Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #581  
Vechi 26.04.2017, 20:43:15
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

@suslik:
Poate ai tu multe cusururi, dar trebuie să recunoaștem toți că ai o mare calitate: nu te cramponezi de adevărul tău. De aceea și înaintezi.

Îmi amintesc cu plăcere de duelul pe care l-am purtat la începutul vieților tale pe acest forum. :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #582  
Vechi 26.04.2017, 20:44:00
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
N-aș avea nimic...
Zâmbește! :)
Reply With Quote
  #583  
Vechi 26.04.2017, 20:46:38
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Parerea de rau pentru pacatele facute tine de constiinta, care a fost data fiecarui om. Dar cu cat un om este mai pacatos si mai indepartat de Domnul, cu atat mai mult o sa aiba o parere rau mai mica.
partea a doua a raspunsului tau nu este o certitudine, presupun ca ti-a fost frica sa raspunzi mai clar.
deci "infrangerea inimii" tine de fiecare om in parte, fie el crestin, ateu, mahomedan, budist, etc.
ceea ce spunea antim ivireanu acum 300 de ani stiau toti teologii crestini, stiu si cei de azi la fel de bine, stia si bartolomeu anania, exact acesta este motivul pentru care aduce in discutie ceva aproape antagonic crestinismului, islamul. am citit despre o soapta a lui dumitru staniloaie in urechea unui amic francez. cei doi calatoreau cu trenul, pe canapeaua din fata lor un tanar si o tanara stateau imbratisati, in fiecare privire pe care si-o aruncau se vedea iubirea, staniloaie ii spune francezului: "vezi, prietene, si acesti doi tineri se roaga, in felul lor!"

cati dintre noi vor fi mantuiti si vor reveni pe pamant alaturi de Hristos? o infima parte din omenire si stiti ceva? e posibil ca majoritatea sa nu fie crestini! pentru ca mersul la spovedanie nu inseamna nimic fara "infrangerea inimii", absolut nimic.
Reply With Quote
  #584  
Vechi 26.04.2017, 20:54:51
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Zâmbește! :)
Nu-s supărat, doar mă prefac.

Dar ideea e că ar fi mai înțelept să nu mă mai avânt într-un dialog care de fiecare dată ajunge în fundătură. Fără supărare. Pur și simplu nu e practic.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #585  
Vechi 26.04.2017, 20:55:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul

Așadar, tot pe cale logică, dacă opinia mea e neortodoxă, atunci nici cele pe care le-am citat nu sunt; și reciproc.
Eu nici nu inteleg de ce mai discutam. E clar ca singurii care contesta lucrul asta, sunt unii care-s influentati de niste teologi "originali". Daca Biserica practica iconomia in legatura cu botezul inca din cele mai vechi timpuri, atunci ce rost au toate discutiile astea ?
Reply With Quote
  #586  
Vechi 26.04.2017, 21:26:33
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu nici nu inteleg de ce mai discutam. E clar ca singurii care contesta lucrul asta, sunt unii care-s influentati de niste teologi "originali". Daca Biserica practica iconomia in legatura cu botezul inca din cele mai vechi timpuri, atunci ce rost au toate discutiile astea ?
Eu, si o spun foarte serios, ma tem pentru Catalin. In cam multe conceptii el se intersecteaza cu "zelotii de internet". Nu e bine. Poti ajunge prada, spiritual vorbind, a unui Vulcanescu Jmekeru', Glicherie Stilistu', Savva Fugaru', etc. adica prada alora care vorbesc, din Adinc, prin cei numiti si multi altii ca ei.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #587  
Vechi 26.04.2017, 21:28:45
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
@suslik:
Poate ai tu multe cusururi, dar trebuie să recunoaștem toți că ai o mare calitate: nu te cramponezi de adevărul tău. De aceea și înaintezi.

Îmi amintesc cu plăcere de duelul pe care l-am purtat la începutul vieților tale pe acest forum. :)
Multumesc mult, Cristian. :)
Eu tot antioccidental am ramas si voi ramine, cit timp acolo vor fi fie state-imperii, coloniale sau nu, fie state-ca-baza-pentru-corporatismul-transnational.
Ca si credinta, voi ramine toata viata, sper, un ortodox, chiar daca adeptul unei ortodoxii nu atit moderne, nici zelotiste, ci...customized. :)
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #588  
Vechi 26.04.2017, 21:29:53
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Aiurea, eu ma tem pentru mine si pentru tine mai mult decat pentru Catalin sau altii. Catalin probabil o sa-si petreaca vesnicia la portile raiului certandu-se cu Sanpetru pe subiecte dogmatice. Dar e plauzibil sa ajunga acolo, spre deosebire de noi. :)
Reply With Quote
  #589  
Vechi 26.04.2017, 21:32:35
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Multumesc mult, Cristian. :)
Eu tot antioccidental am ramas si voi ramine, cit timp acolo vor fi fie state-imperii, coloniale sau nu, fie state-ca-baza-pentru-corporatismul-transnational.
Ca si credinta, voi ramine toata viata, sper, un ortodox, chiar daca adeptul unei ortodoxii nu atit moderne, nici zelotiste, ci...customized. :)
Eu mă refeream chiar la duelul de început, când erai Theodor de Mopsuestia și apărai Inchiziția, nu la chestiunile lumești de mai târziu.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #590  
Vechi 26.04.2017, 21:33:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Poate nu ai citit bine, dar parintele Calistrat nu a spus nimic gresit acolo. Pentru ca la inceput precizeaza ca cineva din alt cult i-a spus asta, nu un ortodox.
Da, așa e. Nu înțelesesem ce era cu 1900. Mulțumesc. Scuze părintelui!
Reply With Quote
Răspunde