Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.10.2010, 01:52:12
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Angry Usor de zis greu de facut si inteles

Doamne ajuta frati si surori

sunt iarasi eu ionut12 sau mihail florin
cand prietena mea care care are frica de dumnezeu si este credincioasa mereu
imi spunea de dumnezeu uneori chiar ma enerva nu din cauza lui doamne doamne
ci faptul ca mai spunea si vb asta: Dumnezeu e bun
apoi sa avem iertare cand ai o viaa implinita cine nu spune ca dumnezeu nu e bun
ar fi culmea sa ai casa frumusete parinti si cam tot ce siau dorit altii sa zic ca
nu e bun doamne doamne.
Uneori chiar ma ofticam plangeam dar nu iam spus in fata cateva chestii ca era uneori prea sensibila si se supara.
Cu ce usurinta spunea de dumnezeu si cate ma invata
dar cand am gresit fata de ea atunci nu sa mai gandit la dumnezeu decat la gresela care am facuto.
De asta majoritatea din voi mereu spuneti cat de bun este domnul si cate ar trebui sa facem
dar in realitate cand greseste cineva sau s afacem fapte fugim ca la razboi
de asta nu am fost si nu voi fi multumit de viata mea
oricum ii voi spune si ei astea mai ales ca e la manastire si e maicuta si as afamilia ei nu o mai intoarce impotriva mea sau sora ei care se ia de anuta cu vrasmasul
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.11.2010, 15:11:40
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
(...)spunea si vb asta: Dumnezeu e bun
apoi sa avem iertare cand ai o viaa implinita cine nu spune ca dumnezeu nu e bun
ar fi culmea sa ai casa frumusete parinti si cam tot ce siau dorit altii sa zic ca
nu e bun doamne doamne.
Avea dreptate! Dumnezeu e intr-adevar, bun. Si marea majoritate care au mult mai mult decat au nevoie ei si-ai lor, nu L-au pretuit niciodata pe Dumnezeu pentru tot ce au. Dar stai linistit si fii fericit ca nu vei fi in locul lor la cand li se va cere socoteala pentru viata lor...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.11.2010, 17:14:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Am parinti, familie, sotie, copil, trup cat de cat sanatos, studii, etc... si tot am momente in care cartesc.
Oricat de mult ar avea omul, tot se poate revolta pe Dumnezeu... caci omul e prost si mandru.

De asemenea, oricat de putine ar avea omul, tot poate da slava lui Dumnezeu, care l'a pazit de altele mai rele si care i'a dat viata.
Domnul ne'a dat viata... si inca viata vesnica. Nu stim sa multumim pentru ea.
Este nevoie insa de credinta, de nadejde si de dragoste.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este Harul ,mai pe inteles? iustin10 Despre Biserica Ortodoxa in general 37 04.05.2016 18:13:11
Lucruri greu de inteles din VT camy_d Din Vechiul Testament 109 18.01.2012 15:53:26
n-am prea inteles... victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 20:52:45
Smerenia poate fi usor incercata Rodica50 Intrebari utilizatori 17 18.10.2010 11:51:18
Divort mai usor fllorina Stiri, actualitati, anunturi 9 12.09.2008 18:28:24