Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.07.2010, 18:50:51
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Atentie la "apologetii” dezbinarii

"Pe blogul administrat de unii vietuitori (anonimi) ai Manastirii Petru Voda a aparut acest afis socant. Nu se specifica din partea cui vine mesajul si sub autoritatea cui s-au facut aceste afirmatii, dar ele sunt destul de categorice ca exprimare si eretice ca sens.

Vreau sa-i vad si eu pe „desteptii” si „super-duhovnicii” care-si permit sa opreasca pe cineva, inclusiv pe ierarhi, de la (con)slujire, impartasirea cu Sfintele Taine, pomenirea la slujba si chiar de la primirea dezlegarii de pacate. Asa ceva nu s-a mai pomenit nicaieri si niciodata. Nici Sinoadele nu au fost vreodata atat de categorice si oricui i s-a dat sansa intoarcerii si primirii dezlegarii de pacate, fiecare persoana fiind vazuta ca un caz aparte, nu toti la gramada. Nu e greu de demonstrat ca toate argumentele canonice si dogmatice sunt impotriva bloggerilor „apologeti”.

Poate mesajul dat nu m-ar fi alarmat atat de tare, daca se referea la ecumenisti, ecumenismul avand implicatii teologice mult mai serioase. Dar cand am vazut ca se refera la cei care au primit cipuri in pasaport sau permisul de conducere, n-am putut sa tac.

Si eu imi dau seama de pericolul social si atacul la intimitate pe care-l reprezinta actele cu cip, dar inca n-am vazut argumente solide ca primirea actelor biometrice ar insemna o lepadare de Hristos. Si atata timp cat acestea nu exista, de ce anumiti carcotasi de Petru Voda (si slava Domnului ca nu toti) tulbura apele, varsand otrava dezbinarii? Oare nu ne ajunge atata cate avem?!

Exista totusi o parte buna a lucrurilor: parintele Iustin Parvu nu a semnat acest mesaj, ceea ce inseamna ca-l dezaproba. Acest lucru mi l-a spus chiar parintele Filotheu Balan, unul din apropiatii (cumpatati) ai parintelui Iustin. Partea rea este ca falsii ucenici merg dupa capul lor si nimeni nu-i opreste.
De aceea, apelul meu este ca toata lumea sa boicoteze blogul: Apologeticum, pana ce semanatorii dezbinarii nu-si retrag mesajul lor si-si cer public iertare de la cei pe care i-au smintit si mai ales de la Dumnezeu pentru ratacirea lor. Celelalte masuri le lasam pe seama IPS Teofan, al Moldovei si Bucovinei. Eu nu ma voi asemana lor, aruncand cu anateme si blesteme – si nu spun asta cu mandrie, ci cu respect fata de Canoane.

P.S. O teologie a actelor biometrice nu exista si nici nu poate exista. Imi dau seama ca traim momentele de pregatire a sfarsitului, iar cipurile in acte, apoi sub piele sunt niste pasi cat se poate de concreti in aceasta directie. Dar lepadarea care „ne va sterge din cartea vietii” va fi una constienta si (cel putin formal) libera. Ca oamenii, inclusiv monahii, sa aiba putere sa reziste la toate astea, toti trebuie sa ne umplem de har printr-o traire si gandire ortodoxa, pecetluite de spovedanie si impartasire cat mai deasa cu Sfintele Taine. Dar acesti „talibani” ai Ortodoxie nu vorbesc despre asa ceva. Ei isi inchipuie ca informarea poate inlocui formarea duhovniceasca care de fapt lipseste tocmai din cauza unei proaste misiuni a Bisericii. Eu cred ca altceva se cere de la noi si ma rog Bunului Dumnezeu sa ne calauzeasca ce anume trebuie sa facem…" (parintele Petru Pruteanu)
Attached Images
File Type: jpg afis_atentie_fara_cipuri_.jpg (38,3 KB, 12 views)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.07.2010, 19:02:29
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Tocmai au lansat și o lămurire referitoare la afiș în caz că nu ai văzut: http://apologeticum.wordpress.com/20...cuire-la-afis/

Și nu văd care ar fi marea problemă, având în vedere că a deține în mod voit acte cu cip este un păcat. A avea acte cu cip reprezintă o batjocură adusă celui mai mare dar lăsat nouă de Dumnezeu: Libertatea. Este un mod de a-L huli!

Mi se pare foarte normal ca preoții să nu poată sluji dacă au acte biometrice că doar reprezintă (sau ar trebui să reprezinte) un model de sfințenie. Acceptarea actelor cu cip este un pas mare spre acceptarea cipului în corpul uman. Cum putem noi să primim mizeriile ălea?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 09.07.2010 at 19:09:35.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.07.2010, 19:03:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa inteleg ca nu vom avea parte de Taina Spovedaniei daca nu prezentam cartea de identitate. Sa inteleg ca nici episcopul nu va intra in manastire, cu atat mai mult sa slujeasca, daca nu va prezenta CI. Sa inteleg ca nu vor mai fi primite pomelnice, decat cu copie dupa CI... O luam pe aratura fratilor cu mesaje de acest gen.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.07.2010, 19:03:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
"Pe blogul administrat de unii vietuitori (anonimi) ai Manastirii Petru Voda a aparut acest afis socant. Nu se specifica din partea cui vine mesajul si sub autoritatea cui s-au facut aceste afirmatii, dar ele sunt destul de categorice ca exprimare si eretice ca sens.

