Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.10.2012, 15:07:13
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit Duminica si Sarbatori

Buna ziua!

Este pacat sa faci mancare duminica si-n sarbatori?
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.10.2012, 16:21:08
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

De preferat este sa iti pregatesti din timp, cu o zi inainte. Insa nu stiu ce sa zic. Eu cum sunt singur si subiectul mancarii ma termina, mai fac cate ceva si in zile de sarbatori, ca n-am incotro, mor de foame altfel.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.10.2012, 18:29:01
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Smile

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Buna ziua!

Este pacat sa faci mancare duminica si-n sarbatori?
-eu zic ca nu este pacat,bineinteles asta nu inseamna ca nu te duci la biserica si stai sa-ti faci mancare
-eu am cunoscut un pustnic prin Piatra Neamt care nu numai ca isi facea de mancare Duminica sau de sarbatori dar mai spala si cate o haina daca era murdara...dar cred ca avea rugaciunea inimii,ne povestea cum se duce cu sufletul in rai si ce frumuseti sunt acolo,el zicea ca de abia asteapta sa paraseasca lumea aceasta pt stie unde se va duce (in rai),era extraordinar
-stateam cu cortul nu departe de casa lui si seara cand se ruga se lasa o liniste pe o raza de 100 de m aprope palpabila,ne era si rusine sa mai vorbim intre noi ,doar atat ziceam :SE ROAGA PARINTELE !
-asa ca nu cred ca e pacat ,el zicea ca nu se supara Dumnezeu pt asta (adica ca-si spala el o haina Duminica...)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.10.2012, 17:00:58
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu cred ca este mai bine sa eviti a face treaba in sarbatori si duminica. Daca este sarbatoare inaintea zilei duminicii eu stiu ca iti pregatesti mancarea pentru duminica dar nicidecum nu cred ca e bine sa ne culcam pe o ureche zicand ca nu este pacat. Manastirile au alta randuiala, acolo se face zilnic mancare dar mirenii cred eu, ar trebui sa respecte zilele sfinte si in acest mod si sa isi pregateasca in ajun cele necesare.

Ai putea sa iti intrebi duhovnicul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.10.2012, 18:27:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Buna ziua!

Este pacat sa faci mancare duminica si-n sarbatori?
Daca asta te opreste de la Liturghie, atunci este pacat. Dar sa nu fim habotnici, nu cred ca se intristeaza Dumnezeu daca eu fac dupa ce vin de la slujba mancare. Cred ca se supara daca in loc sa fac mancare, imi petrec timpul pacatuind: barfa, ura, manie ...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.11.2012, 02:16:58
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Daca este sarbatoare inaintea zilei duminicii eu stiu ca iti pregatesti mancarea pentru duminica dar nicidecum nu cred ca e bine sa ne culcam pe o ureche zicand ca nu este pacat.
Si duminica, avand mancare facuta din timp, dupa ce mananci, nu speli vasele??
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.11.2012, 03:02:05
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Este bine ca duminica si in zilele de sarbatoare sa ne bucuram de Liturghie, de odihna, de lectura, sa petrecem aceste zile diferit fata de celelalte. Daca insa din diferite motive nu reusim sa gatim cu o zi inainte si acest lucru este necesar, nu cred ca este o greseala, un pacat, doar ca ne privam de un timp petrecut in alt mod, specific zilei de sarbatoare.

Multe femei evita sa gateasca duminica mai mult din superstitie decat din teama de a nu-l supara pe Dumnezeu, crezand ca daca femeia gateste duminica copilul iese mai incet la minte.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sarbatori binecuvantate! mela me Sfintele Pasti - Invierea Domnului 5 16.04.2012 00:50:46
Sarbatori fericite adrian010155 Generalitati 7 14.05.2011 10:08:08
Cu ocazia Sf.Sarbatori Iubirea Generalitati 14 25.12.2010 21:06:55
Sarbatori fericite! ancah Generalitati 57 01.01.2008 22:49:47
Urari de sarbatori Tudor Stiri, actualitati, anunturi 0 06.12.2006 16:24:53