Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.10.2010, 01:40:50
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Angry Cereti si vi se va da.bateti si vi se va deschide

Doamne ajuta frati crestini
eu am cerut de la bunul dumnezeu si nu mi s adat mai nimic
am batut la usa nu in zua de azi nu mi sa deschis
nu stiu exact la ce sa referit dar uite ca mie nu ma ajutat aceste cuvinte a lui iisus hristos
si vb aceea nu am cerut case multe sau bogatii sau sa fiu cela mai frumos sau cel mai intelept
lucruri simple care nu mi sau dat
iar in legatura cu bateti si vi se va deschide in zia de azi nu prea mai este valabil
pt ca si crestinii sunt mai putini chiar f putini
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.10.2010, 10:19:13
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Doamne ajuta frati crestini
eu am cerut de la bunul dumnezeu si nu mi s adat mai nimic
am batut la usa nu in zua de azi nu mi sa deschis
nu stiu exact la ce sa referit dar uite ca mie nu ma ajutat aceste cuvinte a lui iisus hristos
si vb aceea nu am cerut case multe sau bogatii sau sa fiu cela mai frumos sau cel mai intelept
lucruri simple care nu mi sau dat
iar in legatura cu bateti si vi se va deschide in zia de azi nu prea mai este valabil
pt ca si crestinii sunt mai putini chiar f putini

De ce acuzi pe cine nu trebuie? Dumnezeu e bun si daca ceri ceea ce este bine pentru sufletul tau (sa ceri sa-ti dea linistea sufleteasca, sa ceri sa-ti fie ajutor pentru a-ti iubi aproapele si pe cei ce-ti fac rau, sa ceri sa puna bunatatile Lui in inima ta : mila, rabdarea, dragostea, sporirea credintei, etc.) nu iti va refuza rugamintile. Cauta intai Imparatia lui Dumnezeu si restul ti se va adauga. Noi singuri nu putem face nimic bun, se alege praful de tot. Daca nu ceri ce trebuie, ce este bine pentru sufletul tau, atunci El nu te asculta. Iar de te va asculta, fiindu-I mila de tine, si iti va da ceea ce ceri, stiind totusi ca nu este ceea ce tie iti trebuie, crede-ma ca vei plange si mai tare, te vei adanci si mai mult in deznadejde. Cere doar sa cerceteze sufletul tau si sa-ti dea El ceea ce este bine.

Ce tata nu ar da ceea ce este mai bine pentru copilul lui? Totul este sa accepti ca El sa-ti fie sprijin.