Vreau sa-i vad si eu pe „desteptii” si „super-duhovnicii” care-si permit sa opreasca pe cineva, inclusiv pe ierarhi, de la (con)slujire, impartasirea cu Sfintele Taine, pomenirea la slujba si chiar de la primirea dezlegarii de pacate. Asa ceva nu s-a mai pomenit nicaieri si niciodata. Nici Sinoadele nu au fost vreodata atat de categorice si oricui i s-a dat sansa intoarcerii si primirii dezlegarii de pacate, fiecare persoana fiind vazuta ca un caz aparte, nu toti la gramada. Nu e greu de demonstrat ca toate argumentele canonice si dogmatice sunt impotriva bloggerilor „apologeti”.

Poate mesajul dat nu m-ar fi alarmat atat de tare, daca se referea la ecumenisti, ecumenismul avand implicatii teologice mult mai serioase. Dar cand am vazut ca se refera la cei care au primit cipuri in pasaport sau permisul de conducere, n-am putut sa tac.

Si eu imi dau seama de pericolul social si atacul la intimitate pe care-l reprezinta actele cu cip, dar inca n-am vazut argumente solide ca primirea actelor biometrice ar insemna o lepadare de Hristos. Si atata timp cat acestea nu exista, de ce anumiti carcotasi de Petru Voda (si slava Domnului ca nu toti) tulbura apele, varsand otrava dezbinarii? Oare nu ne ajunge atata cate avem?!

Exista totusi o parte buna a lucrurilor: parintele Iustin Parvu nu a semnat acest mesaj, ceea ce inseamna ca-l dezaproba. Acest lucru mi l-a spus chiar parintele Filotheu Balan, unul din apropiatii (cumpatati) ai parintelui Iustin. Partea rea este ca falsii ucenici merg dupa capul lor si nimeni nu-i opreste.
De aceea, apelul meu este ca toata lumea sa boicoteze blogul: Apologeticum, pana ce semanatorii dezbinarii nu-si retrag mesajul lor si-si cer public iertare de la cei pe care i-au smintit si mai ales de la Dumnezeu pentru ratacirea lor. Celelalte masuri le lasam pe seama IPS Teofan, al Moldovei si Bucovinei. Eu nu ma voi asemana lor, aruncand cu anateme si blesteme – si nu spun asta cu mandrie, ci cu respect fata de Canoane.

P.S. O teologie a actelor biometrice nu exista si nici nu poate exista. Imi dau seama ca traim momentele de pregatire a sfarsitului, iar cipurile in acte, apoi sub piele sunt niste pasi cat se poate de concreti in aceasta directie. Dar lepadarea care „ne va sterge din cartea vietii” va fi una constienta si (cel putin formal) libera. Ca oamenii, inclusiv monahii, sa aiba putere sa reziste la toate astea, toti trebuie sa ne umplem de har printr-o traire si gandire ortodoxa, pecetluite de spovedanie si impartasire cat mai deasa cu Sfintele Taine. Dar acesti „talibani” ai Ortodoxie nu vorbesc despre asa ceva. Ei isi inchipuie ca informarea poate inlocui formarea duhovniceasca care de fapt lipseste tocmai din cauza unei proaste misiuni a Bisericii. Eu cred ca altceva se cere de la noi si ma rog Bunului Dumnezeu sa ne calauzeasca ce anume trebuie sa facem…" (parintele Petru Pruteanu)
Am vazut si eu afisul respectiv si m-a indignat.
Sigur, as putea sa aduc acum mai multe argumente impotriva celor inscrise pe acest afis.
Dar cred ca cel mai bie ar fi sa cititi articolul asta:
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...azboi-mondial/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.07.2010, 19:06:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Tocmai au lansat și o lămurire referitoare la afiș în caz că nu ai văzut: http://apologeticum.wordpress.com/20...cuire-la-afis/
Cine semneaza acel text?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.07.2010, 19:20:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Tocmai au lansat și o lămurire referitoare la afiș în caz că nu ai văzut: http://apologeticum.wordpress.com/20...cuire-la-afis/

Și nu văd care ar fi marea problemă, având în vedere că a deține în mod voit acte cu cip este un păcat. A avea acte cu cip reprezintă o batjocură adusă celui mai mare dar lăsat nouă de Dumnezeu: Libertatea. Este un mod de a-L huli!

