dreptului Iov, mult-răbdătorul
Reply With Quote
  #69  
Vechi 30.07.2011, 17:11:42
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Celor care respingeti cu fermitate pasaportul biometric va doresc sa nu aveti niciodata probleme cardiace, sa nu suferiti de tulburari ale ritmului cardiac. Stiti ca in acest caz se implanteaza cardiodefibrilatoare (microcip) care trateaza inima pacientului prin socuri electrice intracardiace, salvandu-l de la moartea subita.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 30.07.2011, 18:18:12
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

In ziua de azi mai toate cardurile au cip: cele bancare, cele de credit, cartelele de acces la transportul in comun (in multe tari, inca nu in Romania), cartela cu care intri in cladirea unde muncesti, cardul de membru al bibliotecii locale, samd.
Pasaportul, buletinul si permisul de conducere, eventual si certificatul de nastere urmeaza si ele acelasi trend, in curand vor exista cipuri in toate documentele de identificare umana.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hotararea B.O.R in ceea ce priveste pasapoartele biometrice dorinastoica14 Stiri, actualitati, anunturi 477 11.10.2010 12:09:52
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Pasapoartele biometrice nu vor fi obligatorii mihailt Stiri, actualitati, anunturi 2 27.06.2009 02:43:09
Sunt pasapoartele biometrice o lucrare diabolica? moro.d Stiri, actualitati, anunturi 6 05.02.2009 23:45:44