In plus: crezi ca numai tu ai necazuri? Nu trebuie sa ne vaitam atunci cand nu este cazul. Sunt altii mult mai amarati: O familie a fost data afara din casa, cu copii, cu mobila, cu aragaz....cu tot, tot....si cu toate aceste lucruri s-au mutat in parc...isi gatesc acolo, isi traiesc viata acolo...In cazul asta ei ce ar fi trebuit sa faca? Sa se omoare? Nu....Dumnezeu, stie El ce face...si pentru ce...si cat timp. Tot ceea ce trebuie sa faci este sa nu deznadajduiesti. Este cea mai puternica arma in mainile vrasmasului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.10.2010, 10:55:48
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Doamne ajuta frati crestini
eu am cerut de la bunul dumnezeu si nu mi s adat mai nimic
am batut la usa nu in zua de azi nu mi sa deschis
nu stiu exact la ce sa referit dar uite ca mie nu ma ajutat aceste cuvinte a lui iisus hristos
si vb aceea nu am cerut case multe sau bogatii sau sa fiu cela mai frumos sau cel mai intelept
lucruri simple care nu mi sau dat
iar in legatura cu bateti si vi se va deschide in zia de azi nu prea mai este valabil
pt ca si crestinii sunt mai putini chiar f putini
Din cele scrise inteleg ca nu prea stii sa citesti si cred ca n-ai inteles ce scrie in Biblie. Ciudat, dar aici iau apararea Bibliei si cred ca problema este la tine.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.10.2010, 11:28:49
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Din cele scrise inteleg ca nu prea stii sa citesti si cred ca n-ai inteles ce scrie in Biblie. Ciudat, dar aici iau apararea Bibliei si cred ca problema este la tine.
Si mai ziceti ca nu avem parte de minuni. Iata una chiar in fata ochilor.
ai2, tu nu esti chiar ateu!...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.10.2010, 12:05:04
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Doamne ajuta frati crestini
eu am cerut de la bunul dumnezeu si nu mi s adat mai nimic
am batut la usa nu in zua de azi nu mi sa deschis
nu stiu exact la ce sa referit dar uite ca mie nu ma ajutat aceste cuvinte a lui iisus hristos
si vb aceea nu am cerut case multe sau bogatii sau sa fiu cela mai frumos sau cel mai intelept
lucruri simple care nu mi sau dat
iar in legatura cu bateti si vi se va deschide in zia de azi nu prea mai este valabil
pt ca si crestinii sunt mai putini chiar f putini
Ia fa un exercitiu simplu: ia o foaie de hartie si scrie acolo pe doua coloane tot ce ai si tot ce nu ai... tine cont de faptul ca oricand e posibil sa iti pierzi un ochi, un picior, o mana... le mai ai? Te poti folosi de ele? Nu-i asa ca e un dar minunat? Cum ar fi sa nu le ai?
Apoi, tine cont in relatia cu Dumnezeu ca El nu e un gini din sticluta care iti indeplineste tie dorintele si ceririle. Dumnezeu are dreptul sa te refuze... Cuvintele din Sfanta Scriptura se refera mai ales la cautarea Imparatiei lui Dumnezeu. Toate ceririle si usile care duc intr-acolo iti vor fi indeplinite respectiv deschise. Iar Dumnezeu stie foarte bine daca iti e de folos ceva sau nu in acest sens.
PS: E urat tare sa vezi pe un forum crestin Iisus, Hristos, Dumnezeu, etc cu litere mici, prescurtat,etc....
Doamne ajuta si imi cer iertare daca deranjeaza PS, dar e un minim de respect care nu costa decat un pic de atentie in plus.
__________________
Doamne, miluieste pe cei ce mi-au facut si imi fac rau, pe cei ce m-au facut si ma fac sa sufar si ii binecuvateaza pe ei!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.10.2010, 12:28:50
VEGIRO VEGIRO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Ce e asa rau in a trai afara in natura daca ai un cort ti destul restu iti faci rost de mancare si apa este la izvoare lemne sunt destule eu zic ca e mai buna decat viata la bloc dar nu in parc caci acolo umbla fiinte umane si dupa cum stim fiinta umana e mai diabolica decat orice animal din padure deci esti mai sigur in padure :)) ionut fi mai optimist mai baga un vin ceva cu prietenu mai vedeti un film de ras viata si asa e o bataie de joc de cele mai multe ori traiesti trudesti si dispari asta e viata un fir continuu de repetitii de-am pixu nu trebe sa te stresezi toti oamenii mor saraci bogati toti suntem prieteni cu moartea defapt chiar ieri am vb cu ea ,deci chill bucurate de ceea ce ai si fa ceea ce poti ca sa mergi inainte dupa un scop ales de tine si ala de sus de a vrea sa ne asculte rugaciunile ar fi si aia ok :)

Last edited by VEGIRO; 27.10.2010 at 12:30:52.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.10.2010, 12:30:29
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit sfanta EVANGHELIE dupa MATEI,capitolul7