Mi se pare foarte normal ca preoții să nu poată sluji dacă au acte biometrice că doar reprezintă (sau ar trebui să reprezinte) un model de sfințenie. Acceptarea actelor cu cip este un pas mare spre acceptarea cipului în corpul uman. Cum putem noi să primim mizeriile ălea?
De ce este pacat?
De ce crezi ca reprezintă o batjocură la adresa libertatii noastre?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.07.2010, 19:42:35
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
De ce este pacat?
De ce crezi ca reprezintă o batjocură la adresa libertatii noastre?
Păi tu îți pui microcip în buletin ca să te localizeze prin satelit și mai întrebi de ce e o batjocură la adresa libertății?

A ajuns o bucată amărâtă de plastic să ne reprezinte identitatea noastră. Acum se vrea cip. Deja omul se identifică prin intermediul CNP-ului; are mai mare valoare decât numele care a fost dat la botez în fața lui Hristos!

Păi cum vine asta? Și mai vrem să ne considerăm țară creștină? Nu domnule, gata cu compromisurile, de acum încolo vom refuza cu îndârjire orice porcărie care ne-o bagă sistemul satanic pe gât.

De acum încolo vom zice mai des Nu!
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.07.2010, 23:24:57
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

"de-ti arde de saga, nu e buna draga"

mi se pare cea mai aberanta idee auzita vreodata.
ma indoiesc ca asta e atitudinea pr iustin, mi se pare ca sincer au luat-o pe aratura cei care au scris asa ceva.
sunt curioasa, cine semneaza?
dar, indiferent cine ar semna tot o anomalie.
auzi, tu, sa refuzi spovedania care are acte cu cip?sa refuzi accesul la sf taine?
asta inseamna mai mult de jumatate din populatia tarii.
hai sa fim seriosi, ca asta e habotnicie.

sunt atat de furioasa pe astfel de mesaje...
si eu care credeam apologeticum un site serios....

of, Doamne, of....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.07.2010, 14:10:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Păi tu îți pui microcip în buletin ca să te localizeze prin satelit și mai întrebi de ce e o batjocură la adresa libertății?

A ajuns o bucată amărâtă de plastic să ne reprezinte identitatea noastră. Acum se vrea cip. Deja omul se identifică prin intermediul CNP-ului; are mai mare valoare decât numele care a fost dat la botez în fața lui Hristos!

Păi cum vine asta? Și mai vrem să ne considerăm țară creștină? Nu domnule, gata cu compromisurile, de acum încolo vom refuza cu îndârjire orice porcărie care ne-o bagă sistemul satanic pe gât.

De acum încolo vom zice mai des Nu!
CNP-ul nu are valoare mai mare decat numele si prenumele.
CNP-ul este doar o insiruire de numere care face persoana sa fie identificata mai usor.
E de ajuns sa cauti o persoana in cartea de telefon, pentru ati da seama cat de greu este sa identifici o persoana doar dupa nume si prenume.
Dar o data facuta identificarea numele si prenumele te reprezinta.

Recunosc ca nu m-am documentat foarte bine in acest domeniu.
Dar, din cate am auzit si citit, acest cip biometric retine in memorie amprentele digitale, ale irisului, etc. (numai stiu ce).
Nu am auzit sa aiba si vreun emitator, sau un GPS.
Am citit despre RFID, dar in cazul asta nu pare sa fie vorba de asa ceva.

Intrebarea logica este: Cum pot fi urmarit dupa cipul din pasaport?
Care este principiul de functionare?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.07.2010, 14:18:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
"de-ti arde de saga, nu e buna draga"

mi se pare cea mai aberanta idee auzita vreodata.
ma indoiesc ca asta e atitudinea pr iustin, mi se pare ca sincer au luat-o pe aratura cei care au scris asa ceva.
sunt curioasa, cine semneaza?
dar, indiferent cine ar semna tot o anomalie.
auzi, tu, sa refuzi spovedania care are acte cu cip?sa refuzi accesul la sf taine?
asta inseamna mai mult de jumatate din populatia tarii.
hai sa fim seriosi, ca asta e habotnicie.

sunt atat de furioasa pe astfel de mesaje...
si eu care credeam apologeticum un site serios....

of, Doamne, of....
Problema este ca nu semneaza nimeni si totusi articolul este luat in serios.
In articol se spune ca acei clerici care accepta aceste cipuri, sub orice forma, nu vor putea sa mai slujeasca.
Ori noi stim foarte bine care este atitudinea BOR fata de aceste pasapoarte.
Cine alcineva, in afara de BOR, ar putea sa opreasca de la slujire un cleric, mai ales daca este ierarh?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
„Cu pace să ieșim”,„Întru numele Domnului” VladCat Sfanta Liturghie 4 07.01.2013 19:54:33
"After-birth abortion" “Doctorii ar trebui sa aiba dreptul sa ucida bebelusii”. Laura19 Generalitati 33 19.03.2012 18:24:51
Proiectul N.A.S.A. “Blue Beam”. Simularea holografica a venirii “Salvatorului” Noii O annajanette Generalitati 52 26.05.2011 01:46:16
Atentie la "predicile" si "sfaturile" lui PF Daniel mihailt Generalitati 199 02.03.2011 13:30:50
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42