Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 02.06.2013, 03:26:21
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Am dat anu' trecut si nu l-am luat, asa ca il dau si anu' asta
Sa te rogi Sfântului Efrem, acatistul mai exact. O sa te ajute sa iti ti mintea lumpede, sa te concentrezi etc. .

http://ajutorlaexamene.wordpress.com/
Reply With Quote
  #312  
Vechi 02.06.2013, 13:03:24
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Am dat anu' trecut si nu l-am luat, asa ca il dau si anu' asta
Cauta programele de bacalaureat pentru fiecare materie si studiaza-le cu atentie. Procedand astfel, ai un mare avantaj. Unele continuturi din manuale nu apar in programele de examen, asa ca nu-ti vei incarca mintea decat cu strictul necesar. De asemenea, vei putea evita situatia neplacuta de a nu sti absolut nimic despre un anumit subiect. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #313  
Vechi 02.06.2013, 14:37:36
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Sa te rogi Sfântului Efrem, acatistul mai exact. O sa te ajute sa iti ti mintea lumpede, sa te concentrezi etc. .

http://ajutorlaexamene.wordpress.com/
nu o sa-l ajute cu nimic atita timp cat nu invata...
sau cel putin asa cred eu
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
  #314  
Vechi 02.06.2013, 18:20:02
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
nu o sa-l ajute cu nimic atita timp cat nu invata...
sau cel putin asa cred eu
Asa este, Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in traista :)
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #315  
Vechi 02.06.2013, 23:56:13
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
nu o sa-l ajute cu nimic atita timp cat nu invata...
sau cel putin asa cred eu
Nu e vorba sa nu invete, ci doar sa il ajute Domnul sa aibe mintea limpede, sa invete usor si poate sa ii pice la examen ce stie. :D (s-a intamplat de multe ori)

Chiar daca a invatat tot, chiar daca nu a invatat prea bine, tot trebuie sa se roage Domnului. Ar trebui sa facem totul cu ajutorul Sau.
Reply With Quote
  #316  
Vechi 03.06.2013, 00:22:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugăciuni nepotrivite: cutare se roagă lui Dumnezeu să câștige un serviciu, cutare să câștige la loto, unul să i se descopere hoții, altul să i se risipească dușmanii, iar un școlar să reușească la examene...Lucruri pământești, trecătoare, nimicuri.

Ne-am pus vreodată problema ce ne cere Dumnezeu nouă? Ce-ar dori să cerem? Să fim ca Iisus, în care S-a îmbrăcat El, dându-ni-se model și viață. Dumnezeu pune accentul pe ”a fi”, noi pe ”a avea”. De aici și marea nepotrivire între ce cer oamenii lui Dumnezeu și ce cere Dumnezeu oamenilor.
Reply With Quote
  #317  
Vechi 03.06.2013, 01:20:01
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Rugăciuni nepotrivite: cutare se roagă lui Dumnezeu să câștige un serviciu, cutare să câștige la loto, unul să i se descopere hoții, altul să i se risipească dușmanii, iar un școlar să reușească la examene...Lucruri pământești, trecătoare, nimicuri.
Ba eu cred ca e foarte ok sa ceri lui Dumnezeu un serviciu, daca ii ceri ca prin acel serviciu pe care El randuie sa ti-l dea, sa poti sluji Lui, slujind aproapelui tau.

La fel este ok sa vii in fata lui Dumnezeu cu smerenie si sa ii marturisesti slabiciunea si neputiinta ta (a faptului ca din cauza patimilor proprii ne simtim raniti si tentati sa reactionam in vreun fel oarecare) si rugandu-L sa ridice ispita pe care simtim ca nu o putem duce (dar in acelasi timp luptandu-ne din rasputeri cu noi sa nu raspundem la rau cu rau), si sa le ofere "dusmanilor" nostrii tot ce le este bun si de folos si sa a impace El. ,
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #318  
Vechi 04.06.2013, 10:48:08
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Dumnezeu stie ca un tanar trebuie sa invete, trebuie sa dea examene peste examene, trebuie sa gaseasca un servici ptr. a se intretine pe sine, pe viitoarea familie, parintii batrani si ptr. ai ajuta pe cei in nevoi. Dumnezeu stie toate treburile acestea. Daca astfel de rugi ar fi fost gresite, nu am mai gasi rugaciuni ptr. scoala, ptr. aflarea adevarului in cartile de rugaciuni. Monahii nu ar mai accepta sa faca acatiste ptr. cei pagubiti sau preotii nu ar mai citi rugaciuni elevilor inainte de examene si teste. Icoana Maicii Domnului, Sporirea Mintii, celor ce nu pot invata, nu ar mai fi existat si nici Acatistul acestei icoane nu ar mai fi fost scris. Sfintii nu ar mai ajuta oamenii cand sunt rugati ptr. astfel de treburi "omenesti". Nu stiam ca Dumnezeu considera lumeste si pacatos sa inveti si sa iti cauti servici.