1.Nu judecați, ca să nu fiți judecați. 2.Căci cu judecata cu care judecați, veți fi judecați, și cu măsura cu care măsurați, vi se va măsura. 3.De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, și bârna din ochiul tău nu o iei în seamă? 4.Sau cum vei zice fratelui tău: Lasă să scot paiul din ochiul tău și iată bârna este în ochiul tău? 5.Fățarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău și atunci vei vedea să scoți paiul din ochiul fratelui tău. 6.Nu dați cele sfinte câinilor, nici nu aruncați mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare și, întorcându-se, să vă sfâșie pe voi. 7.Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide. 8.Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide. 9.Sau cine este omul acela între voi care, de va cere fiul său pâine, oare el îi va da piatră? 10.Sau de-i va cere pește, oare el îi va da șarpe? 11.Deci, dacă voi, răi fiind, știți să dați daruri bune fiilor voștri, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da cele bune celor care cer de la El? 12.Ci toate câte voiți să vă facă vouă oamenii, asemenea și voi faceți lor, că aceasta este Legea și proorocii. 13.Intrați prin poarta cea strâmtă, că largă este poarta și lată este calea care duce la pieire și mulți sunt cei care o află. 14.Și strâmtă este poarta și îngustă este calea care duce la viață și puțini sunt care o află. 15.Feriți-vă de proorocii mincinoși, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori. 16.După roadele lor îi veți cunoaște. Au doară culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini? 17.Așa că orice pom bun face roade bune, iar pomul rău face roade rele. 18.Nu poate pom bun să facă roade rele, nici pom rău să facă roade bune. 19.Iar orice pom care nu face roadă bună se taie și se aruncă în foc. 20.De aceea, după roadele lor îi veți cunoaște. 21.Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri. 22.Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut? 23.Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea. 24.De aceea, oricine aude aceste cuvinte ale Mele și la îndeplinește asemăna-se-va bărbatului înțelept care a clădit casa lui pe stâncă. 25.A căzut ploaia, au venit râurile mari, au suflat vânturile și au bătut în casa aceea, dar ea n-a căzut, fiindcă era întemeiată pe stâncă. 26.Iar oricine aude aceste cuvinte ale Mele și nu le îndeplinește, asemăna-se-va bărbatului nechibzuit care și-a clădit casa pe nisip. 27.Și a căzut ploaia și au venit râurile mari și au suflat vânturile și au izbit casa aceea, și a căzut. Și căderea ei a fost mare. 28.Iar când Iisus a sfârșit cuvintele acestea, mulțimile erau uimite de învățătura Lui. 29.Că îi învăța pe ei ca unul care are putere, iar nu cum îi învățau cărturarii lor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.10.2010, 12:35:17
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Toti ne punem nadejdea in acest verset din Sfanta Scriptura: "Cereti si vi se va da, cautati si veti afla, bateti si vi se va deschide". Toti cerem, toti cautam, toti batem la usa dar, nu tuturor ni se da, nu toti aflam, nu tuturor ni se deschide. Nu de putine ori traim cu aceasta impresie.

Trebuie sa stim insa ca in aceste situatii Dumnezeu nu isi incalca promisiunea. In realitate, noi nu stim ce sa cerem, noi cautam lucruri ce nu ne sunt ziditoare, sau batem la usi straine.

Trebuie sa invatam sa cerem nu in mod individualist, egoist, slujind interese meschine. Nu pot sa cer, atat timp cat eu nu ofer cand mi se cere, atat timp cat nu deschid cand mi se bate la usa.

Versetul de mai sus ne invata sa cerem de la Dumnezeu cele de folos sufletului si sa cautam calea manturii, spre a putea bate la "usa" Imparatiei. Celui ce face acest lucru Dumnezeui ii da, Dumnezeu il ajuta sa afle, Dumnezeu ii deschide usa.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.10.2010, 12:44:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Chiar si in situatiile in care cerem ce trebuie, Dumnezeu are raspunsuri diferite. Si le ofera in acest chip, pentru ca ne cunoaste ca fiind diferiti in stadiul cererii - unii cer indraznet, altii cu indoiala ... Asa ca de nu am primit imediat raspuns, sa nu credem ca nu am fost auziti, ci sa batem in continuare. As indrazni sa spun ca lui Dumnezeu ii place sa rupi usa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.10.2010, 23:00:32
Kelly Kelly is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Smile Frumos spus

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Chiar si in situatiile in care cerem ce trebuie, Dumnezeu are raspunsuri diferite. Si le ofera in acest chip, pentru ca ne cunoaste ca fiind diferiti in stadiul cererii - unii cer indraznet, altii cu indoiala ... Asa ca de nu am primit imediat raspuns, sa nu credem ca nu am fost auziti, ci sa batem in continuare. As indrazni sa spun ca lui Dumnezeu ii place sa rupi usa.
Mi-a placut cum ai sintetizat doleantele noastre, "sa rupem usa", adica sa nu dam batuti, ci sa ne straduim si mai mult, si daca nu ni se deschide sa incercam sa aflam de ce nu, poate n-am facut chiar totul, poate mai trebuie sa ne schimbam pe ici pe colo..
Stand astazi la Patriarhie, m-a impresionat multimea de oameni venita sa se inchine la moastele Sf.Dimitrie, majoritatea in varsta, nevoiasi, dar stoici in hotararea lor de a ajunge sa sarute si sa se roage la Sfant.. Unii erau si mai de admirat, o doamna sub tratament cu citostatice, alta cu probleme de coloana, plus ca erau venite din provincie, dar razbatea din discutiile care se leaga inevitabil in astfel de situatii, o dorinta si o putere de lupta imensa, desi intreg pelerinajul dura mai mult de 7-8 ore, vremea era cum a fost..
__________________
Doamne Dumnezeul meu, desi n-am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Te rog deschide! ionela80 Umanitare 2 14.02.2007 14:46:10