Trebuie sa inveti si sa muncesti, dar una e cand o faci numai cu puterile tale si te increzi in tine, si alta este cand ii ceri ajutorul Domnului Iisus. Este greu in prezent sa iti gasesti servici unde poti sa castigi un salar decent si sa fi si ortodox. Dumnezeu stie ca avem nevoie de asta ptr. a supravietui. Ce faci cand ai o problema de acest gen? Nu ii ceri ajutorul, sa te ajute ? De cand este interzis sa ii ceri ajutorul Domnului in chestiuni de supravietuire?!

Nu poti sa pui pe acelsi plan ruga ptr. lotto si ruga unui tata ptr. servici! Una e sa vrei sa fi bogat fara sa muncesti, alta e cand vrei sa muncesti si nu gasesti loc de munca!

Nu te impiedica deloc sa faci tot ce poti ptr. a fi un crestin bun daca in nevoie te rogi Domnului! Plus ca, multi astfel se intaresc in credinta si data viitoare nu vor mai apela la oameni, ci la Domnul si Ii vor si multumi.

De ce e gresit daca Il incluzi pe Dumnezeu in toata viata ta, inclusiv cand ai probleme si nevoi?! Aici nu e vorba deloc despre a nu fi activ in Biserica Ortodoxa. Foarte multi elevi si studenti, se roaga cand au un examen greu sau nu pot invata f.bine. Ar trebui sa inceteze sa se mai roage ptr. chestii lumesti gen scoala?!

Cititi viata si minunile Sf.Nectarie,Sf.Efrem,Sf.Paracheva,Sf.Fanurie etc. Si sa imi spuneti si mie care Parinte a zis ca e pacat sa ii ceri ajutorul Domnului !
Reply With Quote
  #319  
Vechi 06.06.2013, 21:04:48
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Rugăciuni nepotrivite: cutare se roagă lui Dumnezeu să câștige un serviciu, cutare să câștige la loto, unul să i se descopere hoții, altul să i se risipească dușmanii, iar un școlar să reușească la examene...Lucruri pământești, trecătoare, nimicuri.

Ne-am pus vreodată problema ce ne cere Dumnezeu nouă? Ce-ar dori să cerem? Să fim ca Iisus, în care S-a îmbrăcat El, dându-ni-se model și viață. Dumnezeu pune accentul pe ”a fi”, noi pe ”a avea”. De aici și marea nepotrivire între ce cer oamenii lui Dumnezeu și ce cere Dumnezeu oamenilor.
Cred ca sunteti cam dur ....La 20 de ani,fara bac,nu vad ce ar putea face in viata in care se pregateste sa intre...Dumnezeu a zis sa ne castigam painea cu sudoarea fruntii..."Sudoarea fruntii" la Ionut acum este invatatul pentru a lua bacul...caci n-am inteles,din discutia de pana acum,ca ar vrea sa se calugareasca...deci trebuie sa ia bacul si pe urma sa opteze pentru ce va face mai departe...Si cum nimic nu putem face fara ajutorul lui Dumnezeu,nu vad cu ce greseste copilul rugandu-se sa-l ajute Dumnezeu sa ia examenul,ca sa poata face ceva in viata lui,sa nu ajunga muritor de foame...Eu zic sa-l incurajam sa invete cat poate si sa se roage tot cat poate si Dumnezeu ii va rasplati munca...
Reply With Quote
  #320  
Vechi 06.06.2013, 21:51:36
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
O alta carte specială sufletului meu este fiind mereu actuală, Fabule, din care va ofer o mostra

FABULA GÎNDIȚILOR

http://www.povesticutalc.ro/fabule-F...anditilor.html

Morala

cei slabi..cei ce pretind c-ar avea minte sunt (gandiți)
sunt victime eterne, sunt veșnic păcăliți
de-o dogmă sau de-un lider...în ignoranța lor
nu fac decît să fie incă o voce-n cor......

de DANIEL ROXIN
Inca un ratacit...Draga Misteria,n-ai vrea tu sa te agati de sferele tale inalte si sa ramai acolo,lasandu-ne pe noi,muritorii de rand si atat de ingusti la minte sa ne vedem de credinta noastra???Ce cauti tu pe acest forum ortodox????du-te pe un forum new-age-ist si discuta cu inteleptii tai despre toate minunatele tale carti...Eu zic ca ar fi cazul sa-ti vezi lungul nasului si scurtul metraj al mintii...Si cred ca Adriana e prea doamna,altfel ti-ar fi spus ceea ce meritai in termeni mult mai adecvati...Si te rog nu te mai simti obligata sa raspunzi fiecaruia,ca nu faci decat sa-ti arati limitele...Mi-e rusine de rusinea ta...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati citit... timeea89 Generalitati 11 23.01.2015 11:36:59
Ne-a citit la morti! bitaionela Vrajitoria 21 20.06.2011 21:24:41
Merită citit ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 20 26.04.2010 10:07:36
Ce carti de misiologie-sectologie ati citit? Mirean Secte si culte 22 14.04.2009 12:56:42
Daca a citit cineva truthtostone Generalitati 0 22.11.2008 13:23:27